Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Όγκος χιλιομέτρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 13

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  14:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γύρω στα 55 έκανα την προηγούμενη βδομάδα
σε πορεία φορτώματος

''Τον δυνατότερο, αλλά αδικαιολόγητα προκλητικό
δικαιολογείσαι να τον κερδίσεις
με οποιοδήποτε τρόπο''
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  16:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γαμωτο που ειναι αυτη η μαρμιτα να παω να πεσω και εγω μεσα

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  16:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
…θα ξεκινήσω λέγοντας ότι θα ήταν λίγο πιο «φρόνιμο» από την πλευρά των δρομέων να μη γράφουν τέτοια πράγματα που δημιουργούν εντυπώσεις ότι με έναν πολύ χαμηλό εβδομαδιαίο χιλιομετρικό όγκο (π.χ. κάτι νούμερα που κατά καιρούς διαβάζω όπως τα 30Κ), κάποιος τρέχει Μαραθώνιο με άνεση και – πάνω από όλα – με ασφάλεια! Μπορεί τα λεγόμενά μου να απογοητεύσουν κάποιους ή να φανώ «κακός» και «αυστηρός» αλλά όπως άκουσα να λέει κάποιος άλλος τρεχαλάκιας «με πορδές αυγά δε βάφεις»! Ξέρω και εγώ δρομέα στο γήπεδό μας ο οποίος με πολύ μικρό όγκο (όχι όμως μόνο 30Κ για να μην παρεξηγηθώ) όντως βγάζει πολύ γρήγορους Μαραθώνιους και μάλιστα με σταθερή απόδοση. Πρέπει να καταλάβουνε ότι «στους κανόνες, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις» και ότι κάποιοι απλά το «έχουν»…από τη φύση τους!!! Οι πιο πολλοί όμως από «εμάς» δεν ανήκουμε στις εξαιρέσεις!

Από την άλλη δε χρειάζονται και υπερβολικά χιλιόμετρα για να πετύχουμε το στόχο μας σε ένα ερασιτεχνικό επίπεδο που όλοι μας βρισκόμαστε…τουλάχιστον για να τρέξουμε Μαραθώνιο…γιατί για τις υπεραποστάσεις ο χιλιομετρικός όγκος είναι ο «βασιλιάς», είτε μας αρέσει, είτε όχι…

Τα πιο γνωστά προπονητικά σχήματα δεν είναι τυχαίο που δουλεύουν με έναν ικανοποιητικό χιλιομετρικό όγκο, ο οποίος είναι πολύ παραπάνω από τα 30 (ουσιαστικά και τα 40) χιλιόμετρα την βδομάδα. Δεν είναι αυτοί οι ηλίθιοι και εμείς οι «έξυπνοι»!

Να θέσω δηλαδή κάποια ερωτήματα:
Κάνω 30Κ την εβδομάδα. Δηλαδή 2 Χ 5Κ μέσα στην εβδομάδα και ένα τρέξιμο «διαρκείας» 20Κ. Και πιστεύω ότι θα τρέξω με ασφάλεια και άνεση 42 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χιλιόμετρα σαν έρθει η μέρα του αγώνα; Κάτι άλλο;
Φοβάμαι ότι θα τραυματιστώ αν ξεπεράσω τα 40Κ την βδομάδα (μοιρασμένα μάλιστα στη διάρκεια 7 ημερών). Μάλιστα…και περιμένω λοιπόν να ΜΗΝ τραυματιστώ αν επιχειρήσω να κάνω «μονοκοπανιάς» 42 χιλιόμετρα! Αν κάποιος έχει ανακαλύψει το μαγικό ζωμό του Πανοραμίξ, ας το μοιραστεί και με τους υπόλοιπους γιατί θα ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον…

Μπορώ επίσης να πω με αρκετή βεβαιότητα (από την εμπειρία πάνω στο σώμα μου) ότι αυτό που με έχει τραυματίσει στο παρελθόν είναι η ένταση της προπόνησης και όχι ο όγκος. Κάποια «χιλιάρια-όλα μέσα» (και 400άρια και 200άρια) είναι ικανά να ξηλώσουν το μυϊκό σου σύστημα μέχρι να πεις «τρέχω»! Αν αντίθετα τρέχεις αρκετά χιλιόμετρα με μέτρια ένταση, αυξάνοντας προοδευτικά τον όγκο, τότε το σώμα πιο πιθανόν είναι να σε ανταμείψει για αυτό, όντας πλέον πιο θωρακισμένο στο μυοσκελετικό και συνδεσμικό σύστημα!

Υ.Γ. Είναι απόλυτα λογικά ότι κάποιοι δεν έχουν την όρεξη, τη διάθεση ή την πολυτέλεια του χρόνου για έναν ικανό αριθμό χιλιομέτρων την εβδομάδα. Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν τόσες άλλες αποστάσεις να δοκιμάσουν το σώμα τους, οι οποίες μάλιστα είναι και πολύ πιο «ανθρώπινες» από ότι ένας Μαραθώνιος. Ένα Ημι, ένα 10άρι, ένα 5άρι για παράδειγμα.
Υ.Γ.2 Για όλα αυτά τα παραπάνω που έγραψα είμαι επίσης πολύ διστακτικός στο να γράψω σε έναν δρομέα που εκφράζεται μέσα στο φόρουμ με τη λογική «ξεκίνησα μόλις το τρέξιμο και θέλω να τρέξω στην Κλασική σε 3 μήνες…μπορώ;» λόγια του στυλ «μεγάλε μπορείς!...το έχεις!...πάμε δυνατά!...»...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  16:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

…θα ξεκινήσω λέγοντας ότι θα ήταν λίγο πιο «φρόνιμο» από την πλευρά των δρομέων να μη γράφουν τέτοια πράγματα που δημιουργούν εντυπώσεις ότι με έναν πολύ χαμηλό εβδομαδιαίο χιλιομετρικό όγκο (π.χ. κάτι νούμερα που κατά καιρούς διαβάζω όπως τα 30Κ), κάποιος τρέχει Μαραθώνιο με άνεση και – πάνω από όλα – με ασφάλεια! Μπορεί τα λεγόμενά μου να απογοητεύσουν κάποιους ή να φανώ «κακός» και «αυστηρός» αλλά όπως άκουσα να λέει κάποιος άλλος τρεχαλάκιας «με πορδές αυγά δε βάφεις»! Ξέρω και εγώ δρομέα στο γήπεδό μας ο οποίος με πολύ μικρό όγκο (όχι όμως μόνο 30Κ για να μην παρεξηγηθώ) όντως βγάζει πολύ γρήγορους Μαραθώνιους και μάλιστα με σταθερή απόδοση. Πρέπει να καταλάβουνε ότι «στους κανόνες, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις» και ότι κάποιοι απλά το «έχουν»…από τη φύση τους!!! Οι πιο πολλοί όμως από «εμάς» δεν ανήκουμε στις εξαιρέσεις!

Από την άλλη δε χρειάζονται και υπερβολικά χιλιόμετρα για να πετύχουμε το στόχο μας σε ένα ερασιτεχνικό επίπεδο που όλοι μας βρισκόμαστε…τουλάχιστον για να τρέξουμε Μαραθώνιο…γιατί για τις υπεραποστάσεις ο χιλιομετρικός όγκος είναι ο «βασιλιάς», είτε μας αρέσει, είτε όχι…

Τα πιο γνωστά προπονητικά σχήματα δεν είναι τυχαίο που δουλεύουν με έναν ικανοποιητικό χιλιομετρικό όγκο, ο οποίος είναι πολύ παραπάνω από τα 30 (ουσιαστικά και τα 40) χιλιόμετρα την βδομάδα. Δεν είναι αυτοί οι ηλίθιοι και εμείς οι «έξυπνοι»!

Να θέσω δηλαδή κάποια ερωτήματα:
Κάνω 30Κ την εβδομάδα. Δηλαδή 2 Χ 5Κ μέσα στην εβδομάδα και ένα τρέξιμο «διαρκείας» 20Κ. Και πιστεύω ότι θα τρέξω με ασφάλεια και άνεση 42 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χιλιόμετρα σαν έρθει η μέρα του αγώνα; Κάτι άλλο;
Φοβάμαι ότι θα τραυματιστώ αν ξεπεράσω τα 40Κ την βδομάδα (μοιρασμένα μάλιστα στη διάρκεια 7 ημερών). Μάλιστα…και περιμένω λοιπόν να ΜΗΝ τραυματιστώ αν επιχειρήσω να κάνω «μονοκοπανιάς» 42 χιλιόμετρα! Αν κάποιος έχει ανακαλύψει το μαγικό ζωμό του Πανοραμίξ, ας το μοιραστεί και με τους υπόλοιπους γιατί θα ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον…

Μπορώ επίσης να πω με αρκετή βεβαιότητα (από την εμπειρία πάνω στο σώμα μου) ότι αυτό που με έχει τραυματίσει στο παρελθόν είναι η ένταση της προπόνησης και όχι ο όγκος. Κάποια «χιλιάρια-όλα μέσα» (και 400άρια και 200άρια) είναι ικανά να ξηλώσουν το μυϊκό σου σύστημα μέχρι να πεις «τρέχω»! Αν αντίθετα τρέχεις αρκετά χιλιόμετρα με μέτρια ένταση, αυξάνοντας προοδευτικά τον όγκο, τότε το σώμα πιο πιθανόν είναι να σε ανταμείψει για αυτό, όντας πλέον πιο θωρακισμένο στο μυοσκελετικό και συνδεσμικό σύστημα!

Υ.Γ. Είναι απόλυτα λογικά ότι κάποιοι δεν έχουν την όρεξη, τη διάθεση ή την πολυτέλεια του χρόνου για έναν ικανό αριθμό χιλιομέτρων την εβδομάδα. Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν τόσες άλλες αποστάσεις να δοκιμάσουν το σώμα τους, οι οποίες μάλιστα είναι και πολύ πιο «ανθρώπινες» από ότι ένας Μαραθώνιος. Ένα Ημι, ένα 10άρι, ένα 5άρι για παράδειγμα.
Υ.Γ.2 Για όλα αυτά τα παραπάνω που έγραψα είμαι επίσης πολύ διστακτικός στο να γράψω σε έναν δρομέα που εκφράζεται μέσα στο φόρουμ με τη λογική «ξεκίνησα μόλις το τρέξιμο και θέλω να τρέξω στην Κλασική σε 3 μήνες…μπορώ;» λόγια του στυλ «μεγάλε μπορείς!...το έχεις!...πάμε δυνατά!...»...

Free your feet...free your senses!



Αγαπητέ φίλε trexantiri,
για όλο αυτό το αξιέπαινο κείμενο που έγραψες με αίσθημα ευθύνης θα σου παραθέσω σε λίγο ένα άλλο κείμενο (όχι δικό μου) επικό από αυτά που περνούν στην αιωνιότητα ελπίζοντας να σε ωθήσω σε ευρυγωνιέστερη θέαση των πραγμάτων ...

__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  17:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Υ.Γ. Είναι απόλυτα λογικά ότι κάποιοι δεν έχουν την όρεξη, τη διάθεση ή την πολυτέλεια του χρόνου για έναν ικανό αριθμό χιλιομέτρων την εβδομάδα. Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν τόσες άλλες αποστάσεις να δοκιμάσουν το σώμα τους, οι οποίες μάλιστα είναι και πολύ πιο «ανθρώπινες» από ότι ένας Μαραθώνιος. Ένα Ημι, ένα 10άρι, ένα 5άρι για παράδειγμα.
Υ.Γ.2 Για όλα αυτά τα παραπάνω που έγραψα είμαι επίσης πολύ διστακτικός στο να γράψω σε έναν δρομέα που εκφράζεται μέσα στο φόρουμ με τη λογική «ξεκίνησα μόλις το τρέξιμο και θέλω να τρέξω στην Κλασική σε 3 μήνες…μπορώ;» λόγια του στυλ «μεγάλε μπορείς!...το έχεις!...πάμε δυνατά!...»...

Free your feet...free your senses!



+1000...0!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  17:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κακά τα ψέματα, ο Μανώλης έχει δίκιο, ο όγκος είναι σίγουρα ένα απο τα βασικότερα, ίσως μάλιστα Το Βασικότερο συστατικό για μεγάλους αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldspikes
Advanced Forum-Runner



245 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  17:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:

+1000...0!





__________________________________________________
"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  17:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελπίζω λοιπόν τον "oldspikes" να τον δούμε σύντομα στο χώρο των αποστάσεων! Θα απαρνηθεί άραγε τις ταχύτητες;...για να δούμε!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  18:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να δούμε πόσο θα κρατήσει
η... ''απομόνωση''!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  18:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Και όμως γυρίζει

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  21:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι η ποιότητα παίζει πολύ σημαντικότερο ρόλο από την ποσότητα.
Κάτι απαντήσεις του στυλ "πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 70-80χλμ" ή "για να είσαι 'ασφαλής' θέλεις 90-100+!!" για να τρέξεις έναν μαραθώνιο τις βρίσκω αφελείς και επικίνδυνες.
Φυσικά ούτε και με 30χλμ μπορείς να περιμένεις πολλά, εκτός κι αν έχεις εξαρχής πολύ καλή φυσική κατάσταση, γερή κράση και γενικότερα είσαι η "εξαίρεση".

Χωρίς να υποστηρίζω ότι ταιριάζει σε όλους παραθέτω σε γενικές γραμμές ένα εβομαδιαίο πρόγραμμα ~50χλμ που κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
1 Αργό λιποδιαλυτικό Λονγκ ραν 20-30χλμ (ΜΟ 24-25χλμ)
1 Τέμπο στο γαλακτικό ή 1 διαλειμματική στο VO2max (εναλλάξ) ~10χλμ
1 Ελεύθερο 10χλμ.(συνήθως χαλαρό αλλά μπορεί και πιο γρήγορο)
1 Αποθεραπείας 5-6χλμ την μέρα μετά τον λονγκ ραν ή την γρήγορη προπόνηση.

Θεωρώ ότι το παραπάνω πρόγραμμα με τις όποιες προσαρμογές είναι υπεραρκετό για την συντρηπτική πλειοψηφία των δρομέων που κυνηγάνε "νορμάλ" στόχους.
Από τον απλό τερματισμό εως 3.5ώρες.
Φυσικά με εξαιρέσεις...

Ακούω για αρκετούς δρομείς που τρέχουν 80+χλμ/εβδομάδα ΟΛΑ σε αργό ρυθμό και σε ανηφόρες και αναρωτιούνται μετά γιατί δεν μπορούν να ξεκολύσουν από το 6λεπτά/χλμ ή τις 4 ώρες!

Φιλικά πάντα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias81
Forum-Runner

Greece


165 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2013 :  23:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
trexantiris, θα διαφωνίσω εντελώς με τις απόψεις που παραθέτεις. Δε γνωρίζω τι εμπειρία έχεις πάνω στο τρέξιμο ή από που είναι οι γνώσεις που νομίζεις πως έχεις πάνω σε αυτό αλλά ο όγκος δεν είναι το Α και το Ω σε μια προετοιμασία ούτε ακόμα και στο άθλημα των υπεραποστάσεων που όπως χαρακτηρηστικά αναφέρεις "ο όγκος χιλιομέτρων είναι ο βασιλιάς". Πάνω απ' όλα μετράει η ποιότητα και το να είσαι συστηματικός και όχι η ποσότητα, (δε λέω ότι και κάποιος ο οποίος κάνει 10 χλμ την εβδομάδα θα τερματήσει σε Μαραθώνιο) αλλά σίγουρα με μια συστηματική προετοιμασία 3 μηνών και με όγκο από 30 έως 50 ποιοτικών χλμ την εβδομάδα μπορεί να τερματήσει έναν Μαραθώνιο (ο χρόνος που θα κάνει εξαρτάται από τι είδους προπονήσεις έκανε) και χωρίς να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα μετά.(Ως παράδειγμα παραθέτω την σύζυγό μου που όντας εργαζόμενη μητέρα τερμάτησε δις στην κλασσική (χρόνο 4:30) χωρίς να έχει γράψει τα άπειρα χλμ (αν θυμάμαι καλά από 30-45χλμ την εβδομάδα). Όσο για τις υπεραποστάσεις και εκεί μετράει πάλι η ποιότητα αλλά σίγουρα με πάνω από 50χλμ την εβδομάδα (εδώ μπορώ να σου δείξω όποτε θελήσεις τον δικό μου όγκο χλμ που είχα κατά την διάρκεια της προετοιμασίας που έκανα για το ΣΠ ο οποίος δεν ξεπέρασε ποτέ τα 80χλμ την εβδομάδα. όπως και ενημερώνω και τον κόσμο του forum ότι και ο 1ος Έλληνας του φετινού ΣΠ σταμάτησε να γράφει τα άπειρα χλμ στην προετοιμασία του αλλά το γύρισε και αυτός στην ποιότητα (με αποτέλεσμα; έκανε κατά 1:30 PB)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2013 :  00:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας ξεκινήσω κι εγώ να προτείνω ένα πρόγραμμα
χωρίς πολλά χιλιόμετρα

Δευτέρα:8 χαλαρά
Τρίτη:3=προθέρμανση+6 χιλιάρια+1 αποθεραπεία=10 σύνολο
Τετάρτη:ρεπό
Πέμπτη:4χλμ προθέρμανση+14χλμ τέμπο μαραθωνίου=18 σύνολο
Παρασκευή:10χλμ χαλαρά
Σάββατο:ρεπό
Κυριακή:30 μάξιμουμ έως 10 λιγότερα

Που σημαίνει έχουμε βδομάδα με χλμ
Από 66 έως 76 χλμ
Αν βγάλει τα 8 της Δευτέρας
έχουμε εβδομαδιαία χλμ από 58 έως 68

Νομίζω ότι ένα οποιοδήποτε σώμα
θα ανταποκριθεί σε αυτό το πρόγραμμα
και θα πάει καλά στον μαραθώνιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2013 :  00:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλέον μια μικρή "εμπειρία" όλοι την έχουμε εδώ μέσα αλλά...απο τα λάθη μαθαίνουμε.
Καθαρά για μαραθώνιο θεωρώ ότι ένας ΜΕΣΟΣ (3:40-4:30) και ένας "ΑΡΓΟΣ" δρομέας με 30 χλμ/βδομάδα θα έχει...διαφόρων ειδών προβλήματα στον ΑΓΩΝΑ και ακόμη και ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ, αλλά με 50/βδομάδα (4 διαφορετικές προπονήσεις) ΜΙΑ ΧΑΡΑ βγάζει προετοιμασία και φυσικά ΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ. Οι τραυματισμοί (εάν κάνουμε το χόμπι μας) γίνονται απο ότι έχω δεί συνήθως: α) αυτός που κάνει λίγα την...πατάει στον αγώνα και μετά απο αυτόν β) αυτός με τα "πολλά" την...πατάει ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ απο τραυματισμούς συνήθως κοπώσεως.
Οκ, εξαιρέσεις πάντα υπάρχουνε αλλά σε μαραθωνίους πλέον βλέπω δρομείς των 100χλμ και....βάλε βάλε την βδομάδα να έρχονται στον αγώνα...κουρασμένοι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ και να τερματίζουν μαζί μου η λίγο πρίν!!
Είμαι πλέον μετά απο 4 χρόνια που ασχολούμαι πλέον με το "ωραίο μικρόβιο" αυτό ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΟΙΩΤΙΚΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ, δηλαδή απο 45-60/βδομάδα και ΠΟΤΕ ΟΓΚΟ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ με πάνω απο 2:30 ώρες άντε έως 2:40.
Βέβαια υπάρχει ένα...ρητό: περί ορέξεως ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

erasitexnis
Advanced Forum-Runner

Greece
240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2013 :  01:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γω να πω κάτι απ' τη προσωπική μου εμπειρια..με τριάντα χλμα ποιοτικα(2 10αρια στο 4.25 και ένα τη βδομάδα στο 4.10)είμουν φετος στη κλασσική με 4.50 περιπου ως το τριάντα..μετα σουρωσα...ναι θσ συμφωνισω ότι συνέβη επειδή δεν είχα βάλει μεγάλα κομμάτια...θα διαφωνισω όμως θανάσιμα αναφορικά με τον όγκο...δηλαδη θα μπορούσα μια στις δεκαπέντε να βάζω ένα μεγάλο και μετά να κανω πενταρακια..η ποιότητα δε συγκρίνεται με τίποτα με τη ποσοτητα και προσωπικά οταν έχω χλμα στα πόδια μου κλειδωνω και δε μπορώ να κανω τίποτα ποιοτικό...ααα και για τους φίλους της ποσότητας να αναφέρω ότι λογω μιας επέμβασης είμουν κλινιρης από γενάρη μεχρη 10 Μαρτίου το '12...στις εντεκα Μαρτίου έβγαλα 10αρι στο 4.33..χωρις ίχνος υπερβολής...αυτα από μένα που ο όγκος το μονο που μου δώσε ήταν κλείδωμα τραυματισμούς κ έλλειψη δρομικοτητας..ετρεχα σα καμπούρης και ξαφνικά νόμιζα ότι ψηλωσα οταν έτρεξα"τρεχωντας";)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 13 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000