Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

Vany186
Forum-Runner



145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  09:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...καλημερα!

Συγχαρητηρια σε ολους και ολες που συμμετειχαν και φετος ! Μπραβο σε οσους καταφεραν να εκληρωσουν τον στοχο τους!!

Για μενα ηταν ο 2ος ΚΜΑ φετος,(περσι 4.14 και φετος ηθελα λιγοτερο χρονο, 4.)
δυστυχως δεν πηγε οσο καλα οσο ηθελα, στο 30 αναγκαστηκα να σταματησω και να τα παρατησω, απο το 26 οι κραμπες γινοντουσαν ολο και πιο ανυποφορες γιατι οταν σταματας να περπατησεις λιγακι το ξαναξεκινημα για τρεξιμο γινεται ολοενα και πιο δυσκολο, κι εκει χανεις ολη την αντοχη διοτι κυριαρχει ο πονος.... Δεν ξερω εαν ηταν αυτο που λενε "Τοιχος" , και δεν ξερω τι να φταιει, η ελλειπης ισως προετοιμασια με οχι αρκετα long runs, ισως το οτι ξεχασα να παρω saltsticks στην εκκινηση και πηρα στο 20, το οτι ηπια ισως περισσοτερο νερο απ,οτι ισοτονικα στη διαδρομη (αν και καθε 10ρι επινα τζελακι) .... ισως λιγο απ'ολα !?
Δεν ξερω, απογοητευτηκα μεν, γιατι την ηθελα την εισοδο στο Καλλιμαρμαρι και το μεταλλιο για ενθυμιο, και ηταν και κατηφορα τα τελευταια 12... Αλλα απο την αλλη ειμαι περιφανη που καταφερα κι εβγαλα το πιο δυσκολο κομματι και το μεγαλυτερο της κλασσικης μεχρι τη γεφυρα του Σταυρου, και σε σχετικα καλο χρονο για μενα, 3 ωρες και 15λεπτα.
Τωρα πιασηματα πονους , αλλα ηδη σκεφτομαι τον Μαραθωνιο Ναυπλιου οπου σκοπευω να κανω λιγοτερο απο 4 ωρες μακαρι 3.45, με πολυ καλη προετοιμασια αυτη τη φορα !! ωρα για εκδικηση ! (με τον εαυτο μου)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  09:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητηρια στον φιλο μου Βασιλη Βασιλειου που επιτελους χτες πηρε αυτο που του αξιζε εδω και πολυ καιρο!Ετρεξε στον μαραθωνιο της Αθηνας πρωτη φορα το 2011 και τοτε εκανε 3,19.Την επομενη χρονια επεστρεψε πολυ πιο προετοιμασμενος για κατι καλυτερο.Η τελικη του επιδοση ηταν 3.00.30!Για 30 δευτερα δεν εριξε το φραγμα που σε δοξαζει.Την επομενη χρονια η ατυχια τον χτυπησε.Μεση και 3 μηνες εκτος προπονησεων.Παρ ολα αυτα το παλικαρι κατεβηκε για μια ακομη φορα στην κλασικη.Περασε ημι με 1,30 με πολυ μικρο αριθμο προπονησεων στα ποδια του αλλα στη συνεχεια κατερευσε..τελικος χρονος 3,40!!!Αλλα δεν το εβαλε κατω..πολυωρες προπονησεις,δουλεια ο στοχος ηταν παντα εκει..να σπασει το δικο του φραγμα.Χτες ηταν η μερα του!!Μπηκε στο καλλιμαρμαρο αερας και κατεγραψε χρονο 2,53,58 μπαινοντας στην κορυφη της πυραμιδας των μαραθωνοδρομων της χωρας μας.ΣΥΝΕΣΗ,ΥΠΟΜΟΝΗ,ΧΑΜΗΛΟΙ ΤΟΝΟΙ ειναι αυτα που τον διακρινουν.Μπραβο Βασιλη,αισθανομαι υπερηφανος για σενα!Και εις ανωτερα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  09:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια σε όλους!!!
Πραγματικός άθλος με αυτές τις καιρικές συνθήκες. Νομίζω ότι ήταν χειρότερα από πέρισυ γιατί μπορεί να χε λιγότερη ζέστη, είχε όμως πολύ περισσότερη υγρασία μετά την βροχή και ήταν σαν να έτρεχες σε θερμοκήπιο.
Το πρωί είχα πάει στο Μαραθώνα για την εκκίνηση και τρελλάθηκα με το πόσος περισσότερος κόσμος έτρεχε σε σχέση με πέρισυ!! Πέτυχα και τον stratos al , που όντως φαινόταν πολύ καταπονημένος. Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και να συνεχίσεις το τρέξιμο!
Μετά έφυγα τρέχοντας για Καλλιμάρμαρο γιατί ήθελα να πετύχω και τους τερματισμούς στο δεκαρι που έτρεχαν κάποιοι φίλοι μου. Γι αυτό δεν πήγα στην εξέδρα της Φειδιπίδου. Σας είδα όλους να τερματίζετε, και σας θαύμασα! Το πρωί στο Μαραθώνα με είχε πιάσει το παράπονο και έβαλα τα κλάματα που δε μπόρεσα κι εγώ να τρέξω. Ζήλευα πολύ, ομολογώ. Μετά όμως στο Καλλιμάρμαρο, μόνο θετικά συναισθήματα ένοιωθα! Πανηγύρισα για το νέο ρεκόρ διαδρομής, ούρλιαζα για συγχαρητήρια στον προπονητή μου Γιώργο Καραβίδα για την τρίτη θέση, νομίζω έκανα και ρεκόρ σε κατοστάρι να τρέχω
δίπλα του στις εξέδρες φωνάζοντας μπράβο! Μετα έμεινα στο Καλλιμάρμαρο μέχρι τις 14:30 και είδα πολλούς απτο φόρουμ να τερματίζουν. Δεν ξέρω ανα ακούγατε μια τρελλή να ζητωκραυγάζει, αλλά εγώ σας είδα! Ωραίος τερματισμός και χέρι χέρι του Μανώλη με το Σωτήρη! Μπράβο
Και στο Σαρίδη που έσπασε το τρίωρο!
Και του χρόνου να μαστε καλά και να είμαστε όλοι παρέα!! Καλή αποκατάσταση και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  09:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια πρώτα απ όλα σε όσους στάθηκαν στην εκκίνηση ,στους εθελοντές και τον υπέροχο κόσμο για την βοήθεια σε όλη την διαδρομή. Στον αγώνα τώρα ,δύσκολες συνθήκες από τα πρώτα μέτρα ,είχα την αίσθηση ότι φύσηξε λίγο μετά το 11ο στην ανηφόρα γιατί μέχρι τότε είχα δυσφορία . Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν για 4.50 ρυθμό αλλά οι παλμοί ήταν αρκετά πάνω και τον έριχνα για να ισορροπήσω.Πέρασμα στον ήμι 1.45 αλλά στις ανηφόρες άρχισαν οι παλμοί πάλι να ανεβαίνουν επικίνδυνα ,στιγμιαία έφτασαν στους 170 με αποτέλεσμα να ρίξω τον ρυθμό ακόμη και στο 5.30 για λίγο. Εκεί που τελειώνει το μαρτύριο με τις ανηφόρες βλέπω στο 32 ότι τα πόδια άρχισαν να μην με ακούνε ,έσφιξαν και στο 33-34 ο ρυθμός έπεσε μέχρι το 5.40 .Μαύρες σκέψεις στο μαυλό ,"κλασσική με νίκησες,δεν ξανατρέχω σε αυτήν την διαδρομή ,θα αρχίσω τους αγώνες βουνά χαλαρά" και άλλα πολλά όλα άλλαξαν στο επόμενο χιλιόμετρο.Αρχισα σταδιακά να ρίχνω τον ρυθμό στο 5.10 και 4.50 και στο 38 στιγμιαία και στο 4.20.Μετά το 39 πήγα σταθερά στο 4.45 γιατί φοβήθηκα ότι είχα ποιο πολλά να χάσω ρισκάροντας λίγο ακόμη.Ο δρόμος της Ηρώδου Αττικού μου φάνηκε το ποιο γλυκό χιλιάρι της ζωής μου,μπαίνοντας στο στάδιο έψαχνα να εντοπίσω την γυναίκα μου και τις κόρες αλλά δεν τα κατάφερα,τερμάτισα στον αξιοπρεπή χρονο 3.33.06 λίγο πάνω από το φράγμα των 3.30 μου θα με έκανε απόλυτα ευχαριστημένο. Το γεγονός ότι ήταν ο 4ος μαραθώνιος μου έδωσε την δυνατότητα να διαχειριστώ της δύσκολες ώρες ,όπως και η καθοδήγηση του μαέστρου προπονητή Δημήτρη Κεχαγιόγλου που έστω και από μακριά με εμψυχώνει κάθε βδομάδα. Πέρασα φανταστικά 2 μέρες ιδιαίτερα με τους φίλους μου από Αλεξανδρούπολη που δυστυχώς τους βλέπω μόνο σε αγώνες. Τέλος θα ήθελα να ξεχωρίσω ένα πλακάτ που μου πήρε τον πόνο και γέλασα στην στροφή τηε Ηρώδου του Αττικου Ο ΤΣΑΚ ΝΟΡΙΣ δεν έχει τρέξει μαραθώνιο.Καλή αποκατάσταση και καλούς αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  09:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Συγχαρητήρια σε όλους!!!
Πραγματικός άθλος με αυτές τις καιρικές συνθήκες. Νομίζω ότι ήταν χειρότερα από πέρισυ γιατί μπορεί να χε λιγότερη ζέστη, είχε όμως πολύ περισσότερη υγρασία μετά την βροχή και ήταν σαν να έτρεχες σε θερμοκήπιο.
Το πρωί είχα πάει στο Μαραθώνα για την εκκίνηση και τρελλάθηκα με το πόσος περισσότερος κόσμος έτρεχε σε σχέση με πέρισυ!! Πέτυχα και τον stratos al , που όντως φαινόταν πολύ καταπονημένος. Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και να συνεχίσεις το τρέξιμο!
Μετά έφυγα τρέχοντας για Καλλιμάρμαρο γιατί ήθελα να πετύχω και τους τερματισμούς στο δεκαρι που έτρεχαν κάποιοι φίλοι μου. Γι αυτό δεν πήγα στην εξέδρα της Φειδιπίδου. Σας είδα όλους να τερματίζετε, και σας θαύμασα! Το πρωί στο Μαραθώνα με είχε πιάσει το παράπονο και έβαλα τα κλάματα που δε μπόρεσα κι εγώ να τρέξω. Ζήλευα πολύ, ομολογώ. Μετά όμως στο Καλλιμάρμαρο, μόνο θετικά συναισθήματα ένοιωθα! Πανηγύρισα για το νέο ρεκόρ διαδρομής, ούρλιαζα για συγχαρητήρια στον προπονητή μου Γιώργο Καραβίδα για την τρίτη θέση, νομίζω έκανα και ρεκόρ σε κατοστάρι να τρέχω
δίπλα του στις εξέδρες φωνάζοντας μπράβο! Μετα έμεινα στο Καλλιμάρμαρο μέχρι τις 14:30 και είδα πολλούς απτο φόρουμ να τερματίζουν. Δεν ξέρω ανα ακούγατε μια τρελλή να ζητωκραυγάζει, αλλά εγώ σας είδα! Ωραίος τερματισμός και χέρι χέρι του Μανώλη με το Σωτήρη! Μπράβο
Και στο Σαρίδη που έσπασε το τρίωρο!
Και του χρόνου να μαστε καλά και να είμαστε όλοι παρέα!! Καλή αποκατάσταση και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!!!



Τρεχαλίτσα πώς τα πήγε ο Ανδρέας? Φαινόταν πολύ δυνατός στην αφετηρία και ορεξάτος.
Αν στην αφετηρία με είδες καταπονημένο, φαντάσου τι αντίκρυσε ο Echetlos, Sissy και η Elda στην Ηρώδου Αττικού....

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  09:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Χάρηκα που είδα στη διαδρομή φίλους δρομείς, «τρενάκια» με σανδαλοφόρο οδηγό, φίλους θεατές και ιδιαίτερα με τις απίστευτες επιδόσεις αρκετών (Νέστορα την ίσιωσες τη διαδρομή, σαν να μην είχε ανηφόρες!). Ότι κατάφεραν το κατάφεραν με την αξία τους. Νίκο (tazi), δυστυχώς δε σας είδα στην Φειδιππίδου, αλλά σου εκμυστηρεύομαι ότι αν δεν με έπαιρνες τηλέφωνο την παραμονή, πιθανά δε θα έτρεχα!

[/quote]

Χάρη κρίμα που δε σε ειδα, τώρα μάλιστα ειχα σκοπο να σε πάρω να σε ρωτήσω γιατι δεν έτρεξες. Το θέμα ψυχολογία φίλε ειναι παρα πολύ σημαντικό, ειδικά στις μεγάλες αποστασεις. Οπως ξέρεις καλά αυτή τη περίοδο,δεν είμαστε στα φόρτε μας, νομίζω πως αυτό έχει συμβάλλει καθοριστικα στη εν γένει παρουσία μας. Εκεί οφείλονται τα σκαμπανεβάσματα που βιώνεις, το νιώθω και εγώ και ειλικρινα δε μας ζηλεύω. Μην αφεθείς ομως γιατι τότε θα είναι ακομα χειρότερα.
Θα σε πάρω να βρεθούμε.
Νικος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RockRun
Forum-Runner

Greece


138 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά συγχαρητήρια σε όσους έτρεξαν φέτος στον μαραθώνιο.Μπράβο σε όσους πέτυχαν τον στόχο τους,αλλά δεν θέλω απογοήτευση,από αυτούς που δεν πήγαν όσο καλά ήθελαν,του χρόνου
θα τα καταφέρουν.Αυτή τη φορά(μετά από 6 συνεχόμενες συμμετοχές)ήμουνα και 'γω στους θεατές,
στην Ηρώδου Αττικού και έζησα με διαφορετικό τρόπο τον αγώνα.
Ο Βαγγέλης Παπαγεωργίου ανέβασε για ακόμα μία χρονιά ένα καταπληκτικό βίντεο,από τον μαραθώνιο:http://youtu.be/7HBPhwZjSJ4
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratos_al

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Συγχαρητήρια σε όλους!!!
Πραγματικός άθλος με αυτές τις καιρικές συνθήκες. Νομίζω ότι ήταν χειρότερα από πέρισυ γιατί μπορεί να χε λιγότερη ζέστη, είχε όμως πολύ περισσότερη υγρασία μετά την βροχή και ήταν σαν να έτρεχες σε θερμοκήπιο.
Το πρωί είχα πάει στο Μαραθώνα για την εκκίνηση και τρελλάθηκα με το πόσος περισσότερος κόσμος έτρεχε σε σχέση με πέρισυ!! Πέτυχα και τον stratos al , που όντως φαινόταν πολύ καταπονημένος. Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και να συνεχίσεις το τρέξιμο!
Μετά έφυγα τρέχοντας για Καλλιμάρμαρο γιατί ήθελα να πετύχω και τους τερματισμούς στο δεκαρι που έτρεχαν κάποιοι φίλοι μου. Γι αυτό δεν πήγα στην εξέδρα της Φειδιπίδου. Σας είδα όλους να τερματίζετε, και σας θαύμασα! Το πρωί στο Μαραθώνα με είχε πιάσει το παράπονο και έβαλα τα κλάματα που δε μπόρεσα κι εγώ να τρέξω. Ζήλευα πολύ, ομολογώ. Μετά όμως στο Καλλιμάρμαρο, μόνο θετικά συναισθήματα ένοιωθα! Πανηγύρισα για το νέο ρεκόρ διαδρομής, ούρλιαζα για συγχαρητήρια στον προπονητή μου Γιώργο Καραβίδα για την τρίτη θέση, νομίζω έκανα και ρεκόρ σε κατοστάρι να τρέχω
δίπλα του στις εξέδρες φωνάζοντας μπράβο! Μετα έμεινα στο Καλλιμάρμαρο μέχρι τις 14:30 και είδα πολλούς απτο φόρουμ να τερματίζουν. Δεν ξέρω ανα ακούγατε μια τρελλή να ζητωκραυγάζει, αλλά εγώ σας είδα! Ωραίος τερματισμός και χέρι χέρι του Μανώλη με το Σωτήρη! Μπράβο
Και στο Σαρίδη που έσπασε το τρίωρο!
Και του χρόνου να μαστε καλά και να είμαστε όλοι παρέα!! Καλή αποκατάσταση και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!!!



Τρεχαλίτσα πώς τα πήγε ο Ανδρέας? Φαινόταν πολύ δυνατός στην αφετηρία και ορεξάτος.
Αν στην αφετηρία με είδες καταπονημένο, φαντάσου τι αντίκρυσε ο Echetlos, Sissy και η Elda στην Ηρώδου Αττικού....

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.


Σε είδα και στον τερματισμό
Δεν πήγε καλά. Ουσιαστικά ή8ελε να σταματήσει απτο 32 με τρομερούς πό αλλά δεν είχε τρόπο να ειδοποιήσει και ήρ8ε σερνάμενος Δεν πειράζει όμως. Πάμε γι άλλα! περαστικά σου και πάλι συγχαρητήρια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Peter L

Τέλος θα ήθελα να ξεχωρίσω ένα πλακάτ που μου πήρε τον πόνο και γέλασα στην στροφή τηε Ηρώδου του Αττικου Ο ΤΣΑΚ ΝΟΡΙΣ δεν έχει τρέξει μαραθώνιο.Καλή αποκατάσταση και καλούς αγώνες.





_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρωί Κυριακής 5:30. Όλα έτοιμα από το βράδυ με σχετικά λίγο άγχος. Τρώω 5 φρυγανιές με μέλι από την πατρίδα (Σύρο), πίνω ένα ποτήρι νερό, κάνω τις απαραίτητες προετοιμασίες, φιλάω γυναίκα και παιδιά και φεύγω.
Βρίσκομαι με τον Γιώργο, είναι πρώτος του μαραθώνιος, είναι αγχωμένος αλλά δεν το δείχνει. Είναι και ο λαγός εκεί, αγχωμένος μη και χάσω το λεωφορείο. Μπαίνουμε μέσα και ο Δάσκαλος μας χαιρετάει (είχαμε κανονίσει πουλμαν δικό μας). Με το ξεκίνημα μας διαβάζει ένας δρομέας, ένα κείμενο που του έδωσε ο Δάσκαλος για εμάς. Τα λόγια είναι λίγα...
Μετά από κάποια ώρα φτάνουμε Μαραθώνα. Πολυς κόσμος... Πάρα πολύς κόσμος
Στην αρχή περπατάμε χαλαρά αλλά καταλαβαίνουμε πως δεν έχουμε πολύ χρόνο μπροστά μας και ανοίγουμε βήμα.
Πάμε στο σημείο συνάντησης και βρίσκουμε τον sotos-marathon. Έτοιμος, χαμογελαστός, αποφασισμένος. Ετοιμαζόμαστε παραδίδουμε πράγματα και πάμε για μινι-ζέσταμα.
Φεύγω για λίγο καθώς ήθελα να χαιρετίσω 2 φίλους βγάζοντας και τις απαραίτητες φωτογραφίες.
Κάνουμε τα απαραίτητα ανοιγματάκια και πάμε στο μπλοκ μας, ο χρόνος κυλάει, 3.2.1 και ΞΕΚΙΝΑΜΕ!
Ο κόσμος ήταν το κάτι άλλο. Σκέτη λαοθάλασσα. Ούτε στο Παρίσι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα στην αρχή! Καλό βέβαια αυτό γιατί φαίνεται πως ο αγώνας είναι πλέον άλλου επιπέδου.
1ο χιλιόμετρο στο 5:21. Αργά σε σχέση με αυτό που θέλαμε αλλά αδύνατο να το πετύχουμε με τον κόσμο που έχει! Ανοίγει λίγο ο Μανώλης και πάμε με 4:55, το κρατάμε άνετα μέχρι και τον τύμβο.
Εκεί είδα και κάμποσα άτομα να περνάνε. Gtsig, anna_ves ...
1ο 5άρι - 25:46 και είμαστε ΟΚ. Κρατάμε ρυθμό μέχρι και το 10ο χλμ όπου το περνάμε σε 50:26. Ο ήλιος έχει κάνει αισθητή την παρουσία του. Ο Μανώλης προσπαθεί να με πίσει να τρέξω χωρίς μπλούζα αλλά δεν το καταφέρνει (καλύτερα κιόλας για το κοινό). Πίνουμε νερό, ρίχνουμε ο ένας στον άλλο. Ο Μανώλης μας ρίχνει στο σβέρκο νερό για να δροσιστούμε...
15ο χιλιόμετρο σε 1:14:57 και ούτε που έχω καταλάβει πως περνά η ώρα. Κινούμαστε στρατηγικά, με ρυθμό και πολλές εναλλαγές ώστε να ξεκουραζόμαστε.
Πέρασμα ημί (με βάση την διοργάνωση) σε 1:45:50 εντός στόχου και σούπερ-φρέσκιοι!
Συνεχίζουμε τα νερά, τζελ saltsticks πάντα με την υπενθύμηση του Μανώλη!
Κάποια στιγμή περνάμε έναν δρομέα και μας ρωτάει αν έχει και άλλες ανηφόρες (ήταν κάπου στο 22) του είπαμε πως μετά το 30 θα ξεκουραστεί. Ελπίζω να τα κατάφερε!
Στα επόμενα χιλιόμετρα ο ρυθμός αναγκαστικά πεφτει λίγο. Ο Σωτήρης παραπονιέται λίγο για τετρακέφαλους. Του λέμε να χαλαρώσει και συνεχίζουμε καρφί για τον στόχο μας. Ο καιρός δεν το θέλει αλλα το θέλουμε εμεις!!!
Περίπου στο Καρφουρ πετυχαίνουμε την Άννα, προσπαθούμε να την πείσουμε να έρθει μαζί αλλά δε νιώθει καλά :-(... (την είδα μετά που τερμάτιζε...)
Στον σταυρό θέλω να είμαι χαλαρός και πετυχαίνω και τον πρώτο γνωστό. Χαιρετάω και προχωράμε ακάθεκτοι με το 31ο χλμ να είναι το πιο αργό με ρυθμό 5:25 (πέρσυ το είχα κάνει 6:25...)
Ο Μανώλης μας συγκρατεί, μας φωνάζει και καλά κάνει γιατί εκεί την πατάνε αρκετοί! Χαλαρώνουμε και απολαμβάνουμε. Νιώθω πολύ άνετος με πολλές δυνάμεις αλλά πρέπει να είμαστε όλοι συγκρατημένοι!
Ο Σωτήρης παραπονιέται για τους τετρακέφαλους και προσπαθούμε να δώσουμε δύναμη όπως μπορούμε!
Στο 32 ξεκινάμε το "δεκάρι της ζωής μας" όπως είπε ο Μανώλης. Ο ρυθμός αυξάνει σταθερά και πλέον κινούμαστε με 4:50. Ο Σωτήρης λέει να τον αφήσουμε! Όχι! Μένουμε μαζί και βρίσκει δύναμη να ακολουθήσει.
37ο χλμ με 4:47. Πετάμε!!! Ο Μανώλης μου λέει πως έχω δυνάμεις και πρέπει να φύγω μπροστά και να μείνει με τον Σωτήρη. Δεν το θέλω αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές.
Πλέον κινούμαι με απίστευτη χαλαρότητα. Έχω δυνάμεις και δεν έχω ενοχλήσεις (εκεί είναι που την πατάς συνήθως...)
Θυμάμαι πως θα περιμένει ο Εχετλος με Μερμίτα, ψάχνω και τους βρίσκω δίνουμε χέρια μου δίνουν δύναμη. Σας ευχαριστώ ρε παιδιά...
40 χιλιόμετρο σε 4:35 και κόβω λίγο γιατί φοβάμαι για σφάχτη. Πλέον δε με κρατάει τίποτα αν και ξέρω πως το 3:30 δεν είναι πλέον εφικτό.
Χαιρετάω κόσμό και γελάω καθώς στρίβω την Ηρώδου Αττικού! Περνάω το 42 σε 3:29:25 (με βάση το garmin οπότε πρέπει να το πέρασα κάπου 20 sec αργότερα) και ξαφνικά ακούω το όνομα μου. Είναι η γυναίκα μου με την μεγάλη μας κόρη!!! Χωρίς δεύτερη σκέψη πάω και την αρπάζω και τρέχουμε πλέον αγκαλιά. Τα έχει χάσει η μικρή (όπως και εγώ γιατί το να τρέχει ξαφνικά με +15 κιλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο)
Την αφήνω κάτω να τρέξει λίγο (και να ξεκουραστώ). Ο χρόνος ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΛΕΟΝ!
Την ξαναπαίρνω αγκαλιά και ακούω από το πλήθος να μου φωνάζει κάποιος "Μπράβο ρε φίλε!"
50 μέτρα πριν τον τερματισμό την αφήνω και τρέχουμε χέρι-χέρι.
Τελικός χρόνος 3:31:59 με το δεύτερο μισό να βγαίνει σε 1:46:09 οπότε ήταν ουσιαστικά καθαρό negative split απλά χάλασε στα τελευταία 200 μέτρα.
Ήταν μακράν ο καλύτερος αγώνας μου από την αρχή μέχρι και το τέλος και κυρίως λόγω του Μανώλη και του Σωτήρη.
Παιδιά, σας ευχαριστώ, σας το χρωστάω, είσαστε φοβεροί!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Συγχαρητήρια σε όλους!!!
Πραγματικός άθλος με αυτές τις καιρικές συνθήκες. Νομίζω ότι ήταν χειρότερα από πέρισυ γιατί μπορεί να χε λιγότερη ζέστη, είχε όμως πολύ περισσότερη υγρασία μετά την βροχή και ήταν σαν να έτρεχες σε θερμοκήπιο.
Το πρωί είχα πάει στο Μαραθώνα για την εκκίνηση και τρελλάθηκα με το πόσος περισσότερος κόσμος έτρεχε σε σχέση με πέρισυ!! Πέτυχα και τον stratos al , που όντως φαινόταν πολύ καταπονημένος. Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη και να συνεχίσεις το τρέξιμο!
Μετά έφυγα τρέχοντας για Καλλιμάρμαρο γιατί ήθελα να πετύχω και τους τερματισμούς στο δεκαρι που έτρεχαν κάποιοι φίλοι μου. Γι αυτό δεν πήγα στην εξέδρα της Φειδιπίδου. Σας είδα όλους να τερματίζετε, και σας θαύμασα! Το πρωί στο Μαραθώνα με είχε πιάσει το παράπονο και έβαλα τα κλάματα που δε μπόρεσα κι εγώ να τρέξω. Ζήλευα πολύ, ομολογώ. Μετά όμως στο Καλλιμάρμαρο, μόνο θετικά συναισθήματα ένοιωθα! Πανηγύρισα για το νέο ρεκόρ διαδρομής, ούρλιαζα για συγχαρητήρια στον προπονητή μου Γιώργο Καραβίδα για την τρίτη θέση, νομίζω έκανα και ρεκόρ σε κατοστάρι να τρέχω
δίπλα του στις εξέδρες φωνάζοντας μπράβο! Μετα έμεινα στο Καλλιμάρμαρο μέχρι τις 14:30 και είδα πολλούς απτο φόρουμ να τερματίζουν. Δεν ξέρω ανα ακούγατε μια τρελλή να ζητωκραυγάζει, αλλά εγώ σας είδα! Ωραίος τερματισμός και χέρι χέρι του Μανώλη με το Σωτήρη! Μπράβο
Και στο Σαρίδη που έσπασε το τρίωρο!
Και του χρόνου να μαστε καλά και να είμαστε όλοι παρέα!! Καλή αποκατάσταση και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!!!



Κυριολεκτικά?

Edited by - than on 10/11/2014 10:32:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIT
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια. 49 χρονών, 94 κιλά (πριν 2 χρόνια 132 κιλά), 1.80 ύψος. Πρώτος μου Μαραθώνιος (2014), χρόνος 4:11, αρκετά προβλήματα με κράμπες από 32 μέχρι 39. Ευχαριστώ τα μέλη του forum για τις πληροφορίες τους. Να είστε γεροί για μελλοντικές διαδρομές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Πρωί Κυριακής 5:30. Όλα έτοιμα από το βράδυ με σχετικά λίγο άγχος. Τρώω 5 φρυγανιές με μέλι από την πατρίδα (Σύρο), πίνω ένα ποτήρι νερό, κάνω τις απαραίτητες προετοιμασίες, φιλάω γυναίκα και παιδιά και φεύγω.
Βρίσκομαι με τον Γιώργο, είναι πρώτος του μαραθώνιος, είναι αγχωμένος αλλά δεν το δείχνει. Είναι και ο λαγός εκεί, αγχωμένος μη και χάσω το λεωφορείο. Μπαίνουμε μέσα και ο Δάσκαλος μας χαιρετάει (είχαμε κανονίσει πουλμαν δικό μας). Με το ξεκίνημα μας διαβάζει ένας δρομέας, ένα κείμενο που του έδωσε ο Δάσκαλος για εμάς. Τα λόγια είναι λίγα...
Μετά από κάποια ώρα φτάνουμε Μαραθώνα. Πολυς κόσμος... Πάρα πολύς κόσμος
Στην αρχή περπατάμε χαλαρά αλλά καταλαβαίνουμε πως δεν έχουμε πολύ χρόνο μπροστά μας και ανοίγουμε βήμα.
Πάμε στο σημείο συνάντησης και βρίσκουμε τον sotos-marathon. Έτοιμος, χαμογελαστός, αποφασισμένος. Ετοιμαζόμαστε παραδίδουμε πράγματα και πάμε για μινι-ζέσταμα.
Φεύγω για λίγο καθώς ήθελα να χαιρετίσω 2 φίλους βγάζοντας και τις απαραίτητες φωτογραφίες.
Κάνουμε τα απαραίτητα ανοιγματάκια και πάμε στο μπλοκ μας, ο χρόνος κυλάει, 3.2.1 και ΞΕΚΙΝΑΜΕ!
Ο κόσμος ήταν το κάτι άλλο. Σκέτη λαοθάλασσα. Ούτε στο Παρίσι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα στην αρχή! Καλό βέβαια αυτό γιατί φαίνεται πως ο αγώνας είναι πλέον άλλου επιπέδου.
1ο χιλιόμετρο στο 5:21. Αργά σε σχέση με αυτό που θέλαμε αλλά αδύνατο να το πετύχουμε με τον κόσμο που έχει! Ανοίγει λίγο ο Μανώλης και πάμε με 4:55, το κρατάμε άνετα μέχρι και τον τύμβο.
Εκεί είδα και κάμποσα άτομα να περνάνε. Gtsig, anna_ves ...
1ο 5άρι - 25:46 και είμαστε ΟΚ. Κρατάμε ρυθμό μέχρι και το 10ο χλμ όπου το περνάμε σε 50:26. Ο ήλιος έχει κάνει αισθητή την παρουσία του. Ο Μανώλης προσπαθεί να με πίσει να τρέξω χωρίς μπλούζα αλλά δεν το καταφέρνει (καλύτερα κιόλας για το κοινό). Πίνουμε νερό, ρίχνουμε ο ένας στον άλλο. Ο Μανώλης μας ρίχνει στο σβέρκο νερό για να δροσιστούμε...
15ο χιλιόμετρο σε 1:14:57 και ούτε που έχω καταλάβει πως περνά η ώρα. Κινούμαστε στρατηγικά, με ρυθμό και πολλές εναλλαγές ώστε να ξεκουραζόμαστε.
Πέρασμα ημί (με βάση την διοργάνωση) σε 1:45:50 εντός στόχου και σούπερ-φρέσκιοι!
Συνεχίζουμε τα νερά, τζελ saltsticks πάντα με την υπενθύμηση του Μανώλη!
Κάποια στιγμή περνάμε έναν δρομέα και μας ρωτάει αν έχει και άλλες ανηφόρες (ήταν κάπου στο 22) του είπαμε πως μετά το 30 θα ξεκουραστεί. Ελπίζω να τα κατάφερε!
Στα επόμενα χιλιόμετρα ο ρυθμός αναγκαστικά πεφτει λίγο. Ο Σωτήρης παραπονιέται λίγο για τετρακέφαλους. Του λέμε να χαλαρώσει και συνεχίζουμε καρφί για τον στόχο μας. Ο καιρός δεν το θέλει αλλα το θέλουμε εμεις!!!
Περίπου στο Καρφουρ πετυχαίνουμε την Άννα, προσπαθούμε να την πείσουμε να έρθει μαζί αλλά δε νιώθει καλά :-(... (την είδα μετά που τερμάτιζε...)
Στον σταυρό θέλω να είμαι χαλαρός και πετυχαίνω και τον πρώτο γνωστό. Χαιρετάω και προχωράμε ακάθεκτοι με το 31ο χλμ να είναι το πιο αργό με ρυθμό 5:25 (πέρσυ το είχα κάνει 6:25...)
Ο Μανώλης μας συγκρατεί, μας φωνάζει και καλά κάνει γιατί εκεί την πατάνε αρκετοί! Χαλαρώνουμε και απολαμβάνουμε. Νιώθω πολύ άνετος με πολλές δυνάμεις αλλά πρέπει να είμαστε όλοι συγκρατημένοι!
Ο Σωτήρης παραπονιέται για τους τετρακέφαλους και προσπαθούμε να δώσουμε δύναμη όπως μπορούμε!
Στο 32 ξεκινάμε το "δεκάρι της ζωής μας" όπως είπε ο Μανώλης. Ο ρυθμός αυξάνει σταθερά και πλέον κινούμαστε με 4:50. Ο Σωτήρης λέει να τον αφήσουμε! Όχι! Μένουμε μαζί και βρίσκει δύναμη να ακολουθήσει.
37ο χλμ με 4:47. Πετάμε!!! Ο Μανώλης μου λέει πως έχω δυνάμεις και πρέπει να φύγω μπροστά και να μείνει με τον Σωτήρη. Δεν το θέλω αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές.
Πλέον κινούμαι με απίστευτη χαλαρότητα. Έχω δυνάμεις και δεν έχω ενοχλήσεις (εκεί είναι που την πατάς συνήθως...)
Θυμάμαι πως θα περιμένει ο Εχετλος με Μερμίτα, ψάχνω και τους βρίσκω δίνουμε χέρια μου δίνουν δύναμη. Σας ευχαριστώ ρε παιδιά...
40 χιλιόμετρο σε 4:35 και κόβω λίγο γιατί φοβάμαι για σφάχτη. Πλέον δε με κρατάει τίποτα αν και ξέρω πως το 3:30 δεν είναι πλέον εφικτό.
Χαιρετάω κόσμό και γελάω καθώς στρίβω την Ηρώδου Αττικού! Περνάω το 42 σε 3:29:25 (με βάση το garmin οπότε πρέπει να το πέρασα κάπου 20 sec αργότερα) και ξαφνικά ακούω το όνομα μου. Είναι η γυναίκα μου με την μεγάλη μας κόρη!!! Χωρίς δεύτερη σκέψη πάω και την αρπάζω και τρέχουμε πλέον αγκαλιά. Τα έχει χάσει η μικρή (όπως και εγώ γιατί το να τρέχει ξαφνικά με +15 κιλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο)
Την αφήνω κάτω να τρέξει λίγο (και να ξεκουραστώ). Ο χρόνος ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΛΕΟΝ!
Την ξαναπαίρνω αγκαλιά και ακούω από το πλήθος να μου φωνάζει κάποιος "Μπράβο ρε φίλε!"
50 μέτρα πριν τον τερματισμό την αφήνω και τρέχουμε χέρι-χέρι.
Τελικός χρόνος 3:31:59 με το δεύτερο μισό να βγαίνει σε 1:46:09 οπότε ήταν ουσιαστικά καθαρό negative split απλά χάλασε στα τελευταία 200 μέτρα.
Ήταν μακράν ο καλύτερος αγώνας μου από την αρχή μέχρι και το τέλος και κυρίως λόγω του Μανώλη και του Σωτήρη.
Παιδιά, σας ευχαριστώ, σας το χρωστάω, είσαστε φοβεροί!!!

Φιλε Αργυρη ησουν παρα πολυ δυνατος κ αυτη την δυναμη μου την μετεδιδες κ σε εμενα(+ τον απιστευτο λαγο που ειχαμε!!!)σ ευχαριστω πολυ για γι αυτο το υπεροχο ταξιδι που καναμε παρεα!!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by Peter L

Τέλος θα ήθελα να ξεχωρίσω ένα πλακάτ που μου πήρε τον πόνο και γέλασα στην στροφή τηε Ηρώδου του Αττικου Ο ΤΣΑΚ ΝΟΡΙΣ δεν έχει τρέξει μαραθώνιο.Καλή αποκατάσταση και καλούς αγώνες.






_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις





πραγματικά ήταν σούπερ πλακάτ και ίσως ήταν η μόνη στην οποία φώναξα και της έκανα νόημα για την έμπνευση γιατί στιγμιαία μ'έκανε να γελάσω πολύ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  10:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑ ΟΛΟΥΣ,ΜΑ ΟΛΟΥΣ,ειδικά σε αυτούς που το έκαναν για πρώτη φορά.
Δυστυχώς εγώ μετά απο 3 χρόνια συνεχούς παρουσίας δεν συμμετείχα,αλλά ήμουν ως θεατής στο ύψος του Βυζαντινού Μουσείου και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

Σας αναμένω στο BACHELOR RUNNING για την αποκατάσταση!

Συγχαρητήρια και πάλι!

Επακόλουθο της Αχαριστίας είναι η επαισχυντία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000