Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  11:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο μεγάλο συνεχόμενο τρέξιμο, δεν σε νοιάζει η ταχύτητα, όσο το να πάρει το σώμα σου την κρυάδα, και να προσαρμοστεί στην διάρκεια... του κοπανήματος στην άσφαλτο. Να μην καούν οι μύες σου (ή να καούν ελεγχόμενα).
Πήγαινε και πιο αργά αν χρειαστεί, δεν σε νοιάζει αυτό στην παρούσα φάση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Paraskeuas
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  11:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο το καταλαβαινω και ειναι το λογικο
απλα
το προγραμμα ειναι αντιφατικο και τελικα απο οτι καταλαβαινω, τουλαχιστον σ αυτο το σημειο, λαθος
οταν καποιος ακολουθησει πιστα το επισημο προγραμμα της επισημης ιστοσελιδας του επισημου, αυθεντικου μαραθωνιου...νομιζω τουλαχιστον θα ζημιωσει την αποδοση του αν οχι την υγεια του, προσπαθωντας να τρεξει τα 32 σε 3 ωρες...γιατι ετσι λεει το προγραμμα.
και ειναι κριμα γιατι το προγραμμα μπορει να το ακολουθει ενα σωρο κοσμος που αν δεν ξερει καλυτερα...θα την παθει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  12:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Paraskeuas

διαβαζω στο athensauthenticmarathon.gr
δρομεις μεσου επιπεδου
αμστ. αργο μεγαλο συνεχομενο τρεξιμο. διαρκει απο 1 εως 3 ωρες.
καποιες μερες ομως η αποσταση που πρεπει να τρεξεις (συμφωνα παντα με το προγραμμα που δινει) ειναι 32km.

ερωτηση
πως ειναι δυνατον το τρεξιμο να ειναι αργο και να καταφερεις να τρεξεις 32km σε 3 ωρες?
θα πρεπει να τρεχεις με σταθερη 10km+ ανα ωρα...ειναι αυτος ο ρυθμος αργος για εναν μεσο δρομεα?
ο ρυθμος αυτος μου φαινεται αγωνα και μαλιστα "δυνατου" μεσου δρομεα.
διαβαζω ομως στην ιδια παραγραφο΅
"Θα πρέπει όμως να γίνεται (το αμστ) σε πολύ πιο αργούς ρυθμούς από αυτούς του αγώνα έτσι ώστε να μην προκληθεί υπερκόπωση"
και σκεφτομαι
what?

ερωτηση 2
ποσο πιο αργα πρεπει να τρεχω στο ελευθερο τρεξιμο?
αυτο το ΅αργο΅ χωρις να αναφερουν km ανα ωρα η τελος παντων καποιον αριθμο αναφορας με μπερδευει.



Θα έλεγα, το αργό συνεχόμενο-ελεύθερο τρέξιμο να είναι περίπου 20-40sec πιο αργό από το ρυθμό στόχο για τον αγώνα και το LR περίπου 40-60 (ή και παραπάνω)sec πιο αργά από το στόχο.

Έτσι πχ για κάποιον που θέλει να κάνει τον αγώνα σε 4.13' δηλαδή μέσο ρυθμό 6'00"/km, το αργό μπορεί να είναι πχ 6'20"-6'40" και το LR 6'40"-7'00".
Σε αυτό το ρυθμό χρειάζεσαι 3.20'-3.30' για 30άρι.

Βασικά δεν έχει σημασία αν θα κάνεις 28 ή 30 ή 32. Σημασία έχει η ώρα που "κοπανιέσαι" στο δρόμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  12:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να συμπληρώσω στο τελευταίο που έγραψε ο Άρης, πως είναι γενικά καλό τα LR να μην είναι πάνω από 3 ώρες γιατί τότε απλά υπάρχει μεγαλύτερη κούραση χωρίς ουσιαστικό όφελος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Paraskeuas
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  12:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστω πάιδια
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  14:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε αυτό θα συμφωνήσω, μόλις πιάσεις 3 ώρες (ανεξαρτήτως χιλιομέτρων) σταματάς
αλλιώς κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό...

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  14:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αρκετοί δεν κάνουμε πλέον ούτε λεπτό πάνω απο 2:40 long
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  16:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio
Θα έλεγα, το αργό συνεχόμενο-ελεύθερο τρέξιμο να είναι περίπου 20-40sec πιο αργό από το ρυθμό στόχο για τον αγώνα και το LR περίπου 40-60 (ή και παραπάνω)sec πιο αργά από το στόχο.

Έτσι πχ για κάποιον που θέλει να κάνει τον αγώνα σε 4.13' δηλαδή μέσο ρυθμό 6'00"/km, το αργό μπορεί να είναι πχ 6'20"-6'40" και το LR 6'40"-7'00".
Σε αυτό το ρυθμό χρειάζεσαι 3.20'-3.30' για 30άρι.

Βασικά δεν έχει σημασία αν θα κάνεις 28 ή 30 ή 32. Σημασία έχει η ώρα που "κοπανιέσαι" στο δρόμο




Αυτό με τη διαφορά τον 40-60 (ή και παραπάνω)sec πιο αργά από το στόχο ή κάπου το καταλαβαίνω λάθος ή απλά εγώ δεν είμαι ικανός να το κάνω. Δηλαδή λέμε ότι αν στο LR των 32χλμ κάνω (χωρίς να λιώνω καρδιοαναπνευστικά - απλά τα πόδια πονάνε λίγο στο τέλος) 3 ώρες και 12 λεπτά, μπορώ να πάω τον Μαραθώνιο (και δη τον συγκεκριμένο Μαραθώνιο) στα 5λεπτά το χλμ δηλαδή σε 3:30 ώρες?!? Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω κάποιον που το καταφέρνει αυτό, να μου πει πως ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  17:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς και εγώ την ίδια απορία έχω. Η απόσταση από το 6΄/κμ στο 5΄/κμ ή ακόμα περισσότερο από το 5΄/κμ στο 4/κμ είναι χαοτική για να επαναπάυεσαι σε ένα τέτοιο πρόγραμμα και να πας την ημέρα του αγώνα να βγάλεις και μεγαλύτερη απόσταση σε αχαρτογράφητο pace. Και εγώ είμαι οπαδός και εφαρμόζω (λίγο άναρχα λόγω πολλαπλών αθλητικών υποχρεώσεων είναι η αλήθεια) medium-long runs (15-25km) στο επιθυμητό ή και λίγο ταχύτερο mp, καθώς αυτό μου ανεβάζει την αυτοπεποίηθηση ότι θα μπορώ να το ακολουθήσω και την ημέρα του αγώνα με λιγότερο ρίσκο.
quote:
Originally posted by UnHaCkAbLe

quote:
Originally posted by Aroulio
Θα έλεγα, το αργό συνεχόμενο-ελεύθερο τρέξιμο να είναι περίπου 20-40sec πιο αργό από το ρυθμό στόχο για τον αγώνα και το LR περίπου 40-60 (ή και παραπάνω)sec πιο αργά από το στόχο.

Έτσι πχ για κάποιον που θέλει να κάνει τον αγώνα σε 4.13' δηλαδή μέσο ρυθμό 6'00"/km, το αργό μπορεί να είναι πχ 6'20"-6'40" και το LR 6'40"-7'00".
Σε αυτό το ρυθμό χρειάζεσαι 3.20'-3.30' για 30άρι.

Βασικά δεν έχει σημασία αν θα κάνεις 28 ή 30 ή 32. Σημασία έχει η ώρα που "κοπανιέσαι" στο δρόμο




Αυτό με τη διαφορά τον 40-60 (ή και παραπάνω)sec πιο αργά από το στόχο ή κάπου το καταλαβαίνω λάθος ή απλά εγώ δεν είμαι ικανός να το κάνω. Δηλαδή λέμε ότι αν στο LR των 32χλμ κάνω (χωρίς να λιώνω καρδιοαναπνευστικά - απλά τα πόδια πονάνε λίγο στο τέλος) 3 ώρες και 12 λεπτά, μπορώ να πάω τον Μαραθώνιο (και δη τον συγκεκριμένο Μαραθώνιο) στα 5λεπτά το χλμ δηλαδή σε 3:30 ώρες?!? Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω κάποιον που το καταφέρνει αυτό, να μου πει πως ...



SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  18:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ότι μπορείς να τρέξεις τα 32χλμ σε 3:12 δε σημαίνει επ´ουδενί ότι μπορείς να τρέξεις μαραθώνιο σε 3:30. Λειτουργεί αντίστροφα: αν κάνεις μαραθώνιο σε 3::0, το LR πρέπει να το πηγαίνεις με 6'/χλμ. Για να έχεις πρόοδο.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  18:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Το ότι μπορείς να τρέξεις τα 32χλμ σε 3:12 δε σημαίνει επ´ουδενί ότι μπορείς να τρέξεις μαραθώνιο σε 3:30. Λειτουργεί αντίστροφα: αν κάνεις μαραθώνιο σε 3:30, το LR πρέπει να το πηγαίνεις με 6'/χλμ. Για να έχεις πρόοδο.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.







-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2014 :  18:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως το έγραψε η Άλεξ.
Σύμφωνα με τα προπονητικά πρωτόκολλα που ίσχυαν μέχρι τώρα, σε marathon pace 5:00 αντιστοιχεί ρυθμός LR >5:50.
Βέβαια, πλέον υπάρχουν και άλλες θεωρήσεις, που θέλουν το LR πιο γρήγορο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι παλαιότερες είναι λάθος.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

UnHaCkAbLe
Forum-Runner

151 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  00:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Όπως το έγραψε η Άλεξ.
Σύμφωνα με τα προπονητικά πρωτόκολλα που ίσχυαν μέχρι τώρα, σε marathon pace 5:00 αντιστοιχεί ρυθμός LR >5:50.
Βέβαια, πλέον υπάρχουν και άλλες θεωρήσεις, που θέλουν το LR πιο γρήγορο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι παλαιότερες είναι λάθος.

"My sport is your sport's punishment"



Ωραία κατανοητό, είναι το "ανάποδο" από αυτό που νόμιζα. Οπότε έρχεται και η ερώτηση αν το δούμε όπως το έβλεπα μέχρι τώρα ... εάν μπορώ να κάνω το 32άρι σε 6 λεπτά το χλμ. σε πόση ώρα μπορώ να κάνω το Μαραθώνιο στις 9 Νοέμβρη?!?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  00:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Runner1979: αυτό κανείς δε μπορεί να στο πει. Είναι πολλοί παράγοντες που δίνουν το αποτέλεσμα. Καιρός, το πως αισθάνεται το σώμα σου εκείνη την ημέρα , το πως θα αντιδράσει το σώμα σου μετά το 30ομ. Είμαι σιγουρη ότι αυτό το ξέρεις.
Αλλλα, αν θεωρήσουμε ότι ο καιρός είναι οκ., το σώμα ξεκούραστο κ μετά υο 30 είσαι μες την καλή χαρά, το 3:59 είναι εφικτότατο.
Ξεκίνα με 6"/χλμ. θα με θυμηθείς. Εκτός κ αν έχει τρελλή ζέστη. Εκεί αναθεωρείς κ πας για να περάσεις καλά. Ξεχνάς τον χρόνο-στόχο. Όπως εγώ πέρσυ. Το διασκέδασα κ δεν ταλαιπωρήθηκα από την ζέστη.





-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/09/2014 :  19:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνει ο ΣΕΓΑΣ να στείλει email επιβεβαίωσης εγγραφής στον ΚΜΑ; Γιατί στο φόρουμ του runnersworld.com ξένοι δρομείς λένε ότι έχουν δηλώσει αλλά πήραν μόνο επιβεβαίωση εγγραφής από την τράπεζα και όχι τους διοργανωτές. Εγώ δε ξέρω τι να τους απαντήσω γιατί έχω δηλώσει μέσω συλλόγου.

Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000