Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ναυπλίου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 33

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  19:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παναγιώτη όταν τερμάτιζες πήγαινα στην σπηλιά για...μπουγάνα!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bobos
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  19:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οντος ο Ηλιας Ζαχαρογιαννης κανει τοσα χρονια αυτο τον αγωνα κακος που εγινε ιδια ημερομηνια το ιδιο εγινε και περσι στη Θεσσαλονικη ιδια μερα ακριβως.
ετρεξα στο Ναυπλιο αλλα πολυ διαφημιση για εναν μετριο αγωνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  21:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς επειδή δεν έτρεξα είχα καλύτερη εικόνα της αποδεκτής θερμοκρασίας που υπήρχε.

Όταν τρέχω βέβαια, ακόμα και με κανονικό κρύο, πάντα ζεσταίνομαι, όταν δε αρχίζω και κουράζομαι αρχίζω και βλέπω ανηφόρες ακόμα και όταν είναι ευθεία, ζέστη ακόμα και όταν είναι νορμάλ η θερμοκρασία κτλ κτλ. Τι σχέση έχει το αν έτρεξε κάποιος για να ξέρει αν έκανε ζέστη. Δεν ήταν το ερώτημα αν ζεστάθηκε αυτός που έτρεχε, αυτός που έτρεχε, πάντα ζεσταίνεται. Το ερώτημα ήταν αν οι συνθήκες ήταν αντίξοες ή όχι.

Ζέστη δεν έκανε, είχε ήλιο, αλλά ζέστη δεν έκανε. Ένα καπελάκι ίσως χρειαζόταν, αυτό ήταν όλο, όποιος δεν προέβλεψε καπελάκι... έχασε. Και κατά την γνώμη μου, ειδικά για τους μαραθωνοδρόμους, ένα κοντομάνικο (και όχι αμάνικο) λευκό t-shirt, και τότε θα ήταν ιδανικό το περιβάλλον. Γιατί 4-5 ώρες μέσα στον ήλιο, και στο βουνό να είσαι όπου ίσως έχει 0 βαθμούς, πάντα είναι κάπως. Αλλά ... και πάλι είναι φυσιολογικό, είναι ο μέσος όρος της ελλάδας ο ήλιος μας. Δεν καταλαβαίνω γιατί το συνήθες το λέτε δύσκολο. Είναι σαν να λες την ευθεία-ίσιωμα δύσκολο, επειδή θα μπορούσε να ήταν κατηφόρα.


Απόδειξη τα πολλά πολλά προσωπικά ρεκόρ που έγιναν και βέβαια ένα πινακάκι όπου φαίνεται ότι η θερμόκρασία άγγιξε μετά βίας τους 20 βαθμούς κελσίου μετά τις 14.00, με μια φυσιολογική υγρασία. Ε λοιπόν, 14 με 19 βαθμοί, ειδικά την ώρα που έφτασε τους 19 άρχισε να φυσάει δεν είναι πολύ.



http://www.metar.gr/index.php?option=com_jumi&fileid=12&Itemid=73&station=1356


Edited by - Deorum on 24/03/2014 21:13:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  21:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα ήθελα να ξέρω και την γνώμη της COSMOTE
επί των συνθηκών του Ναυπλίου
στις 23 και 24 Μαρτίου!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  21:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω Γερμανέ, εμένα μου έβγαλε διαφήμιση WIND, αν σε σένα βγάλει διαφήμιση Cosmote, πάτα και πες μας τι σου λέει!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  21:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εσύ έχεις το κλειδί!

Σε περιμένω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Christos21
Forum-Runner

Djibouti


90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  22:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ξέρω ότι άδειασα πάνω μου 10 λίτρα νερού και η πλάτη μου είναι καμένη στα σημεία που δεν κάλυπτε η μπλούζα. Με έσωσε το καπέλο αν και φορούσα πρώτη φορά.
Ίσως κάποιον έμπειρο να μη τον επηρέασαν οι συνθήκες αλλά κάποιον που προετοιμαζόταν το χειμώνα και με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι πριν 15 μέρες δε τον ευνόησε ο χτεσινός καιρός, αντιθέτως τον σκότωσε.
Το αεράκι ήρθε αργά όταν είχαμε φάει ήδη 3μιση ώρες στην άσφαλτο, ειλικρινά λυπήθηκα όσους είχαν ακάλυπτα κεφάλια ή μαύρες μπλούζες.
Βέβαια όπως είπαμε δε γίνεται να τα 'χουμε όλα και flat διαδρομή και 10 βαθμούς με συννεφιά.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  22:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ να αναφερθώ στο μετάλλιο

Είναι μακράν το ομορφότερο μετάλλιο μαραθωνίου που έχω πάρει
Φαντασία-παιδεία-ιστορία και τέχνη μαζί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  23:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Christos21

Εγώ ξέρω ότι άδειασα πάνω μου 10 λίτρα νερού και η πλάτη μου είναι καμένη στα σημεία που δεν κάλυπτε η μπλούζα. Με έσωσε το καπέλο αν και φορούσα πρώτη φορά.
Ίσως κάποιον έμπειρο να μη τον επηρέασαν οι συνθήκες αλλά κάποιον που προετοιμαζόταν το χειμώνα και με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι πριν 15 μέρες δε τον ευνόησε ο χτεσινός καιρός, αντιθέτως τον σκότωσε.
Το αεράκι ήρθε αργά όταν είχαμε φάει ήδη 3μιση ώρες στην άσφαλτο, ειλικρινά λυπήθηκα όσους είχαν ακάλυπτα κεφάλια ή μαύρες μπλούζες.
Βέβαια όπως είπαμε δε γίνεται να τα 'χουμε όλα και flat διαδρομή και 10 βαθμούς με συννεφιά.





Εγώ έχω γίνει σαν αστακός. Άρπαξα παντού! Έκατσα βέβαια μέχρι τις 6 ώρες. Χωρίς καπέλο.
Καπελάκι χρειαζόταν, όπως... όλες τις φορές που έχεις σκοπό να είσαι στον ήλιο 3-4 ώρες, είτε περπατάς είτε τρέχεις είτε πίνεις καφέ! Εγώ προσωπικά σαν δρομέας, οκ ίσως δεν το φόραγα, αλλά θα το ήξερα, μετά δεν θα με ακούγατε να λέω ότι μου φταίει ο ήλιος.
Αν κάποιος δε, είναι τίποτα ασπριδερός, τότε μπορεί να έπαθε και ζημιά, όχι τόσο δρομικά εκείνη την ώρα... αλλά μετά σπίτι του.
Ο ήλιος είναι πονηρός, και είναι ακόμα πιο πονηρός όταν έχει δροσιά (πχ σε κάποιο βουνό με υψόμετρο) και επειδή δεν ζεσταίνεσαι αλλά κρυώνεις... ξεγελιέσαι και την πατάς. Γιατί κάθεσαι ανύποπτος άνετος 5-6-7 ώρες, και τσουπ, γίνεται η ζημιά.

Όποιος προετοιμαζόταν βραδάκια και μόνο υπο σκία... έχασε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 :  00:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πλέον οι 4 εποχές έχουν γίνει 2. Χειμώνας και καλοκαίρι.. στον κλασσικό είχε 20+ βαθμούς Νοέμβρη μήνα είχαμε βγάλει την μπέμπελη με τα κοντομάνικα (έστω και στο 10αρι που είχα τρέξει τελείως νιούμπης) και τέλος Μαρτίου τώρα πάλι 20+ έλεγε το ρολόι μου.

Καπελάκια υπήρχαν αλλά και άλλοι δρομείς πιο έμπειροι είπαν το ίδιο για την ζέστη. Μάλλον σχετικό είναι τελικά τι αντέχει ο καθένας. Από την άλλη τους τελευταίους μήνες χειμώνα είχε.. πότε να κάνεις προπόνηση εκτός απογεύματα ή πολύ πρωί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 :  00:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια σε όλους και ιδίως στα παιδιά του μαραθωνίου!
Οι συμμετέχοντες στον ημί που μίλησα, δεν διαμαρτυρήθηκαν ιδιαίτερα για την ζέστη. Προφανώς δεν πρόλαβαν να τη νοιώσουν στο πετσί τους.
Από τις 11 όμως, ήδη ο ήλιος έκαιγε πολύ. ΟΚ, δεν είχε υψηλές θερμοκρασίες αλλά ο ήλιος έριχνε αρκετό ξύλο. Προσωπικά, το μεσημέρι ένοιωθα τόσο κουρασμένος λες και είχα τρέξει κι εγώ.
Επίσης, έχω την αίσθηση ότι αν κάποιος είχε αρχίσει νωρίς να μην είναι καλά, το να ξέρει ότι είχε άλλον έναν γύρο πρέπει να ήταν μαρτύριο.
Και πάλι μπράβο σας.

Απ' όσα αντελήφθην, η διοργάνωση παίρνει καλό βαθμό νομίζω.
Υπήρχε κέφι και διάθεση από όλους τους συντελεστές κι η ατμόσφαιρα ήταν γιορτινή. Μέσα στην πόλη τουλάχιστον.
Από την άλλη, μέγα λάθος η επιλογή της ώρας για τα 5χλμ, όπου οι δρομείς ανακατεύτηκαν με τους υπολοίπους και ακόμη μεγαλύτερο ο αγώνας των 2.5χλμ για τα παιδάκια (με τους γονείς τους) που έπεσε πάνω στους σχετικά αργότερους δρομείς του μαραθωνίου. Όλος ο δρόμος κατειλημμένος, καροτσάκια, περιπατητές, άλλοι να σταματάνε, άλλοι να κάνουν ζικ ζακ κι οι ήδη ταλαιπωρημένοι μαραθωνοδρόμοι (κάπου στο 30ο χλμ) να προσπαθούν να βρουν ένα πέρασμα. Πόδια κλειδωμένα και να πρέπει να κάνουν ελιγμούς...

Στάθηκα συνολικά σε 3 διαφορετικά σημεία, συν αυτό του τερματισμού.
Χάρηκα ιδιαίτερα γιατί φάνηκε ότι στα περισσότερα παιδιά, ένα χειροκρότημα, μια προτροπή ή μια πιο προσωπική κουβέντα, έπιανε τόπο (έστω και προς στιγμήν). Μεγάλη ικανοποίηση!
Φυσικά καθένας από εμάς το ίδιο θα έκανε...

Μπράβο στον Mijalis για τον εξαιρετικό του ημί, αν και πάλι δεν τα έδωσε όλα.
Μπράβο στον τρομερό Κουκουλάρη με τον παθιασμένο του τερματισμό!
Συγχαρητήρια στον Papatak για το εντυπωσιακό του 3:21.

Όλοι οι συμμετέχοντες ήταν σπουδαίοι!!!




"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 :  07:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geor

quote:
geor συγχαρητήρια για τον χρόνο σου!!ραντεβού στην θεσσαλονίκη!!
ευχαριστώ φίλε sigi!!!!
θα τα πούμε Θεσσαλονίκη.



έτσι....
τρίζουν οι καρέκλες της SUZIPA....
χαχαχαχαχα


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harvest
Forum-Runner



109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 :  07:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου για αγώνα που γίνεται για πρώτη φορά με εξαίρεση την εκκίνηση των 5 και των 2,5 χιλιομέτρων.Μπορούσε να δοθεί σε παρακείμενο χώρο,σε άλλο χρόνο,θεωρώ ασέβεια για τους πρώτους μαραθωνοδρόμους να τερματίζουν πάνω στην εκκίνηση των μικρών αγώνων και να μην ακούγεται από τα μικρόφωνα μια κουβέντα για τους πρώτους τουλάχιστον.Επίσης αρκετά μπερδέματα με τον τερματισμό του ημί και τη συνέχεια της 2ης στροφής για το μαραθώνιο.Θεωρώ ότι του χρόνου θα έχουν διορθωθεί.Όλα αυτά βέβαια τα λέω καλοπροαίρετα,ώστε του χρόνου η διοργάνωση να ανέβει πιο ψηλά.
Στα δικά μου,έτρεξα ημί,κάτω από τις προσδοκίες μου,και φυσικά γι αυτό δε μου φταίει ο ήλιος ή η ζέστη,αλλά λάθη στην προετοιμασία.Και φυσικά οι καιρικές συνθήκες την ημέρα του αγώνα δε βαρύνουν κανέναν διοργανωτή.Ίσως,η εκκίνηση να πήγαινε μισή ώρα νωρίτερα.Τωρα που λέω για ζέστη,θυμάμαι τον αγώνα της Κορίνθου τον Ιούνιο του 2012 στα χνάρια του Απόστολου Παύλου.Είχα γίνει ψητός.
Τέλος με εντυπωσίασε η παρουσία πολύ γνωστών δρομέων της Αργολίδας,στον αγώνα του Αιγίου,αγώνα για τον οποίο τρέφω μεγάλη εκτίμηση όπως και για τα παιδιά εκεί στο Αίγιο.Ελπίζω του χρόνου να μη συμπέσουν και πάλι,γιατί θέλω πολύ να τους τρέξω και τους δύο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 :  07:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για 1η φορά καλή διοργάνωση. Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Νίκο για τα 2,5 και τα 5 τα οποία μπλέκονταν με το μαραθώνιο. Μια διοργάνωση βέβαια θα έχει απρόοπτα. Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν. Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πουθενά δεν είμαστε τόσο ευπρόσδεκτοι. Φαντάζομαι το Ναύπλιο δέχτηκε για μερικές ώρες τουλάχιστον επιπλέον 2.000 ανθρώπους. Καμία μνεία σε αυτούς που έστω και για λίγο στήριξαν τη τοπική οικονομία. Ένα κέρασμα ρε αδερφέ στο ταβερνάκι!
Για τον καιρό, έχω να πω ότι όπως λέει και ο Τόκος, άγγιζε την τελειότητα. Για την μέρα που ξημέρωνε και για αυτό που περιμένα διαβάζοντας τον τις προηγούμενες μέρες ήταν τέλειος. Δροσούλα στην εκκίνηση, αεράκι στη διαδρομή. Όλα καλά. Μόνο να πω την εμπειρία μου από τους τελευταίους αγώνες: 2 Ψάθες μέσα στο Φεβρουάριο με +20, 2 Μαραθωνίους με +23, 1 Κλ Ημί με +23, 1 γύρο Καλλιθέας με +25. Ήταν ο πιο ευχάριστος από καιρό αγώνας που έτρεξα.
Πολλά μπράβο στο Πήλικα που έχει ανθεκτικά χέρια. 5 ώρες παρότρυνε το κόσμο.
Τέλος το 103υρω της διοργάνωσης μάλλον λίγο, για τις παροχές του αγώνα. Μάλλον χρεώσαμε την περιφέρεια!!!
Γενική επίγευση, όλα καλά.

Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2014 :  10:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και από εμένα!

Το Ναύπλιο ήταν φιλόξενο και ενθουσιώδες και ίσως αυτό να είναι και η σημαντικότερη ανάμνηση από τη διοργάνωση. Μερικές βελτιώσεις στη διαχείριση μάλλον θα έλθουν με το χρόνο, αν οι υπεύθυνοι δουν με ανοιχτό πνεύμα τα όποια σχόλια.

Η διαδρομή προσφερόταν για προσωπικά ρεκόρ, πιο επίπεδη, δύσκολο να βρεθεί. Και οι δύο στροφές βοηθούν στη στρατηγική του αγώνα γιατί στο δεύτερο γύρο ξέρει κανείς τι να περιμένει. Φυσικά τα πολλά στροφιλίκια και ειδικά οι αναστροφές, βάζουν δυσκολία, ειδικά αν κάποιος έχει πρόβλημα με τις επιταχύνσεις, όπως εγώ που με ταλαιπωρούν οι αχίλλειοι τένοντες.

Ο καιρός ήταν καλός από θερμοκρασία, ο ήλιος όμως σκληρός, όπως αναμενόταν. Προσωπικά με ενόχλησε ο αέρας στο δεύτερο γύρο για όσο διάστημα τον είχαμε κόντρα.

Στα προσωπικά μου, την εκκίνηση μαζί με τον ημι- την πλήρωσα με το παραπάνω, καθώς έκανα πολύ γρήγορο πρώτο μισό, παρασυρμένος από τους πρώτους. Πλήρωσα επίσης τον υπερβάλλοντα ζήλο στο δέσιμο των κορδονιών μου και σταμάτησα δύο φορές για να χαλαρώσω το σφίξιμο που μου δημιουργούσε έντονο πόνο στη ράχη του πέλματος (στο γνωστό κου-ντε-πιέ).

Καταστροφική ήταν και η τήρηση του πλάνου τροφοδοσίας. Μου έπεσαν τα περισσότερα saltsticks στο 7,5 και έμεινα με δύο. Από το 26 μέχρι το 32,5 δεν κατάφερνα να πάρω νερό από τους πάγκους, καθώς μου πρότειναν μόνο ισοτονικά ή και καθόλου υγρά. Ως συνέπεια δεν κατάφερα να πάρω το τελευταίο gel. Στο 35 ζήτησα coca-cola μήπως αναπληρώσω κάπως το χαμένο gel, αλλά δεν υπήρχε παρά τη σήμανση του χάρτη.

Η σκέψη της οικογένειας να με περιμένει στον τερματισμό με κράτησε τελικά εντός στόχων και βοήθησε να κάνω την υπέρβαση. Μεγάλη βοήθεια νομίζω επίσης ότι μου έδωσαν τα Hitogami, που ήταν όσο ελαφρά αλλά και απορροφητικά χρειαζόμουν.

Εύχομαι ο αγώνας να καθιερωθεί και να πάρει μια αξιόλογη ΄θέση στους αγώνες της άνοιξης.


A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 33 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000