Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  15:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θέλω από το φόρουμ αυτό να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους τους φίλους του RunningNews.

Σε όλους εσάς, είτε γνωριζόμαστε προσωπικά είτε όχι, που όλοι είμαστε νιώθω μια παρέα σε αυτές τις σελίδες και το φόρουμ, που όλοι ποτίσαμε με ιδρώτα τους ίδιους δρόμους, νιώσαμε τις ίδιες αγωνίες και πόθους, χαρές και λύπες, νίκες και ήττες, σπάσαμε ο καθένας τα δικά του ρεκόρ, των χρονομέτρων ή της φαντασίας μας, προ παντός της ζωής...

Επιτρέψτε μου να υπερηφανευθώ λίγο· το sub3 ήταν ένα όνειρο ζωής που δεν ήξερα αν θα κατάφερνα ποτέ, και έγινε εχθές. To 2:57:57 του χρονομέτρου θα μείνει στην μνήμη μου για πάντα. Με το Καλλιμάρμαρο να λάμπει, τον κόσμο να χαίρεται, να φωνάζει, να ζει.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους ξανά!

...
Υ.Γ. RunningNews, RunningNews... είσαι εδώ;! Από τώρα περιμένω την ενημέρωση της λίστας των top μαραθωνοδρόμων της χρονιάς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  15:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DAFY

Ολα τα long run μου στα 5 λεπτα μέσο όρο,οι διαλλειματικες μου στο 3.50 με4 το χιλιαρι.
Πέρασμα ημιμαραθωνιο στο 1.45 ακριβως οπως το είχαμε προγραμματίσει.Εκει έμεινα απο το ισχίο μου και το περίεργο ενώ έκοψα πολυ ρυθμό στο 24 έμεινα ενεργειακά.Τελικα περπάτησα τα υπόλοιπα 20 χλμ και τερμάτισα σε 4.24.σχεδον μια ωρα πιο πολυ απο το στόχο μου.
Τέτοια δρομικη απογοήτευση ποτε....μεχρι που μου πέρασε απο το μυαλό να μην ξανα τρεξω...



...ο Μαραθώνιος είναι κάτι για το οποίο δεν ισχύει το γνωμικό "θα θερίσεις ότι σπέρνεις"!

...κάθε αγώνας κάτι το διαφορετικό, ένα ακόμα λιθαράκι στο οικοδόμημα της γνώσης, μια ακόμα χαρά, μια ακόμα λύπη!

Επεξεργάζεσαι το τί μπορεί να έφταιξε και πιστεύω ότι θα...(ξανα)τρέξεις!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  15:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνήθως όταν ξεκινάμε προετοιμασία όλοι είμαστε σίγουροι ότι θα βγει καλά και θα τρέξουμε με αποτέλεσμα να μην ψάχνουμε και την περίπτωση της ακύρωσης !!!
quote:
Originally posted by echetlos

@skyrunner:
Δεν το γνωριζα αυτό, αν και πιστεύω ότι και οι περισσότεροι από αυτούς που δεν κατέβηκαν στον μαραθώνιο, δεν το γνωρίζουν επίσης.
Δεν έχει νόημα η συζήτηση βάσει υποθέσεων.
Θα ρωτήσω σχετικά αρμόδιο άνθρωπο και θα επανέλθω.

"My sport is your sport's punishment"


Edited by - Skyrunner on 10/11/2014 15:53:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  15:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gtsig

Ευχαριστώ Σάββα για τα καλά σου λόγια, όπως και τους Νίκους (Tazi, echetlos) για την εμψύχωση στη Φειδιππίδου! Ο καιρός ήταν χειρότερο από πέρυσι (πέρυσι είχε τουλάχιστον συννεφιά στα πρώτα 19 χλμ.).. Δυστυχώς στα του αγώνα αναγκάστηκα σε μια 2λεπτη περίπου στάση (τουαλέτα) στην Αγία Παρασκευή, με αποτέλεσμα μετά να χάσω το κίνητρο του αγώνα, αφού έβλεπα πως ο στόχος του 2:48-2:49 είχε χαθεί..Συμβαίνουν αυτά.. Ξεκούραση λίγες εβδομάδες και μετά προετοιμασία για Μεγάλο Αλέξανδρο!!



...πολλά-πολλά συγχαρητήρια Γιώργο!!! Εσένα στην εκκίνηση της Θεσσαλονίκης θα φροντίσω να σε ακουμπήσω λίγο μπας και πάρω λίγο από την αύρα σου!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  15:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

Ένα πράγμα που εκτιμώ στον αθλητισμό και δεν το συναντάς εύκολα στους άλλους τομείς της ζωής σου είναι ότι η απόδοσή σου και η βελτίωσή σου εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό που έκτισες, πάλεψες και προσπάθησες. Ότι δίνεις παίρνεις, δε σου χαρίζεται τίποτε περισσότερο.

=========================





…οι αποστάσεις από Μαραθώνιο και πάνω βάζουν και άλλους «παράγοντες» στο παιχνίδι, οπότε το «ότι δίνεις – παίρνεις» δεν ισχύει και με μεγάλη ακρίβεια!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by chamav

Ένα πράγμα που εκτιμώ στον αθλητισμό και δεν το συναντάς εύκολα στους άλλους τομείς της ζωής σου είναι ότι η απόδοσή σου και η βελτίωσή σου εξαρτάται αποκλειστικά από αυτό που έκτισες, πάλεψες και προσπάθησες. Ότι δίνεις παίρνεις, δε σου χαρίζεται τίποτε περισσότερο.

=========================





…οι αποστάσεις από Μαραθώνιο και πάνω βάζουν και άλλους «παράγοντες» στο παιχνίδι, οπότε το «ότι δίνεις – παίρνεις» δεν ισχύει και με μεγάλη ακρίβεια!

Free your feet...free your senses!


Ίσως ισχύει με τη λογική πως μην περιμένεις πολλά αν δεν ιδρώσεις ;-).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SIT

Γεια. 49 χρονών, 94 κιλά (πριν 2 χρόνια 132 κιλά), 1.80 ύψος. Πρώτος μου Μαραθώνιος (2014), χρόνος 4:11, αρκετά προβλήματα με κράμπες από 32 μέχρι 39. Ευχαριστώ τα μέλη του forum για τις πληροφορίες τους. Να είστε γεροί για μελλοντικές διαδρομές.


υποκλίνομαι, μπράβο σου και πάντα με σύνεση!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει κάπου η ταξινόμηση σύμφωνα με τον net χρόνο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

@gtsig: Γιώργο, για μια ακόμη φορά ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ!!! Είσαι φαινόμενο...

@Trexalitsa: Η 3η θέση του Γ. Καραβίδα μου πήρε όλη την κούραση, καθώς τερμάτισα λίγο πριν τη βράβευση των Ελλήνων αθλητών. Χάρηκα πολύ, γιατί όπως λένε όλοι, ο άνθρωπος είναι υπόδειγμα αθλητή. Συμπέρασμα, να κάνεις ότι σου λέει και να μη κάνεις του κεφαλιού σου στις προπονήσεις .

Μετά από 4 μαραθώνιους, οι τρεις στην "Κλασική", θέλω να μοιραστώ μερικά συμπεράσματα με όλους.

Όσοι κυνηγούν κάποιο χρόνο, δεν αρκεί να έχουν κάνει την προετοιμασία και να έχουν μια σωστή στρατηγική αγώνα για τη συγκεκριμένη διαδρομή. Το χαρακτηριστικό του μαραθωνίου είναι ότι, εγγυημένα, κάποια στιγμή θα μας φέρει στα όριά μας. Συνήθως αυτό γίνεται προς το τέλος, όταν το σώμα καταρρέει, αλλά το μυαλό έχει καταρρεύσει ήδη πρώτο (ο εγκέφαλος καίει αποκλειστικά γλυκογόνο λένε οι ειδικοί). Χρειάζεται συναισθηματική διέγερση για να καταφέρει κανείς να κρατηθεί στα όρια των δυνατοτήτων του και να μη παρατήσει τη μάχη. Για τον λόγο αυτό, χρωστάμε ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ, στους θεατές και τους εθελοντές που με την παρουσία τους μας δίνουν στήριξη, ειδικά στα τελευταία χιλιόμετρα του αγώνα. Πρωταγωνιστές φέτος σε αυτή τη στήριξη, και με σοφή επιλογή θέσης, ήταν η παρέα της Φειδιππίδου, με Echetlo, Skakinen και όλους τους υπόλοιπους, που δεν πρόλαβα να δω (ούτως ή αλλως εκείνη την ώρα τα έβλεπα όλα κόκκινα ).

Υπάρχει ένα δρομικό αξίωμα ότι η σωστή τακτική για ένα μαραθώνιο είναι το negative split. Στην περίπτωση της Κλασικής, πρόκειται για μύθο. Η διαμόρφωση της διαδρομής είναι τέτοια που για να πετύχει κανείς το negative split θα χάσει πολύτιμο χρόνο στο πρώτο μισό. Κοιτάξτε τους χρόνους των 20 πρώτων. Όλος, κι όλος, ένας αθλητής έκανε negative split!

Όσοι κυνηγούν να γράψουν κάποιο χρόνο, καλά θα κάνουν να βρουν έναν άλλο αγώνα, με πιο διαχειρίσιμη διαδρομή (π.χ. Θεσσαλονίκη, Ναύπλιο) που να γίνεται χειμώνα, καθώς η θερινή προετοιμασία στην Ελλάδα, τσακίζει νεύρα. Από την άλλη μεριά η Κλασική είναι μια διαδρομή που αναπόφευκτα θα μας φέρει στα όριά μας και η αντίδρασή μας κάτω από αυτές τις συνθήκες είναι κάτι μας μένει αξέχαστο. Ως εμπειρία συνεπώς, είναι ανώτερη. Και το δρομικό party, δε συγκρίνεται με τίποτε άλλο.

Με την ευκαιρία, και με την άδεια του Deorum, να γκρινιάξω και εγώ για τον χθεσινό καιρό, ιδίως την υγρασία και το μουσκεμένο οδόστρωμα μέχρι τις ανηφόρες για το Πικέρμι. Οι γέροι συνηθίζουν να το κάνουν αυτό (να γκρινιάζουν). Το κάνουν, επίσης, και όσοι προσπαθούν να ξεπεράσουν τα όριά τους και βρίσκουν εμπόδια που δεν εξαρτώνται από τους ίδιους!

Συχαρητήρια σε όλους όσους έτρεξαν και ευχές για υγεία και πολλά ακόμη χιλιόμετρα

A little less conversation, a little more action please...


γέρος προς...γέρο απάντηση: συμφωνώ σε όλα εκτός απο το negative split, απλώς για να γίνει πρέπει να έχεις καιρό σαν το '11 η τουλάχιστον του "12, ο καιρός φυσικά εξαντλεί αναλογικά και τους πολύ καλούς, αλλά για τον μέσο δρομέα προσωπικά (5ος αθήνα, 11ος σύνολο) η υπέρβαση στην αυθεντική γίνεται μόνο με negative, η αλλιώς με το "δεκάρι της ζωής σου" (τό'κλεψα απο περιγραφή συντρέχτη)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro


γέρος προς...γέρο απάντηση: συμφωνώ σε όλα εκτός απο το negative split, απλώς για να γίνει πρέπει να έχεις καιρό σαν το '11 η τουλάχιστον του "12, ο καιρός φυσικά εξαντλεί αναλογικά και τους πολύ καλούς, αλλά για τον μέσο δρομέα προσωπικά (5ος αθήνα, 11ος σύνολο) η υπέρβαση στην αυθεντική γίνεται μόνο με negative, η αλλιώς με το "δεκάρι της ζωής σου" (τό'κλεψα απο περιγραφή συντρέχτη)


Όπου αν δεν προσέξεις, κατάλαβα πως μπορείς να κάνεις ένα υπέροχο 5άρι και μετά να σκάσεις σαν πυροτέχνημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pheidias
Forum-Runner

Greece


125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Pheidias Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι, η επίσημη κατάταξη (και τα επίσημα ρεκόρ) είναι πάντα με τον χρόνο από το πιστόλι. Και αυτό είναι το σωστό, διότι, σέ περνώ επάνω στο νήμα, άρα σέ νίκησα - για το ποιος θα κόψει το νήμα πρώτος αγωνιζόμαστε. Δεν μπορώ να ξέρω ότι πρέπει να κρατήσω διαφορά π.χ. έξι μέτρα, να έχω μάτια στην πλάτη και μεζούρα, ή ότι μού αρκεί να σέ πλησιάσω στα πέντε μέτρα.
Φυσικά, σε αγώνες με μπλοκ εκατοντάδων και χιλιάδων δρομέων, έχει σημασία ο καθαρός χρόνος, αλλά και πάλι δεν βγαίνει βάσει αυτού η κατάταξη.
quote:
Originally posted by unforgiven

Υπάρχει κάπου η ταξινόμηση σύμφωνα με τον net χρόνο;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by zoro


γέρος προς...γέρο απάντηση: συμφωνώ σε όλα εκτός απο το negative split, απλώς για να γίνει πρέπει να έχεις καιρό σαν το '11 η τουλάχιστον του "12, ο καιρός φυσικά εξαντλεί αναλογικά και τους πολύ καλούς, αλλά για τον μέσο δρομέα προσωπικά (5ος αθήνα, 11ος σύνολο) η υπέρβαση στην αυθεντική γίνεται μόνο με negative, η αλλιώς με το "δεκάρι της ζωής σου" (τό'κλεψα απο περιγραφή συντρέχτη)


Όπου αν δεν προσέξεις, κατάλαβα πως μπορείς να κάνεις ένα υπέροχο 5άρι και μετά να σκάσεις σαν πυροτέχνημα


μου άρεσε η έκφραση, δύο φορές που το κατάφερα πάντως ΕΙΧΕ ΒΟΡΙΑ, αν αυτό λέει κάτι...(για μένα λέει πολλά)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έλα και το εχω αφήσει κατι χρόνια το ντουφέκι λόγω έλλειψης παρέας!:)
quote:
Originally posted by Aroulio

Κι αφού μας γλύκανε όλος ο Οκτώβριος και τρέχαμε ξεκούραστα με 14-15 βαθμούς, συννεφιές και ψιλόβροχα.....
κι αφού μας "υποσχέθηκαν" Αυθεντικά έντονα καιρικά φαινόμενα... χθες μας έσκισε κανονικά ο καιρός (και η διαδρομή και ίιιιιιισως και η στρατηγική μου)

2.10 ΗΜΙ (by the book)-4.40 τελικό, αντί για negative και (μόνο) 10min καλύτερα από πέρυσι.

Μπορεί να αισθάνομαι κάπως, αλλά δε Μασάμε. Πείσμα αυτή-πείσμα κι εγώ. Πάμε Γερά, το Ναύπλιο είναι κοντά.
.....Κι άμα σε 18 εβδομάδες δω ηλιοφάνεια, θα επιστρέψω στο ψαροντούφεκο.

Αναλυτικά οσονούπω

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  16:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φειδία συγχαρητήρια και από εμένα, δεν έχουμε μιλήσει ποτέ αλλά είσαι βαρόμετρο για την επίδοση μου, καθώς ουκ ολίγες φορές έχουμε τερματίσει πολύ κοντά, και 2 φορές κυριολεκτικά στο νήμα (πιο πρόσφατο στις Σπέτσες) αλλά χτες απλά δεν παιζόσουν! Με δροσερό και ξηρό καιρό σε flat μαραθώνιο ποιος ξέρει που θα φτάσεις!
quote:
Originally posted by Pheidias

Όχι, η επίσημη κατάταξη (και τα επίσημα ρεκόρ) είναι πάντα με τον χρόνο από το πιστόλι. Και αυτό είναι το σωστό, διότι, σέ περνώ επάνω στο νήμα, άρα σέ νίκησα - για το ποιος θα κόψει το νήμα πρώτος αγωνιζόμαστε. Δεν μπορώ να ξέρω ότι πρέπει να κρατήσω διαφορά π.χ. έξι μέτρα, να έχω μάτια στην πλάτη και μεζούρα, ή ότι μού αρκεί να σέ πλησιάσω στα πέντε μέτρα.
Φυσικά, σε αγώνες με μπλοκ εκατοντάδων και χιλιάδων δρομέων, έχει σημασία ο καθαρός χρόνος, αλλά και πάλι δεν βγαίνει βάσει αυτού η κατάταξη.
quote:
Originally posted by unforgiven

Υπάρχει κάπου η ταξινόμηση σύμφωνα με τον net χρόνο;





SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  17:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

γέρος προς...γέρο απάντηση: συμφωνώ σε όλα εκτός απο το negative split, απλώς για να γίνει πρέπει να έχεις καιρό σαν το '11 η τουλάχιστον του "12, ο καιρός φυσικά εξαντλεί αναλογικά και τους πολύ καλούς, αλλά για τον μέσο δρομέα προσωπικά (5ος αθήνα, 11ος σύνολο) η υπέρβαση στην αυθεντική γίνεται μόνο με negative, η αλλιώς με το "δεκάρι της ζωής σου" (τό'κλεψα απο περιγραφή συντρέχτη)



Zoro, η θεωρία σου είναι ενδιαφέρουσα, αλλά δε μπόρεσα να την ελέγξω γιατί το site με τα αποτελέσματα σέρνεται και δε μπόρεσα να δω για αρκετούς από τους πρώτους τι κάναν το 2011. Οι δύο πρώτοι πάντως έκαναν positive split.

Αυτό που λέω είναι ότι αν υποθέσουμε ότι ενεργειακά για τον μαραθώνιο συμφέρει η ισοκατανομή της προσπάθειας, τότε στην Κλασική η ισοκατανομή συνεπάγεται positive split.

Ας λάβουμε επίσης υπόψη ότι με την αύξηση της έντασης της προσπάθειας, η αύξηση της κατανάλωσης υδατανθράκων δεν είναι γραμμική, αλλά μάλλον εκθετική, δηλ. βάζοντας την εντατική προσπάθεια που απαιτείται για γρήγορο δεύτερο μισό, θα χρειαστούμε περισσότερη ενέργεια από ότι αν κρατήσουμε την ένταση της προσπάθειας στα επίπεδα του πρώτου μισού. Καταλαβαίνω τη λογική του 10-ριου της ζωής μας, αυτό εξάλλου κάνω και εγώ, αλλά να θυμόμαστε ότι η αίσθηση της προσπάθειας είναι πολύ εντονότερη στο τελευταίο 10άρι, ακόμη και αν τρέχουμε με τον ίδιο ή αργότερο ρυθμό από το 1ο.

Όπως και να έχει, η θεωρία χωράει πολλή συζήτηση, εγώ προτείνω να κοιτάξει κανείς τα αποτελέσματα των πρώτων αθλητών κάθε χρονιάς και να βγάλει τα συμπεράσματά του.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000