Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 αναπληρωση στον μαραθώνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  20:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα saltsticks τα ειδα αλλα τα ειχαν σε συσκευασιες των 30 και των 100. με 1 μαραθωνιο τη χρονια και 2-3 ημι βουνου θα τα ειχα για 10 χρονια! γι αυτο προτιμησα τα αναβραζοντα. τωρα τα αγορασα και δε στο κρυβω οτι ειμαι ικανοποιημενος ως τωρα απο την συγκεκριμενη εταιρια. στα 75 λεπτα που ανεφερα παραπανω, δεν ειναι οτι απλα ιδρωνω, αλλα το αλατι κυλαει μεσα στα ματια μου και απο το τσουξιμο καταλαβαινω οτι εξαντλω αποθεματα. βεβαια στα 32 δεν πηρα ηλεκ/τες και συνεχισα για παραπανω απο 3 ωρες χωρις απροοπτα. βοηθησε και ο καιρος φυσικα. οσον αφορα τα τζελ τωρα, το λειτουργω λιγο μπακαλιστικα το θεμα αλλα μεχρι στιγμης ακουγοντας τον οργανισμο μου. το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν και επειδη δε ξερω αν στον αγωνα δινουν μπουκαλι ή ποτηρι ισοτονικο, γνωριζοντας οτι το ποτηρι δε με καλυπτει επ ουδενι, προτιμω εφοσον ειναι ευκολο να τα κουβαλαω (τα τζελ) μαζι μου και το ισοτονικο να ερθει συμπληρωματικα!
υγ1. σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. στον επομενο θα ειμαι καλυτερα ενημερωμενος και προετοιμασμενος. σου ευχομαι ταχιστη αποκατασταση... και αν χρειαστεις κανενα τζελακι στον αγωνα να ξερεις θα ειμαι κινητη καντινα! αν σε δω βεβαια!!!
υγ2.τροπαιοφορος θα ειμαι σιγουρα αν φτασω στο Μαραθωνα. απο κει και μετα εγκλωβισμενος στον στοχο δεν σταματαω για κανενα λογο... ουτε για wc (εκτος αν εχει κρεμοσαπουνο και καθρευτη!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  20:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φίλε καλογερίδη τα προιόντα που αναφέρεις τα πήρες μέσω ίντερνετ??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  21:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οχι, απο ενα ποδηλαταδικο στην παραλια Θεσ/νικης. μαρκου μποτσαρη 1. τα saltsticks τα ειδα μονο στο ιντερνετ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  21:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα saltstick μπορεις να τα παρεις και στις μεγαλύτερες προπονησεις σου οποτε θα τ εχεις για λιγο λιγότερο :). Δεν ξερω αν παρακολουθεις παλμους κλπ αλλα σιγουρα θα διαπιστωσεις οτι οι παλμοι αυξανονται με την απώλεια των ηλεκτρολυτών .
Πλεον ειμαι και τραυματισμενος οπότε όπως σου έλεγα ,συντηρητικά για να έχεις μια ευχάριστη εμπειρία κατά και κυρίως μετά τον μαραθώνιο.. Δεν ξερω αν πρεπει να βαλεις μερικες μπύρες στο 32 για εξτρα υδατανθράκωση, ... :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  22:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στο μελλον σιγουρα θα τα δοκιμασω, αλλα μεγαλο δελεαρ η γευσω μουρων της gu... τους παλμους μπορω και τους μετραω εν κινησει απο τον κροταφο και μεχρι στιγμης στην προετοιμασια με τους ρυθμους που το παω εχω ανεβει μεχρι 149... αντε να εχασα 2-3. εχω βαλει τα γυαλια σε πρωταθλητη του στιβου με την ακριβεια μετρησης μου! οσο για τις μπυρες, πιο βολικα ειναι στη φειδιππιδου αφου ειναι κοντα το πατρικο μου και θα ειναι ευκολο να σταλουν ενισχυσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  22:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπον Καλογεριδη, πολυ εξτρα βαρος για πρωτο μαραθωνιο.
Μια συμβουλη σου δινω, απο σταθμο σε σταθμο τουλαχιστον μισο μπουκαλι νερο να πινεις, μονο ετσι θα απολαύσεις μετα τον αγωνα μπυρες!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2013 :  22:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κοιτα να εισαι εσυ στο σταδιο ξεκουραστος, θα σου δωσω αρκετο χρονο για να μην τρεμεις απο την υπερενταση για να τραβηξεις τη θεαματικη εισοδο μου... 3 ωρες πιστευω να σου φτανουν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2013 :  00:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα 75 λεπτά δεν παίζει με την καμία να ξεμένεις από υδατάνθρακες σε ρυθμό μαραθωνίου. Αλλά ακόμα κι αν ξέμενες δεν θα μπορούσες να αναπληρώσεις τις απαιτήσεις του οργανισμού για υδατάνθρακες κατά την διάρκεια του αγώνα.

Ο ρυθμός καύσεις των υδατανθράκων είναι αρκετά μεγαλύτερος από τον ρυθμό απορρόφησης από τον οργανισμό των υδατανθράκων από τα οποιοδήποτε τζελ, ισοτονικά, στρίδια και μύδια.

Αν ήταν έτσι τότε πολύ απλά θα παίρναμε όλοι ένα τζελ κάθε 5 λεπτά και δεν θα βρίσκαμε τοίχο ποτέ.


Ως προς τον συνδιασμό τώρα τζελ και ισοτονικών:
Το τζελ και το ισοτονικό είναι χοντρικά το ίδιο πράγμα σε κάπως διαφορετική μορφή.
Το πρόβλημα είναι όπως είπα και πριν ότι ο οργανισμός δεν μπορεί να απορροφήσει παραπάνω από έναν αριθμό υδατανθράκων. Αν του δώσεις παραπάνω απλά θα έχεις στομαχικά προβλήματα και ίσως και εντερικά.
Η GU προτείνει να παίρνεις τα τζελ της κάθε 30-45 λεπτά.
Αν σε αυτό το διάστημα πάρεις και άλλους τόσους υδατάνθρακες από ισοτονικό τότε καταλαβαίνεις τι θα γίνει...

Μπορείς βέβαια να τα συνδιάσεις απλά πρόσεχε την συνολική ποσότητα. Δες τι αντέχει το στομάχι σου στην προπόνηση (κατα προτίμηση στις ίδιες συνθήκες με τον αγώνα) και πράξε ανάλογα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2013 :  00:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ψάξτε και λίγο στο φόρουμ ρε παίδες...
Υπάρχει άπειρη σχετική θεματολογία.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2013 :  01:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
με τον ορο ξεμενω εννοω οτι βλεπω τον ρυθμο να κρατειται με μεγαλυτερο δεικτη κοπωσης απο τους μυες των ποδιων μου.ελλειψη φρεσκαδας ή κατι τετοιο... θα δοκιμασω την κυριακη στο λονγκ να παιξω με τζελ και ηλεκ/τες και θα γραψω εντυπωσεις.σε ευχαριστω πολυ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2013 :  12:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα αναβράζοντα πως τα καταναλώνεις την ώρα που τρέχεις ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/10/2013 :  20:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πρωτη φορα θα το δοκιμασω την κυριακη. στο νερο θα το διαλυσω. αν δεν βολεψει θα παω σε αλλες λυσεις. σαλτστικς κοκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  16:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνω μια ερώτηση, καθώς μπερδεύτηκα λίγο απο την πιο πάνω κουβέντα και οι μέρες πλησιάζουν, είναι και ο πρώτος Μαραθώνιος..
Σκέφτομαι να κουβαλάω μαζί μου ηλεκρολίτες (ένα παγουράκι) να πίνω όταν διψάω, να πάρω τζελ αν 9-10 χιλίομετρα, και να πίνω νερό σε κάθε σταθμό περίπου.
Το έχω σχεδιάσει καλά;;
Επίσης τις μέρες πριν τον αγώνα, πρέπει εκτός απο νερό για ενυδάτωση να πάρουμε καθόλου ηλεκτολίτες;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  16:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
να κανεις ο,τι ακριβως και στην προπονηση..ο αγωνας δεν ειναι για αλλαγη πρωτοκολλου...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/11/2013 :  20:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

να κανεις ο,τι ακριβως και στην προπονηση..ο αγωνας δεν ειναι για αλλαγη πρωτοκολλου...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Άρα οχι τζελ...
Με νερό ή ισοτονικό είμαι. Σπάνια ηλεκτρολίτες.
Ξέρω και λογικό αυτό που λες, απλά είπα μήπως και βοηθούσε παραπάνω..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000