Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Έντονοι πόνοι και σπασμοί στις γάμπες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

sfilip
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/01/2007 :  20:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρσι είχα ένα απότομο σφήξιμο στην αριστερή γάμπα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πατήσω καλά το πόδι για μερικές ημέρες. Πήγα σε αθλίατρο και με συμβούλευσε να μην σταματήσω να τρέχω απλά να ελλατώσω λίγο, να κάνω καλές διατάσεις κτλ. Ακολούθησα και 15 φυσιοθεραπείες. Όλα αυτά γύρω στον Απρίλιο - Μάιο. Τον Νοέμβριο έπαθα ξανά το ίδιο πράγμα αλλά έχω παρατηρήσει ότι πλέον πονάνε και οι δύο μου γάμπες και έχουν φοβερούς σπασμούς. Όταν κάνω καλό ζέσταμα και αρχίζω τρέξιμο και διατάσεις ενδιάμεσα δεν πονάω. Μετά την άσκηση και για 2-3 μέρες έχω έντονους πόνους. Μήπως έχει/είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα ή έχει καμιά καλή συμβουλή? Είμαι έτοιμος να πάω για μαγνητική μήπως και βρεθεί κάτι αν και υποπτεύομαι ότι προέρχεται απο πολύ κούραση ή μεγάλη ένταση και εξασθένηση των μυών.

GeorgeY
Marathon Runner

Greece


989 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2007 :  20:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι γιατρός βέβαια, εκείνος θα σε κατευθύνει, αλλά έχω μια ερώτηση: οι σπασμοί που λες είναι μήπως κράμπες; Έχεις δει καθόλου την διατροφή σου και συγκεκριμένα έχεις κάνει εξετάσεις για Κάλιο; Καμιά φορά τα μυικά προβλήματα οφείλονται σε ανισοροπία στους ηλεκτρολύτες.

Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeSyn
Advanced Forum-Runner

Greece


370 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  11:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρίς να θέλω και εγώ να κάνω τον ειδικό, απλά είμαι και εγώ παθών από τις κράμπες στις γάμπες και έχω ρωτήσει αρκετούς και έχω να σου πω
1. ότι λέει ο GeorgeY. Βάλε μια μπανάνα την ημέρα στην διατροφή σου και πίνε ισοτονικό όταν κάνεις δυνατή άσκηση
2. προφανώς οι γάμπες σου δεν είναι όσο δυνατές πρέπει να είναι άρα για να δυναμώσουν χρειάζονται ανηφόρες. Ακόμα καλύτερα να κάνεις γρήγορα διαλλειματικές σε ανηφορικές διαδρομές (10Χ200 ας πούμε κλπ)
3. Βάρη με λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις ώστε να δυναμώσουν
4. Τελευταία γνώμη που άκουσα είναι ότι οι γάμπες γενικά δεν είναι φτιαγμένες για "πολλά-πολλά". Αρα μάλλον οι τετρακέφαλοι δεν είναι όσο δυνατοί θα έπρεπε άρα πάλι τα 2 & 3 δίνουν την λύση. Απλά στα βάρη πρέπει να κάνεις ειδικές ασκήσεις (θα σου πει ο γυμναστής στο γυμναστήριο)

Παίζει μεγάλο ρόλο βέβαια το βάρος του δρομέα, στην καταπόνηση που δέχονται τα πόδια

Προσωπικά δεν έχω κάνει βάρη, απλά με τις ανηφοριές και τις πολλές διαλλειματικές την έχω ισορροπήσει την κατάσταση. Σίγουρα όμως στο άμεσο μέλλον θα ενδώσω και στις ειδικές ασκήσεις με βάρη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  14:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GeorgeSyn, ο μυς της γάμπας ο γαστροκνήμιος μετά τον μασητήρα μυ (ναι αυτόν που μασάμε...) είναι ο πιο δυνατός μυς του σώματος σε σχέση με την αναλογία του. Οπότε το 4. κάπου δεν μου κολλάει.

Από προσωπική πείρα, είχα φρικτές κράμπες στο γαστροκνήμιο και στα πέλματα ακόμα και μέσα στον ύπνο μου, μια περίοδο με έντονη άσκηση, με παράλειψή μου να αναπληρώνω τα υγρά και με μεγάλη κόπωση από τη δουλειά.

Η κράμπα δεν είναι μια απλή διαδικασία, πίσω κρύβεται μια μεγάλη χημική αλυσιδωτή αντίδραση, που ξεκινά από την νευρική ώση (από τον εγκέφαλο νευρικό ερέθισμα) και καταλήγει στο μυ που δημιουργείται σύσπαση μέσα από αυτή την αντίδραση. Στην κράμπα ο μυϊκός σπασμός δεν σταματά γιατί το νεύρο δεν παύει να πυροδοτεί με ερέθισμα τον μυ. Γι' αυτό και κάνουμε διάταση για να χαλαρώσει ο μυς.

Ξεκούραση, πολλά υγρά, καλές και πολλές διατάσεις και βέβαια και μυϊκή ενδυνάμωση βοηθούν αποτελεσματικά.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeSyn
Advanced Forum-Runner

Greece


370 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  14:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maria
GeorgeSyn, ο μυς της γάμπας ο γαστροκνήμιος μετά τον μασητήρα μυ (ναι αυτόν που μασάμε...) είναι ο πιο δυνατός μυς του σώματος σε σχέση με την αναλογία του. Οπότε το 4. κάπου δεν μου κολλάει.


Οπως είπα δεν είμαι ειδικός, απλά το έχω ψάξει
2ος μυς σε δύναμη;;;

Εγώ στον 2ο μου μαραθώνιο στην κλασσική, ακριβώς έξω από την Αμερικάνικη Πρεσβεία (τίποτα δεν είναι τυχαίο ρε γμτ) στο 41ο χλμ δηλ, βλέποντας στο βάθος το Παναθηναικό Στάδιο, δέχτηκα στην αριστερή μου γάμπα χωρίς άλλη προηγούμενη προειδοποίηση, μια "μαχαιριά" κυριολεκτικά και παρά λίγο να μην τερματίσω για τόσο λίγο ...

Η απορία μου είναι πως και δεν "κλώτσησε" κάποιος άλλος μυς πιο αδύνατος;

Η 2η απορία μου πως έγινε αυτό χωρίς καμμιά προειδοποίηση;

Για λέγε maria, δώσε μας τα φώτα σου ως πιο ειδικός

Και εγώ στο παρελθόν είχα κράμπες στον ύπνο μου

Οχι πια όμως ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stamatis
Senior Forum-Runner

Greece


546 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  15:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κράμπες και μάλιστα και στον ύπνο πάθαινα κι εγώ παλιά ένα φεγγάρι, και μάλιστα χωρίς σωματική κόπωση. Ένας φιλαράκος γιατρός κάτι μου είπε τότε για έλλειψη ασβεστίου και λίγο γάλα και τυράκια το έλυσαν το πρόβλημα γρήγορα.
Κι εγώ βέβαια δεν ξέρω παραπάνω για τα βιοχημικά του οργανισμού, αλλά το ασβέστιο ξέρω ότι καταναλώνεται στη μυϊκή προσπάθεια.
Οπότε, ας ρίξουμε και κανα γαλατάκι και τυράκι στην εξίσωση, έτσι κι αλλιώς είναι πολύ καλές πηγές πρωτεϊνών μετά την άσκηση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GeorgeY
Marathon Runner

Greece


989 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  16:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GeorgeSyn

Οπως είπα δεν είμαι ειδικός, απλά το έχω ψάξει
2ος μυς σε δύναμη;;;



Για να ενισχύσω την άποψη της Μαρίας: αν ο τετρακέφαλος μυς μπορεί να σηκώσει μέγιστα 100 κιλά σε μια άσκηση δύναμης όπως το ημικάθισμα ο γαστροκνήμιος μπορεί να σηκώσει 300-400 κιλά στην άσκηση "σήκωμα στις μύτες των ποδιών"

quote:

Η απορία μου είναι πως και δεν "κλώτσησε" κάποιος άλλος μυς πιο αδύνατος;



Ο καθένας μας έχει τα δυνατά και αδύνατα του σημεία. Άλλος έχει δυνατούς τετρακέφαλους και αδύναμους δικέφαλους, άλλος έχει δυνατούς τετρακέφαλους και αδύνατους γαστροκνήμιους. Αυτές όλες είναι περιπτώσεις μυικής ανισορροπίας που έχουν σαν συχνό αποτέλεσμα τους πόνους ή ακόμα χειρότερα αν δεν βελτιώσουμε την κατάσταση τους τραυματισμούς.

Επίσης ο πόνος-καταπόνηση που έχουμε μπορεί να οφείλεται και στον τρόπο με τον οποίο τρέχουμε (πάτημα με την φτέρνα, με το μέσο του πέλματος κτλ) Και εδώ ισχύει ο γενικός κανόνας ότι ο κάθε δρομέας είναι διαφορετικός.


Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης

Edited by - GeorgeY on 31/01/2007 16:05:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  16:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GeorgeY

quote:
Originally posted by GeorgeSyn

Οπως είπα δεν είμαι ειδικός, απλά το έχω ψάξει
2ος μυς σε δύναμη;;;



Για να ενισχύσω την άποψη της Μαρίας: αν ο τετρακέφαλος μυς μπορεί να σηκώσει μέγιστα 100 κιλά σε μια άσκηση δύναμης όπως το ημικάθισμα ο γαστροκνήμιος μπορεί να σηκώσει 300-400 κιλά στην άσκηση "σήκωμα στις μύτες των ποδιών"


Φτάσε όπου δεν μπορείς!
Νίκος Καζαντζάκης




Aυτο δεν μπορει να αποτελει επιχειρημα.Στις ασκησεις που αναφερεις ενεργοποιουνται παρα πολλοι μυες και οχι μονο ενας.Δε σηκωνει ενας μυς μονο τα κιλα.Δηλαδη ο μασητηρας μυς που ειναι ο πιο δυνατος (οπως ειπε η Μαρια) μπορει να σηκωσει μισο τονο με τη λογικη αυτη?
Και προς Θεου μην παει κανεις να σηκωσει 400 κιλα "στις μυτες των ποδιων"...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  16:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
GeorgeSyn, άλλο πράγμα η δύναμη ενός μυ, άλλο η αντοχή στην κόπωση και ούτω καθ'εξής. Δεν είναι τυχαίο που ο γαστροκνήμιος μυς ως πιο δυνατός βρίσκεται στο σημείο αυτό και σηκώνει το βάρος όλου του σώματος.

Οι κράμπες, οι άξαφνοι πόνοι ιδίως κατά τη διάρκεια μιας προσπάθειας οφείλονται σε πολλά και διαφορετικά αίτια. Και δεν είμαι και ειδικός για να κάνω διάγνωση Δεν σου' χει τύχει εσένα σαν άνθρωπος, να φορτώνεις με διάφορα και να μη μιλάς.... να μαζεύεις και κάποια στιγμή ξαφνικά να κάνεις ένα "μπαμ";;;


Σταμάτη έχεις δίκιο για το ασβέστιο, παίζει ενεργό ρόλο μαζί με το κάλιο και το νάτριο στην μυϊκή συστολή. Απλά κατά τη συστολή και συνεπώς κατά την κράμπα υπάρχει συνεχής απελευθέρωση ασβεστίου οπότε δεν ξέρω αν έχει να κάνει με έλλειψη ασβεστίου αλλά με το κάλιο που είναι υπεύθυνο για την ελευθέρωση του ασβεστίου. Καλή πηγή καλίου είναι η μπανάνα. Επίσης κατά την κράμπα υπάρχει και μειωμένη ροή αίματος.

Κράμπα μπορεί να προκληθεί:
από αφυδάτωση
από προβλήματα στην κυκλοφορία του αίματος (κακό κυκλοφορικό σύστημα, κακή προθέρμανση, έλλειψη αποθεραπείας)
από προβλήματα στο νευρικό σύστημα (π.χ. κούραση)


Ανακεφαλαιώνοντας, σωστή διατροφή, καλό ζέσταμα, αποθεραπεία ακόμα καλύτερη και ανάπαυση είναι απαραίτητα για πρόληψη μικροτραυματισμών και όχι μόνο.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasso
Senior Forum-Runner

Greece


576 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2007 :  20:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οταν ημουνα εγκυος στα τριδυμα ειχα πολυ συχνα κραμπες στις γαμπες μου οι οποιες εναι να χτυπησω ξυλο ενα απο τα μοναδικα μερη του σωματος μου που δεν μου εχουν δωσει ποτε προβληματα. παρολα αυτα ειχα κραμπες μονο εκει κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και ο γιατρος μου ειχε πει εκτος ολων των αλλων, να προσθεσω αλατι στην διατροφη μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nickp7
persona NON grata

Greece


2071 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2007 :  00:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasso

οταν ημουνα εγκυος στα τριδυμα ειχα πολυ συχνα κραμπες στις γαμπες μου οι οποιες εναι να χτυπησω ξυλο ενα απο τα μοναδικα μερη του σωματος μου που δεν μου εχουν δωσει ποτε προβληματα. παρολα αυτα ειχα κραμπες μονο εκει κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και ο γιατρος μου ειχε πει εκτος ολων των αλλων, να προσθεσω αλατι στην διατροφη μου.




Α, αυτο δεν το ηξερα.
Μηπως πρεπει να ασχοληθεις με το τριαθλο λοιπον?
Εχεις προπονησεις και εμπειρια σε αυτο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2007 :  11:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνησω με τον Γιωργο για τις μυικες ανισοροπιες που εχουν αποτελεσμα να τραυματιστει καποιος καθως και για το πατημα.
Απο τι βλεπω απο τον εαυτο μου επειδη παταω πολυ με μυτη στο τρεξιμο
παρατηρω τελευταια ενοχλησεις στον αχιλειο και στις γαμπες με αποκορυφωμα ενα σφυξιμο το οποιο δεν μου επετρεψε να βγαλω ουτε το ζεσταμα εχθες.Με προβληματισε αυτο και σκεφτομαι να κανω πελματογραφημα μηπως αγοραζοντας πατους μειωθει το προβλημα.
Εσεις πιστευετε θα βοηθησει? ή ειναι ανουσιο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2007 :  11:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα τρέχεις με τις μύτες;;;; μήπως να το γυρίσεις στα σπρίντ;;;

Σοβαρά τώρα, αν κάνεις τόσα χιλιόμετρα τρέχοντας στις μύτες είναι φυσικό να επιβαρύνονται οι γάμπες και ο αχίλλειος. Δεν έχω ιδέα αν ένα πελματογράφημα θα σε βοηθήσει να μην τρέχεις έτσι, αν δηλαδή είναι πρόβλημα της πατούσας ή λάθος τεχνική τρεξίματος. Το σίγουρο είναι πως πρέπει να πάψεις να τρέχεις στις μύτες, δώσε βάση στην τεχνική του να τρέχεις πατώντας όλο το πέλμα και συμβουλέψου κάποιον ειδικό για τα πέλματα. Ο Σταμάτης ξέρει κάποιον, που από ότι έμαθα από κάποιον που έστειλα είναι πολύ καλός.

Τόσους λαχνούς κέρδισες πως έχασες το πελματογράφημα;

"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasso
Senior Forum-Runner

Greece


576 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2007 :  11:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα συμφωνησω με την μαρια και θα σου ελεγα επιπλεον οτι οι αχιλειοι χρειαζονται και αυτοι πολυ καλες διατασεις που συνηθως δεν τις κανουμουμε μεχρι να μας πονεσουνε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gaboula
Advanced Forum-Runner

Greece


292 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2007 :  13:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Den ksero ti akrivos ennoi o Savvas me 'stis mites', alla an avto simeni forefoot, den einai oposdipote lathos i kako, idietera yia kapion pou pigeni me tis tahitites tou Savva. Meriki to theoroun to kalitero kai to pio physiologiko styl, aplos thelei kai ti sosti techniki kai mia allagi se forefoot prepei na yini stadiako kai prosektiko. Episis den simeni pos akoumbane mono i mytes, aplos i proti epafi me to edofos yinete sto brostino meros tou podiou.
Kai ego forefoot treho (polla chronia choris kamia enohlisi) Stous teleftees mines omos eho provlima me tous ahillious. Ti ftei ? Lathos techniki mallon. Mou ta halei o ishiakos pou me talepori edo kai arketo kairo. Fenete pos o ponos me kanei na pao entelos lathos. Me apotelesma pos i gambes mou ehoun yinei petra apo to sfiximo kai i tenontes ta ehoun pexei. Pago, alifes, ektasis, askisis, ksekourasei... kanena apotelesma. Tora mou tis doulevi o chiropraktikos mou. Me poli entono, vathia tripsimo spai to sfiximo. Pethenis ston pono, alla kanei tin doulia. Idi meta apo 2 fores ehoun malakosei palli i gambes kai etsi iremisan kai i tenontes.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2007 :  13:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gaboula

Den ksero ti akrivos ennoi o Savvas me 'stis mites', alla an avto simeni forefoot, den einai oposdipote lathos i kako, idietera yia kapion pou pigeni me tis tahitites tou Savva. Meriki to theoroun to kalitero kai to pio physiologiko styl, aplos thelei kai ti sosti techniki kai mia allagi se forefoot prepei na yini stadiako kai prosektiko. Episis den simeni pos akoumbane mono i mytes, aplos i proti epafi me to edofos yinete sto brostino meros tou podiou.
Kai ego forefoot treho (polla chronia choris kamia enohlisi) Stous teleftees mines omos eho provlima me tous ahillious. Ti ftei ? Lathos techniki mallon. Mou ta halei o ishiakos pou me talepori edo kai arketo kairo. Fenete pos o ponos me kanei na pao entelos lathos. Me apotelesma pos i gambes mou ehoun yinei petra apo to sfiximo kai i tenontes ta ehoun pexei. Pago, alifes, ektasis, askisis, ksekourasei... kanena apotelesma. Tora mou tis doulevi o chiropraktikos mou. Me poli entono, vathia tripsimo spai to sfiximo. Pethenis ston pono, alla kanei tin doulia. Idi meta apo 2 fores ehoun malakosei palli i gambes kai etsi iremisan kai i tenontes.







Gabi ακριβως το ιδιο παθαινω και εγω.Οπως τα περιεγραψες.Δεν μπορω να τρεχω πατωντας ολο το πελμα με κουραζει και παω και σαν κοτα.
Παντως θα το προσπαθησω στα χαλαρα κομματια.
Σκεφτομαι επεσης και στην αγορα Comtex.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000