Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Προσωπικοι στοχοι κ P.B.για τον Μαραθωνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

stelios-panthiras
Forum-Runner

Greece


87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  16:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περσινος χρονος 4 ωρες και 20 λεπτα πρωτος μαραθωνιος για φετος προπονουμε καλα στοχος μου ο τερματισμος πρωτα απολα και οτι καλυτερο βγει απο περσι καλα να ειμαστε με υγεια για ολους μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  17:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Λοιπόν, στο..θέμα μας:
31ος ΚΜΑ
Στόχος: 5km/24:13 10km/48:26 ημι/1:43:27 30km/2:28:07 ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ 3:26:23

Υ.Γ: Πέρυσι 3:26:24..



Βρε θηρίο δηλαδή πας για καραμπινάτο negative split και μάλιστα τα τελευταία 12,5 χιλ με ρυθμό 4,38?????

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  17:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vaterman

quote:
Originally posted by zoro

Λοιπόν, στο..θέμα μας:
31ος ΚΜΑ
Στόχος: 5km/24:13 10km/48:26 ημι/1:43:27 30km/2:28:07 ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ 3:26:23

Υ.Γ: Πέρυσι 3:26:24..



Βρε θηρίο δηλαδή πας για καραμπινάτο negative split και μάλιστα τα τελευταία 12,5 χιλ με ρυθμό 4,38?????

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!



Παρέα θα πάτε κι ας γκρινιάζεις πάλι...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  18:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σας ζηλεύω...!!!

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  18:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακάρι( ο στόχος είναι αν είμαι καλά να σπάσει το 3,30) και δεν γκρινιάζω... Απλά λέω σε τί κατάσταση βρίσκομαι αυτή τη στιγμή... Είπα δεδομένης της τεράστιας ταλαιπωρίας που είχα όλη τη χρονιά τώρα θα πρέπει να είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αλλιώς θα είχα άλλες απαιτήσεις από τον ευατό μου...

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  18:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι μωρέ... "γκρινιάζεις" που λέει ο λόγος...
Όντως, πολύ γκαντεμιά φέτος αλλά δεν σε φοβάμαι!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  21:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vaterman

quote:
Originally posted by zoro

Λοιπόν, στο..θέμα μας:
31ος ΚΜΑ
Στόχος: 5km/24:13 10km/48:26 ημι/1:43:27 30km/2:28:07 ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ 3:26:23

Υ.Γ: Πέρυσι 3:26:24..



Βρε θηρίο δηλαδή πας για καραμπινάτο negative split και μάλιστα τα τελευταία 12,5 χιλ με ρυθμό 4,38?????

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!


Μου έχει βγεί πέρυσι αλλά και πρόπερσι!
Όλα τα τέμπο μου είναι...4:40/km.
Ά, και κάτι άλλο, το δρομικό μου παρατσούκλι είναι..."ο κατηφοράκιας"!! xaxaxaxa

Υ.Γ: αρκεί να μην έχει την ζέστη του '10.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  22:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Vaterman

quote:
Originally posted by zoro

Λοιπόν, στο..θέμα μας:
31ος ΚΜΑ
Στόχος: 5km/24:13 10km/48:26 ημι/1:43:27 30km/2:28:07 ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ 3:26:23

Υ.Γ: Πέρυσι 3:26:24..



Βρε θηρίο δηλαδή πας για καραμπινάτο negative split και μάλιστα τα τελευταία 12,5 χιλ με ρυθμό 4,38?????

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!


Μου έχει βγεί πέρυσι αλλά και πρόπερσι!
Όλα τα τέμπο μου είναι...4:40/km.
Ά, και κάτι άλλο, το δρομικό μου παρατσούκλι είναι..."ο κατηφοράκιας"!! xaxaxaxa

Υ.Γ: αρκεί να μην έχει την ζέστη του '10.



Ναι! Σε θυμάμαι μπροστά μου μόνιμα πέρσι στον ημί της Τρίπολης που τον πήγα κι εγώ προπονητικά τέμπο στο 4,43'!!! Εκεί ήσουν στο 4,40!

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  23:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Για παράδειγμα για την Δέσποινα και τα 56:34 στο δεκάρι το ΣΜΠΟ είναι περίπου 35. Αυτό δίνει έναν μαραθώνιο 4:16:03 περίπου σε 6:05λεπτά το χιλιόμετρα. Για τον Γιώργο και 2:07 Ημιμαραθώνιο το ΣΜΠΟ είναι 34 και δείνει μαραθώνιο σε 4:22:03 δηλαδή περίπου 6:13λπτ/χλμ. Όλα αυτά ισχύουν στο περίπου και θεωρητικά.
Έχει κάποιες ιδιομορφίες η κλασσική διαδρομή, όπως η ελαφριά κατηφόρα για 2χιλιόμετρα στην αρχή, επίπεδα τα επόμενα 8 στο περίπου και μετά ανηφορικές κλίσεις μέχρι και το 31. Μετά κατηφόρα. Οπότε σε γενικές γραμμές μπορείτε να προσθέσετε 5 με 10 δευτερόλεπτα ανα χιλιόμετρο και να πάτε με έναν σταθερό ρυθμό. Σε καμιά περίπτωση δε θα πρότεινα γρηγορότερα για την Δέσποινα για παράδειγμα από 6:05λπτ/χλμ και ιδιαίτερα στα πρώτα χιλιόμετρα μη παρασυρθείτε.
Η Δέσποινα παράδειγμα θα μπορούσε να ξεκινήσει στο 6:10 με 6:15 και να προσπαθήσει να διατηρήσει αυτόν τον ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στην αρχή αυτό θα είναι εύκολο βέβαια και μέχρι το 10ο χιλιόμετρο θα είναι ένας νευρικός ρυθμός. Στις ανηφόρες θα είναι μία πολύ καλή προσπάθεια η συνέχιση αυτού του ρυθμού και στις κατηφόρες θα πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου για να συνεχίσεις να τον διατηρείς. Θα μπορούσε ο αγωνας να κυλήσει έτσι. Προσοχή στα νερά, ηλεκτρολύτες, και μαγνήσιο ώστε να αποφύγετε την αφυδάτωση και ανεπιθύμητες κράμπες. Αυτά πάντοτε ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες.
Έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι η κλασσική διαδρομή είναι σαν ένα θηρίο που ναι μεν πρέπει να του επιτεθείτε αλλά να του επιτεθείτε με φόβο.



Γιώργο ο πίνακας μου φαίνεται πολύ αισιόδοξος... το βλέπω πολύ δύσκολο το 4:16 για πρώτη φορά.. θέλω να ξεκινήσω αργά, να συνεχίσω αργά και να τερματίσω απλά... σκεφτόμουν όπως είπες ένα ρυθμό γύρω στο 6:10 με 6:15 αλλά το θέμα είναι να μην παρασυρθώ, ειδικά μέχρι τα μισά.. όπως έχω διαβάσει εδώ η κλασική δεν είναι εύκολη διαδρομή και θέλα απλά να την γνωρίσω για πρώτη φορά... δεν ξέρω πως θα αντιδράσει το σώμα μου για πρώτη φορά και όπως έγραψαν αρκετοί θέλω να τρέξω με σεβασμό απέναντι στο θηρίο που λέγεται "κλασική διαδρομή"... ευχαριστώ πάντως για τις χρήσιμες υποδείξεις σου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  23:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Ο πίνακας του Γιώργου. Ωραία ακούγεται αυτό! Ευχαριστώ παίδες!
Ο πίνακας αυτός του κ. Ιάκωβου Δανιέλου λοιπόν, δίνει έναν μπούσουλα και είναι πολύ χρήσιμος. Αυτό που μου λέει εμένα βασικά με 39:52 δεκάρι είναι το εξής: "Μη προσπαθήσεις να βγάλεις έναν Μαραθώνιο κάτω από 3:05, ιδιαίτερα της κλασσικής πήγαινε για 3:10!" Δηλαδή με κατατοπίζει ως προς τον ρυθμό που θα μπορούσα να ακολουθήσω σε έναν Μαραθώνιο κι εφόσον πάνε όλα καλά, δηλαδή στο 4:30 το πολύ!
Ουσιαστικά αυτός ο πίνακας σου δείχνει την ικανότητά σου. Τόσο το δεκάρι, τόσο μπορείς το Μαραθώνιο.
Εννοείται πως ούτε κι αυτό είναι σίγουρο. Όσο ανεβαίνει η απόσταση στον πίνακα αυτόπαίζει μεγάλο ρόλο κι η ψυχολογία!



Σε μεγάλες αποστάσεις εκτός από την ψυχολογία θα συμπλήρωνα και οι καιρικές συνθήκες, η μέρα που θα βρεθεί ο κάθε αθλητής και άλλοι μικροπαράγοντες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  09:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον, τωρα που ειμαστε ακριβως ενα βημα πριν την εκκινηση (oh yes!), για να οργανωθουμε να κανουμε μια προβλεψη της προκοπης!

Συγκεντρωνω εδω ολους τους στοχους για να δουμε μετα τι ψαρια πιασαμε:

sotos-marathon 3:15
spy <4:30
than 3:30
costastsico <4:00
Rory <4:00
Aytoxeiras <4:00
stratos_al <4:00
afentis 3:55
tazi 3:05
Kolaz 4:00 +
kalogeridis <5:00
Despixi <5:00
georgebak <4:30
zoro 3:26:23
stelios-panthiras <4:20
Vaterman <3:30

Αν εχω ξεχασει καποιον, εχω κανει λαθος ή καποιος εχει αναθεωρησει το στοχο του, πειτε μου να διορθωσω.

Για ν ακουσουμε κι αλλους στοχους, ειδικα εσεις οι 2 ξυπολητοι αφηστε τις πειθαρχιες ο μεν, και το να φτασω γερος στην αφετηρια ο δε και ανοιξτε τα χαρτια σας!!!!
Προσωπικα δεν εχω ιδεα τι μου γινεται, μια ο βηχας μου αλλες φορες ειναι πληρως ελεγχομενος κι αλλες φορες πληρως ανεξελεγκτος. Αν ειμαι καλα θα επιχειρησω κατι καλυτερο απο το Μεγαλεκο, 4:12:33, αλλα προς το παρον δεν ειμαι σε θεση να υπολογισω τι να περιμενω.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  10:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα το παλέψω για να είμαι στο 3:30 με 3:40 αλλά προέχει ο υγιείς τερματισμός και να απολαύσω κάθε στιγμή αυτής της μεγάλης γιορτής.

Κανείς δέν έχει τόση ανάγκη απο ένα χαμόγελο όσο εκείνος που δέν μπορεί να το δώσει στους άλλους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  10:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, στόχος;; Τερματισμός και μόνο. Απο χρόνο ίσως να έλεγα, καθώς ο πρώτος μου μαραθώνιος 4:30 αλλά θα δούμε καθώς με τα γόνατα που έχω μάλλον περπατώντας θα τον παω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  10:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και για εμένα ο πρώτος μου μαραθώνιος και ο πρώτος μου στόχος θα είναι να τερματίσω. Για χρόνο σαν στόχο έχω βάλει το 4:00. Σε 1 μήνα ακριβώς τέτοια ώρα θα έχουμε περάσει τη Νέα Μάκρη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  13:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Λοιπον, τωρα που ειμαστε ακριβως ενα βημα πριν την εκκινηση (oh yes!), για να οργανωθουμε να κανουμε μια προβλεψη της προκοπης!

Συγκεντρωνω εδω ολους τους στοχους για να δουμε μετα τι ψαρια πιασαμε:

sotos-marathon 3:15
spy <4:30
than 3:30
costastsico <4:00
Rory <4:00
Aytoxeiras <4:00
stratos_al <4:00
afentis 3:55
tazi 3:05
Kolaz 4:00 +
kalogeridis <5:00
Despixi <5:00
georgebak <4:30
zoro 3:26:23
stelios-panthiras <4:20
Vaterman <3:30

Αν εχω ξεχασει καποιον, εχω κανει λαθος ή καποιος εχει αναθεωρησει το στοχο του, πειτε μου να διορθωσω.

Για ν ακουσουμε κι αλλους στοχους, ειδικα εσεις οι 2 ξυπολητοι αφηστε τις πειθαρχιες ο μεν, και το να φτασω γερος στην αφετηρια ο δε και ανοιξτε τα χαρτια σας!!!!
Προσωπικα δεν εχω ιδεα τι μου γινεται, μια ο βηχας μου αλλες φορες ειναι πληρως ελεγχομενος κι αλλες φορες πληρως ανεξελεγκτος. Αν ειμαι καλα θα επιχειρησω κατι καλυτερο απο το Μεγαλεκο, 4:12:33, αλλα προς το παρον δεν ειμαι σε θεση να υπολογισω τι να περιμενω.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Τα χαρτιά μου είναι πολύ απλά:
Παρότι ο χρόνος που επιδιώκει ο tazi μου φαίνεται εξωτικός, στόχος μου είναι να τον εκμεταλλευτώ όσο μπορώ ως λαγό! Στον Ημιμαραθώνιο Μαραθώνα πήγε να μου τη σκαπουλάρη από το οπτικό μου πεδίο...τώρα θα τον "λοκάρω" συνέχεια στο σκόπευτρο...

Νίκο: ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ!
(και ο Skakinen από κοντά!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000