Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Προσωπικοι στοχοι κ P.B.για τον Μαραθωνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2013 :  16:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας,
νομίζω οτι οι πινακες δηλώνουν επιδοσεις με την εννοια οτι μια επιδοση στο 10αρι ισοδυναμει με μια αλλη στο μαραθωνιο αντιστοιχη.Αν καποιου ειναι το αγωνισμα το 5αρι και κανει 21'25" δεν σημαινει οτι θα κανει μαραθωνιο 3:24:39 .θα θελει αντιστοιχη προπονηση και προσαρμογες ΟΜΩΣ το κατορθωμα θα ειναι το ιδιο.Εγω κατι τετοιο τουλαχιστον εχω καταλαβει.
Αρα ειναι ενας μπουσουλας για να εχουμε μια κατευθυνση στο που περιπου πρεπει να θεσουμε τους στοχους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2013 :  16:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Queen

Υπάρχουν δύο πίνακες που ξέρω για την πρόβλεψη ρυθμού μαραθωνίου.

Ο πρώτος είναι ο καλύτερος, πιο συντηρητικός (και δοκιμασμένος τρεις φορές-όχι από μένα). Μarco Marrathon Calculator:http://feelrace.com/fr.pl?ds=10&hh=00&mm=44&ss=00&bt=203&un=K&th=MARCO&pg=Exec

O δεύτερος μου φαίνεται λιγάκι πιο αισιόδοξος (αδοκίμαστος). Running for fitness:http://www.runningforfitness.org/calc/racepaces/rp/rpother?dist=10&units=kilometres&hr=0&min=44&sec=00&age=33&gender=F&Submit=Calculate

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι πίνακες οπως McMillan, Daniels, από την ιστοσελίδα runner's world κτλ. Πιστεύω ότι ο πιο συντηρητικός είναι και ο καλύτερος, τουλάχιστον για το ΜΟ δρομέων.

___________________
Citius Altius Fortius!




Πολλές φορές οι πίνακες μας λένε τι μπορείς να κάνεις αν και εφόσον ο αγώνας-στόχος γίνει με απόλυτη επιτυχία. Σου λέει, για παράδειγμα ο Daniels, πως αν έχεις 20 λεπτά 5άρι, το σώμα έχει δυνατότητα για 3:10 μαραθώνιο. Αυτό που πρέπει να έχουμε επιπλέον υπόψη είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για αντίστοιχης δυσκολίας διαδρομή, με ιδανικό καιρό, με τον αναγκαίο όγκο χιλιομέτρων στη διάρκεια της προπόνησης και βέβαια αν ο αγώνας αναφοράς (το 5άρι που λέγαμε παραπάνω) έχει γίνει στο μέγιστο των δυνατοτήτων, αντίστοιχα και ο αγώνας-στόχος να βγει με την αντίστοιχη διάθεση από την πλευρά του δρομέα για χρήση στο 100% των φυσιολογικών χαρακτηριστικών που διαθέτει. Κάτω από άλλη οπτική η χρήση των πινάκων μάλλον δεν έχουν και μεγάλη χρησιμότητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2013 :  18:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Οι πίνακες απλά είναι ένας μπούσουλας, πολλά εξαρτώνται απο τον ανθρώπινο παράγοντα και τις εξωτερικές συνθήκες.

Πάντως, μου φαίνονται πολύ λογικά αυτά που γράφει από δίπλα κυρίως (στον πρώτο πίνακα αναφέρομαι).

___________________
Citius Altius Fortius!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2013 :  23:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, στο..θέμα μας:
31ος ΚΜΑ
Στόχος: 5km/24:13 10km/48:26 ημι/1:43:27 30km/2:28:07 ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ 3:26:23

Υ.Γ: Πέρυσι 3:26:24..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  00:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολοι οι πινακες μου βγαζουν χρονο αρκετα κατω απο 4 ωρες (ο πινακας του Γιωργου για παραδειγμα 3 ωρες και 45 λ),αν υπολογιζαν δε με βαση την επιδοση μου στο 30αρι των Ιωαννινων (2:32:32 καθ.χρονος) τοτε το 3 μπροστα θα εθεωρειτο δεδομενο...παρ ολα αυτα θα συμφωνησω με την Queen και τον Laga οτι επι της ουσιας αποτελουν εναν απλο οδηγο και τιποτα περισσοτερο, αφου σε ενα μαραθωνιο,ειδικα οταν τρεχεις για πρωτη φορα,οπως εγω,υπαρχουν πολλοι ασταθμητοι κι απροβλεπτοι παραμετροι(καιρικες συνθηκες,ψυχολογικη κατασταση κ.α.), οι οποιοι μπορει να παιξουν καθοριστικο ρολο στην πορεια του αγωνα, αποκλινοντας σημαντικα απο τον στοχο που προσδιοριζε ο αγωνας-αναφορας!Για τον λογο αυτο καλο ειναι να ειμαστε συντηρητικοι και συνετοι στις εκτιμησεις μας,ιδιαιτερα οι νεωτεροι που στερουνται και εμπειριας αγωνων,ωστε να αποφευγονται απογοητευσεις που μπορουν να μας αποθαρρυνουν σε μελλοντικες προσπαθειες.Γι αυτο λοιπον εμμενω οτι πρωταρχικος στοχος αποτελει κατ αρχην η παρουσια μου στην αφετηρια της κλασικης διαδρομης...εν συνεχεια ο τερματισμος και τελευταια η επιδοση που για μενα προσωπικα οριοθετειται σε ενα χρονο 4,5 ωρων και κατω!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  10:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, στο..θέμα μας:
31ος ΚΜΑ
Στόχος: 5km/24:13 10km/48:26 ημι/1:43:27 30km/2:28:07 ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ 3:26:23

Υ.Γ: Πέρυσι 3:26:24..
Α ρε φιλε,ποσο θα ηθελα να σε ακολουθησω!οπως στη λιμνη! αλλα κολωνω λιγο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  10:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, στο..θέμα μας:
31ος ΚΜΑ
Στόχος: 5km/24:13 10km/48:26 ημι/1:43:27 30km/2:28:07 ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ 3:26:23

Υ.Γ: Πέρυσι 3:26:24..
Α ρε φιλε,ποσο θα ηθελα να σε ακολουθησω!οπως στη λιμνη! αλλα κολωνω λιγο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  10:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@lemonidas:
Τα περυσινά περάσματά μου. Πολύ κοντά στα δικά σου φετινά:
5 km: 24:53
10 km: 48:57
21.1 km: 1:42:48
30 km: 2:28:06
Τερματισμός: 3:27:48
Βέβαια προς το τέλος (38+)θα έλεγα ότι δεν τα έδωσα όλα, οπότε 1-1.5 λεπτό κάτω που θες παίζει να έβγαινε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  13:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πίνακας του Γιώργου. Ωραία ακούγεται αυτό! Ευχαριστώ παίδες!
Ο πίνακας αυτός του κ. Ιάκωβου Δανιέλου λοιπόν, δίνει έναν μπούσουλα και είναι πολύ χρήσιμος. Αυτό που μου λέει εμένα βασικά με 39:52 δεκάρι είναι το εξής: "Μη προσπαθήσεις να βγάλεις έναν Μαραθώνιο κάτω από 3:05, ιδιαίτερα της κλασσικής πήγαινε για 3:10!" Δηλαδή με κατατοπίζει ως προς τον ρυθμό που θα μπορούσα να ακολουθήσω σε έναν Μαραθώνιο κι εφόσον πάνε όλα καλά, δηλαδή στο 4:30 το πολύ!
Ουσιαστικά αυτός ο πίνακας σου δείχνει την ικανότητά σου. Τόσο το δεκάρι, τόσο μπορείς το Μαραθώνιο.
Εννοείται πως ούτε κι αυτό είναι σίγουρο. Όσο ανεβαίνει η απόσταση στον πίνακα αυτόπαίζει μεγάλο ρόλο κι η ψυχολογία!

Edited by - giorgosdelta on 25/09/2013 13:58:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  14:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Ο πίνακας του Γιώργου. Ωραία ακούγεται αυτό! Ευχαριστώ παίδες!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  15:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...ο πινακας του Γιωργου!... απλα χρησιμοποιησα το ονομα του ατομου που ανηρτησε τον συγκεκριμενο πινακα, που απ'οσο εχω αντιληφθει μεσα απο το φορουμ,προκειται περι εμπειρου και ικανοτατου δρομεα!Δεν εγνωριζα οτι ο πινακας αυτος ειναι του Ιακωβου Δανιελου...και για να ειμαι ειλικρινης αγνοω την ταυτοτητα του συγκεκριμενου ανθρωπου.Ζητω εκ των προτερων συγγνωμη για την αφελεια μου...αλλα θελω να πιστευω οτι θα δικαιολογησετε την αγνοια μου αυτη, αφου εχω κατ' επαναληψη δηλωσει οτι ειμαι νεος δρομεας...κοινως "μεγαλο ψαρι" ακομη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  15:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...ο πινακας του Γιωργου!... απλα χρησιμοποιησα το ονομα του ατομου που ανηρτησε τον συγκεκριμενο πινακα, που απ'οσο εχω αντιληφθει μεσα απο το φορουμ,προκειται περι εμπειρου και ικανοτατου δρομεα!Δεν εγνωριζα οτι ο πινακας αυτος ειναι του Ιακωβου Δανιελου...και για να ειμαι ειλικρινης αγνοω την ταυτοτητα του συγκεκριμενου ανθρωπου.Ζητω εκ των προτερων συγγνωμη για την αφελεια μου...αλλα θελω να πιστευω οτι θα δικαιολογησετε την αγνοια μου αυτη, αφου εχω κατ' επαναληψη δηλωσει οτι ειμαι νεος δρομεας...κοινως "μεγαλο ψαρι" ακομη!!!




Μετά τον Γιώργο ας γνωρίσουμε και τον Ιάκωβο Διανέλο κατά πολλούς και Jack Daniels
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  15:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

...ο πινακας του Γιωργου!... απλα χρησιμοποιησα το ονομα του ατομου που ανηρτησε τον συγκεκριμενο πινακα, που απ'οσο εχω αντιληφθει μεσα απο το φορουμ,προκειται περι εμπειρου και ικανοτατου δρομεα!Δεν εγνωριζα οτι ο πινακας αυτος ειναι του Ιακωβου Δανιελου...και για να ειμαι ειλικρινης αγνοω την ταυτοτητα του συγκεκριμενου ανθρωπου.Ζητω εκ των προτερων συγγνωμη για την αφελεια μου...αλλα θελω να πιστευω οτι θα δικαιολογησετε την αγνοια μου αυτη, αφου εχω κατ' επαναληψη δηλωσει οτι ειμαι νεος δρομεας...κοινως "μεγαλο ψαρι" ακομη!!!



Αγαπητε Σπύρο, να με συγχωρείς κι εμένα που δεν ήμουν, σκόπιμα, σαφής!
Είναι παλιά η ιστορία του κ. Δανιέλου που ξεκίνησε οταν μετά απο μια συντονισμένη προσπαθεια μεταφρασης του δοκιμίου του ακατονομαστου, που ανέρτησε ο Λάμπρος, μας την πέσανε αγρίως!
Εννοείτε ότι γράφουμε και φιλικά και λέμε και κανά αστείο για να σπάει η μονοτονία!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  16:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...Laga, και να φανταστεις οτι το εχω το βιβλιο αυτο (αλλωστε ηταν το πρωτο που μου συνεστησαν)...αλλα που να παει ο νους μου οτι ελληνοποιησατε τ'ονομα του??? Για να πουμε και την αληθεια βεβαια φροντιζω ν'αποδεικνυω καθημερινα το ποσο "ψαρι" ειμαι ακομη...αλλα που θα παει....σε μερικα χρονια θα την εχω χασει και την ιδιοτητα αυτη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  16:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιωργο, ευχαριστω για την διευκρινηση...εννοειται οτι δεν παρεξηγηθηκα, αλλωστε πως θα ηταν δυνατον να συμβει κατι τετοιο απο την στιγμη που δεν υπαρχει κακη προθεση και βουληση μεταξυ των συνομιλητων! Μπορει να ειμαι νεος στο φορουμ,αλλα θελω να ξερετε οι παλαιοτεροι οτι σας διαβαζω και συμβουλευομαι,χωρις να το γνωριζετε, συστηματικα... και τυγχανετε αμεριστου σεβασμου απο μερους μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000