Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Προτάσεις για αγορά καλτσών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/10/2013 :  00:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι κάλτσες που έχω αγοράσει εδώ και κανά μήνα είναι οι more mile από το amazon. Παλαιότερα έτρεχα χωρίς να δίνω ιδιαίτερη σημασία στο θέμα. Στο φόρουμ ανακάλυψα πως υπάρχουν κάλτσες για τρέξιμο ειδικά μεγάλων αποστάσεων. Θα ήθελα να αγοράσω και δυο τρία ζευγάρια ακόμα, να τα δοκιμάσω πριν τον ΚΜΑ. Θα ήθελα να μου προτείνετε μάρκες και από πού μπορώ να τις προμηθευτώ, κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα ή και διαδικτυακά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Δέσποινα

Kasajohn
Advanced Forum-Runner

Greece


237 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  04:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δοκίμασα πρόσφατα αυτές που πήρα από εδώ:

http://www.sportsshoes.com/product/THO130/1000-mile-compression-socks/

έκανα ένα αρκετά γρήγορο 14άρι με αυτές και παρατήρησα κάποια διαφορά... σίγουρα οι έμπειροι θα έχουν να πουν περισσότερα :)

Thou Shalt Not Spilleth Thy Beer... SDMF
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  09:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις 1000 miles. Είναι διπλές κάλτσες και αρκετά καλές. Απλά δεν είναι όλα τα μοντέλα ιδιαίτερα λεπτά οπότε αν το παπούτσι δεν έχει αρκετό χώρο μέσα τότε μπορεί να έχεις θέμα.
Το intersport έχει τις X-Code και υπάρχει ένα ζευγάρι που λέγεται marathon. Καλές κάλτσες αλλά σχετικά λεπτές Αν δε θές προστασία και από τις κάλτσες μπορείς να τις δοκιμάσεις.
Το www.new-life.com.gr έχει τις compressport οι οποίες είναι επίσης αρκετά καλές κάλτσες.
Έχω δοκιμάσει και τις Hilly αλλά χάλασαν γρήγορα και έπρεπε να τις είχα πάρει και ένα νούμερο μεγαλύτερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2013 :  10:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eγω ειχα παρει περισυ το καλοκαιρι απο τα pulse 100 αυτες: http://zootsports.com/womens/accessories/w-tt-sock-s12
ακριβουτσικες, 10-11 ευρω αν θυμαμαι καλα και με την εκπτωση!, αλλα ειναι καταπληκτικες καλτσες. Τις φορουσα βεβαια μονο στα μεγαλα LR και σε ολους τους αγωνες. Ειναι λεπτο το υφασμα, δεν τις αισθανεσαι καθολου. Δεν εχω παθει ποτε τιποτα με αυτες τις καλτσες. Ακομα τις εχω, θα φορεθουν και στον 3ο μου μαραθωνιο! Ειχα και απλες βαμβακερες Nike για τα πιο μικρα τρεξιματα που κρατησαν αρκετο καιρο και μετα τις more mile (πιο πολυ για χειμωνα ομως γιατι ειναι πιο χοντρες και ζεστες) και 2 ζευγαρια τεχνικες απο lidl, οι οποιες καλες μεν, αλλα τρυπησαν γρηγορα ομως. Οι πρωτες που εβαλα ειναι ο,τι καλυτερο εχω βαλει ποτε μου, τα αξιζουν τα λεφτα τους και κρατανε αρκετα αν τις φορας μονο σε 30αρια και μαραθωνιους, για πιο μικρα βαζε αλλες.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  01:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις 1000 miles. Είναι διπλές κάλτσες και αρκετά καλές. Απλά δεν είναι όλα τα μοντέλα ιδιαίτερα λεπτά οπότε αν το παπούτσι δεν έχει αρκετό χώρο μέσα τότε μπορεί να έχεις θέμα.
Το intersport έχει τις X-Code και υπάρχει ένα ζευγάρι που λέγεται marathon. Καλές κάλτσες αλλά σχετικά λεπτές Αν δε θές προστασία και από τις κάλτσες μπορείς να τις δοκιμάσεις.
Το www.new-life.com.gr έχει τις compressport οι οποίες είναι επίσης αρκετά καλές κάλτσες.
Έχω δοκιμάσει και τις Hilly αλλά χάλασαν γρήγορα και έπρεπε να τις είχα πάρει και ένα νούμερο μεγαλύτερο.



Τι εννοείς ότι είναι διπλές κάλτσες οι 1000 miles;; ότι έχει 2 ζευγάρια η συσκευασία;; και από που τις αγόρασες, ιντερνετ ή κάποιο μαγαζί;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Despixi
Advanced Forum-Runner

Greece


284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  01:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Eγω ειχα παρει περισυ το καλοκαιρι απο τα pulse 100 αυτες: http://zootsports.com/womens/accessories/w-tt-sock-s12
ακριβουτσικες, 10-11 ευρω αν θυμαμαι καλα και με την εκπτωση!, αλλα ειναι καταπληκτικες καλτσες. Τις φορουσα βεβαια μονο στα μεγαλα LR και σε ολους τους αγωνες. Ειναι λεπτο το υφασμα, δεν τις αισθανεσαι καθολου. Δεν εχω παθει ποτε τιποτα με αυτες τις καλτσες. Ακομα τις εχω, θα φορεθουν και στον 3ο μου μαραθωνιο! Ειχα και απλες βαμβακερες Nike για τα πιο μικρα τρεξιματα που κρατησαν αρκετο καιρο και μετα τις more mile (πιο πολυ για χειμωνα ομως γιατι ειναι πιο χοντρες και ζεστες) και 2 ζευγαρια τεχνικες απο lidl, οι οποιες καλες μεν, αλλα τρυπησαν γρηγορα ομως. Οι πρωτες που εβαλα ειναι ο,τι καλυτερο εχω βαλει ποτε μου, τα αξιζουν τα λεφτα τους και κρατανε αρκετα αν τις φορας μονο σε 30αρια και μαραθωνιους, για πιο μικρα βαζε αλλες.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Εlda μου το pulse 100 είναι κατάστημα κανονικό ή διαδικτυακό;;;

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα ψωνίσω και θα σας πω εντυπώσεις..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  06:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι more mile από το StartFitness είναι οι καλύτερες λαμβάνοντας υπόψιν και την τιμή τους.
Για παράδειγμα, έχουν τουλάχιστον την διπλάσια αντοχή από τις αντίστοιχες της Nike, στο ένα τρίτο της τιμής τους

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  07:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.pulse100.gr/main.php
Κανονικο καταστημα στη Νεα Ερυθραια. Κανουν και πελματογραφημα με βιντεοσκοπηση σε διαδρομο αν προτιθεσαι ν αγορασεις παπουτσια.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  09:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Despixi

quote:
Originally posted by winarg

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις 1000 miles. Είναι διπλές κάλτσες και αρκετά καλές. Απλά δεν είναι όλα τα μοντέλα ιδιαίτερα λεπτά οπότε αν το παπούτσι δεν έχει αρκετό χώρο μέσα τότε μπορεί να έχεις θέμα.
Το intersport έχει τις X-Code και υπάρχει ένα ζευγάρι που λέγεται marathon. Καλές κάλτσες αλλά σχετικά λεπτές Αν δε θές προστασία και από τις κάλτσες μπορείς να τις δοκιμάσεις.
Το www.new-life.com.gr έχει τις compressport οι οποίες είναι επίσης αρκετά καλές κάλτσες.
Έχω δοκιμάσει και τις Hilly αλλά χάλασαν γρήγορα και έπρεπε να τις είχα πάρει και ένα νούμερο μεγαλύτερο.



Τι εννοείς ότι είναι διπλές κάλτσες οι 1000 miles;; ότι έχει 2 ζευγάρια η συσκευασία;; και από που τις αγόρασες, ιντερνετ ή κάποιο μαγαζί;;


Οι διπλές κάλτσες είναι κάλτσα μέσα στην κάλτσα και με αυτές έχεις λιγότερες πιθανότητες για φουσκάλες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  12:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τις 1000 miles. Είναι διπλές κάλτσες και αρκετά καλές. Απλά δεν είναι όλα τα μοντέλα ιδιαίτερα λεπτά οπότε αν το παπούτσι δεν έχει αρκετό χώρο μέσα τότε μπορεί να έχεις θέμα.
Το intersport έχει τις X-Code και υπάρχει ένα ζευγάρι που λέγεται marathon. Καλές κάλτσες αλλά σχετικά λεπτές Αν δε θές προστασία και από τις κάλτσες μπορείς να τις δοκιμάσεις.
Το www.new-life.com.gr έχει τις compressport οι οποίες είναι επίσης αρκετά καλές κάλτσες.
Έχω δοκιμάσει και τις Hilly αλλά χάλασαν γρήγορα και έπρεπε να τις είχα πάρει και ένα νούμερο μεγαλύτερο.



#1 Οι "X-Code _ Marathon" κάλτσες έχουν πολύ μικρή αντοχή και είναι ιδιαίτερα λεπτές. Κάποιοι προτιμούν τις λεπτές κάλτσες αλλά κατά τη γνώμη μου εδώ υπάρχει η παγίδα ότι το λεπτό, δεν είναι απαραίτητα και προστατευτικό. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κάλτσες που είναι ειδικευμένες για ορεινό τρέξιμο (μεγάλη κινητικότητα πέλματος στο παπούτσι, πολύωρα τρεξίματα), είναι σημαντικού πάχους.

#2 Από τις compressport είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος αφού συνδυάζουν πολύ καλή αποβολή του ιδρώτα, προστασία από τριβές αλλά και μεγάλη ανθεκτικότητα.

Για ορεινό τρέξιμο έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και από τις Salomon X-Wings κάλτσες που συνδυάζουν ανθεκτικότητα καλή εφαρμογή και καλή αποβολή του ιδρώτα.

Έχοντας δοκιμάσει αρκετές εταιρίες (όχι όμως τις 1000 miles), όπως X-Socks, X-code, Lorpen, Nike, NorthFace, Salomon, Compressport, από τις δύο τελευταίες εταιρίες έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Επίσης καλό είναι οι κάλτσες να αγκαλιάζουν σφιχτά το πέλμα, έτσι ώστε αυτό να μην μετακινείται μέσα στην κάλτσα αλλά και να είναι ενισχυμένες στα σημεία έντονης τριβής, όπως στην πτέρνα και μπροστά στα δάκτυλα, για να μην τρυπάνε εύκολα.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  12:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Trexantiri θα συμφωνήσω για τις X-Code. Απλά τις ανέφερα γιατί τις έχω δοκιμάσει. Είναι όντως λεπτές και εγώ πλέον τις έχω αποσύρει (για καθημερινές είναι ακόμα οκ).
Και εγώ δοκιμάζω αρκετές κάλτσες αλλά υπάρχουν τόσες εταιρίες που δε βγάζεις εύκολα άκρη οπότε έχω ψιλοκαταλλήξει στις 1000 miles και συγκεκριμένα τις Fusion οι οποίες είναι διπλές αλλά και με κάποια προστασία χωρίς όμως να είναι πάρα πολύ χοντρές ;-).
Θέλω να δοκιμάσω τις smartwool, τις Thorlos και τις bolega αλλά δεν έχει τύχει ακόμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Laga
Elite Forum-Runner



1698 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  12:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Laga Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους


Thorlo Experia Run, στα 10-11 ευρώ.
Μακράν ό,τι καλύτερο έχω αγοράσει. Τις βρίσκω στο Wall στην Ανθούσα -δίπλα στον Μουστάκα (είναι πίστα αναρρίχησης αλλά έχει και κατάστημα με outdoor και running εξοπλισμό)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  12:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτές οι Thorlo μου θυμίζουν ένα ζευγάρι More Mile που έχω. Το μοντέλο πρέπει να είναι το Cushion.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  12:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτές τις Thorlo πρέπει να τις βάλω και εγώ στο οπλοστάσιό μου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  13:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Αυτές οι Thorlo μου θυμίζουν ένα ζευγάρι More Mile που έχω. Το μοντέλο πρέπει να είναι το Cushion.



Οντως εχω κι εγω more mile καλτσες που ειναι ολοιδιες με τη ασπρο-μαυρο-γκρι εκδοση της φωτογραφιας!! Δεν ξερω αν κανουν την ιδια δουλεια φυσικα...
παντως για μενα για τα λεφτα τους - εχω βρει σε προσφορα ακομα και με 2 λιρες το κομματι σε αγορα των 10 κομματιων - οι more mile ειναι μια χαρα και δεν βλεπω το λογο να παω σε πανακριβες λυσεις!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/10/2013 :  14:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+10 για τις Thorlo πολύ καλή κάλτσα,όπως και η speed demon τις bridgedale...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000