Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Όγκος χιλιομέτρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  16:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by giorgosdelta

Ωραίος Μανώλη, ευχαριστώ. ΥπερΔρομέας ο ΓιώργοςΔ και πολύ σωστά το έγραψες. Εύγε φίλε μου. Να σε κεράσω κι ένα καφεδάκι όταν κατέβω να τα πούμε.
ΥπερΔρομέας. Είναι μία φανταστική σκέψη!
Φέτος λοιπόν μιας και το έφερε η κουβέντα και πέρα από εκείνον τον ορεινό άθλο-λάθος που είχα κάνει στην αρχή του καλοκαιριού, η μεγαλύτερη συνεχόμενη προπόνηση ήταν 25χλμ. Και αυτή ήταν μία. Εγκεφαλικά το έχω βέβαια το Υπερθέμα, σωματικά έχω το ΥπερΘέαμα (το βροντερό πάτημα της πάπιας κουάκ που λέγαμε και παλιότερα)!!!



…να με κεράσεις έναν καφέ και θυμήσου το εξής:

Μπορεί η μεγαλύτερη συνεχόμενη προπόνησή σου να είναι στα 25Κ αλλά η διαφορά σου (με εμάς) είναι ότι ενδέχεται εσύ να κάνεις μια 25άρα προπόνηση και άλλες 6 Χ 20άρες μέσα στην εβδομάδα. Νάσου λοιπόν πως μαζεύονται τα χιλιόμετρα!

Free your feet...free your senses!



Πες το κι έγινε. Απλά θυμήσου να με θυμίσεις να θυμηθώ αυτό που έγραψες.

Από πέρυσι το Νοέμβρη Μανώλη,τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα κυμαίνονται από 80 έως 110 σε γενικές γραμμές.
3 φορές έχω κάνει το 7*20 σε αργούς κατά κύριο λόγο ρυθμούς. Το καλό μετά από μια τέτοια εβδομάδα είναι ότι το 7*10 ή 7*12 φαντάζει κι είναι πολύ πολύ ξεκούραστο κι αποδοτικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  17:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιούλιος 167 (λόγω τραυματισμού)
Αύγουστος 241
Σεπτέμβριος 305

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIM
Advanced Forum-Runner

421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2013 :  19:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παίδες , είμαστε και κάποιας ηλικίας και ακούμε να κυκλοφορούν τέτοια χλμ.....Μπράβο σας πάντως Συγχαρητήρια!Σας εύχομαι το καλύτερο για τον Μαραθωνιο!Μιλώντας για μένα ,και με δεδομένο την έλλειψη χρόνου για πολύωρες και διπλές προπονήσεις (γιατί μόνο έτσι βαγίνουν αυτά τα χλμ)αρκούμαι στο να απολαύσω άλλον ένα Μαραθώνιο, αν και ο Θεός με έχει υγιή μέχρι τότε.Για ενημέρωση σας πάντως γνωστοί μου που θα πάνε για 2 hrs 25' και κάτω,κάνουν μέχρι 200 km/week , θα μου πείτε έχουν υποδομή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Stelios - BOB
Newbie Forum Runner

Greece
30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  00:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυγουστο 51κμ (αλλα και αρκετο κολύμπι)
Σεπτέμβριο 221 κμ

ΣΔΔ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/10/2013 :  12:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SIM

Παίδες , είμαστε και κάποιας ηλικίας και ακούμε να κυκλοφορούν τέτοια χλμ.....Μπράβο σας πάντως Συγχαρητήρια!Σας εύχομαι το καλύτερο για τον Μαραθωνιο!Μιλώντας για μένα ,και με δεδομένο την έλλειψη χρόνου για πολύωρες και διπλές προπονήσεις (γιατί μόνο έτσι βαγίνουν αυτά τα χλμ)αρκούμαι στο να απολαύσω άλλον ένα Μαραθώνιο, αν και ο Θεός με έχει υγιή μέχρι τότε.Για ενημέρωση σας πάντως γνωστοί μου που θα πάνε για 2 hrs 25' και κάτω,κάνουν μέχρι 200 km/week , θα μου πείτε έχουν υποδομή.



Χαχαχαχα, όσο μεγαλώνουμε είναι που «χάνουμε τα λογικά μας» και εθιζόμαστε στα χιλιόμετρα!

Άλλωστε εφαρμόζεται και το “Run To Eat”: κάνουμε πολλά χιλιόμετρα για να μπορούμε…να τρώμε και περισσότερο!

Όπως το είπες: αυτοί έχουν υποδομή -> και με 70Κ την εβδομάδα θα κάνανε 2:50 όπως εμείς βγαίνουμε για περίπατο στο πάρκο! Εμείς είμαστε νιούφηδες και για να χτίσουμε αεροβική βάση χρειάζονται αρκετά χιλιόμετρα…(είτε μας αρέσει είτε όχι). Βέβαια τα πολλά χιλιόμετρα δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και ποιοτικά! Αλλά σίγουρα βγαίνουνε ευχάριστα – ειδικά αν έχεις και καλή παρέα.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  18:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έκλεισε και ο Οκτώβριος με 310km. Από αυτά γύρω στα 100km trail running και τα υπόλοιπα άσφαλτο και γήπεδο. Όλα καλά.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  19:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σεπτεμβριος 135 χλμ
οκτωβριος 159χλμ
και καμμια 250αρια χλμ περπατημα επαγγελματικο στα δαση με πληρες φορτο (25+ κιλα)
ελαχιστα εν συγκρισει με σας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  19:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόνο 160 χιλιόμετρα τον Οκτώβριο με αρκετές προπονητικές απουσίες.. Ηθελα και κλασσικό τρομάρα μου..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

teo_anast
Forum-Runner

Greece
69 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  20:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαρις σε εναν συντρεχτη του φορουμ που καθε χρονο φτιαχνει ενα καταπληκτικο προπονητικο προγραμμα excel μπορω ευκολα να δω τα χιλιομετρα που διανυσα στην πρωτη προετοιμασια μου για τον μαραθωνιο:αυγουστο 235,σεπτεμβριο 300,οκτωβριο 270.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  21:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στις 10 τελευταιες εβδομαδες προετοιμασιας πριν τον μαραθωνιο 580-680 χλμ (τα τελκευταια 5 χρονια)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  21:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
150 χλμ για τον Οκτώβριο και συνολικα 530χλμ για τις 12 εβδομάδες προετοιμασίας ενόψει ΚΜΑ.Ξέρω,είναι λίγα αλλά απο την άλλη σκέφτομαι οτι και τον μεγαλέκο τον έβγαλα με ακόμα λιγότερα χιλιόμετρα,αξιοπρεπώς νομίζω.
Τουλάχιστον,αυτή τη φορά,βγήκαν πιο ξεκούραστα και ουσιαστικά χωρίς κάποιο τραυματισμό.Αυτή είναι η ουσία πιστευω και αυτό κρατάω στα θετικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  22:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

...
και καμμια 250αρια χλμ περπατημα επαγγελματικο στα δαση με πληρες φορτο (25+ κιλα)
ελαχιστα εν συγκρισει με σας...



Κι όμως,

Αυτό μπορεί να είναι αρκετά πιο αποτελεσματικό από όσο πιστεύουμε εμείς οι δρομείς, ότι δηλαδή το περπάτημα είναι άχρηστο σαν προπόνηση.

Αν επιτρέπεται, τι εργασία κάνεις και λες "επαγγελματικό";

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  22:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειμαι φρουρος με σκυλο στην αεροπορια. υπηρετω σε κορυφη με δασος οποτε καταλαβαινεις! ;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2013 :  06:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραία,

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου δηλαδή!

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/11/2013 :  10:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιούνιος: 248
Ιούλιος: 238
Αύγουστος: 353
Σεπτέμβριος: 296
Οκτώβριος: 349
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000