Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 NB 870V3
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 4

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/10/2013 :  15:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεωρητικά είναι για ελαφρύ υπερπρηνισμό αλλά αν δεν το ξέρεις νομίζεις ότι είναι ουδέτερα. Καλό αυτό.
8mm drop, 280γρ.

Το υλικό του επάνω μέρους είναι πάρα πολύ λεπτό, σχεδόν ίδιο με του Kinvara 3 (καμία σχέση με του 870V2). Καθόλου ραφές, πολύ εύκαμπτο, διαπνέον και άνετο.
Η εφαρμογή είναι αφιχτή (όχι στενή), σχεδόν performance παπουτσιού, ακόμη και με χαλαρό δέσιμο. Κάποιοι με λιιιιγο φαρδύτερο του κανονικού πέλμα, ίσως βολευτούν καλύτερα στο 2Ε. Εγώ έπαιξα λίγο με το δέσιμο και βρήκα το ιδανικό.

Η σόλα είναι όλα τα λεφτά! Έχοντας σχεδιασμό περίπου σαν των minimus, είναι απίστευτα εύκαμπτη για παπούτσι της κατηγορίας αυτής και όχι μόνο. Και κατά μήκος και εγκάρσια. Αν δεν υπήρχε και το κομμάτι με τον σκληρότερο αφρό στην καμάρα, θα ήταν ακόμη περισσότερο.
Για να καταλάβετε, μέχρι το μεσαίο κομμάτι είναι πιο εύκαμπτα κι από τα Kinvara, ένα αρκετά unstructured και stripped down παπούτσι, εντελώς άλλης κατηγορίας. Γενικότερα, το πόδι είναι αρκετά ελεύθερο να κινηθεί όπως θέλει.
Όσο χρειάζεται μαλακά, νοιώθεις προστατευμένος μεν χωρίς όμως να τα αισθάνεσαι "αργά". Όποτε ήθελα να ανοίξω ρυθμό, ακολουθούσαν εύκολα.

Το επίπεδο στήριξης είναι πολύ μικρό. Τα 870V3 φοριούνται άνετα κι από ουδέτερο δρομέα.
Το medial post (το σκούρο, σκληρότερο κομμάτι αφρού στην περιοχή της καμάρας) δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό, καλύπτει μικρό μέρος της σόλας και έχει και ένα κενό στην μέση του για θέμα ευκαμψίας που λέγαμε.
Εν ολίγοις, κάποιος που θεωρεί ότι χρειάζεται μεγάλη στήριξη για τον υπερπρηνισμό του, ας κοιτάξει αλλού.
Η σόλα είναι εντελώς επίπεδη, κάτι που του δίνει ωραίο transition, είτε προσγειώνεσαι με την φτέρνα, είτε με το μέσο (εγώ λόγω αχιλλείου έκανα και τα δύο).

Επειδή εδώ και πολλούς μήνες τρέχω με πιο ελαφριά παπούτσια (Pure, Kinvara, Fastwitch), τα ΝΒ μου φάνηκαν λίγο ογκώδη, λίγο "μπόλικα" που λέμε.
Θα προτιμούσα λιγότερο μαξιλαράκι γύρω από τον αστράγαλο και την γλώσσα, χαμηλότερο κολάρο και χαμηλότερο συνολικά ύψος σόλας (αν και στα χαρτιά οι αριθμοί δείχνουν άλλα).
Επίσης, είχα την αίσθηση ότι το drop ήταν ίσως μεγαλύτερο αλλά και πάλι μπορεί να είναι που έω συνηθίσει τα 4mm. Δεν πειράζει όμως, μιας και τα πήρα ως εναλλακτική για τον μαραθώνιο σε περίπτωση που ο αχίλλειος συνεχίζει να έχει θέμα.

Καταλήγοντας, ενώ θεωρητικά στέκεται απέναντι από μοντέλα σαν το Guide, Ds Trainer, Ravenna κτλ, πολύ άνετα φοριέται και από κάποιον που δεν υπερπρηνίζει. Θα μου πείτε, γιατί αυτός να μην πάρει το 890; Είτε διότι μπορεί να θέλει κάτι λιγότερο μαλακό, είτε διότι για μεγάλες αποστάσεις, όπου κάποια στιγμή το πάτημα χαλάει λόγω κούρασης, να προτιμάει λίγη stability.
Επίσης, θεωρώ ότι το 870 μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί και για πιο γρήγορες προπονήσεις (tempo) από έναν μέσο δρομέα, σαν τους περισσοτέρους από εμάς.

Φυσικά, όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενική αντίληψη του παπουτσιού, συμφωνα με τις δικές μου ανάγκες και προτιμήσεις. Για την ιστορία, υπερπρηνίζω άνω του μετρίου.


"My sport is your sport's punishment"

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2013 :  19:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ποιά η διαφορά τους από τα 890v3?


ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2013 :  19:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vaterman

ποιά η διαφορά τους από τα 890v3?


ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!


890v3-870v3=20v3 .Απλη αφαιρεση

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2013 :  19:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vaterman

ποιά η διαφορά τους από τα 890v3?



Αυτα ειναι για ουδετερο πατημα (το ξερω γιατι τα ειχα δοκιμασει το καλοκαιρι)

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2013 :  21:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by Vaterman

ποιά η διαφορά τους από τα 890v3?



Αυτα ειναι για ουδετερο πατημα (το ξερω γιατι τα ειχα δοκιμασει το καλοκαιρι)

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





Έτσι ακριβώς...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2013 :  21:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tελικά η αναζήτηση του τέλειου ζευγαριού παπουτσιών δεν τελειώνει ποτέ,γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.
Μετά το γνωστό πρόβλημα με τα adios(στενάχωρο toebox και τραυματισμός σε δάχτυλο) δοκίμασα τα Nike Zoom Streak 4,ως προπονητικά.
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και μ αυτα,το ίδιο στενό toebox,ο ίδιος τραυματισμός στο ίδιο δάχτυλο.
Άσε που σε καμία περίπτωση δεν έχουν το κράτημα των adios αλλά και την responsiveness τους(κάποιος φίλος είχε αποδώσει πολύ σωστά τον όρο,αλλά τώρα μου διαφεύγει).
Sorry για το off topic Νίκο.
Τα ΝΒ δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ,διαβάζω πολύ καλές κριτικές.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2013 :  23:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου γιατρέ μου!
Η αλήθεια είναι πως η ΝΒ είναι "άλλη" εταιρεία εδώ και 1 - 1,5 χρόνο.
Και μου έκανε εντύπωση ότι είναι made in USA αλλά με εισαγόμενα υλικά.

Το Sayonara; Έχει πολύ καλές κριτικές.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

saridis
Senior Forum-Runner

Greece
606 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  08:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Visit saridis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
το sayonara ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει σε προπονητικο παπουτσι!
η ποιοτητα της mizuno επισης ειναι γενικα ανωτερη οσον αφορα τα υλικα και την συναρμογη = αντοχη των παπουσιων.

ενω απο τα new balance mr00 αλλα και τα rc1600 (made in china και τα δυο) εχω μεινει πραγματικα εκπληκτος και ειναι τα πλεον αγαπημενα μου υποδηματα (το πρωτο για γρηγορες προπονησεις και το δευτερο μονο για αγωνες)
οταν αγορασα τα 890v3 (made in uk) για να ξεκουρασω λιγο τα πελματα μου
εμεινα εντελως απογοητευμενος.....
στενο toebox , υλικα που απο τα πρωτα 200χλμ εδειξαν σημαδια φθορας, γενικη αισθηση πατηματος παρα πολυ μαλακη (προς το κακο) αλλα και καθολου "ακριβης". ειδικα δε οσες φορες δοκιμασα να τα τρεξω σε γρηγορα κομματια, νομιζα θα διαλυσουν εντελως.

μεχρι που αγορασα τα sayonara......αν και η τιμη τους εδω θεωρειται μεχρι και ασεβης δεν παυει να ειναι πραγματικα οτι καλυτερο εχω βαλει σε προπονητικο.

τελειο πατημα, ποιοτητα κατασκευης ανωτερη, ευρυχωρο toebox , τελεια απορροφητικοτητα στο μπροστινο μερος αλλα και χαμηλο βαρος.
απολαυστικα σε συνεχομενα τρεξιματα αλλα επαθα επισης πλακα μεσα στο ταρταν σε γρηγορα κομματια.
δεν εχουν βεβαια την αισθηση των minimus σε μεγαλες ταχυτητες αλλα για τοσο αντικραδασμικο παπουτσι με εξεπληξαν θετικα!

===============

η διαδρομη ηταν μαλλον η πιο ομορφη που εχω τρεξει ποτε , η ομορφια του καμπου δεν υπαρχει απλα...(απο οτι μου ειπαν μετα τον αγωνα οσοι πραγματικα προσεχαν τη διαδρομη..... )

===============
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  08:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tα Sayonara αντιστοιχούν περισσότερο στα boston παρά στα adios.
Τα ronin είναι πιο κοντά στα adios.
Από κει και πέρα με προβληματίζει το γεγονός ότι έχουν "ημίσκληρο"(semi-firm)πάτημα και όχι σκληρό όπως τα adios.
Δεν αντέχω επίσης αυτή την αίσθηση που έχουν τα precision,σαν να τρέχεις με αμορτισέρ,αν βέβαια την έχουν και τα sayonara.
H τιμή τους είναι και αυτή θέμα.
Ο Σάββας που τα αγόρασε την επόμενη τα γύρισε πίσω.
Κατά τα άλλα φαίνονται ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Για τα NB 870V3,για να επιστρέφουμε στο θέμα,το μόνο μειονέκτημα που διάβασα στις κριτικές είναι αυτό που επισημαίνει και ο Παύλος,η διάρκεια τους.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 18/10/2013 08:57:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  09:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Tα Sayonara αντιστοιχούν περισσότερο στα boston παρά στα adios.
Τα ronin είναι πιο κοντά στα adios.
Από κει και πέρα με προβληματίζει το γεγονός ότι έχουν "ημίσκληρο"(semi-firm)πάτημα και όχι σκληρό όπως τα adios.
Δεν αντέχω επίσης αυτή την αίσθηση που έχουν τα precision,σαν να τρέχεις με αμορτισέρ,αν βέβαια την έχουν και τα sayonara.
H τιμή τους είναι και αυτή θέμα.
Ο Σάββας που τα αγόρασε την επόμενη τα γύρισε πίσω.
Κατά τα άλλα φαίνονται ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Για τα NB 870V3,για να επιστρέφουμε στο θέμα,το μόνο μειονέκτημα που διάβασα στις κριτικές είναι αυτό που επισημαίνει και ο Παύλος,η διάρκεια τους.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"






Νικο το πατημα τους δεν ειναι ασχημο και ειναι αρκετα ελαφρια.Απλα εμενα δεν με βολεψαν γιατι δεν μου καθονταν καλα σαν νουμερο.
Δηλαδη το 42 μου ηταν βαρκα(εχουν μεγαλη φορμα) και το αμεσως μικροτερο νουμερο με χτυπαγε στο νυχι.
Αν δεν ειχα τετοιο θεμα θα τα κραταγα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  09:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas
Νικο το πατημα τους δεν ειναι ασχημο και ειναι αρκετα ελαφρια.Απλα εμενα δεν με βολεψαν γιατι δεν μου καθονταν καλα σαν νουμερο.
Δηλαδη το 42 μου ηταν βαρκα(εχουν μεγαλη φορμα) και το αμεσως μικροτερο νουμερο με χτυπαγε στο νυχι.
Αν δεν ειχα τετοιο θεμα θα τα κραταγα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ


Φέρνουν περισσότερο προς τα boston η τα adios;

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geor
Forum-Runner

Greece
203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  09:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα.Κατα τη δικη μου αποψη μιας και τυνχανει να εχω και τα boston και τα adios και τα sayonara δεν εχουν καμια σχεση με τα boston και θα ελεγα οτι πλησιαζουν αρκετα το πατημα των adios ομως με πολυ πιο ανετο toebox
Δεν εχουν το ιδιο κρατημα βεβαια στο βρεγμενο αλλα δεν μπορω να πω οτι γλιστρανε και σε υπερβολικο βαθμο.
Τουλαχιστον μεχρι στιγμης μετα απο 100 περιπου χλμ δειχνει να αποφευγεται και ο τραυματισμος στα δαχτυλα που με τα adios ειναι αναποφευκτος ,παντα για το δικο μου ποδι βεβαια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  10:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπως ειπε και ο φιλος πιστευω οτι ειναι μια ενδιαμεση κατασταση.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  10:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
O Παύλος αναφέρθηκε στα 890 σχετικά με την διάρκεια ζωής τους, όχι στα 870 (ελπίζω να μην μπερδεύτηκε). Αν και είναι σχεδόν ίδιο παπούτσι... Όπως και να 'χει, ουσιαστικά τα πήρα μόνο για τον μαραθώνιο κι αυτό σε περίπτωση που δεν είναι καλά ο αχίλλειος. Δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν σαν βασικό trainer.

Είναι γνωστό το θέμα με τα Sayonara και το νούμερο.
Σε άλλους δουλεύει το κανονικό τους, σε άλλους μισό κάτω. Και σε μερικούς κανένα, όπως ο Σάββας.

Νίκο, το μοναδικό σχετικά μαλακό παπούτσι που είχε βγάλει η Mizuno ήταν το Precision. Έπεσες στην περίπτωση κι εσύ! Όλα τα άλλα, ιδίως τα performance, έχουν αρκετά σφιχτό πάτημα.

Παύλο, welcome back!





"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  10:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ Παύλο, πώς να σ' αρέσουν εσένα τα 890..?!?!?
Σα να μου μπήκες στην πίστα με Harley...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2013 :  11:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχοντας κάνει περίπου 800 χιλιόμετρα με τα 890, θα συμφωνούσα με τον saridis για την ποιότητα κατασκευής. Μπορούσαν να είναι και καλύτερα, παρόλο που είναι και καλά made in uk.
Θα διαφωνήσω όμως στενό toebox. Ίσα ίσα που θα έλεγα ότι μου κάθετε και φαρδύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 4 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000