Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  01:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by cranfield

Νομίζω ότι θα ήταν απολύτως λογικό η μεταφορά έναρξης νωρίτερα (όπως οι περισσότερπι στο εξωτερικό) ίσως και 1.30 ώρες που φυσικά βοηθάει τους αργότερους δρομείς που σε περίπτωση ζέστης έχουν πρόβλημα (θυμηθείτε πέρυσι...) και πρακτικά αδειάζει το κέντρο της πόλης πρίν το απόγευμα.



Berlin 8:45
Frankfurt 10:00
Venice 09:00
Vienna 09:00
Paris 08:45
Rome 08:50
Firenze 09:15
Madrid 08:30
Barcelona 08:30
Zurich 08:30
Prague 09:00
Amsterdam 09:30
Οι περισσότεροι στο εξωτερικό; Δεν το νομίζω. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί.
Honolulu 05:00
Miami 06:15
Dubai 07:00



...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  14:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

είπα,
έβγαλε ζέστη, αλλά όχι και καύσωνα.
Κινέζικα το είπα?
25 βαθμοί είναι καύσωνας?


ούτε "απλά ζέστη" δεν είναι πάντως, τέτοια είχε το 12 αλλά με βοριαδάκι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  16:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγνώμη παιδια, νομίζω σε αυτο το θέμα ισως ταιριάζει περισσότερο. Πήρε το μάτι μου ίσως εδω, ίσως στο fb ενα ποστ για να δει κάποιος (αυτοκίνητο; αεροπλάνο;) τη διαδρομή του ΑΜΑ. Εχω φάει τον τόπο, δεν το βρίσκω. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Δεν έχω κάνει τη διαδρομή ούτε με αυτοκίνητο ποτε, και ... καταλαβαίνετε...Ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  16:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rades

Συγνώμη παιδια, νομίζω σε αυτο το θέμα ισως ταιριάζει περισσότερο. Πήρε το μάτι μου ίσως εδω, ίσως στο fb ενα ποστ για να δει κάποιος (αυτοκίνητο; αεροπλάνο;) τη διαδρομή του ΑΜΑ. Εχω φάει τον τόπο, δεν το βρίσκω. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε; Δεν έχω κάνει τη διαδρομή ούτε με αυτοκίνητο ποτε, και ... καταλαβαίνετε...Ευχαριστώ



http://www.youtube.com/watch?v=z6SDWDvgS30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  16:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μου το ανοίγει...ευχαριστω πολύ παντως ALEXANDRA.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  16:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει θεματική "ο μαραθώνιος από ψηλά". Είναι κάτω κάτω στα θέματα, δεξιά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  16:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by Deorum

είπα,
έβγαλε ζέστη, αλλά όχι και καύσωνα.
Κινέζικα το είπα?
25 βαθμοί είναι καύσωνας?


ούτε "απλά ζέστη" δεν είναι πάντως, τέτοια είχε το 12 αλλά με βοριαδάκι


Ποτε εχουμε καυσωνα
1)Οταν η θερμοκρασια υπερβαινει τους 39 βαθμους
2)Το θερμοκρασιακο ευρος ειναι μικρο
3)Η ελαχιστη δεν πεφτει κατω απο 25 βαθμους
4)Εχουμε απνοια
5)Τα παραπανω φαινομενα διαρκουν πανω απο 3 ημερες

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ppapad
Newbie Forum Runner

23 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  17:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η διαδρομή που δείχνει το Video ξέχασε να στρίψει στον τύμβο με αποτέλεσμα να είναι 40 χιλιόμετρα !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  18:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς καύσωνας και Νοέμβρης δεν πάει.
Αλλά να μην κάνουμε το άσπρο-μαύρο, όπως μερικοί το έχετε στην ιδιοσυγκρασία σας.
Οι 25 βαθμοί κελσίου για τις 11/11 είναι πολύ υψηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με τα κανονικά για την εποχή επίπεδα. Επίσης η μέτρηση είναι υπό σκιά...Όταν τρέχεις και έχεις και τον ήλιο στο κεφάλι είναι παραπάνω. Αυτά χωρίς σάλτσες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thanskor
Newbie Forum Runner

16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  19:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Pheidias

quote:
Originally posted by thanskor

καλησπερα σας.μενουν μονο 14 ημερες για την πρωτη μου κλασσικη!!!!!εχει καποιος την διαδρομη μετρημενη με garmin για να δω τα υψομετρικα ?ευχαριστω προκαταβολικα. Υ.Γ. ολοι οι δρομοι οδηγουν στον Μαραθωνα...

Είναι αξέχαστη εμπειρία φίλε μου - μην ξεχνάμε: *Ο* μαραθώνιος, από τον οπλίτη του θρύλου πριν 2500 χρόνια, μέχρι και σήμερα. Η διαδρομή:
Μέχρι και το 10, ελαφρά κατηφόρα (με εξαιρέσεις, π.χ. ο γυρισμός από τον γύρο του Τύμβου στο 5-6), με κίνδυνο να παρασυρθεί κανείς και να ανοίξει υπερβολικά. (Συντηρητικά, αφού είναι και η πρώτη σου φορά.)
12 και 13 -- ανηφόρα
16 -- απότομη ανηφόρα
17 -- απότομη κατηφόρα (άσε το σώμα να τσουλίσει μοναχό του και να πάρει αναπνοές - σύντομα θα έρθουν τα δύσκολα).
Από το 19 μέχρι και το 32 (31,5), ανηφόρα, και κυρίως τα 20, 21 (δηλαδή τον ημί τόν κλείνεις με ζόρι), 25, 26, 31,5-32,5 (αμέσως μετά την γέφυρα του Σταυρού).
Από εκεί μέχρι το Στάδιο, γενικά κατηφορική διαδρομή (που άμα έχεις εξαντληθεί και αυτή ανηφορική φαίνεται, αλλά τρέχεις με τις ψυχικές δυνάμεις και με την εικόνα του Σταδίου στο μυαλό!), πλην σύντομων εξαιρέσεων σε κάτι γέφυρες και στροφές.
(Σημ. Όταν λέω π.χ. χιλιόμετρο 12, εννοώ από το σημείο 11,01 μέχρι και το 12,00.)
Ορίστε και ο περσινός μου αγώνας στο Garmin (να αυτοδιαφημισθώ κιόλας λίγο ):
http://connect.garmin.com/modern/activity/402274785

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thanskor
Newbie Forum Runner

16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  19:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thanskor

quote:
Originally posted by Pheidias

quote:
Originally posted by thanskor

καλησπερα σας.μενουν μονο 14 ημερες για την πρωτη μου κλασσικη!!!!!εχει καποιος την διαδρομη μετρημενη με garmin για να δω τα υψομετρικα ?ευχαριστω προκαταβολικα. Υ.Γ. ολοι οι δρομοι οδηγουν στον Μαραθωνα...

Είναι αξέχαστη εμπειρία φίλε μου - μην ξεχνάμε: *Ο* μαραθώνιος, από τον οπλίτη του θρύλου πριν 2500 χρόνια, μέχρι και σήμερα. Η διαδρομή:
Μέχρι και το 10, ελαφρά κατηφόρα (με εξαιρέσεις, π.χ. ο γυρισμός από τον γύρο του Τύμβου στο 5-6), με κίνδυνο να παρασυρθεί κανείς και να ανοίξει υπερβολικά. (Συντηρητικά, αφού είναι και η πρώτη σου φορά.)
12 και 13 -- ανηφόρα
16 -- απότομη ανηφόρα
17 -- απότομη κατηφόρα (άσε το σώμα να τσουλίσει μοναχό του και να πάρει αναπνοές - σύντομα θα έρθουν τα δύσκολα).
Από το 19 μέχρι και το 32 (31,5), ανηφόρα, και κυρίως τα 20, 21 (δηλαδή τον ημί τόν κλείνεις με ζόρι), 25, 26, 31,5-32,5 (αμέσως μετά την γέφυρα του Σταυρού).
Από εκεί μέχρι το Στάδιο, γενικά κατηφορική διαδρομή (που άμα έχεις εξαντληθεί και αυτή ανηφορική φαίνεται, αλλά τρέχεις με τις ψυχικές δυνάμεις και με την εικόνα του Σταδίου στο μυαλό!), πλην σύντομων εξαιρέσεων σε κάτι γέφυρες και στροφές.
(Σημ. Όταν λέω π.χ. χιλιόμετρο 12, εννοώ από το σημείο 11,01 μέχρι και το 12,00.)
Ορίστε και ο περσινός μου αγώνας στο Garmin (να αυτοδιαφημισθώ κιόλας λίγο ):
http://connect.garmin.com/modern/activity/402274785



σ ευχαριστω πολυ. εξαιρετικα χρησιμες συμβουλες. σπουδαιο αγωνα εκανες περυσι σου ευχομαι φετος κατω απο τις τρεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  19:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Big_blue, αυτό που σίγουρα έχεις εσύ στην ιδιοσυγκρασία σου, είναι να προκαλείς.

Επί της ουσίας.
Η κανονική για την εποχή επίπεδα, δεν έχει να κάνει με το πόσο την ακούς ή όχι.
Επειδή λοιπόν, από Μάιο έως Σεπτέμβριο, τρέχουμε, και πάμε και σε αγώνες πάλι σε μέρα, είναι μια θερμοκρασία ζεστή μεν, δεν ξεπερνάει κάποιο όριο δε.

Και το μόνο που είπα είναι ότι ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΥΣΩΝΑΣ. Αυτό δεν έχει σάλτσες.
Αυτό είναι άσπρο μαύρο? Αφού δεν είναι τι να κάνουμε.
Έθεσε το θέμα στην σωστή του διάσταση χωρίς υπερβολές. Ξεκινάει κάποιος με υπερβολές και φανφάρες, και κάποιος που τον προσγειώνει, είναι λάθος?
Ούτε είπα ότι είναι κάτι εύκολο, και ότι δεν είχε ήλιο. Αυτά τι μου τα προσάπτεις... Ούτε ότι δεν είχε ζέστη.
Το χωρίς σάλτσες λοιπόν, είναι 25βαθμοί. (τελεία) Μου αρέσει που λες χωρίς σάλτσες και έχεις γράψει άλλες 20 συνοδευτικές λέξεις, συγκρίνοντας ιστορικά χαμηλά κτλ.
Το σώμα δεν την ακούει από τα ιστορικά χαμηλά, την ακούει από τα απόλυτα νούμερα. Αν στην γροιλανδία βγάλει 10 βαθμούς, ας είναι το ψηλότερο όλων των εποχών δεν θα την ακούσεις.
Πλάκα έχει.

Ξέρω θα θέλαμε όλοι να πιστεύουμε ότι κάναμε τον πιο επικό αγώνα της ζωής μας κόντρα σε όλους και σε όλα, και ότι ο χρόνος μας θα ήταν άλλα 20 λεπτά πιο γρήγορος, γιατί μπορούσαμε, αλλά ήταν όλα κόντρα. αλλά δεν είναι έτσι.

Εδώ με 14-17 βαθμούς, τα ίδια έλεγαν και στο Ναύπλιο, και χτυπιόντουσαν μάλιστα, μέχρι λίνκ με την θερμοκρασία τους έδειξα. Αλλά εκεί. Εσύ δεν ξέρεις, εγώ έτρεχα. (φστ μπόινγκ..). 14-17 βαθμούς θερμοκρασία (ναι είχε ήλιο) και ποτάμι τα πόστ για την πόση ζέστη είχε. Ε αν την ακούσεις, σου φταίνε τα πάντα μετά. Η ζέστη (που δεν υπάρχει) η ανηφόρα (που ανακαλύπτεις εκεί που δεν υπάρχει, και για αυτό άκουσα στο Ναύπλιο, βρείτε το θέμα).


Και παρεπιπτόντως, και το 25 βαθμοί τραβηγμένο από τα μαλλιά είναι, άιντε επειδή ψάχνουμε την λεπτομέρεια και με πιέζετε.
Περισσότερο 22-23 ήταν, αν κάποιος έχει διαφορετικό λίνκ ας μου το δείξει, όχι επειδή το πέταξε πρώτος ο zoro από μνήμης.
Αλλιώς θα εμπιστευτώ περισσότερο αυτά.

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23548&subid=2&pubid=63916345
http://www.runningnews.gr/item.php?id=15887
http://www.hnms.gr/hnms/english/forecast/marathon_weatherForecast_html?type=text

Και αυτά χωρίς να συζητήσουμε πότε είναι η ζεστότερη ώρα της ημέρας, γιατί ακόμα και αυτό το 23 ή 25, δεν ήρθε να στις 9-10-11 το πρωί, αλλά πιθανότατα αρκετά μετά τις 12.00 (μην πω 13.00++).

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  20:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ζεστα..ζεστα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  20:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα "Τα 42.195 μέτρα της Κλασικής διαδρομής από ψηλά" βρίσκεται στην ενότητα 'διαδρομές' (http://forum.runningnews.gr/forum.asp?FORUM_ID=13) ώστε να μπορεί να το βρίσκει κανείς εύκολα όποτε θέλει χωρίς να χρειάζεται να ψάχνει μέσα σε σελίδες συζητήσεων θεμάτων για τον ΚΜΑ ως πέρυσι - ΑΜΑ. Εννοείται βέβαια ότι μπορεί να μπαίνει και σε οποιοδήποτε άλλο θέμα, αλλά στις διαδρομές το βρίσκει κανείς στάνταρ αμέσως.

Το βίντεο παίζει κανονικά, μάλλον θα υπήρξε κάποιο προσωρινό πρόβλημα στο youtube ή στη σύνδεση και δεν θα άνοιγε.

-Πάντως οποιαδήποτε μεγάλη διαδρομή αγώνα αν κάνει κάποιος με αυτοκίνητο (ή με το πούλμαν που μας πηγαίνει), του φαίνεται ατέλειωτη. Στη πράξη τρέχοντας, είναι τελείως διαφορετικά, τα χιλιόμετρα περνάνε χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Ιδίως τα πρώτα βέβαια, μια και τα τελευταία είναι ατελείωτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2014 :  20:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα χιλιόμετρα του Μαραθωνίου τρέχοντας ή πηγαίνοντας με το πούλμαν στην εκκίνηση, είναι μεταξύ τους αντιστρόφως ανάλογα από το πως μας φαίνονται. Με το πούλμαν τα πρώτα 10, που είναι τα τελευταία 10 του αγώνα, μας φαίνονται ένα τίποτα, καθώς ώσπου να ξεκινήσει το πούλμαν, μετά από λίγο τα έχει κάνει. Μετά πηγαίνουμε, πηγαίνουμε, πηγαίνουμε με το πούλμαν, και λέμε, καλά, θα τα τρέξουμε όλα αυτά?
Τρέχοντας, τα πρώτα 20-30 χιλιόμετρα βγαίνουν σχετικά εύκολα, αλλά τα τελευταία 10 που με το πούλμαν δεν καταλάβαμε για πότε τα κάναμε, δεν τελειώνουν ποτέ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000