Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Απαραιτητες Ιατρικες Εξετασεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  16:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Ο σωστός εργομέτρης θα τον στείλει στον καρδιολόγο."

Τελείως απαράδεκτο αυτό που λες.
ΔΕΝ έχει τη δυνατότητα να βρει ότι χρειάζεται καρδιολόγο, δε πα να είναι και ο καλύτερος εργομέτρης του σύμπαντος. Πόσω μάλλον σε κάποιον που έχει μέτριο πρόβλημα καρδιάς.
Πες και πως ο μανάβης πρέπει να μας πει ότι χρειαζόμαστε ωτορινολαρυγγολόγο.


"Ξαναλέω: Η εργομέτρηση σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά τις απαραίτητες καρδιολογικές εξετάσεις από καρδιολόγο."
Και εμείς που νομίζαμε το αντίθετο!!!

Edited by - KostasPVol on 27/10/2014 16:28:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  16:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε Ρίγκο, αμαν βρε αγόρι μου.
Αν η καρδιά σου έχει το Χ-Ψ πρόβλημα, και δεν δουλεύει καλά, δεν στο δείχνει η εργομέτρηση. Η φράση δείχνει αν δεν δουλεύει καλά, αλλά δεν δείχνει το γιατί είναι 1000% λάθος και επικίνδυνη, ας βάζεις μετά το disclaimer, το οποίο αυτο-αναιρείται. Δεν είναι αμφισβητούμενο αυτό που λέμε, δεν είναι κάτι που διίστανται οι απόψεις, δεν είναι grey area, δεν είναι τίποτα απολύτως.
Πως να το κάνουμε πιο απλό, δεν γίνεται. Υπάρχουν αμέτρητες παθήσεις, που εδώ καλά καλά συζητάμε ότι δεν στα δείχνουν ούτε οι εξιδικευμένες καρδιολογικές εξετάσεις, θα στο δείχνει η εργομέτρηση?
Και μην αρχίσουμε να παίζουμε με τις λέξεις, του στύλ, μπορεί να δουλεύει καλά αλλά να κρύβεται μια πάθηση, που ενώ δουλεύει καλά η πάθηση να βγεί στο μέλλον. Και αυτό ισχύει, αλλά κυρίως δεν δείχνει ΚΑΝ αν Τώρα δουλεύει καλά. Δεν το δείχνει. Δεν μετράει πολλά πράγματα, Δες πόσα δεδομένα έχει ένα καρδιογράφημα (που δεν δειχνει και τίποτα για το αν έχεις κάποιο θέμα εδώ που τα λέμε) και τι δεδομένα δείχνει ένα garmin.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  16:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν η καρδιά δεν δουλεύει καλά, φαίνεται στην εργομέτρηση, τόσο απλά.
Ο ΛΟΓΟΣ για τον οποίο δεν δουλεύει καλά δεν φαίνεται στην εργομέτρηση, εξίσου απλά.
Καμία αυτοαναίρεση, κανένα disclaimer, απλά τονίζω για πολλοστή φορά πόσο απαραίτητη είαι η επίσκεψη σε καρδιολόγο.

Τι σ' έχει πιάσει πάλι;

Κώστα, όταν ξεκινάει κάποιος να τρέξει αλλά και ο κάθε ένας που τρέχει πρέπει να κάνει (τουλάχιστον ετήσια) μια σειρά από απαραίτητες εξετάσεις, μέσα στις οποίες συμπεριλαμβάνονται οι καρδιολογικές. Αν πας σε έναν εργομέτρη, το πρώτο που θα σε ρωτήσει είναι αν έχεις κάνει καρδιολογικές εξετάσεις.

Ρε παιδιά, διαφωνείτε μαζί μου για την χαρά της διαφωνίας;;;

Edited by - Rigelian on 27/10/2014 16:38:57
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  17:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι να πάρει θέση ο cardiorun που είναι και ειδικός (ή κάποιος εργομέτρης), Ρίγκο τι εννοείς ότι η εργομέτρηση θα σου βρει ότι η καρδιά δε δουλεύει καλά; Τι ένδειξη θα δείξει δηλαδή, πώς θα το καταλάβει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  17:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε συ RIGELIAN, ΤΙ ΛΕΣ;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  17:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Τι ενας? Όλοι πάνε ανάποδα εδώ..."

...απο το γνωστο ανέκδοτο και τον οδηγό που πάει ανάποδα στην Εθνική οδό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  17:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας προσπαθήσω να το κάνω 50ράκια:

1. Οι καρδιολογικές εξετάσεις είναι απαραίτητες, έχεις/δεν έχεις κάτι, τρέχεις δεν τρέχεις. Λέγεται πρόληψη.
2. Η εργομέτρηση σου δείχνει αν η καρδιά δουλεύει καλά. Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά ή υποκαθιστά με οποιονδήποτε τρόπο τις καρδιολογικές εξετάσεις. Το βάζω με τεράστια fonts διότι για κάποιον λόγο αν το γράψω με νορμάλ φοντς δεν διαβάζεται/δεν το διαβάζετε. Μέχρι εκεί. Δεν δείχνει η εργομέτρηση αν η καρδιά έχει άλλα προβλήματα. Γίνομαι κατανοητός ή να το ξαναγράψω διαφορετικά;
3. Αν η εργομέτρηση δείξει ότι η καρδιά δεν δουλεύει καλά, (από τα αποτελέσματα της εργομέτρησης προκύπτει αυτό) σταματάς ό,τι κάνεις και πας στον καρδιολόγο. Το συντομότερο δυνατόν.
4. Σε καμία περίπτωση η εργομέτρηση δεν αντικαθιστά ή υποκαθιστά με οποιονδήποτε τρόπο τις καρδιολογικές εξετάσεις.
5. Οι καρδιολογικές εξετάσεις σε καμία περίπτωση δεν αντικαθίστανται ή υποκαθίστανται με οποιονδήποτε τρόπο από την εργομέτρηση.
6. Δεν αντικαθίστανται ή υποκαθίστανται με οποιονδήποτε τρόπο από την εργομέτρηση, σε καμία περίπτωση, οι καρδιολογικές εξετάσεις.

Τι από όλα αυτά είναι λανθασμένο;

(Sam, ευχαριστώ για την συνεισφορά σου στον γόνιμο διάλογο σε ένα τόσο σοβαρό θέμα! )

Edited by - Rigelian on 27/10/2014 17:50:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  18:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(Ρίγκο έχω την βασιμη υποψία ότι "σε ένα τόσο σοβαρό θέμα" η δική μου συνεισφορά στον συγκεκριμένο διάλογο είναι πολύ πιο γόνιμη)

αααα... και στο test που έβαλες "βρείτε το λάθος".

Το λάθος ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 2. ....Στη πρώτη πρόταση σου. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΝΕ. Ότι γράφεις απο εκεί και πέρα είναι άσχετο με το λάθος που ήδη κάνεις. Ούτε ο μπακάλης υποκαθιστά τις καρδιολογικές εξετάσεις, ούτε ο καλουπατζής. Thank you for that. Αλλα αυτό δεν σημαίνει τιποτα σχετικά με το ότι η μπακαλική, η "καλουπιτζική" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο: ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ.

(ωραία βάλε με τώρα και εμένα στους παράξενους που πάνε ανάποδα στην εθνική οδό)


p.s. Καλό είναι για ότι λέμε, ειδικά σε σοβαρά θέματα που λες και εσύ, να βάζουμε και μια πηγή. Όχι ότι πάντα είναι αξιόπιστες (εχω διαβασει λαλακιες για λαλακιες) αλλα απλά για να ξέρουν και οι άλλοι πως σου έχει κολλήσει αυτό που σου έχει κολλήσει...

Edited by - sam on 27/10/2014 18:06:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  18:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Rigelian, καταλαβαίνω τι λες. Απλά στο 2 η πρώτη πρόταση είναι λάθος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  18:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε, αφού το λένε όλοι, είναι σωστή η πλειονότητα κι εγώ κάνω λάθος.
Το παραδέχομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  18:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξήγησέ μου πως η εργομέτρηση βρίσκει ότι η καρδιά έχει πρόβλημα. Σου βάζει ηλεκτρόδια ο εργετρητής; Εμένα δεν μου βάζει πάντως. Ούτε έχει monitor καρδιάς. Με βάζει κ τρέχω κ βλέπει τι οξυγόνο καταναλώνω. Τίποτα παραπάνω. Εσένα τι σου κάνει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  18:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί να μην δουλεύει καλά η καρδιά και να ΜΗΝ φανεί στην εργομέτρηση.
Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό το σκέλος?


Το ότι όλοι οι εργομέτρες, φίλοι, γνωστοί θα σου πουν, πήγαινε και για εξετάσεις (ποιος θα παρει το βάρος της ευθύνης...), είναι άσχετο.
Το τι πρέπει να κάνουν όλοι έτσι και αλλιώς, είναι ελαφρώς άσχετο επίσης. Από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια, πέτα μου έναν κεφτέ.

Η καρδιά μπορεί να μην δουλεύει καλά, και να ΜΗΝ φανεί στην εργομέτρηση. Βασικά πιο σωστά:
Η καρδιά ΑΝ δεν δουλεύει σωστά, ΔΕΝ θα φανεί στην εργομέτρηση.
Και δεν είναι καν ότι σου δείχνει, ένα 10%, αλλά για το υπόλοιπο 90%, για καλό και κακό πήγαινε και στον καρδιολόγο.
Όχι ούτε αυτό, ούτε τίποτα.
Όσο μαύρα μεσάνυχτα είχες πριν, τόσο μαύρα μεσάνυχτα έχεις και μετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  18:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To καταλαβαίνω. Είπαμε, έκανα λάθος. Αν οι διαχειριστές θεωρούν ότι κάποια από αυτά που έχω γράψει είναι απαράδεκτα ή επικίνδυνα, ας το σβήσουν.

Edited by - Rigelian on 27/10/2014 18:35:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  20:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikewithbike

Επαναφέρω το θέμα δυστυχώς αιτία κακών ειδήσεων...
Σήμερα με το που ήρθα στο γραφείο, έμαθα για ένα συνάδελφο 42 ετών, που έτρεχε κι
αυτός τον τελευταίο καιρό, ότι "έσβησε" πάνω την προπόνηση...
Δεν μπορώ να πω πολλά, είμαι σοκαρισμένος πραγματικά...
Ελαφρύ να είναι το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Να προσέχετε παιδιά και να κάνετε σχολαστικές εξετάσεις, το τρίπλεξ δεν λέει τίποτα
φοβερό, μόνο με τεστ κοπώσεως μπορεί να είμαστε λίγο πιο σίγουροι.
Το http://www.ekkan.med.uoa.gr/ είναι ένα πολύ καλό κέντρο (υπάρχουν και άλλα παρόμοια
κέντρα για αθλητές) αλλά έχει μεγάλη λίστα αναμονής (εκτός κι αν έχεις πρόβλημα που σου
δίνουν προτεραιότητα). Όπως και να έχει πρέπει όλοι να κάνουμε τακτικά εξετάσεις σε
αξιόπιστα κέντρα...

Υ.Γ. Οι υπεραποστάσεις καταπονούν πραγματικά τον οργανισμό (και την καρδιά) πολύ περισσότερο
από ότι μπορούν να δείξουν οι εξετάσεις, κανείς δεν μπορεί να σου πει πόσο μεγάλη
θα είναι η καταπόνηση που θα έχει η καρδιά και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% ότι όλα
θα πάνε καλά.

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish




Και ο δικος μου καρδιολόγος απο την πρώτη φορά που πήγα και του είπα πώς τρέχω και θέλω να κάνω τεστάρισμα καρδιάς,μου είπε πως πρέπει να γίνεται πακέτο,τρίπλεξ και τέστ κόπωσης.

Μή φοβάσαι άν προχωρείς αργά.Να φοβάσαι αν μένεις ακίνητος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/10/2014 :  21:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν 10+ χρόνια, δυο μέρες μετά από λογκ ραν που κάναμε 5-6 φίλοι, ένας από τους αθλητές που κάναμε τη προπόνηση που αποδείχτηκε μια από τις τελευταίες του (όχι με τη μακάβρια έννοια, ζει ο άνθρωπος και περπατάει ή και μετέχει περιπατητικά σε μικρούς αγώνες, απλά τέρμα οι αθλητικές καταχρήσεις), ανέφερε ενοχλήσεις στη καρδιά του. Πήγε σε καρδιολόγο, δεν του βρήκαν κάτι οι εξετάσεις. Αυτός συνέχισε να ανησυχεί, αλλά ό,τι εξετάσεις και να έκανε σε άλλους γιατρούς, δεν του βρίσκανε τίποτα. Μάλλον θα τον θεωρούσαν κατά φαντασίαν ασθενή. Αυτός από διαίσθηση ήταν σίγουρος πως κάτι συμβαίνει, το έψαξε και πήγε στα καλύτερα καρδιολογικά κέντρα, ώσπου βρέθηκε πως χρειαζόταν να κάνει μπάι πας, κάτι που έκανε εντός μιας βδομάδας από τη διάγνωση (μετά από λίγα χρόνια έκανε και 2ο μπάι πας). Μπορεί να φαίνονται λίγο τραβηγμένα όσα λέω ότι δεν έβρισκαν τίποτα σε υπαρκτό πρόβλημα αρκετά σοβαρό μάλιστα, αλλά είναι βέβαιο ότι έτσι είναι, μια και γνωριζόμαστε με τον φίλο και μάθαινα τότε τις εξελίξεις όταν γίνονταν, 'λάιβ'.

Ακομη και με καρδιολογικές εξετάσεις δεν μπορεί να είμαστε βέβαιοι, εκτός αν είναι οι πλεόν σχολαστικές και προηγμένες.

Φανταστείτε όταν τα ίδια τα μηχανήματα δεν βρίσκουν κάτι, να επαναπαύεται κάποιος από την ......... εργομέτρηση. Να του πούνε, πας με 20χλμ την ώρα, ή με 130 σφυγμούς πας με 4'00 το χιλιόμετρο, άρα είσαι άπαιχτος. Κι ο παραπάνω αν έκανε εργομέτρηση, θα του λέγανε πετάς, βάζεις κάτω 18ρηδες. Δεν θα του βρίσκανε ΤΙΠΟΤΑ. Κι αυτός θα επαναπαυόταν αν θεωρούσε ότι ο εργομέτρης κάνει και για καρδιολόγος.

Σωστός εργομέτρης είναι αυτός που κάνει σωστές εργομετρικές εξετάσεις. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Μη ζητάμε από αυτόν να κάνει ωραίο παστίτσιο, ή να υποκαθιστά τον Γιακούμπ. Κι αν κάνει ωραίο παστίτσιο, δεν πάει να πει ότι οπωσδήποτε είναι και καλός εργομέτρης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000