Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ναυπλίου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 33

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  14:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο 40 χλμ λανθασμένα υπήρχε σημαιάκι των 20/41χλμ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  14:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, σωστά, 20/41 όχι 19/41 λάθος δικό μου!

Edited by - Rigelian on 26/03/2014 14:01:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mijalis
Elite Forum-Runner

Greece
1235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  16:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mijalis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου, μόνο εσύ ξέρεις το σώμα σου και την ψυχολογία σου. Έκανες ότι ήταν καλύτερο για εκείνη τη στιγμή. Δεν υπάρχει λόγος να ξεπερνάμε τα όρια του σώματος μας. Για μένα καλά έκανες. Και είναι σοφό να σταματάμε στο σημείο όπου αν το ξεπεράσουμε, θέλουμε πολλές μέρες για να αποκατασταθούμε.
quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha

Mijalis σευχαριστω!το ελπιζω και εγω!Ησουν στο σημειο που εγακτελειψα και ειδες πως το ειχα παρει αποφαση!
Αφεντη δεν ειχα ακομη φτασει στο περπατημα ομως τα τελευταια 2 χλμ ειχε πεσει σημαντικα ο ρυθμος μου..
οποτε αποφασισα να σταματησω και να μην τερματισω με τρεξοπερπατημα και επιπλεον ταλαιπωρια.\
αν ηταν μαραθωνιος απο σημειο σε σημειο ναι θα ειχα συνεχισει

http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559



Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  16:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by afentis

quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha

Mijalis σευχαριστω!το ελπιζω και εγω!Ησουν στο σημειο που εγακτελειψα και ειδες πως το ειχα παρει αποφαση!
Αφεντη δεν ειχα ακομη φτασει στο περπατημα ομως τα τελευταια 2 χλμ ειχε πεσει σημαντικα ο ρυθμος μου..
οποτε αποφασισα να σταματησω και να μην τερματισω με τρεξοπερπατημα και επιπλεον ταλαιπωρια.\
αν ηταν μαραθωνιος απο σημειο σε σημειο ναι θα ειχα συνεχισει

http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559




...μεγάλος ψυχολογικός πόλεμος το τελευταίο πέρασμα από την αψίδα, αν είσαι πολύ κουρασμένος και γνωρίζοντας πως έχεις ακόμα κάμποσα χιλιόμετρα για να τερματίσεις!!!

Χμ ένα μειονέκτημα αυτού του μαραθωνίου είναι επειδή περνάει 3 φορές κοντά στην αφετηρία και αν κάτι πάει στραβά με τον δρομέα ...τα παρατάει.




Free your feet...free your senses!



Έτσι ακριβώς...
Ο Βλοντάκης 99% δεν θα είχε σταματήσει αν δεν ήταν στο συγκεκριμένο σημείο. Δηλαδή, 500m από το ξενοδοχείο, μπροστά στους δικούς του, χωρίς να χρειάζεται να περπατήσει για πίσω ή να περιμένει την σκούπα.
Συν το ότι δεν υπήρχε λόγος να εγκαταλείψει, μιας και χοντρικά ήταν εντός στόχου, το δε σώμα σε ανεκτή κατάσταση. Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
Τέλος πάντων, συμβαίνουν ΚΑΙ αυτά...

"My sport is your sport's punishment"



Σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι είναι εκγεφαλικό. Σωστή προετοιμασία για τον αγώνα σημαίνει και κατάλληλη ψυχολογική προετοιμασία.

Δε μιλάω για τον συγκεκριμένο φίλο, αλλά με αφορμή τα γραφόμενά του. DNF ενώ δεν υπάρχει σωματικός λόγος να εγκαταλείψει κάποιος, σημαίνει σημαντική αδυναμία στο ψυχολογικό - εγκεφαλικό κομμάτι της προετοιμασίας. Το από που περνάει η διαδρομή είναι δευτερεύον.

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  16:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mijalis

Φίλε μου, μόνο εσύ ξέρεις το σώμα σου και την ψυχολογία σου. Έκανες ότι ήταν καλύτερο για εκείνη τη στιγμή. Δεν υπάρχει λόγος να ξεπερνάμε τα όρια του σώματος μας. Για μένα καλά έκανες. Και είναι σοφό να σταματάμε στο σημείο όπου αν το ξεπεράσουμε, θέλουμε πολλές μέρες για να αποκατασταθούμε.
quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha

Mijalis σευχαριστω!το ελπιζω και εγω!Ησουν στο σημειο που εγακτελειψα και ειδες πως το ειχα παρει αποφαση!
Αφεντη δεν ειχα ακομη φτασει στο περπατημα ομως τα τελευταια 2 χλμ ειχε πεσει σημαντικα ο ρυθμος μου..
οποτε αποφασισα να σταματησω και να μην τερματισω με τρεξοπερπατημα και επιπλεον ταλαιπωρια.\
αν ηταν μαραθωνιος απο σημειο σε σημειο ναι θα ειχα συνεχισει

http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559



Απίστευτος ο κόσμος και χαρακτήρας μας



Στο ότι άμα κάποιος μπορεί και περπατήσει γιατί να μην φτάσει στο τερματισμό; Μόνο άμα υπάρχει σοβαρός τραυματισμός είναι ένας λόγος να εγκαταλείψουμε. Απο την περιγραφή του gia ta xalia irtha είχε δυνατότητα να τερματίσει αφού δεν αναφέρει τραυματισμό αλλά στο ότι έχει πέσει σημαντικά ο ρυθμός του.

Ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει... με την ψυχολογία του και τα όριά του και τον εγωισμό του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  16:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα το μαρτυρήσω, δεν μπορώ: α) είδε δέκα φορές τουρίστα ατσαλάκωτο τον Νίκο και δεν άντεξε άλλο, σταμάτησε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  17:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία φάση του αγώνα.
Κάπου στο 17 με 18 χιλιόμετρο ένα ζευγάρι με χαρακτηριστική ίδια ενδυμασία με εμφανή πρόβλημα στην γυναίκα που κούτσαινε και σταμάτησαν.
Έλα ντε που τις έδινε καρπαζιές ο άντρα της (;) μάλλον να ανεβάζει την ψυχολογία της ενδεχομένω ότι δεν είχε κάτι σοβαρό, με πέρασαν κάπου στο 28 και τερμάτισαν όχι μάλλον το χρόνο που ήθελαν αλλά πάντως τερμάτισαν.

Σε ελίτ αθλητές πάντως δεν συμβαίνει συνήθως κάτι τέτοιο αφού αν ξεφεύγουν κατα πολύ απο τους στόχους στη διάρκεια του αγώνα μαραθωνίου τα παρατάνε χωρίς να έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  17:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διακόπτοντας την προσπάθεια του κάποιος που δε νοιωθει πολύ καλά, αποφεύγει ενδεχόμενες επιβαρύνσεις και καταπονήσεις που μπορεί να του επιφέρουν σημαντικά προβλήματα τραυματισμών κλπ.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  18:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως υπάρχουν φωτογραφίες απο τους τερματισμούς? (εκτός απο της διοργάνωσης)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  18:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας αφήσουμε τον Βλοντ μιας και μόνο αυτός ξέρει τα πώς και τα γιατί.

Προσωπικά πάντως, δεν βρίσκω κανένα νόημα σε έναν τερματισμό εντελώς εκτός στόχου, ο οποίος θα με έχει φέρει και στα σωματικά μου όρια συγχρόνως. Εν τούτοις, μια τέτοια απόφαση είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα (δεν εννοώ δυνατού - αδυνάτου) άρα και απολύτως σεβαστή.


"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  18:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ας αφήσουμε τον Βλοντ μιας και μόνο αυτός ξέρει τα πώς και τα γιατί.

Προσωπικά πάντως, δεν βρίσκω κανένα νόημα σε έναν τερματισμό εντελώς εκτός στόχου, ο οποίος θα με έχει φέρει και στα σωματικά μου όρια συγχρόνως.


+1.
είμαι κι εγώ αυτής της άποψης, αν και πάντα στον αγώνα κάνω ακριβώς τα αντίθετα (τερματισμός εντελώς εκτός στόχου, οριακή σωματική κατάσταση).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mitsubae
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  19:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μερικές φωτό από ένα φίλο εδώ http://www.yiannissotiropoulos.com/1st-nafplio-marathon-2014/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

almanous
Newbie Forum Runner

Greece
12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2014 :  21:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια πρώτη συμμετοχή σε μαραθώνιο και από εμένα και μεταφέρω τις εντυπώσεις μου .

Μοναδικός στόχος ο τερματισμός μέσα στις 5:30 ώρες που ήταν το αρχικό όριο . Τελικά τερμάτισα σε 5:28:44 . Η διοργάνωση καλή , του χρόνου θα είναι καλύτερη . Μεγάλο πλεονέκτημα οι κλείστοι δρόμοι για όλη τη διάρκεια του αγώνα , με αρκετά φιλότιμες προσπάθειες από όλους να συγκρατήσουν τους ατίθασους οδηγούς (αυτοί που τερμάτισαν πάνω από τις 4:30 ώρες καταλαβαίνουν ) . Λίγο αποκαρδιωτικό το "τελείωσαν τα νερά" αλλά δε μου στοιχισέ πολύ . Η διαδρομή με τα υπέρ και τα κατά της : + η παραλιακή + τα 3 περάσματα από το κέντρο + οι ελάχιστες ανηφόρες , - ο αχταρμάς με τα παιδάκια , τις πεθερές , τα λιοντάρια κτλ στο πρώτο loop , - το πέρασμα από το κέντρο στο 28-29 χλμ. (λίγο έλειψε να εγκαταλέιψω) . Για καλή μου τύχη βρέθηκε ένας πιό έμπειρος και με "έσπρωξε" μέχρι το 31χλμ οπότε και το πήρα απόφαση ότι θα τερματίσω .

Να πω επίσης ότι για τους αργούς - τουρίστες (σαν εμένα) το κλίμα ήταν φοβερό από όλους : εθελοντές , ερυθρό σταυρό , χρονομέτρες , αστυνομία και πάνω από όλα από όλους τους συναγωνιστές που σερνόμασταν περήφανα ως τον τερματισμό άλλοι με τα πόδια και άλλοι με τα δόντια . Σας ευχαριστώ όλους και τα λέμε στον επόμενο .

ΥΓ αν ανεβεί καμιά φωτογραφία με έναν "εύσωμο" να τερματίζει με 2 κοριτσάκια στα χέρια , σφυρίξτε για να χαρούν οι κόρες μου .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gia ta xalia irtha
Senior Forum-Runner

Greece


704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2014 :  00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πω και γω για να κλεισω σχετικα με την δικη μου αποφαση
Μετα απο 2 μαραθωνιους(Νικο ξερω ξερω..) και ενα 50ρι ηθελα εναν τελευταιο 10ρι να μου βγει με κατεβασμενη ταχυτητα και οχι σε φθινουσα πορεια ασθμαινοντας η εστω μενοντας..
Για καποιους λογους δεν βγηκε κ επελεξα να κανω στην ακρη που δεν συνηθιζω και ειμαι της αποψης του τερματισμου με οποιο κοστος
Ισως αυτο δειχνει μια αλλαγη φιλοσοφιας απο μερους μου για κατι πιο ποιοτικο,ισως μια νοητικη ηττα στο κρισιμο σημειο,δεν ξερω.
Σιγουρα παντως ειχα προετοιμασει τον εαυτο μου πως αν δεν βγει θα σταματησω και δεν θα κανω αλλον ηρωικο τερματισμο...
Το πα και το κανα!
Συγχαρητηρια σε ολους που ελαβαν μερος
Η αποσταση ειναι μεγαλη και οι συνισταμενες της επιτυχιας πολλες

http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sega
Forum-Runner



173 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2014 :  11:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παιδιά!

Φωτογραφίες εδώ www.georgespyros.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 33 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000