Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κούραση στα γονατα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

georgemarousi
Forum-Runner

Greece
166 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2013 :  13:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλό είναι να γέρνουμε το σώμα ελαφρά προς τα εμπρός, έτσι το πόδι κατεβαίνει πιό ίσιο και δεν κοπανάμε τη φτέρνα (άρα και τα γόνατα!) Πρόσεξέ το και αυτό.

Προσεκτικές διατάσεις οπωσδήποτε μετά. Λίγος πάγος στο γόνατο το βράδυ, ιδιαίτερα αν το νιώθουμε επιβαρυμένο μόνο καλό κάνει. (από την μπροστινή πλευρά, με το γόνατο λυγισμένο περίπου 90 μοίρες )

Και πάντα (προσπαθούμε να) ακούμε το σώμα μας. Και ανεβάζουμε τα εβδομαδιαία χλμ σταδιακά.


------------------------
Μετά τον Μαραθώνιο τί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2013 :  20:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνιστάται η χρήση ελαστικού επιδέσμου στο γόνατο ως μέσω πρόληψης του πόνου;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2013 :  14:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποια απάντηση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  20:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον η αίσθηση της επόμενης του τρεξίματος θα ναι πάντα σαν να μ έχουν δείρει στα γόνατα; Δυσκολεύομαι ν ανεβοκατέβω σκάλες, να κάτσω.. Θα στρώνει με τον καιρό ή να το πάρω απόφαση ότι θα ναι έτσι; Για τον επίδεσμο καμιά απάντηση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  21:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το οτι εχεις τοσο εντονες ενοχλησεις στα γονατα εμενα δεν μου φαινεται και τοοσο φυσιολογικο, κι ας εισαι «πρωταρα»...ο πονος οταν λυγιζεις γονατα (για να ανεβοκατεβεις σκαλες ή για να καθισεις) μαλλον για σημαδι χονδροπαθειας μου κανει.....βεβαια πολυ πιθανον να κανω και λαθος, γιατρος δεν ειμαι και μην το παρεις και τοις μετρητοις αυτο που λεω...(απλα μου θυμιζει τον εαυτο μου οταν ξεκινησα, που οντως μου ειχε βγαλει προβλημα χονδροπαθειας και ειχα παρομοια συμπτωματα). Και παλι, το λεω επειδη μιλησες για ΠΟΝΟ......σχεδον ΑΦΟΡΗΤΟ. κα δυσκολια να ανεβεις φυσιολογικα ακομα και ενα σκαλι! Για τοσο πονο μιλαμε;
Θα ελεγα να ριξεις λιγο τους ρυθμους σου, να δεις πως θα παει, μην ενθουσιαζεσαι και αυξανεις τα χιλλιομετρα αποτομα...το σωμα δεν ειναι ετοιμο για αυτο, κι ας το λαχταραει η καρδια! Οι πιο εμπειροι λενε για αυξηση το πολυ 10% ανα εβδομαδα στα χιλλιομετρα και ξεκουραση μια εβδομαδα καθε τεσσερις με τα χιλλιομετρα να πεφτουν στα μισα........

Χαλαρωσε λιγο, και αν δεις οτι δεν υποχωρει το φαινομενο και τοτε, να το κοιταξεις και ιατρικα το θεμα......(δεν το λεω για να σε αγχωσω, ουτε να σε ξενερωσω....καλο ειναι ομως αν υπαρχει προβλημα να το αντιμετωπισουμε πρωτου μεγαλωσει) . Δυστυχως κι εγω αυτες τις μερες «καμμενος» απο τραυματισμο ειμαι και ειμαι μεσα στα νευρα που δεν μπορω να τρεξω!

υγ Η ζωνη που αναφερατε και οι 2 σας, ειναι ακριβως για θεμα χονδροπαθειας.....εφοσον δεν υπαρχει τετοιο προβλημα δεν βλεπω το λογο να γινει χρηση της. Εγω που ειχα βγαλει προβλημε δεν με βολεψε ποτε η χρηση της...το ξεπερασα με ξεκουραση, ενδυναμωση μυων, παγο και σταδιακη επιστροφη οταν ο πονος υποχωρησε (κρατησε παντως λιγο καιρο!!) Αλλοι παντως ορκιζονται οτι κανει θαυματα......σου ευχμαι να μην την χρειαστεις παντως!




---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

Edited by - Lazy on 25/09/2013 21:29:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  21:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
lazy ευχαριστω για την απαντηση.. οχι,δε μιλησα για κατι αφορητο,αλλα για μια ενοχλητικη αισθηση σαν να χεις μελανιες,η οπως οταν πιανεσαι απο γυμναστικη.απλως μ αγχωνει γιατι δεν προκειται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  21:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για καποιο μυ αλλα για τα γονατα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  21:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν ειναι εντονος ο πονος ειναι θετικο...επειδη δεν αποκλειεται παντως να προκειται για προβλημα σε μικρη (η αρχικη) μορφη, καλο ειναι να το προσεχεις και να μην ξεφυγεις πανω στον ενθουσιασμο σου για το νεο σου παθος! Και αν δεις να επιμενει, κοιταξε το...
Επισης θα σου ξαναγραψω αυτο που σου ειχα πει και πριν λιγες μερες. Αν μπορεις απεφυγε (τωρα στην αρχη) να τρεχεις συστηματικα στην ασφαλτο (και ακομα περισσοτερο, απεφυγε ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, το ΤΣΙΜΕΝΤΟ - ΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ - ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΩΝ......ΘΑΝΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ!!)

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...

Edited by - Lazy on 25/09/2013 21:47:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kouninia
Forum-Runner

Cyprus
65 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  21:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες..αυτη τη φορα ηταν 10 χλμ σε διαδρομο..θα τρεξω στην αμμο κ θα δω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2013 :  22:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αμμος (της θαλασσας) ειναι πολυ κουραστικη....οχι κακη για τα γονατα, απλα κουραστικη! Βεβαια ειναι και τελεια για ενδυναμωση μυων! Θα σου προτεινα, αν ειναι ευκολα να τα βρεις, χωμα, γρασιδι η ταρταν σταδιου αν εχεις κανενα κοντα ανοιχτο για το κοινο. (τον διαδρομο ομως θα σου ελεγα να τον αποφυγεις οριστικα...1000 φορες δρομο ασφαλτινο)

---------------------------

ΠΑΤΡΙΔΑ Μ' ΑΡΑΕΥΩ ΣΕ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000