Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Απαραιτητες Ιατρικες Εξετασεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  11:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nimi

Ναι πέρα των ειδικών περιπτώσεων, επειδή έχω άκρη με δικό μου γιατρό που όμως στο διαγνωστικό που είναι δεν έχουν εξοπλισμό και το κάνουν μόνο με φάρμακο γι'αυτό ρωτάω. Παίζει ρόλο στην εξέταση ο τρόπος ή όχι?

Αν είναι έτσι κάντο,το αποτέλεσμα του τεστ θα είναι το ίδιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  12:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η στιγμη που κανεις τις εξετασεις δεν παιζει ρολο?

Δηλαδή αν κανεις αυτη την περιοδο εξετασεις σουπερ προπονημενος δεν ειναι φυσιολογικο η καρδια να ειναι διογκωμένη απο την προπόνηση

Μηπως αυτην την στιγμη δεν θα παρεις αποτελεσματα "πολυ" σωστά?

Απλές ερωτήσεις και προβληματισμούς εκφράζω γιατι θελω να κανω και εγω...

Να παω τωρα ή να περιμενω πλεον να τελειωσει ο Μαραθώνιος και μεσα Δεκεμβρίου που θα εχω επανέλθει σε φυσιολογικα επιπεδα προπονησεων να το κανω?



Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  12:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vavoulis

Η στιγμη που κανεις τις εξετασεις δεν παιζει ρολο?

Δηλαδή αν κανεις αυτη την περιοδο εξετασεις σουπερ προπονημενος δεν ειναι φυσιολογικο η καρδια να ειναι διογκωμένη απο την προπόνηση

Μηπως αυτην την στιγμη δεν θα παρεις αποτελεσματα "πολυ" σωστά?

Απλές ερωτήσεις και προβληματισμούς εκφράζω γιατι θελω να κανω και εγω...

Να παω τωρα ή να περιμενω πλεον να τελειωσει ο Μαραθώνιος και μεσα Δεκεμβρίου που θα εχω επανέλθει σε φυσιολογικα επιπεδα προπονησεων να το κανω?



Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.





Επειδή τις ίδιες απορίες είχα και εγώ,και επειδή πριν πάω για να με εξετάσει είχα βγει για προπόνηση,τον είχα ρωτήσει μία μέρα πριν,αν μπορώ να προπονηθώκαι μετά να έρθω να με εξετάσει.Μου είπε να πάω κανονικά να προπονηθώ.

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2014-ΕΛΑΙΩΝ ΓΗ.ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 2/8/2014
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cardiorun
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  12:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα αποτελέσματα των καρδιολογικών εξετάσεων(Ηλεκτροκαρδιογραφημα,υπερηχοκαρδιογραφημα τριπλεξ και το τεστ κοπωσης)δεν επηρεάζονται όσον αφορα την αξιοπιστία τους απο την φάση προπονησης του αθλητή εκτος βέβαια απο τη διάρκεια του τεστ κόπωσης που θα αυξηθεί όσο ποιό καλα προπονημένος είναι κάποιος!Η φαρμακευτικη δοκιμασία θα γίνει σπανιοτατα σε δρομείς,πιο συχνά σε πυπερβολικά υπέρβαρους ή σε ανθρώπους που έχουν καποια ιδιαίτερα Ηλεκτροκαρδιογραφήματα ηρεμιας που καθιστουν μη διαγνωστικο το απλό τεστ κοπωσης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vavoulis
Elite Forum-Runner

Greece


2137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  15:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by cardiorun

Τα αποτελέσματα των καρδιολογικών εξετάσεων(Ηλεκτροκαρδιογραφημα,υπερηχοκαρδιογραφημα τριπλεξ και το τεστ κοπωσης)δεν επηρεάζονται όσον αφορα την αξιοπιστία τους απο την φάση προπονησης του αθλητή εκτος βέβαια απο τη διάρκεια του τεστ κόπωσης που θα αυξηθεί όσο ποιό καλα προπονημένος είναι κάποιος!Η φαρμακευτικη δοκιμασία θα γίνει σπανιοτατα σε δρομείς,πιο συχνά σε πυπερβολικά υπέρβαρους ή σε ανθρώπους που έχουν καποια ιδιαίτερα Ηλεκτροκαρδιογραφήματα ηρεμιας που καθιστουν μη διαγνωστικο το απλό τεστ κοπωσης



Ευχαριστω πολύ Παύλο και CardioRun

Run to Eat!!!
Γιώργος Κ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  15:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα την Τρίτη για τεστ κόπωσης και με σταμάτησε ο συνεργάτης του καρδιολόγου στο 5ο στάδιο όταν οι παλμοί μου ήταν 139.
Μόλις το είδε ο καρδιολόγος άρχισε να γελάει και μου είπε ότι αν με άφηνε θα του κατέστρεφα το διάδρομο. Μου εξήγησε ότι ο μέσος όρος σταματάει στο 4ο στάδιο με παλμούς γύρω στους 180.
Εκνευρισμένος του έκανα της εξής ερώτηση.
Το συγκεκριμένο τεστ δεν είναι για να δεις πως συμπεριφέρεται η καρδιά στα όριά της;
Ναι μου λέει για αυτό σταματάμε στο 4ο στάδιο γιατί όλοι έχουν φτάσει στο maximum των δυνατοτήτων τους.
Του λέω όχι όλοι….
Μου λέει ναι έχεις δίκιο. Από το τρίπλεξ και το τεστ βλέπω όμως ότι δεν έχεις πρόβλημα. Αν θέλεις όμως έλα αυτή ή την άλλη εβδομάδα να σου ξανακάνω το τεστ μέχρι να λιώσει ο διάδρομος. Το μόνο πρόβλημα είναι τα ηλεκτρόδια που ίσως ξεκολλήσουν… Θα μου δώσεις μόνο ένα χαρτζιλικάκι συμβολικό 20-30€.
Και πήρε και τα λεφτά του μετρητά. Δεν θέλω να σκέφτομαι το ποσό που έδωσα γιατί θα συγχυστώ! Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω ξανά.

Τι λέτε;
Κάποιος έμπειρος σε αυτό;


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  17:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Πήγα την Τρίτη για τεστ κόπωσης και με σταμάτησε ο συνεργάτης του καρδιολόγου στο 5ο στάδιο όταν οι παλμοί μου ήταν 139.
Μόλις το είδε ο καρδιολόγος άρχισε να γελάει και μου είπε ότι αν με άφηνε θα του κατέστρεφα το διάδρομο. Μου εξήγησε ότι ο μέσος όρος σταματάει στο 4ο στάδιο με παλμούς γύρω στους 180.
Εκνευρισμένος του έκανα της εξής ερώτηση.
Το συγκεκριμένο τεστ δεν είναι για να δεις πως συμπεριφέρεται η καρδιά στα όριά της;
Ναι μου λέει για αυτό σταματάμε στο 4ο στάδιο γιατί όλοι έχουν φτάσει στο maximum των δυνατοτήτων τους.
Του λέω όχι όλοι….
Μου λέει ναι έχεις δίκιο. Από το τρίπλεξ και το τεστ βλέπω όμως ότι δεν έχεις πρόβλημα. Αν θέλεις όμως έλα αυτή ή την άλλη εβδομάδα να σου ξανακάνω το τεστ μέχρι να λιώσει ο διάδρομος. Το μόνο πρόβλημα είναι τα ηλεκτρόδια που ίσως ξεκολλήσουν… Θα μου δώσεις μόνο ένα χαρτζιλικάκι συμβολικό 20-30€.
Και πήρε και τα λεφτά του μετρητά. Δεν θέλω να σκέφτομαι το ποσό που έδωσα γιατί θα συγχυστώ! Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω ξανά.

Τι λέτε;
Κάποιος έμπειρος σε αυτό;


___________________
Run Natural... run Bare



100€ κύριος παρακάλω. Και μη ξεχνάτε, να μας ξανέρθετε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  18:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δύο φορές αυτό που είπες πλήρωσα. Για όλα... Υπέρυχο + Τέστ κοπώσεως

Στους 180 με τη μία πήγα!

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 24/10/2013 18:25:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  18:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Του έλειπαν άλλα 30€...

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  18:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos
[br
Τι λέτε;
Κάποιος έμπειρος σε αυτό;



___________________
Run Natural... run Bare



Είχα κάνει τον Ιούλιο και με σταμάτησε κι εμένα νωρίς, δεν θυμάμαι που, αλλά μου ανέβαζε τα επίπεδα, ανα λεπτό σχεδόν (στο περίπου-υπερβάλω λίγο) για τον ίδιο λόγο.
Οι εξετάσεις που έκανα, βέβαια ήταν διαφορετικές, κοίταγα το άσθμα, αλλά ναι το κάνουν, σε σταματάνε άμα δουν αυτό που θέλουν

Edited by - Nikos forlan on 24/10/2013 18:40:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  18:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitakos

Πήγα την Τρίτη για τεστ κόπωσης και με σταμάτησε ο συνεργάτης του καρδιολόγου στο 5ο στάδιο όταν οι παλμοί μου ήταν 139.
Μόλις το είδε ο καρδιολόγος άρχισε να γελάει και μου είπε ότι αν με άφηνε θα του κατέστρεφα το διάδρομο. Μου εξήγησε ότι ο μέσος όρος σταματάει στο 4ο στάδιο με παλμούς γύρω στους 180.
Εκνευρισμένος του έκανα της εξής ερώτηση.
Το συγκεκριμένο τεστ δεν είναι για να δεις πως συμπεριφέρεται η καρδιά στα όριά της;
Ναι μου λέει για αυτό σταματάμε στο 4ο στάδιο γιατί όλοι έχουν φτάσει στο maximum των δυνατοτήτων τους.
Του λέω όχι όλοι….
Μου λέει ναι έχεις δίκιο. Από το τρίπλεξ και το τεστ βλέπω όμως ότι δεν έχεις πρόβλημα. Αν θέλεις όμως έλα αυτή ή την άλλη εβδομάδα να σου ξανακάνω το τεστ μέχρι να λιώσει ο διάδρομος. Το μόνο πρόβλημα είναι τα ηλεκτρόδια που ίσως ξεκολλήσουν… Θα μου δώσεις μόνο ένα χαρτζιλικάκι συμβολικό 20-30€.
Και πήρε και τα λεφτά του μετρητά. Δεν θέλω να σκέφτομαι το ποσό που έδωσα γιατί θα συγχυστώ! Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω ξανά.

Τι λέτε;
Κάποιος έμπειρος σε αυτό;


___________________
Run Natural... run Bare

Στη δική μου περίπτωση σταματήσαμε στα 16 λεπτά αφου είχαμε μπει και στο 6ο στάδιο.Χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι ενω μου ειχε πει οτι θα κάναμε 12 λεπτά,οι σφυγμοί δεν πέρασαν τους 181 που ειχε βάλει σαν οριο και στο τελευταίο σταδιο το γύρισε manually και με έβαλε να τρέχω σε ανηφορική κλίση 20%.
Αυτό που δεν καταλαβα ακριβώς είναι με τα extra χρήματα που ζήτησε,πλήρωσες δηλαδή για την πρώτη εξέταση και σου ζητησε άλλα 20-30€ για να σε εξετασει πάλι;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  19:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παύλο φίλε μου(φσσστ), σου εύχομαι(φσσστ) περαστικά(φσσστ) και να είσαι(φσσστ) σύντομα και πάλι(φσσστ) κοντά μας(φσσστ)!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  19:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@xipolitakos: Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Εγώ παιδιά το έχω ξαναπεί: κάθε καρδιολόγος λέει τα δικά του αναλόγως τις εμπειρίες του.
Κάνω κάθε Ιούνιο τσεκ απ. Ο καρδιολόγος που μου κάνει το τρίπλεξ μου λέει ότι κακώς κάνω τόσο συχνά (και χάνουν 2 βαλβίδες μου παρακαλώ, όχι μία σαν του Παύλου), και εφόσον λέει τρέχω δεν εχω να φοβάμαι τίποτα.
Ο καρδιολόγος που του πήγα πέρσι να δει το τρίπλεξ είπε το ίδιο. Η καρδιά σούπερ ξανακάνε τρίπλεξ σε 2-3-4 χρόνια. "Μα τρέχω μαραθώνιο" Τρέξε όσους θέλεις ήταν η απάντησή του.
Ο καρδιολόγος που του πήγα φέτος το τρίπλεξ είπε ότι είναι οκ, σε 2 χρόνια επανέλεγχος. Του είπα για το τρέξιμο και είπε να το σταματήσω και ότι όσοι τρέχουν θα πεθάνουν σαν τα κοτόπουλα και δεν κάνει να κουράζουμε την καρδιά μας(!!!!!!!!)

@echetlos: αχαχαχαχαχα ακριβώς έτσι ακούγεται η διαφυγή στο τρίπλεξ! αχαχαχαχαχαχαχα Την πρώτη φορά που έκανα άκουγα: ντουπ-ντουπ-φσσσσσστ, ντουπ-ντουπ, φσσσσσσσσσστ
Τζίζους-Κράιστ λέω αποκλείεται να είναι νορμάλ αυτό που ακούω! Ε, δεν ήταν!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  20:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιάννα με έπεισες!
Δεν πάω ξανά.
Και του χρόνου... για τρίπλεξ ΜΟΝΟ!
Τεστ κόπωσης μόνο αν έχω κάτι φσσσστ... και το προτείνει ο γιατρός... Δε νομμίζω να πάω πάλι στον ίδιο...
Το δις εξαμαρτείν....

___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 24/10/2013 20:26:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/10/2013 :  20:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bertz

Στη δική μου περίπτωση σταματήσαμε στα 16 λεπτά αφου είχαμε μπει και στο 6ο στάδιο.Χαρακτηριστικά θυμάμαι οτι ενω μου ειχε πει οτι θα κάναμε 12 λεπτά,οι σφυγμοί δεν πέρασαν τους 181 που ειχε βάλει σαν οριο και στο τελευταίο σταδιο το γύρισε manually και με έβαλε να τρέχω σε ανηφορική κλίση 20%.
Αυτό που δεν καταλαβα ακριβώς είναι με τα extra χρήματα που ζήτησε,πλήρωσες δηλαδή για την πρώτη εξέταση και σου ζητησε άλλα 20-30€ για να σε εξετασει πάλι;



Στα 12:30 σταμάτησε. Μόλις μπήκε στο 5ο στάδιο.

Καλά το κατάλαβες. Είπε:
Έλα πάλι να κάνουμε το τεστ πρωί με εμένα και όχι το συνεργάτη... όση ώρα χρειαστεί, και δώσε μου ένα συμβολικό ποσό, χαρτζιλίκι...(παύση και κοίταγμα)... 20-30€, τιμή κόστους!

Τα μπουρδούκλωσε μια χαρά.
Καλά δεν ντρέπονται ήθελα να ήξερα;

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000