Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ο Μαραθώνιος του Ρέικιαβικ-23.8.2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2013 :  10:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ισλανδία θέλει να έχεις οπωσδήποτε αμάξι (ενοικιασμένο πιθανότατα) και 10 μέρες για εξερεύνηση, μερικές ωρίτσες πεζοπορίας κτλ κτλ να απολαύσεις την φύση και τα μοναδικά πράγματα που έχει.
Αν έχεις την πολυτέλεια να το κάνεις μετά τον Αγώνα έχει καλώς.
Αν θες να το κάνεις πριν τον αγώνα, θεωρώ ότι φυσικά ο αγώνας αυτός δεν θα έχει αγωνιστική σημασία.
Βέβαια αν είσαι ιδιαίτερα προνοητικός, και πραγματικά θες να κηνυγήσεις και χρόνο, δεν αποκλείεται να χωρέσεις στο πρόγραμμά σου εκεί, και μερικά 1ώρα τρεξίματα μέσα στην φύση, τα οποία κάτι μου λέει πως θα είναι τα πιο ευχάριστα τρεξίματα ever. Μόνο μην παρασυρθείς, δεν θες να σταματήσεις και έχεις κάνει 30χλμ 5 μέρες πριν τον μαραθώνιο...

Πάντως ένα απολύτως οικονομικό budget είναι 1700€/άτομο, (εισιτήρια προσεχτικά κλεισμένα νωρίτερα με ανταποκρίσεις και flexible ημερομηνίες/ ενοικίαση αυτοκινήτου φθηνή εκεί + διαμονή σε καμπίνες και όχι ξενοδοχεία με φαγητό όχι σε εστιατόρια, αλλά ψώνια από σουπερ-μάρκετ + τυπικό μαγείρεμα μόνος σου) ενώ αν παρασυρθείς (ή σε παρασύρει η κούραση) ξεπερνάς τα 2300-2400... (σκεφτείτε ότι ένα ξενοδοχείο ας πουμε μια μέρα που έχεις κουραστεί και θες μια πιο καλή ξεκούραση φαγητό, τσουπ για πλάκα ένα 200ρι)
Γιαυτό λέω, δεν επιτρέπονται λοξοδρομήσεις, έτσι και αλλιώς θα συμβούν μερικές αναγκαστικές, αλλά μην υπάρξουν και άλλες.
Αυτό πάντα για διακοπές στύλ 12-13 μέρες, με εξερεύνηση, σε όλην την Ισλανδία, άντε 2 νύχτες στο Reykjavic που θα είναι λίγο πιο κλασσικός τουρισμός.

Πάντως κάνει κρύο, ακόμα και τον Αύγουστο στην Ισλανδία, και μην ξεχνάτε το ενδεχόμενο εκείνη την μέρα να μην έχει καλό καιρό (αρκετά πιθανόν!)

Είναι κάτι ξεχωριστό όπως και να έχει, και στα πλάνα μου μαζί με νήσους Φαρόε (ακόμα εκεί δεν έχω καταλάβει πως μετακινείσαι)- Σβάλμπαρντ και Γροιλανδία... .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2013 :  10:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
αχαχαχα, όπως ειπε ο ΝΙΚΟΣ_Τ ελευθεριάζονται... αχαχαχ
Βέβαια, καλοκαιράκι Αύγουστο, είναι η εποχή της Ελευθερίασης, και σε άλλες πόλεις της Ευρώπης... (πχ Εδιμβούργο...!)

(μην πω για τα ελληνικά νησιά, γιατί εκεί θεωρώ πως έχουμε πρόβλημα σαν έλληνες, γιατί απλά δεν νιώθουμε τόσο πολύ "τουρίστες" όσο πρέπει)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2013 :  20:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Ρέικιαβικ είναι η βορειότερη πρωτεύουσα του κόσμου,πολύ κοντά στον Αρκτικό Κύκλο.Η εποχή που γίνεται ο μαραθώνιος είναι ιδανική για την Ισλανδία,πριν το Μάιο και μετά τον Αύγουστο όλα είναι παγωμένα.
Μεγάλο θέμα είναι τα αεροπορικά,έξοδα και ώρες ταξιδιού.
Κοντά στο 500αρικο,με μια στάση και περίπου 10 ώρες ταξίδι.
H Icelandair πετάει μέσω Κοπεγχάγης,η Κοπεγχάγη είναι από Αθήνα 3 ώρες περίπου και θέλεις άλλες 3 για το Ρέικιαβικ.
Η αναμονή κάνει το ταξίδι τόσο χρονοβόρο.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2013 :  22:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό με την βορειότερη πρωτεύουσα του κόσμου πάντως, είναι λίγο κάπως μαρκετίστικο. Δεν είναι σίγουρα ούτε η βορειότερη πόλη, ούτε η βορειότερη μεγάλη πόλη. Υπάρχουν πόλεις και πολύ βορειότερα (ούτε καν φτάνει τον αρκτικό κύκλο) και μεγαλύτερες.
Απλά έχει τον τίτλο της πρωτεύουσας...
To tromso πχ, που γίνεται και ο μαραθώνιος του μεσονυχτίου, είναι βαθειά μέσα στον αρκτικό κύκλο. και είναι μεγάλη πόλη (όχι τόσο μεγάλη όσο το Reykjavic αλλά οκ).

Και εγώ είμαι ο γρηγορότερος δρομέας του κόσμου, που είμαι ακριβώς 1.71, 67,54 κιλά, καστανός, άλλος με αυτά τα χαρακτηριστικά ακριβώς δεν υπάρχει.

:P
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  06:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην Ισλανδία διοργανώνονται και υπερμαραθώνιοι περίπου την ίδια εποχή (Μάιος-Αύγουστος). Διασχίζουν την ενδοχώρα και η εμπειρία θα είναι μοναδική.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2013 :  09:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ ωραίες και χρήσιμες οι πληροφορίες σας.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ.
Γιώργο(Deorum) πρέπει να κανονίσουμε μάζωξη η γνωστή τετράδα να τα πούμε λίγο και να μου δώσεις πληροφορίες.Δεν με χαλάει αυτό το ΄΄περιπετειώδες΄΄ που μου λες.Είμαι ανήσυχο πνεύμα όπως ξερεις.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2019 :  12:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει κανείς χάρτη με υψομετρικές διαφορές ή ανεβασμένη τη διαδρομή με Gps (ή έστω αν ξέρει αν έχει ανηφοκατηφόρες) ο μαραθώνιος του Ρέυκγιαβικ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2019 :  14:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιωργο εδώ δινει λιγες πληροφοριες για τα υψομετρικα:
https://www.rmi.is/en/race-map
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theok
Newbie Forum Runner



16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2019 :  11:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σχετικά επίπεδη φαίνεται:

https://www.strava.com/activities/1780182088/overview
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000