Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Προσωπικοι στοχοι κ P.B.για τον Μαραθωνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ξέρω! Ο κάθε ένας βλέπει διαφορετικά το τρέξιμο και εκφράζει τις δικές του προτιμήσεις. Αυτά που εγώ προτείνω είναι αυτά που εγώ έχω κάνει. Μεγάλα παιδιά είμαστε, ο κάθε ένας ακούει και αποφασίζει για το τι του ταιριάζει καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sigi

Τέταρτος μαραθώνιος ο φετινός και για μένα!!
Ελπίζω και εύχομαι όλα να πάνε καλά και ο καιρός
αυτήν τη φορά να μας κάνει το χατίρι..
Μέσα στο μυαλό μου έχω έναν στόχο να κατέβω
τις 4ωρες μακάρι να επιτευχθεί




...Γιωργο, την αποψη μου τη ξερεις ηδη!Θα το συντριψεις το τετραωρο...και χαιρομαι πολυ που μαθαινω οτι τελικα θα κατεβεις...διοτι δουλεψες σκληρα ολο το καλοκαιρι!!!Ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με την ευκαιρία, να πω και εγώ τον στόχο μου:

Να σπάσω επιτέλους το 4ωρο, που ναι μεν βάσει επιδοσεων στις μικρότερες αποστάσεις που έχω τρέξει, μοιάζει σαν "απλή υπόθεση" (όσο "απλός" θα μπορούσε να είναι ένας τέτοιος αγώνας), ωστόσο μου διαφεύγει μετά από 3 προσπάθειες (άντε 2, βγάζω απ'έξω τον πρώτο που ήταν αναγνωριστικός).
Επίσης, εξίσου (αν όχι περισσότερο) σημαντικό για μένα είναι να έχω δυνάμεις μετά τον Σταυρό, όπως πέρσι!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κι εγω τα ιδια με Deorum οποτε εχω κατεβει σε αγωνα προπονητικα βαρεθηκα παρα πολυ, ειδικα στον Ποσειδωνιο την τελευταια φορα σταματησα στο 19οχλμ που ηταν ακριβως στην εισοδο του γηπεδου που τερματιζουμε, γιατι βαριομουνα να κανω αλλα δυο που ηταν ο γυρος μεσα απο την Μαρινα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω μερικούς αγώνες προπονητικά, ειδικά πιστεύω για τον μαραθώνιο επειδή προπονήσεις των 30χλμ πχ είναι μαρτύριο σε αγώνα ψυχολογικά βγαίνουν αλλιώς), αλλά και πάλι ο στόχος θα είναι έστω και έμμεσα σε μελλοντικό αγώνα, ή τελοσπάντων θα παρακολουθώ την εξέλιξη του, τους παλμούς (έστω και αν θελω να ειναι χαμηλοί) ή το pace, γενικά θα είναι στα πλαίσια ενός αγωνιστικού στόχου, έμμεσου ή άμεσου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O συντρέχτης Rigo πρέπει να είναι ο μοναδικός δρομέας παγκοσμίως που τρέχει χωρίς ρολόι, αλλά έχει κάνει εργομέτρηση!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

O συντρέχτης Rigo πρέπει να είναι ο μοναδικός δρομέας παγκοσμίως που τρέχει χωρίς ρολόι, αλλά έχει κάνει εργομέτρηση!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Ναι, το 2012, βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  12:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Κι εγω τα ιδια με Deorum οποτε εχω κατεβει σε αγωνα προπονητικα βαρεθηκα παρα πολυ, ειδικα στον Ποσειδωνιο την τελευταια φορα σταματησα στο 19οχλμ που ηταν ακριβως στην εισοδο του γηπεδου που τερματιζουμε, γιατι βαριομουνα να κανω αλλα δυο που ηταν ο γυρος μεσα απο την Μαρινα.


Τα ιδια και εγω στο μαραθωνιο της Θεσ/κης φετος.Ειπα θα ξεκινησω και θα δω αν με ποναει το ποδι.Στο 5 χλμ διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε περιπτωση να αντεξει το ποδι στο ρυθμο 4.15 που ηθελα και εριξα την ταχυτητα.Παροτι με ρυθμο γυρω στα 5 λεπτα το χλμ το ποδι απλα ενοχλουσε και μπορουσα να παω ετσι μεχρι το τελος αρχισα να σταματαω,να ξυνομαι και καποια στιγμη αραξα να περιμενω τη σκουπα.Εκει κυριολεκτικα με επρηξε ενας διασωστης να σηκωθω να τρεξω κατι που τελικα εκανα.Βασικα ηταν μια ατελειωτη βαρεμαρα ο μαραθωνιος.
ΥΓ Σαββα αμα σου αρεσει σημαινει οτι θα πας;

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@stratus: πιο γρήγορα θα τελείωνες τον αγώνα, έστω και με κουτσό...παρά αν περίμενες τη σκούπα! Είναι και αυτό ένα κίνητρο για να τον ολοκληρώσεις τρέχοντας, ακόμα και αν βαριέσαι του "θανατά"!

--------------
Προσωπικός στόχος για το φετεινό ΑΜΑ (πρώην ΚΜΑ): ένα δυνατό XL-Long Run, στα πλαίσια και της σταδιακής προετοιμασίας μου για το 100άρι της Ψάθας. Διατηρώντας όμως και σωστά/σταθερά περάσματα γιατί έχω και την ευθύνη του "λαγού".

Στόχος για το μελλοντικό "φλατ" Μαραθώνιο: να τρέχω τόσο σταθερά όσο ο stratus
...επίσης όταν μεγαλώσω να "μοιάσω" στο Savva/gtsig

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Με την ευκαιρία, να πω και εγώ τον στόχο μου:

Να σπάσω επιτέλους το 4ωρο...






Πώς γίνεται αυτό????

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσιεύθηκε - 15/10/2014 : 19:10:44
________________________________________
quote:
________________________________________
Originally posted by geopa

Ελπίζω σε χρόνο κάτω από 4ώρες έστω και κατά 1΄΄. Αν πάλι δεν έρθει τέτοιος χρόνος έστω να γράφει το χρονόμετρο 4.0χ.χχ!!!!
Σε λίγο διάστημα θα ξέρω αν η καλύτερη προετοιμασία σε σχέση με πέρυσι θα αποδόσει καρπούς.
________________________________________

Το έχεις Γιώργη....

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

--------------------------------------------------
Τάσο αν όλα πηγαίνανε καλά θα έλεγα οκ είναι εφικτό …. Αλλά …. Εχτές έπαθα μια ωραία θλάση (έτσι νομίζω τουλάχιστον) στον πίσω δεξιό μηριαίο και ήρθε να προστεθεί στην προχθεσινή πτώση που είχα με το μηχανάκι με 20 χλμ και ευτυχώς με έναν ωραίο μώλωπα λίγο πιο πάνω από το σημείο που με τραβάει (παρεμπιπτόντως καμία συμβουλή για το πώς μπορεί να περάσει πιο γρήγορα η θλάση?? ).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

Πριν από κάποια χρόνια (το '11), είχα αποφασίσει λόγω κάποιων υποχρεώσεων (ήταν μηνών ο μεγάλος μου γιός και το τρέξιμο είχε ελλατωθεί πολύ για αρκετούς μήνες), να μην τρέξω την Κλασική. Όταν έφτασαν κάποιες εβδομάδες πριν τον αγώνα, άρχισα να το σκέφτομαι... Έτρεξα έναν αργό ημί, να δω σε τι κατάσταση είμαι και τότε ήταν που πήρα και την οριστική απόφαση να μην τρέξω. Πιστεύω ότι θα τερμάτιζα μεν, θα υπέφερα πολύ δε...
Μετά τον αγώνα, διαβάζοντας και εμπειρίες άλλων παιδιών που είχαν τρέξει και εκείνοι απροετοίμαστοι (ή έστω με ελλιπή προετοιμασία), το μετάνιωσα που δεν πήγα. Ζήλεψα ακόμα και την ταλαιπωρία των παιδιών...
Μετά που καταλάγιασαν λίγο οι ενθουσιασμοί και το είδα με πιό ψύχραιμο μάτι, πιστεύω ότι καλώς έπραξα... Δεν πιστεύω ότι θα είχα την σωστή κρίση να σταματήσω πάνω στον αγώνα, αν έβγαινε κάποιο πρόβλημα, ούτε και εκ των υστέρων πιστεύω ότι ο τερματισμός θα είχε την σημασία που είχαν οι άλλοι, μετά από μια ολοκληρωμένη προετοιμασία...
Φυσικά όλα αυτά είναι υποκειμενικά φίλε Παναγιώτη, το πιθανότερο είναι ότι άλλα παιδιά που έτρεξαν χωρίς προετοιμασία να έχουν την εντελώς αντίθετη οπτική. Ωστόσο, επειδή είμαστε όλοι άνθρωποι που αγαπάμε το τρέξιμο και σίγουρα θα θέλαμε να είναι μια ασχολία που δεν θα είναι εφήμερη, αλλά θα μας συντροφεύει για πολλά πολλά ακόμα χρόνια, πιστεύω ότι θα ήταν δυσανάλογα μεγάλο το ρίσκο μιας τέτοιας συμμετοχής, σε σχέση με το όφελος (αυτό του ενός ακόμα τερματισμού) που έχει να σου προσφέρει...

Χωρίς καμία απολύτως πρόθεση να κάνω υποδείξεις, απλά η ταπεινή γνώμη ενός συναθλούμενου που κατανοεί το δίλημμά σου!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...

μιλας με τη σοφια της κουκουβαγιας! τιμιο nickname! φυσικα και ευπροσδεκτο καθε σχολιο... αυτος ειναι ο ρολος του φορουμ... αλλωστε ειμαι πολυ μικρος τοσο ηλικιακα (36) οσο και δρομικα για να κλεινω αυτια σε συμβουλες εμπειροτερων. η ολη συζητηση ξεκινησε απο αναλογη με σενα συμβουλη του Νικου γνωριζοντας την ελλειπη πρετοιμασια μου. εγω ομως δεν εχω καποιο διλημα . αν ειμαι υγιης μεχρι την αφετηρια θα κατεβω συντηρητικα (~5ωρες). αν βγει κατι μεχρι την αφετηρια απλα θα απεχω δρομικα αλλα θα δωσω το παρον στη γεφυρα της κατεχακη για να σας δωσω οσο κουραγιο μπορω!. σου ευχομαι να υλοποιησεις το στοχο σου με τη μικροτερη δυνατη καταπονηση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ Παναγιώτη για την ευχή σου. Με την σειρά μου, να σου ευχηθώ να πάνε τα πράγματα όπως τα θες, και ακόμα καλύτερα!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Παναγιώτη, μην το σκέφτεσαι: Να σταθείς στην εκκίνηση.
Το τσιτάτο "Καλύτερα να μετανοιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες" κρύβει μεγάλη αλήθεια!

(μέτρα τα ρίσκα σου και πάρ'τα. "όλον τον κόσμο άκουγε, του κεφαλιού σου κάνε"!)

αν και βολευει στην προκειμενη περιπτωση, θα διαφωνισω . η κλασικη δε συγχωρει παληκαριες. οι φιλοι εχουν δικιο αλλα νιωθω οτι μπορω να αντεξω. αν δεν το ενιωθα θα απειχα φυσικα... εχουμε και οικογενειακα βαρη να σηκωσουμε μετα τον τερματισμο για να σακατευτουμε απο εγωισμους! δε διακρινω καν καποιο ρισκο οντας υγιης , οποτε κοιταμε μονο μπροστα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2014 :  14:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Koukouvagia

Με την ευκαιρία, να πω και εγώ τον στόχο μου:

Να σπάσω επιτέλους το 4ωρο...






Πώς γίνεται αυτό????




Και όμως γίνεται Νίκο!

Φέτος είμαι πιό τυπικός στην προετοιμασία και κάνω κάποια διαφορετικά πράγματα από τις άλλες φορές. Είδωμεν!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000