Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρθροσκοπηση γονατου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

emm_stra
Newbie Forum Runner

48 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/08/2013 :  19:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα
εδω και λιγες μερες γραφτηκα στο φορουμ και απο οτι ειδα προβληματα με το γονατο ειναι συνηθισμενα. Εγω θα μοιραστω μαζι σας το δικο μου θεμα.
Πριν 2 μηνες εκανα αρθροσκοπηση στο γονατο οπου μου βρηκαν μικρη ρηξη εσω μηνισκου και χονδροπαθεια μηριαιας τροχιλιας. Το βασικο μου θεμα ειναι το 2ο το οποιο ο γιατρος απο οτι καταλαβα το διορθωσε "τροχιζοντας" τα ξεφτια του χονδρου. Ο μηνισκος μου ειπε οτι δεν ειναι το βασικο μου θεμα.
Αν και εχουν περασει 2 μηνες και ενω περπαταω κανονικα 3 χλμ και κανω ασκησεις ενδυναμωσης τετρακεφαλου (ψαλιδια ξαπλωμενος), εχω ακομα ενοχλησεις (πονακια) μπροστα στο γονατο αλλα και πισω...
Επισης λογω στην δουλεια εχουμε σκαλες τις οποιες ο γιατρος μου ειπε να τις αποφυγω οσο μπορω. Τουλαχιστον τις ανεβαινω το πρωι και τις κατεβαινω το μεσημερι που φευγω, χωρις να βαζω δυναμη στο εγχειρισμενο ποδι, δλδ ανεβαινω ενα ενα τα σκαλια...
Υπαρχει περιπτωση οι σκαλες να μου δημιουργησουν παλι προβλημα???
επισης οι πονοι ειναι φυσιολιογικοι?
ευχαριστω για οποια απαντηση!!

mz4
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/09/2013 :  21:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήμουν κάποτε, πριν πολά χρόνια, στην δική σου θέση, αφού χειρουργήθηκα αρθροσκοπικά κάνοντας μερική μηνισκεκτομή λόγω μερικής ρήξης μηνίσκου και ταυτόχρονα υπέφερα από χονδροπάθεια της επιγονατίδος,οπότε έκαναν με την ίδια επέμβαση και literal release. Μπορώ να σε βεβαιώσω ότι οι πόνοι που νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικοί, και μάλιστα αν είναι μόνο πονάκια να είσαι πολύ αισιόδοξος. Είναι πολύ λίγος ο χρόνος μετά την επέμβαση. Πράγματι το κυρίως πρόβλημα είναι η χονδροπάθεια, διότι, όπως σίγουρα σου έχουν πει, ο φθαρμένος χόνδρος δεν αποκαθίσταται. Θέλει πολύ υπομονή, πολύ (σωστή) γυμναστική, και σίγουρα αυτό που κάνεις (αθλητικά) να μην επιδεινώνει το πρόβλημα. Κατά τ΄άλλα απαραίτητος είναι ένας καλός ιατρός ή ένας καλός φυσιοθεραπευτής. Εγώ έχω σοβαρά προβλήματα με τους χόνδρους στα γόνατα εδώ και 20 χρόνια αλλά έμαθα να ζω και να αθλούμαι με αυτά. Άλλωστε και το σώμα μας προσαρμόζεται. Και για να μην σε απογοητεύω, τρέχω και μαραθώνιο. Εύχομαι καλή ανάρρωση και υγεία για να κάνεις το αγαπημένο μας άθλημα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2014 :  18:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες υποβλήθηκα σε μερική μηνισκεκτομή οπισθίου κέρατος έσω μηνίσκου και αφαίρεση υπερτροφικής υπερεπιγονατιδικής υμενικής πτυχής (plica syndrome) . Για 10 ημέρες υποβοηθούμενο βάδισμα από πατερίτσα και μερική φόρτιση , μετά άλλες 10 μέρες φυσικοθεραπεία και επανεκτίμηση . Η διαβεβαίωση του γιατρού ότι δε θα επηρεάσει την αγαπημένη μου ψυχοθεραπεία ήταν που με έφτιαξε πραγματικά .

'cause I know what it feels to walk alone the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2014 :  19:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mz4,για να σε ρωτησω κατι.Επειδη η γυναικα μου εχει το ιδιο προβλημα με χονδροπαθεια.
Εχει κανει αθροσκοπηση απο τον Απριλιο! αλλα λογω διαφορων αιτιων (λαθος οδηγιες γιατρου,ασχετος φυσικοθεραπευτης κτλ.)ακομη δεν εχει μπορεσει να αρχισει παλι το τρεξιμο.Αλλαξε γιατρο και φυσικοθερ.Εδω και καιρο παει πολυ καλυτερα.Ο νεος γιατρος(Νικολαου) μολις ανεφερε για διαφορους πονους συστησε ενεση υαλουρονικου .Δεν την εχει κανει ακομη.Γενικα οταν βαζει βαρος,καθισματα κτλ.την ποναει μεσα το γονατο.Επισης μεσ την ατυχια της εχει τωρα και πελματιαια απονευρωσιτιδα.Γενικα χαλια!Εσυ ποσο καιρο σου πηρε να αρχισεις παλι το τρεξιμο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anima
Forum-Runner

86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2014 :  10:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν 15 ημερες εκανα αρθροσκοπηση γονατος, ρηξη εξω μηνισκου με χονδροπαθεια 3ου βαθμου μηριαιου κονδηλου
Τον τραυματισμο επαθα σε αγωνα τρεξιματος,προσπαθωντας να αποφυγω μια ανωμαλια του εδαφους εχασα τον ελεγχο της κινησης στο γονατο και συνεβη το κακο.αρχικα ο γιατρος που επισκεφθηκα,μου συνεστησε ξεκουραση και αποχη απο τρεξιμο για ενα μηνα και οτι στη συνεχεια θα ημουν ενταξει και θα ξαναετρεχα.
Ακολουθησα τις οδηγιες αλλα δυστυχως δεν εγινε τιποτα.Τον ξαναεπισκεφθηκα ,οπου μετα την μαγνητικη μου προτεινε αμεσα αρθροσκοπηση.
Απευθυνθηκα στον ΝΙΚΟΛΑΟΥ,μου ειπε οτι δεν πρεπει να γινει αμεσα αρθροσκοπηση διοτι υπαρχει οιδημα στο οστο.Μου συνεστησε επι τριμηνο πληρη αποχη απο καθε δραστηριοτητα και ελαχιστο περπατημα και πολυ ενδυναμωση στο γονατο.Αφου ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες μετα απο τριμηνο δεν ενιωθα καμια ενοχληση στο περπατημα και τον ξαναεπισκεφθηκα με προσφατη μαγνητικη οπου επανελεγχεται η ρηξη μηνισκου υποχωρησε το οιδημα και δεν παρατηρειται ελειμα χονδρου στο σημειο τραυματισμου[χονδροπαθεια 2ου βαθμου].Εδειξε πολυ ικανοποιημενος απο την εξελιξη ,μου προτεινε να ξεκινησω τρεξιμο και αν τα ενοχληματα απο τον μηνισκο δεν ειναι εντονα να αποφυγω την αρθροσκοπηση .Δυστυχως ομως στις πρωτες δοκιμες στο τρεξιμο τα ενοχληματα ηταν εντονα και προχωρησα στην αρθροσκοποηση.Βρισκομαι σε φαση αποκαταστασης,φυσιοθεραπιες ,ενδυναμωση και εξη εβδομαδες πατεριτσα.Τρεξιμο μετα απο τρις μηνες αν ολα πανε καλα.Απο τον Νικολαου εμεινα πολυ ικανοποιημενος και θα τον προτεινα ανεπιφυλακτα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARAKI_PD
Newbie Forum Runner



7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2019 :  16:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια καλησπερα!


πως πηγε η επεμβαση χονδροπαθειας?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NMachlakis
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2020 :  13:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit NMachlakis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, πρόκειται σε να κάνω αρθροσκόπηση γόνατος.
Θα ήθελα να ρωτήσω -αν γνωρίζει κανείς- αν η φυσικοθεραπεία είναι απαραίτητη (https://blog.xo.gr/arthroskopisi-omou-gonatos/) μετά την επέμβαση και αν ναι για πόσο καιρό συνήθως;
Το επάγγελμά μου συνδέεται με τη μεταφορά βαριών αντικειμένων, οπότε θέλω να ξέρω για πόσο καιρό θα πρέπει να απουσιάσω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2020 :  16:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρθροσκοπηση για πιο λόγο θα κάνεις;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rafdesipris
Forum-Runner

95 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2020 :  22:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κλασσική ερωτηση για τον γιατρο που σε παρακολουθει
Οχι για τους "γιατρους" του φόρουμ.
Και περαστικα...


quote:
Originally posted by NMachlakis

Καλησπέρα, πρόκειται σε να κάνω αρθροσκόπηση γόνατος.
Θα ήθελα να ρωτήσω -αν γνωρίζει κανείς- αν η φυσικοθεραπεία είναι απαραίτητη (https://blog.xo.gr/arthroskopisi-omou-gonatos/) μετά την επέμβαση και αν ναι για πόσο καιρό συνήθως;
Το επάγγελμά μου συνδέεται με τη μεταφορά βαριών αντικειμένων, οπότε θέλω να ξέρω για πόσο καιρό θα πρέπει να απουσιάσω.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000