Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  12:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το δικό μου σόου:


https://www.facebook.com/video.php?v=735853376482943&set=p.735853376482943&type=2&theater

Επακόλουθο της Αχαριστίας είναι η επαισχυντία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  12:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρυσι τέτοιο καιρό διαβάζοντας τις περιγραφές εδώ από τη συμμετοχή στον Μαραθώνιο της Αθήνας, έβαλα κρυφό στόχο να το επιχειρήσω το 2014 κι ας είχα λίγους μήνες δρομικής εμπειρίας.
Σήμερα είμαι πανευτυχής, νιώθω ότι συμμετείχα σε μία μεγάλη γιορτή, τα συναισθήματα που βίωσα θα τα θυμάμαι για πάντα.
Ο χρόνος νομίζω ότι έχει δευτερεύουσα σημασία, ιδίως για όσους συμμετέχουν για πρώτη φορά. Είχα στόχο τις 4.30 ώρες, βλέποντας το πρωί στο Μαραθώνα ήλιο και 94% υγρασία αποφάσισα να πάω συντηρητικά και δε το μετάνιωσα. Έκανα 4.50 με σχεδόν even splits. Πήγα πολύ αργά τα πρώτα 5, άνετα μέχρι το 20, οι ανηφόρες βγήκαν αξιοπρεπώς αλλά τα 42 ότι και να λέμε είναι πολλά και μετά το 32 τα πόδια τα ένιωθα κούτσουρα. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και από τη στρατηγική μου και από τον εξοπλισμό και από το πλάνο τροφοδοσίας (νερό σχεδόν παντού, 3 τζελάκια των 60 γραμμαρίων στο 5-15-25, δυο ποτήρια coca-cola στο 30).
Ο κόσμος βοήθησε πολύ απ' όπου περάσαμε. Στρίβοντας στην Ηρώδη Αττικού με το κόσμο να φωνάζει και βλέποντας στο βάθος το Καλλιμάρμαρο βούρκωσα από χαρά και συγκίνηση. Εκεί πρέπει να έκανα το πιο γρήγορο σπριντ της ζωής μου.
Να είμαστε καλά να τρέχουμε αδέρφια!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aristotelisA
Forum-Runner

208 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  12:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά μπράβο. Η συμμετοχή και η ολοκλήρωση της προσπάθειας, ιδιαίτερα με συνθήκες σαν τις χθεσινές, αξίζει συγχαρητήρια. Μπράβο σε όλους και του χρόνου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  12:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια σε όλους...
Τερμάτισα μαζί με την αδερφή μου στο δυναμικό περπάτημα 6.45 λεπτά.
Πάντως το ευχαριστηθήκαμε.

Μα καλά κάθε χρόνο όλο και πιο μακριά θα τοποθετούν τα φορτηγακια με τα ρούχαστο στο τερματισμό; Πιο μακριά δεν γινόταν.

Edited by - afentis on 10/11/2014 13:06:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλά μπράβο σε όλους, δύσκολες οι συνθήκες, χειρότερες από πέρισυ!
Ταλαιπωρήθηκα αλλά τερμάτισα τον 10ο, την 5η Κλασική/Αυθεντική!

Ο κάθε ένας μας κουβαλάει μια ιστορία μέσα του, ένα κάτι που μας κάνει να θέλουμε να τρέχουμε Μαραθώνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν σχολιάσαμε κάτι ωραίο: την μουσική στην εκκίνηση. Νομίζω ήταν καταπληκτική.
Για όσους δεν είσασατν εκεί, σε κάθε εκκίνηση έπαιζαν την μουσική του mission impossible.Είχε π0λάκα, να φεύγει το μπροστινό block και οι από πίσω να περπατάνε σιγα σιγά και να παίζει αυτή η μουσική. Μου άρεσε πάρα πολύ!Το βρήκα πολυ πετυχημένο.

Και κάτι άλλο: ρε σεις, η Ηρ. Αττικού σα να μάκρυνε λίγο ή εμένα μου φάνηκε; Ατελείωτη! Παρόλο που ξέρω πολύ καλά πως δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνεται. Και την έχω κάνει δεκάδες βράδυα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν 1 χρόνο, ημέρα Μαραθωνίου, έλεγα: "Τι στο καλό τρέχουν αυτοί οι παλαβοί και μας κλείνουν το δρόμο μέχρι το απογευμα". Στη ζωή όμως ποτέ μη λες ποτέ, και χτες έτρεξα στα 5Κ.
Κοιτάζοντας έπειτα όλους εσάς που τερματίζατε ερχόμενοι από το Μαραθώνα, ένιωθα ΔΕΟΣ. Σαν Ημίθεοι περνάγατε από μπροστά μας και έβλεπε κανείς στα πρόσωπα σας από την μια την ικανοποίηση και από την άλλη το "άδειασμα" που είχατε υποστεί τόσο σωματικά, όσο και πνευματικά. Είδα απίστευτες φιγούρες δρομέων.

Πραγματικά, μου φαίνεται αδιανόητο αυτό που κάνατε!Απίστευτο!!!
Μπράβο σας! Ότι και να γράψω θα ναι λίγο!Σηκώνω τα χέρια από το πληκτρολόγιο σε ένδειξη θαυμασμού!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, πολύ ωραία ιδέα αυτή η μουσική! (Ψινάκης; )

Τον Σάκη Ρουβά που χειροκροτούσε τους δρομείς κάπου στον Ν Βουτζά, τον είδατε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MasBass

παρά τον αριστερό δικέφαλο να δίνει 60% της δύναμής του (και μετά το 30 εώς και να σβήνει και να πηγαίνω με μία μηχανή) κατάφερα να τερματίσω με πολύ περπάτημα ακόμη και σε ισώματα και πετυχαίνοντας τον χειρότερο χρόνο μου 04:59:11 (ψυχολογικά έστω ήταν κάτω από 5). Πολλή ζέστη και υγρασία μέχρι την Παλλήνη που συννέφιασε κι αμέσως ήταν σαν να έτρεχες με air condition στο πρόσωπο αλλά πριν την Κατεχάκη και μέχρι το τέλος συνέχισε πάλι με ήλιο. Εκτός των ποδιών μετά τον Σταυρό μ'έπιασαν και σφάχτες στα πλευρά (γενικά το στομάχι ήταν πολύ ανακατεμένο αυτή τη φορά) οπότε έκοψα κι άλλο ρυθμό για να τους κρατώ σε ανεκτό σημείο. Χαρακτηριστικά, ενώ όλες τις άλλες φορές η κάθοδος πριν μπούμε στο στάδιο περνούσε πολύ γρήγορα κι ούτε που την καταλάβαινα, σήμερα ήταν ατελείωτη και νόμιζα οτι θα το έριχνα στο περπάτημα προς το τέλος.

Απλά τα πράγματα: Κλασσική πάμε για να αυτοτιμωρηθούμε για ότι αμαρτίες κάνουμε μέσα στη χρονιά και πάμε Εξωτερικό ή Μεγαλέκο για PB και μεγαλεία.



Συμφωνώ απολύτως για το aircondition και την αυτοτιμωρία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Με τον Παύλο να φωνάζει επανηλλειμενα όσο δυνατά μπορούσε ''ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ-ΣΤΡΑΤΗΓΌΣ'' και να έχει κ αντιηχηση στο σημείο που βρίσκονταν,σήμερα οι άνθρωποι εκεί γύρω θα αρχίσουν να ρωτούν ποιος είναι αυτός ο Στατηγος!!!!!

Πραγματικά έχει άλλη χάρη ο μαραθώνιος όταν ξέρεις ότι ΚΑΠΟΙΟΙ,ΚΑΠΟΥ,ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΟΥΝ....Άλλα κ οι εκπλήξεις είναι ΑΠΊΣΤΕΥΤΕΣ!!!!

Παναγιώτης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μερικές διαπίστωσης του Σ/Κ και του μαραθωνίου !!
Φέτος στο κέντρο εγγραφών μου φάνηκε λίγο πιο απλόχωρο !!! μήπως μεγάλωσαν του διαδρόμους ή την ώρα που πήγα δεν είχε μεγάλο μπούγιο.
Το πρωί στην εκκίνηση και στον χώρο παράδοσης του ιματισμού έγινε ένα ψιλόμπάχαλο αφού κατάφεραν κάποιοι να ανοίξουν και να ρίξουν κάποια κιγκλιδώματα μπροστά από τα φορτηγά (μέγα λάθος) αλλά και η συμπεριφορά κάποιας εθελόντριας ηλικίας άνω τον 40άντα την ώρα που πήγα να παραδώσω τον σάκο μου επειδή ήταν πεσμένο το κιγκλιδωμα και χωρίς καν να προκαλέσω να με τραβάει βίαια από τον ώμο και να μου μιλάει μη κόσμια λες και με ήξερε από χθες!! (το συμβάν έγινε 8:25 μπροστά από τα φορτηγά μεταξύ νούμερα 1000 - 2200) ΑΥΤΟ ΕΊΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!! τέτοια συμπεριφορά από εθελοντή δεν έχω ξανά τύχη στα 31 χρόνια που ασχολούμαι με τα δρομικά αγωνίσματα!! γιατί ποτέ δεν δίνω το δικαίωμα.
Στην διαδρομή όλα ήταν έτσι όπως θα έπρεπε !!!! με λίγες εξαιρέσεις από άτομα που προσπαθούσαν να διασχίσουν τον δρόμο πεζοί είτε με ποδήλατα κυρίως μετά το 33ο με 34ο χιλιόμετρο !!
Πριν τον τερματισμό καθώς μπαίναμε μέσα στο καλλιμάρμαρο υπήρχε ένα μικρό σκαλοπατάκι(δόντι)στο οποίο παρόλα που το έβαψαν για να ξεχωρίζει πολύ δρομείς σκόνταψαν την πάτησα και εγώ!!! καλό ήταν να το καλύψουν όλο όπως και τα άλλα σκαλοπάτια με ελαστικό τάπητα για να μην υπήρχε ο κίνδυνος πτώσης δρομέων.
Μετά τον τερματισμό ο ιματισμός ήταν πολύ μακριά !!! έτσι κανένας δρομέας μετά δεν είχε την διάθεση να γυρίσει στις κερκίδες και να απολαύσει τον τερματισμό των υπόλοιπων δρομέων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Πραγματικά έχει άλλη χάρη ο μαραθώνιος όταν ξέρεις ότι ΚΑΠΟΙΟΙ,ΚΑΠΟΥ,ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΟΥΝ....Άλλα κ οι εκπλήξεις είναι ΑΠΊΣΤΕΥΤΕΣ!!!!

Παναγιώτης.


+1000
Είναι επίσης ωραίο να βρίσκεις και άτομα που τρέχουν στην πορεία προς τον τερματισμό. Είμαστε όλοι μια παρέα [:-)]
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
…τρέχοντας με δύο φιλαράκια την Κλασική: αξία, ανεκτίμητη!!!

Μπορεί το γκρουπάκι μας να είχε έναν «σανδαλομένο οδηγό», αλλά περιελάμβανε και δύο ισχυρούς και καλά συγχρονισμένους κινητήρες που του έδιναν την απαιτούμενη ώθηση! Συγχαρητήρια στον Αργύρη (winarg) και στο Σωτήρη (sotos-marathon) γιατί δεν κατάθεσαν μόνο το αγωνιστικό τους μπρίο κατά τη διάρκεια του αγώνα αλλά επέδειξαν και μια δύναμη ψυχής εκεί που πραγματικά χρειάζονταν: στα τελευταία λίγα χιλιόμετρα! Εφάρμοσαν το γνωμικό «όταν έχεις επισκέπτες στο σπίτι σου…εσύ δεν πας για ύπνο!».

Όσο για τον καιρό: ήταν ΙΔΑΝΙΚΟΣ!!! ΑΨΟΓΟΣ!!! ΘΕΙΚΟΣ!!! Τόσο καλός που στην αφετηρία δεν κρύωνες παρόλο που ήσουν γυμνός. Που στα πρώτα χιλιόμετρα στον κάμπο του Μαραθώνα έβλεπες μια άχλη στο βάθος αφού ο αέρας ήταν ένα βήμα πριν τη συμπύκνωση – ιδανικό για καλλιτεχνικές φωτογραφίες και βέβαια δωρεάν τρέξιμο μέσα σε τούρκικο χαμάμ! Που ήδη από το 3ο χιλιόμετρο, λόγω της έντονης εφίδρωσης (δωρεάν αποτοξίνωση) περίμενες με ανυπομονησία το σταθμό ανεφοδιασμού (αλλιώς οι σταθμοί θα χάνανε την «αίγλη τους»!). Τόσο ιδανικός καιρός που όταν ο winarg άρχισε να απομακρύνετε μπροστά από το γκρουπ, το (μαύρο) κολάν του, είχε γίνει ΚΑΤΑΣΠΡΟ από το αλάτι… Τόσο ιδανικός που όταν επιστρέφοντας στο σπίτι μου και περνώντας από κάποιες ταβέρνες στο Χαλάνδρι, ο κόσμος ήταν έξω και έτρωγε (χωρίς σόμπες αερίου αναμμένες) και μερικοί μάλιστα φορούσαν κοντομάνικα!

Ήταν λοιπόν ο καιρός ιδανικός…για καφέ στην παραλία…όχι όμως για Μαραθώνιο… Τουλάχιστον πέρυσι είχε κατά τόπους και λίγη συννεφιά, ενώ δεν είχε ξεσκιστεί να βρέχει όλη την προηγούμενη και όλο αυτό το νερό να εξατμιστεί «πάνω μας», λόγω της έντονης ηλιοφάνειας!

Στα του αγώνα όμως:

Κοοοοοοοοοόσμος…πολυυυυυυυυύς…απίστευτα πολύς! Ακόμα και μετά από 21 χιλιόμετρα έβλεπες μπροστά σου μια απέραντη λαοθάλασσα να κατακλύζει την ευθεία του δρόμου μέχρι εκεί που έφτανε το βλέμμα (πολύ δύσκολο να διατηρούμε το ρυθμό μας ακολουθώντας την μπλε γραμμή, έπρεπε να κάνουμε ήπιους και προσεκτικούς «ελιγμούς»).
Κόσμος στους δρόμους, μεγάλη γιορτή…το μόνο σίγουρο! Μπορεί να μην είχα καθόλου άγχος για μένα, αλλά ήμουνα διπλά αγχωμένος για τα περάσματα γιατί είχα πλέον και την ευθύνη του γρουπ! Συνεχείς «διορθώσεις» - με ενδιάμεσα σπλιτς – του GPS σε σχέση με τις ταμπέλες των χιλιομετρικών ενδείξεων, προσθαφαιρέσεις δευτερολέπτων, έλεγχος των περασμάτων ανά χιλιόμετρο σε σχέση με αυτά που είχα εκτυπωμένα/πλαστικοποιημένα και «κολλημένα» στο χέρι μου. Ενδεικτικό της συνολικής ακρίβειας: ήταν να περάσουμε τον Ημί σε 1:45:54 και το πέρασμα έγινε σε 1:45:50 (!)…

Ο Σωτήρης είχε κάποια «θεματάκια» με τα τετρακέφαλα, τα οποία έγινα «θεματάρες» μετά που άρχισε να αφυδατώνεται κιόλας! Παρόλο αυτά έδειξε πολύ «τσαγανό» και χαρακτήρα και στη Μεσογείων το γκρουπάκι πήγαινε σχεδόν στον αναμενόμενο ρυθμό! Όμως τον winarg θα τον καθυστερούσαμε, οπότε τον «πίεσα» να συνεχίσει μπροστά μόνος του και μένοντας με το Σωτήρη φρόντιζα να τον κρατάω σε εγρήγορση για να μην χαθεί το παιχνίδι. Ήμουνα σε δίλλημα: πόσο μπορούσα να τον πιέσω έτσι ώστε από τη μία να πηγαίνουμε γρήγορα αλλά από την άλλη να αποφύγουμε κράμπες που θα κατέστρεφαν όλο το παιχνίδι! Ένας δρομέας μπροστά μου δίνει ένα σακουλάκι αλάτι, το αρπάζω χωρίς δεύτερη σκέψη και με την πρώτη ευκαιρία λέω στο Σώτο να πάρει λίγο «χύμα» αλάτι!

Χάρηκα τόσο την κερκίδα στο 39 σε ένα κρίσιμο σημείο της διαδρομής! Η κατηφόρα στο Μέγαρο Μουσικής ζόριζε ακόμα πιο πολύ τα πόδια του Σωτήρη αλλά το θηρίο άντεχε ακόμα! Λίγο πριν το άγαλμα του δρομέα μου εξέφρασε την επιθυμία να περπατήσει…πονούσε πολύ και σίγουρα το μυαλό του θα έπαιζε άσχημα παιχνίδια εκείνη τη στιγμή! Του το απέκλεισα κατηγορηματικά και με αυστηρότητα μάλιστα! Φοβούμενος ότι αν περπατούσε εκείνη τη στιγμή μετά θα κλειδώνανε τα πόδια τελείως, άρχισα να του μιλάω, να του φωνάζω…συνέχεια…ξανά και ξανά, να του μετράω μέτρα, να περνάμε την δεύτερη κερκίδα υποστήριξης λίγο πριν τη στροφή της Ηρώδου Αττικού (Μαρία-Elda, Γρηγόρης, Ivorman/Ivorwoman και σία), στρίβουμε και παίρνουμε προσεκτικά την κατηφόρα… Τα υπόλοιπα μόνο ο ίδιος θα μπορέσει να τα εκφράσει καλύτερα…

Ευχαριστώ Σωτήρη και Αργύρη που με «ανεχτήκατε»! Και για τους δύο πιστεύω ότι τα «Πι-Μπι» συντρίφτηκαν παρ’ όλες τις δυσκολίες!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Δεν τους αγαπάει τους μαραθωνοδρόμους ο θεός.-

"My sport is your sport's punishment"



...οχι μόνο αυτό...αλλά τους "μισεί" και από πάνω!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  13:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris


Ευχαριστώ Σωτήρη και Αργύρη που με «ανεχτήκατε»! Και για τους δύο πιστεύω ότι τα «Πι-Μπι» συντρίφτηκαν παρ’ όλες τις δυσκολίες!!!


-18 λεπτά σε σχέση με πέρσυ νομίζω είναι καλύ συντριβή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000