Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρήξη 2ου βαθμού έσω μηνίσκου.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

jimval
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/08/2013 :  13:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις πήρα στα χέρια μου τα αποτελέσματα της μαγνητικής και το πόρισμα:Ενδαρθρική δευτέρου βαθμού ρήξη του έσω μηνίσκου.Επειδή ο γιατρός μου θα επιστρέψει σε 10 ημέρες και τέλος πάντων πολύ με ενδιαφέρουν εμπειρίες συναθλητών θα ήθελα να πληροφορηθώ μετά από πόσο καιρό επανέρχεται ένας τέτοιος τραυματίας σε ενεργό δράση.Τρέχω περί τα 16 χρόνια αλλά συστηματικά με συμμετοχή σε αγώνες και μαραθώνειους τα τελευταία 3 χρόνια.Ηλικία: 52 χρονών.
θα προλάβω την προετοιμασία για τον μαραθώνειο του φετεινού Νοέμβρη στην Αθήνα? Αν υπάρχει κάποιος συναθλητής με παρόμοιο τραυματισμό παλιότερα θα με βοηθούσε πολύ να ξέρω πως τα κατάφερε.

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2013 :  00:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ηθελα να σου πω οτι οι ακτινολογοι που γνωματευουν τις μαγνητικες μπορει και να μην τις διαβαζουν σωστα... Περσι μετα απο καποιο τραυματισμο που ειχα σε αγωνα το πορισμα της μαγνητικης μου εγραφε ρηξη εσω μηνισκου και βλαβη στον χιαστο (εχω ηδη αφαιρεσει τον εξω μηνισκο). Τελικα ο ορθοπεδικος που πηγαινω δεν βρηκε τιποτα απο τα παραπανω. Ξεκουρασα το ποδι, αρχισα σιγα-σιγα το τρεξιμο, κανω ασκησεις ενδυναμωσης του τετρακεφαλου-δικεφαλου σχεδον καθημερινα και συνεχιζω χωρις προβλημα.
Κανε υπομονη και περιμενε τι θα σου πει ο γιατρος σου.

quote:
Originally posted by jimval

Μόλις πήρα στα χέρια μου τα αποτελέσματα της μαγνητικής και το πόρισμα:Ενδαρθρική δευτέρου βαθμού ρήξη του έσω μηνίσκου.Επειδή ο γιατρός μου θα επιστρέψει σε 10 ημέρες και τέλος πάντων πολύ με ενδιαφέρουν εμπειρίες συναθλητών θα ήθελα να πληροφορηθώ μετά από πόσο καιρό επανέρχεται ένας τέτοιος τραυματίας σε ενεργό δράση.Τρέχω περί τα 16 χρόνια αλλά συστηματικά με συμμετοχή σε αγώνες και μαραθώνειους τα τελευταία 3 χρόνια.Ηλικία: 52 χρονών.
θα προλάβω την προετοιμασία για τον μαραθώνειο του φετεινού Νοέμβρη στην Αθήνα? Αν υπάρχει κάποιος συναθλητής με παρόμοιο τραυματισμό παλιότερα θα με βοηθούσε πολύ να ξέρω πως τα κατάφερε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2013 :  07:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εάν πράγματι είναι ρήξη, ίσως χρειαστείς επέμβαση. Αλλά οι επεμβάσεις για μηνίσκο είναι κυριολεκτικά ρουτίνα. Την επόμενη το πρωί παίρνεις εξιτήριο.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimval
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2013 :  09:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Vicky,Mastrolefteri ευχαριστώ για την επικοινωνία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2013 :  11:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωρίζει κάποιος αν έχει κάποιον καλό ορθοπεδικό στο Θριάσιο Νοσοκομείο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

troikas
Advanced Forum-Runner

Greece


297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/09/2013 :  21:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από προσωπική εμπειρία (εγχείρηση έσω μίνισκου μαζί με χονδροπαθεια) για ένα εξάμηνο θέλει προσοχή διότι θα ρίχνεις όλο το βάρος στο καλό πόδι,αλλά μετά θα είσαι μια χαρά πάντα βέβαια με μετρό ,λόγω επάγγελματος γνωρίζω καλούς αθληατρους Θεσσαλονίκη οποίος θέλει να βοηθήσω

run for your life
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2013 :  13:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχει ακούσει κάποιος ρήξη να "θεραπεύεται" με ρεφλεξολογία?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dinosman
Forum-Runner

159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/11/2013 :  16:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η θεραπεία ειναι μονόδρομος . Αρθροσκοπηση ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2013 :  11:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dinosman

Η θεραπεία ειναι μονόδρομος . Αρθροσκοπηση ..



Και εγώ το ίδιο πιστεύω,αλλά μου λέγανε για εναν τύπο που "φτιάχνει" τα πάντακαι μου εκανε εντύπωση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Master
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2013 :  12:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόνη λύση η αρθροσκόπηση, έχω κάνει την πρώτη μου το 1996 και την δεύτερη το 2000. Την ίδια ημέρα βγήκα από το νοσοκομείο, είναι πολύ απλή επέμβαση. Θεραπεία συνίσταται σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας από σένα και σε άτομα που δεν αθλούνται, (σύμφωνα με τον γιατρό που έκανα τις επεμβάσεις). Το δυνάμωμα των τετρακέφαλων είναι απαραίτητο για να μη παρουσιαστεί ξανά πρόβλημα. Καλό είναι τους πρώτους μήνες να αποφεύγονται ασκήσεις με βαθειά καθίσματα. Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα από τότε χωρίς την παραμικρή ενόχληση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2013 :  15:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Master

Μόνη λύση η αρθροσκόπηση, έχω κάνει την πρώτη μου το 1996 και την δεύτερη το 2000. Την ίδια ημέρα βγήκα από το νοσοκομείο, είναι πολύ απλή επέμβαση. Θεραπεία συνίσταται σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας από σένα και σε άτομα που δεν αθλούνται, (σύμφωνα με τον γιατρό που έκανα τις επεμβάσεις). Το δυνάμωμα των τετρακέφαλων είναι απαραίτητο για να μη παρουσιαστεί ξανά πρόβλημα. Καλό είναι τους πρώτους μήνες να αποφεύγονται ασκήσεις με βαθειά καθίσματα. Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα από τότε χωρίς την παραμικρή ενόχληση.



2 αρθροσκοπήσεις στο ίδιο πόδι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Master
Forum-Runner

76 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2013 :  14:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
THANOS_KTM
όχι στο ίδιο πόδι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mpampis
Forum-Runner

163 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2013 :  15:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πηγαινε και σε εναν αθλητιατρο που να να εχει και χιλιομετρα στα ποδια του να παρεις και μια δευτερη γμωμη ,μην μπεις ευκολα σε χειρουργειο ,η αρθροσκοπηση μπορει να ειναι μονοδρομη λυση αλλα δεν ειναι και παντοτε απααραιτητο ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dinosman
Forum-Runner

159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2013 :  15:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω μόλις πήρα την μαγνητική απο το δεξί γόνατο , ρήξη πρόσθιου χιαστου και ρήξη έσω κ έξω μηνίσκου . Νομιζω πως ειναι ωρα να κανω κ γω αρθροσκοπηση , παντός πληροφοριακά τον χιαστο τον εχω κομμένο αρκετα χρόνια κ παρόλα αυτά εχω κανει αμέτρητα km στο βουνο κ σε αγώνες . Αν έχεις γέρους τετρακεφαλους μπορείς να την καθυστερήσεις αρκετα αλλα όχι να την αποφύγεις . Γιατρό εχω τον γιατρό τις εθνικής στον στίβο , ειναι στο metropolitan και οποίος θελει πληροφορίες ας μου στείλει π.μ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MELISA
Newbie Forum Runner



3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2019 :  09:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
troikas επειδή πάσχω και εγώ από χονδροπάθεια θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είδες βελτίωση με την επέμβαση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000