Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Το «Ελληνικό πόδι» ...και οι φουσκάλες.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/09/2013 :  23:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιτέλους κατάλαβα γιατί έχω πάντα φουσκάλες στο ίδιο (2ο) δάκτυλο (και επίσης γιατί οι παπουτσοεταιρίες δεν ενδιαφέρονται να κάνουν τα παπούτσια τους λίγο πιο άνετα ειδικά σε αυτό το σημείο ...καθώς είμαι η μειοψηφία)

Αααα... και ότι είμαι Γνήσιος Έλληνας αφού έχω ελληνικό πόδι!!!



Το «ελληνικό πόδι»

Το «ελληνικό πόδι» είναι ο όρος που χρησιμοποιείται στη γλυπτική για να περιγράψει την κατάσταση κατά την οποία το δεύτερο δάχτυλο του ποδιού είναι μεγαλύτερο από το πρώτο, δηλαδή το μεγάλο δάχτυλο. Μάλιστα, υπάρχει και αντίστοιχος ιατρικός όρος το «morton's toe».

Οι τρεις τύποι ποδιών στη φυσιολογία

Στη φυσιολογία, όπως διαβάζουμε στο Newsbomb, υπάρχουν τρεις τύποι ποδιών: Το ρωμαϊκό, το ελληνικό και το αιγυπτιακό. Το ελληνικό είναι αυτό που παρουσιάστηκε παραπάνω. Το «αιγυπτιακό πόδι» είναι αυτό στο οποίο από το μεγάλο δάχτυλο μέχρι το μικρότερο υπάρχει μια διαγώνιος ευθεία με το μεγάλο δάχτυλο μακρύτερο από όλα. Τέλος, το ρωμαϊκό πόδι ή και «τετράγωνο πόδι» είναι αυτό που όλα τα δάχτυλα είναι σε μία οριζόντια ευθεία.

Η μεγάλη πλειοψηφία του παγκόσμιου πληθυσμού, σε ποσοστό 70% με 80%, έχει το «αιγυπτιακό πόδι», το οποίο και θεωρείται οστεολογικά το πιο φυσιολογικό, εν εντιθέσει με το «ελληνικό πόδι» που στην ιατρική θεωρείται ως οστεϊκή δυσμορφία.Μάλιστα, το «ελληνικό πόδι» φέρεται να είναι κληρονομούμενο χαρακτηριστικό.

Αισθητικό πρότυπο το «ελληνικό πόδι»

Μάλιστα, το «ελληνικό πόδι» αποτέλεσε αισητικό πρότυπο από την αρχαιότητα ως την Αναγέννηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα αγάλματα της ελληνικής αρχαιότητας τα οποία απεικονίζουν φιγούρες Ελλήνων, φέρουν αυτό το χαρακτηριστικό καθαρό.


Πηγή: «Ελληνικό πόδι» - Η μικρή αυτή ιδιομορφία στα δάχτυλα που έγινε αισθητικό πρότυπο [εικόνα] | iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/node/121897#ixzz2etvEXhY0

Edited by - sam on 14/09/2013 23:29:23

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  00:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φτού Ρωμαίος είμαι τελικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  19:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το αναφέρει και ο Μαρκέας στο βιβλίο του «Το Εγχειρίδιο του Δρομέα» (σελ. 241).
«[...] Στο ελληνικό πόδι το πρώτο μετατάρσιο είναι βραχύ και υπερκινητικό. [...]Το πόδι έρχεται σε υπερβολικό πρηνισμό, ενώ η κεφαλή του δεύτερου μετατρσίου δέχεται ιδιαίτερες φορτίσεις, με συνέπεια την ανάπτυξη κάλου στην αντίστοιχη δερματική περιοχή του πέλματος. Η θεραπεία επιδιώκει να βοηθήσει το πρώτο μετατάρσιο να προσεγγίζει ευκολότερα το έδαφος. Ορθωτικά, με ειδική προέκταση κάτω από την πρώτη δακτυλική ακτίνα, εξυπηρετούν αυτόν το σκοπό με σχετική επιτυχία».
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

CaballoBlanco
Advanced Forum-Runner

Greece
378 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  20:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστά όλα. Ισχύουν στο ακέραιο για το δεξί μου πόδι. Το αριστερό είναι Ρωμαιοαιγυπτιακό. Επίσης για τους λόγους που αναφέρει ο γιατρός, το ελληνικό πόδι λέγεται και Μορτονικό, μιας και αναπτύσσεται εύκολα νευρίνομα Μόρτον - και αυτό το έχω...

quote:
Originally posted by Laga

Το αναφέρει και ο Μαρκέας στο βιβλίο του «Το Εγχειρίδιο του Δρομέα» (σελ. 241).
«[...] Στο ελληνικό πόδι το πρώτο μετατάρσιο είναι βραχύ και υπερκινητικό. [...]Το πόδι έρχεται σε υπερβολικό πρηνισμό, ενώ η κεφαλή του δεύτερου μετατρσίου δέχεται ιδιαίτερες φορτίσεις, με συνέπεια την ανάπτυξη κάλου στην αντίστοιχη δερματική περιοχή του πέλματος. Η θεραπεία επιδιώκει να βοηθήσει το πρώτο μετατάρσιο να προσεγγίζει ευκολότερα το έδαφος. Ορθωτικά, με ειδική προέκταση κάτω από την πρώτη δακτυλική ακτίνα, εξυπηρετούν αυτόν το σκοπό με σχετική επιτυχία».

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  02:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσέχετε τι λέτε με τα πόδια γιατι θα βγει η Ρεπούση και θα θέλει να κόψει τα αρχαια ελληνικά πόδια ως νεκρά και μετα να δούμε πως θα τρέχουμε.. :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  10:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Φτού Ρωμαίος είμαι τελικά.




Ωπ, κι εγώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  10:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ Αιγύπτιος!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Initiative
Advanced Forum-Runner



216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  13:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αριστερά Αιγύπτιος,δεξιά Έλληνας (με την καθιερωμένη φουσκάλα)
Είμαι ένα τέρας της φύσης!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  21:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mbair

Προσέχετε τι λέτε με τα πόδια γιατι θα βγει η Ρεπούση και θα θέλει να κόψει τα αρχαια ελληνικά πόδια ως νεκρά και μετα να δούμε πως θα τρέχουμε.. :)





Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2013 :  13:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
70% Roman και 30% Εgyptian
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kasajohn
Advanced Forum-Runner

Greece


237 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  20:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ενδιαφέρον! τώρα εξηγούνται όλα και οι κάλοι στο 2ο μετατάρσιο και ότι τα νύχια στα δεύτερα δάχτυλα μελανιάζουν :D επίσης λόγω του ότι βάζω δύναμη στα δάχτυλα όταν τρέχω η δύναμη αναγκάζει να μεταφέρει το πάτημα από το κέντρο της φτέρνας προς τα εσωτερικά του πέλματος και τέλος στο συνδυασμό του πρώτου και δεύτερου δάχτυλου. (το λέει και το υπόδημα από κάτω :) )

Επίσης με αυτό το post θα ήθελα να χαιρετίσω τα μέλη του forum. Είναι καταπληκτικό, τρέχω εδώ και 2 χρόνια κοντά και μπήκα πρώτη φορά χθες... Δεν έχω σταματήσει να διαβάζω από τότε ούτε στο πανεπιστήμιο έτσι, μου έχετε λύσει άπειρες απορίες παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ!

Thou Shalt Not Spilleth Thy Beer... SDMF
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2013 :  21:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και στα δυο ελληνικο... ευτυχως δεν εχω τοσο μεγαλη διαφορα μεταξυ 1ου και 2ου, οποτε καλυτερη κατανομη δυναμης στο τρεξιμο... τωρα γιατι ακομα παω σημειωτον... δεν ξερω!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2013 :  11:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσοχή, θα βγούν οι χρυσαυγίτες και θα αρχίσουν να ελέγχουν τι είδους πόδι έχει ο καθένας για να καθορίσουν αν είστε γνήσιοι Έλληνες ή όχι.. Κάτι σαν τους Ναζί που ψάχνανε τα τσουτσουνάκια των Εβραίων να δουν αν είναι κομμένα ή όχι.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000