Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κούραση στα γονατα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/09/2013 :  10:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας! Έτρεξα χθες πρώτη φορα στην άσφαλτο για 1 ωρα κι από χθες νιωθω κούραση στα γόνατα,σαν να ναι βαριά.είναι φυσιολογικό επειδή τωρα ξεκινησα το τρέξιμο η ειναι δείγμα οτι έχω κάποια ευαισθησία στα γόνατα κ θα πρεπει να προσέχω;

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  11:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
φυσιολογικο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  12:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό είναι να τρέχεις σε χώμα η φρεσκοκομμένο γρασίδι και λιγότερο στην άσφαλτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2013 :  14:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για δώστε μου λιγες πληροφορίες .. Αυτη την αίσθησή βάρους να την αξιολογησω ως σημάδι οτι ζοριστηκα πολύ η θα τη νιώθω πάντα;ήθελα να ξεκινήσω συστηματικό τρέξιμο κ φοβηθηκα... κ οταν είχα τρέξει 8 χλ στο διάδρομο είχα αυτη την ενόχλησή. .μας προειδοποιεί το σώμα πριν τον τραυματισμό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  02:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κουραση ειναι φυσιολογικη, θα κανεις πολυ καιρο να προσαρμοστεις... Μην το παρατραβας στην ασφαλτο για πολυ ωρα τους πρωτους μηνες. Λιγη ασφαλτο, περισοτερο χωμα -γρασιδι. Ενδυναμωση τετρακεφαλών κλπ.. Αν μόλις αρχισες το τρέξιμο, φυσικά και θα κουραστείς.
Το σωμα παντα προειδοποιει αλλα συνηθως παραειμαστε πεισματαρήδες ή στην δικη σου περίπτωση αρχάριοι για να το ακούσουμε.
Ολοι σαν και σένα ξεκινήσαμε. Προσοχή όμως.
Απο ενα χρονικό σημείο και μετά , η αερόβια σου λειτουργία μπορεί να δείξει μια απότομη μεταβολή προς το θετικό , που δεν συνοδεύεται όμως απαραίτητα με την απαιτούμενη μυικη μεταβολή, που αργεί περισσότερο.
Δεν υπάρχει κάτι να φοβηθείς, απλά χρειάζεται μέτρο. Το τρέξιμο ειναι η πλεον φυσική δραστηριότητα για τον άνθρωπο, που έχει ακριβώς εξελιχθεί για κάτι τέτοιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  12:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολυ! Κάθε βοήθειά σας είναι πολύτιμη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  23:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kouninia

Ευχαριστώ πολυ! Κάθε βοήθειά σας είναι πολύτιμη!



Μην ευχαριστεις. Χρεωνουμε.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2013 :  23:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι χρεώσεις συνηθως ειναι σε φαγώσιμα :) :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  07:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά η αίσθηση κούρασης είχε και πονάκι σαν να χα μελανιές, κράτησε δύο μέρες και τώρα ξαναετοιμάζομαι για τρέξιμο. Ελπίζω να κάνω καλά και να μην είναι επικίνδυνο.
τί να σας φέρω λοιπόν; Τίποτα Κυπριακό; :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  08:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάνω που σας έγραψε για τα πονάκια μου, διαβάζω για τερματισμούς στο μαραθώνιο μ αφόρητους πόνους και κουτσαίνοντας. Ωχ! σε λάθος φόρουμ ρωτώ για πόνους! :-) βασικά θέλω να τρέχω μόνο για να χαίρομαι και να γυμνάζομαι, δε θέλω να πιεστώ τόσο ώστε να τρσαυματιστώ. Είμαι φοβιτσιάρα.

Edited by - kouninia on 17/09/2013 08:05:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  08:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην ερωτηση που εκανες πριν την κανεις edit, η απαντηση ειναι : "οι πιο πολλοι...οταν ξεκινουσαμε!!"

Οσο για το φοβο σου, καλα κανεις. Αυτο θα σε κανει να το πας σιγα-σιγα, να σεβεσαι και να ακους το σωμα σου τωρα που εισαι καινουρια και θα μειωσει κατα πολυ τις πιθανοτητες για τραυματισμους.
Προσωπικα, προβληματα τραυματισμων ειχα κυριως την εποχη που ξεκινουσα, που το σωμα μου ηταν αμαθο, και οχι τωρα που βγαζω πλεον πολυ περισσοτερα χλμ η που τρεχω σε αγωνες! Και αυτο επειδη εκανα το μεγαλο λαθος να μην το παω συντηρητικα. Εσυ πιθανοτατα δεν θα τη πατησεις απο αυτο!

Οσο για τους τραυματισμους που αναφερες, οταν καποιος προσπαθει να ξεπερασει τις δυνατοτητες του (που για καποιον αυτο ειναι ο τερματισμος σε μαραθωνιο...για καποιον ενας αγωνας 100 χιλλιομετρων...αλλα και για καποιον αμαθο ενας αγωνας μολις 5 η 10 χλμ) ειναι λογικο να εγκυμονουν κινδυνοι.

Εσυ προς το παρων (αφου δηλωνεις και φοβιτσιαρα) πηγαινε το συντηρητικα και οπως ειπαν και αλλοι, απεφυγε οσο μπορεις την ασφαλτο μεχρι να συνηθισουν τα ποδια σου. (Το ιδιο ισχυει και για τους διαδρομους γυνμαστηριων)
Καλα χιλλιομετρα!!

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  10:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Lazy! Απάντησες και στην ερώτηση που έσβησα γιατί ντράπηκα.. :-) Καλά χιλιόμετρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  14:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αφορμή την ερώτηση του kouninia, να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με την κούραση στα γόνατα.

Την Κυριακή έτρεξα τον ημιμαραθώνιο των Γιαννιτσών. Μέχρι το 15ο χλμ έτρεχα με ρυθμό κάτω από 6 λεπτά το χιλιόμετρο (μέσος όρος 5:30). Από εκεί και πέρα άρχισαν να εμφανίζονται οι πόνοι στα γόνατα με αποτέλεσμα να μειώσω την ταχύτητα λόγου των ενοχλήσεων. Στο 19ο χλμ άρχισε να με πονάει και ο αστράγαλος. Ήταν τόσος ο πόνος που σκέφτηκα να σταματήσω. Συνέχισα όμως και τελικά τερμάτισα με χρόνο 2:05.

Να υποθέσω ότι χρειάζομαι περισσότερα αργά χιλιόμετρα; Υπομονή και προπόνηση;
Κάποιος γνωστός πριν από κάθε τέτοιο αγώνα παίρνει κανά δυο παυσίπονα για να μην έχει παρόμοια θέματα. Είναι "ασφαλή λύση" το χαπάκομα με παυσίπονα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  15:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά πιστεύω πως είναι λάθος να παίρνεις φάρμακα πριν από αγώνες.
Ο πόνος είναι προειδοποίηση του σώματος για κάτι που δεν πάει καλά.
Αν τον "κουκουλώσεις" με φάρμακα τότε μπορεί να τραυματιστείς άσχημα ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  15:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Απλά ρώτησα γιατί μου φάνηκε ακραία αντιμετώπιση του πόνου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2013 :  16:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποτε παυσιπονα πριν τον αγωνα... Μπορει να οδηγησουν σε τραγικές καταστάσεις...
Κουνινια, χαλαρα και υπομονή . Βρές κατάλληλο έδαφος να προπονηθείς και μπες αν θελεις στον ιστοτοπο της Asics να δεις ενδυναμωτικες ασκησεις για δρομεις

Edited by - mbair on 17/09/2013 17:26:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000