Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

Ar1stot3lis
Newbie Forum Runner

Greece
40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  20:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τέταρτος Μαραθώνιος φέτος, όλοι στην κλασική (ή αυθεντική). Πρώτος στόχος ήταν -τί άλλο- ο τερματισμός. Δεύτερος στόχος ο τερματισμός σε καλή κατάσταση, δηλαδή με σώας τας φρένας και χωρίς τραυματισμούς. Τρίτος στόχος το ατομικό ρεκόρ (πέρυσι έκανα 3.59, μετά το 4.18 του 2010 και το 4.34 του 2008 και τέταρτος και τελευταίος στόχος το να τερματίσω κάτω από 3.50. Τελικά επιτεύχθηκαν όλοι οι στόχοι! Kαθαρός χρόνος 3.49.02, με ένα ωραιότατο negative split(1.58 το πρώτο μισό, 1.51 το δεύτερο). Νομίζω πως το negative split είναι το μυστικό για να κάνει κάποιος ατομικό ρεκόρ και μάλιστα να το κάνει και πιο ευχάριστα. Αξίζει τον κόπο να χαραμίσεις κάποια λεπτά από το ξεκίνημα, είναι σχεδόν βέβαιο πως στο τέλος θα δικαιωθείς, γιατί θα έχεις δυνάμεις για την προσωπική σου υπέρβαση.

Ο καιρός ήταν ιδανικός (για τους θεατές). Κάπως καλύτερος από το 2013, αλλά και πάλι κακός. Δεν μπορούσε να κάνει έναν καιρό όπως το 2011;;;

Nα είστε όλοι καλά, να έχετε υγεία και καλή αποκατάσταση! Το σίγουρο είναι ότι με τόσους αγώνες μέσα στο χειμώνα και στην άνοιξη, και να θέλουμε δεν μπορούμε να σκουριάσουμε!

Και κάτι ακόμα. Ο Μαραθώνιος της Αθήνας δε συγκρίνεται με κανέναν άλλο Μαραθώνιο στον κόσμο. Απλά γιατί είναι ο Αυθεντικός. Η στιγμή που στρίβεις στην Ηρώδου Αττικού και ξεπροβάλλει το Παναθηναϊκό Στάδιο έτοιμο να σε υποδεχθεί είναι σκέτη μαγεία...

Τρεχάτε ποδαράκια μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  20:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια σε όσους στάθηκαν στην αφετηρία και ξεκίνησαν τον αγώνα είτε τερμάτισαν είτε όχι αλλά και σε όσους δεν έτρεξαν αλλά ήταν εκεί για να δουν και να εμψυχώσουν τους δικούς τους ή απλά τους δρομείς γιατί ξέρουν ποσο σημαντικό είναι αυτό το παλαμάκι και το "Παμε, μπορείς".
Όσον αφορά τον αγώνα ο αρχικός στόχος βάσει προπονήσεων και εργομέτρησης έλεγε 3.35 με 3.40 με νορμαλ συνθήκες το οποίο λόγω εκκίνησης απο το 8ο μπλοκ αλλα και καιρού δεν μπορούσε να επιτευχθει με τίποτα. Στα πρώτα 7-8 χλμ ήμουν καρδιογραφημα απο τα ζιγκ-ζαγκ(δεν μπορουσα να τα αποφύγω δυστυχώς) και αφού σιγα σιγά έπιασα ρυθμό στο 14-15 μου έρχεται το πρώτο μήνυμα. Τρεχοντας σε κατηφόρα ένιωθα πόνους περίπου στα σημεία που είναι τα νεφρά και δεν μπορούσα να ανοίξω. Στη συνέχεια και μέχρι το 17-18 ηρέμησε κάπως αφού όμως είχα ρίξει λιγο τον ρυθμό αλλά απο το 18.5 και μετά με τελείωσε. Ουσιαστικά μέχρι εκεί ήταν ο αγώνας μου αφού αναγκάστηκα λόγω πονων να πηγαίνω με μάξιμουμ 9χλμ/ώρα. Απο το 22-23 μέχρι το 30 έλεγα εγκαταλείπω. Στο 30 σταμάτησα με σκοπό να εγκαταλείψω αλλά αφου έκατσα ένα δεκάλεπτο και με άφησαν λίγο οι πόνοι αποφάσισα να δοκιμάσω για ένα χλμ ακόμα να δω πως θα πάει. Παρ'ότι οι πονοι διατηρήθηκαν δεν είχαν την ίδια ένταση οπότε αποφάσισα να το πάω μέχρι τέρμα. Οι μόνες στιγμές που κατάφερα να περάσω το 9χλμ/ωρα ήταν με την βοήθεια των Λαγών στην Κατεχάκη(Παιδιά είστε τρομεροί!!!! Πολλά μπράβο) και μπαίνοντας στο στάδιο για να τερματίσω σε λίγα δευτερόλεπτα κάτω απο το 5ωρο.
Η όλη αίσθηση είναι ότι είναι τεράστια εμπειρία το να τρέξεις ένα μαραθώνιο αλλά μπορεί να πάει στράφι όλη η προσπάθεια απο πράγματα που ούτε καν υπολογίζεις. Ακομα και τον τερματισμό σε αυτό το μοναδικό στάδιο δεν τον ευχαριστήθηκα για τον απλούστατο λόγο επειδή ένιωθα οτι όσα συνέβησαν δεν με άφησαν να προσπαθήσω για ότι είχα προετοιμαστεί.

Μεγάλο σχολείο πάντως αλλά θα πέσει πολλή σκέψη για το αν θα γίνει δεύτερη επιχείρηση.

Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια σε όλους και πάλι και να είμαστε γεροί να τρέχουμε.

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mitsubae
Forum-Runner

Greece


61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  21:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά χαρά σε όλους.
Πρώτος μαραθώνιος και για μενα, στα 36 μου. Τρέχω εντελώς ερασιτεχνικά από τον Ιούλιο του 2012.

Λόγω πολλών συμβάντων τον τελευταίο καιρό, άλλων χαρούμενων (βλέπε τη γέννηση του δεύτερου γιού μου τον Απρίλη που μας πέρασε) και άλλων δυσάρεστων (τραυματικός πνευμοθώρακας τον Αύγουστο του 14 που με κράτησε 1 βδομάδα στο ΚΑΤ), είχα να τρέξω σοβαρά από τον ημιμαραθώνιο του Ναυπλίου, στον οποίο είχα κάνει καλή προπόνηση για τα δεδομένα μου.

Την προηγούμενη του μαραθωνίου, σε συζήτηση με το φίλο big -blue, προσπαθούσα να βρώ δικαιολογίες για να μην κατέβω. Θα βρέχει ρε, του έλεγα, καλά μ@λ@κ@ς είσαι, μου απάνταγε. Δεν χάνεται αυτός ο αγώνας...κατέβα και θα τερματίσεις.....

Το πρώτο ξυπνητήρι χτύπησε στις 5, το έκλεισα, το δεύτερο στις 5 και τέταρτο, μία από τα ίδια...κατα τις 5 και μισή με σήκωσε με το ζόρι η γυναίκα μου, σήκω τεμπέλη, θα χάσεις τον αγώνα...Σηκώθηκα, πλακώθηκα στα corn flakes, στα ψωμιά και τα μέλια, πήρα την τσαντούλα μου και βούρ για Κατεχάκη. Στη διαδρομή και βλέποντας τις κατηφόρες τρόμαξα...πραγματικά τρόμαξα...που πάς ρε Καραμήτρο....

Φτάνοντας στο χώρο του σταδίου κάτι άρχισε να αλλάζει, πάμε λέω και ότι βγεί, αρκεί και μόνο να τερματίσουμε! Αλλάζω, πάω ένα wc βρίσκω το φίλο big - blue και με τα πολλά βρίσκομαι στο block μου. Η στρατηγική μου ήταν ΑΠΛΑ να τερματίσω όρθιος, χωρίς να πονάω πολύ!

Ξεκινάμε χαλαρά και πάω χαλαρά μέχρι το 15. Εκεί νιώθω το στομάχι μου να κάνει κάτι κουλά, ρε γμτ λέω, θα πεθάνω. Βλέπω ένα ψιλικατζίδικο, μπαίνω μέσα, ΤΟΥΑΛΕΤΑ μάστορα φωνάζω...και σώθηκα! Άδειασμα χρειαζόμουν!!! Βγαίνω έξω και συνεχίζω μέχρι το 20. Μετά άρχισε το περπατοτρέξιμο...πολύ χαλαρά μέχρι το 31 και κάτι, εκεί κοντά στην Αγία Παρασκευή. Στη διάρκεια του περπατοτρεξίματος γνώρισα το Γιάννη από την Κατερίνη, πρώτος του Μαραθώνιος στα 58 του!

Με το που άρχισε η κατηφόρα, ανοίξαμε ξανά πάρα πολύ χαλαρά, με πόνους στα γόνατα αλλά ανοίξαμε...ο ένας τράβαγε τον άλλον μέχρι που φτάσαμε στο δρομέα, μετά στην Ηρώδου Αττικού, μετά στο Καλλιμάρμαρο, τί στιγμή θεε μου, έκλαψα σα μικρό παιδί! Τερμάτισα όρθιος τον πρώτο μου μαραθώνιο!!!

Ο χρόνος μου, άθλιος, 5:40 αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου μα καθόλου! Του χρόνου εύχομαι να κάνω ένα λεπτό λιγότερο, τίποτε άλλο!

Υπέροχος ο κόσμος, υπέροχοι οι εθελοντές, υπέροχα τα τύμπανα κάτω στη γέφυρα, δίνανε ρυθμό ακόμα και σε εμάς τους πολυυυυυ αργούς! Μπράβο στα παιδιά.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Μιχάλη (SIM) για τις πολύτιμες συμβουλές. Μιχάλη καλή επιτυχία την Κυριακή στην Κωνσταντινούπολη.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον big-blue για τα καντήλια και τη συμπαράσταση...μπράβο ρε θηρίο, το κανες το sub4!
Ευχαριστώ το Γιάννη από την Κατερίνη που αλληλοβοηθηθήκαμε στις ανηφόρες και τερματίσαμε μαζί στο στάδιο.
Χίλια ευχαριστώ στη γυναίκα μου που ακόμα ανέχεται τις τρέλες μου...

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΙΔΕΣ

Edited by - mitsubae on 10/11/2014 21:04:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  21:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
mitsubae σοβαρέψου.

Δεν υπάρχουν άθλιοιχρόνοι.
Απλά κάποιοι που έχουμε το προνόμιο να είμαστε πιο αργοί, θα σπάμε συνέχεια ρεκόρ. Σαν τον Μπούμκα ένα πράμα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  21:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κυριε προπονητα υποκλινομαι.

http://www.athensauthenticmarathon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=457&Itemid=137&lang=en
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  21:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mitsubae

Γειά χαρά σε όλους.
Πρώτος μαραθώνιος και για μενα, στα 36 μου. Τρέχω εντελώς ερασιτεχνικά από τον Ιούλιο του 2012.

Λόγω πολλών συμβάντων τον τελευταίο καιρό, άλλων χαρούμενων (βλέπε τη γέννηση του δεύτερου γιού μου τον Απρίλη που μας πέρασε) και άλλων δυσάρεστων (τραυματικός πνευμοθώρακας τον Αύγουστο του 14 που με κράτησε 1 βδομάδα στο ΚΑΤ), είχα να τρέξω σοβαρά από τον ημιμαραθώνιο του Ναυπλίου, στον οποίο είχα κάνει καλή προπόνηση για τα δεδομένα μου.

Την προηγούμενη του μαραθωνίου, σε συζήτηση με το φίλο big -blue, προσπαθούσα να βρώ δικαιολογίες για να μην κατέβω. Θα βρέχει ρε, του έλεγα, καλά μ@λ@κ@ς είσαι, μου απάνταγε. Δεν χάνεται αυτός ο αγώνας...κατέβα και θα τερματίσεις.....

Το πρώτο ξυπνητήρι χτύπησε στις 5, το έκλεισα, το δεύτερο στις 5 και τέταρτο, μία από τα ίδια...κατα τις 5 και μισή με σήκωσε με το ζόρι η γυναίκα μου, σήκω τεμπέλη, θα χάσεις τον αγώνα...Σηκώθηκα, πλακώθηκα στα corn flakes, στα ψωμιά και τα μέλια, πήρα την τσαντούλα μου και βούρ για Κατεχάκη. Στη διαδρομή και βλέποντας τις κατηφόρες τρόμαξα...πραγματικά τρόμαξα...που πάς ρε Καραμήτρο....

Φτάνοντας στο χώρο του σταδίου κάτι άρχισε να αλλάζει, πάμε λέω και ότι βγεί, αρκεί και μόνο να τερματίσουμε! Αλλάζω, πάω ένα wc βρίσκω το φίλο big - blue και με τα πολλά βρίσκομαι στο block μου. Η στρατηγική μου ήταν ΑΠΛΑ να τερματίσω όρθιος, χωρίς να πονάω πολύ!

Ξεκινάμε χαλαρά και πάω χαλαρά μέχρι το 15. Εκεί νιώθω το στομάχι μου να κάνει κάτι κουλά, ρε γμτ λέω, θα πεθάνω. Βλέπω ένα ψιλικατζίδικο, μπαίνω μέσα, ΤΟΥΑΛΕΤΑ μάστορα φωνάζω...και σώθηκα! Άδειασμα χρειαζόμουν!!! Βγαίνω έξω και συνεχίζω μέχρι το 20. Μετά άρχισε το περπατοτρέξιμο...πολύ χαλαρά μέχρι το 31 και κάτι, εκεί κοντά στην Αγία Παρασκευή. Στη διάρκεια του περπατοτρεξίματος γνώρισα το Γιάννη από την Κατερίνη, πρώτος του Μαραθώνιος στα 58 του!

Με το που άρχισε η κατηφόρα, ανοίξαμε ξανά πάρα πολύ χαλαρά, με πόνους στα γόνατα αλλά ανοίξαμε...ο ένας τράβαγε τον άλλον μέχρι που φτάσαμε στο δρομέα, μετά στην Ηρώδου Αττικού, μετά στο Καλλιμάρμαρο, τί στιγμή θεε μου, έκλαψα σα μικρό παιδί! Τερμάτισα όρθιος τον πρώτο μου μαραθώνιο!!!

Ο χρόνος μου, άθλιος, 5:40 αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου μα καθόλου! Του χρόνου εύχομαι να κάνω ένα λεπτό λιγότερο, τίποτε άλλο!

Υπέροχος ο κόσμος, υπέροχοι οι εθελοντές, υπέροχα τα τύμπανα κάτω στη γέφυρα, δίνανε ρυθμό ακόμα και σε εμάς τους πολυυυυυ αργούς! Μπράβο στα παιδιά.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Μιχάλη (SIM) για τις πολύτιμες συμβουλές. Μιχάλη καλή επιτυχία την Κυριακή στην Κωνσταντινούπολη.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον big-blue για τα καντήλια και τη συμπαράσταση...μπράβο ρε θηρίο, το κανες το sub4!
Ευχαριστώ το Γιάννη από την Κατερίνη που αλληλοβοηθηθήκαμε στις ανηφόρες και τερματίσαμε μαζί στο στάδιο.
Χίλια ευχαριστώ στη γυναίκα μου που ακόμα ανέχεται τις τρέλες μου...

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΙΔΕΣ



και συ σωραίος ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  22:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
διαβασα με προσοχη ολες τις περιγραφες! ειστε ολοι σας υπεροχοι! τοσο οι παλαιοι οσο και οι νεοι... οσο αξιοι θαυμασμου ειναι οι γρηγοροτεροι στο φορουμ λογω ταχυτητας , αλλο τοσο αξιοι ειναι και οι πιο αργοι που εχουν το σθενος να περπατοτρεχουν μερικες φορες για παραπανω απο 5 ωρες... μη ξεχνατε κατι... δε μπορει να το κανει ο καθενας αυτο που καταφερατε χθες... ειστε η elit των ψυχικα χαρισματικων αθλουμενων!!! σας ζηλευα εδω και βδομαδες που ειχε στραβωσει το πλανο μου και ακυρωθηκε η συμμετοχη μου... το τελευταιο βραδυ εμεινα αυπνος σαν να ειχα κι εγω να τρεξω... δεν ειχα ομως να τρεξω... ειχα την αγωνια για μερικους εξαιρετικους ανθρωπους που γνωρισα μεσα απο το φορουμ για το αν θα κατεφερουν να πανε ταμειο για τα κιλα ιδρωτα που σταξαν για μηνες πολλους. με μεγαλη μου χαρα ειδα οτι ολοι εισαστε καλα, οι χρονοι εχουν μικρη σημασια αλλα δε μπορω να μην σχολιασω τον ταπεινο spy που μαζευει εμπειριες και σπαει τα χρονομετρα του... το τρενο του Μανωλη πηγε... τρενο!!! και πολλοι αλλοι (sub3!!!) ειτε γρηγοροτεροι, ειτε πιο αργοι! αλλα οπως προανεφερα οι χρονοι ειναι αριθμοι . ο Κλασσικος ομως θελει ψυχη, και η καταθεση ψυχης δε μετριεται με νουμερα! ειστε η αφορμη που το 2015 θα δουμε φρεσκιες φατσουλες στις γειτονιες και στα παρκα με σορτσακια και μακο! και παλι ΑΞΙΟΙ. να εχετε καλη αποκατασταση και σωστη επανενταξη στα προγραμματα σας! ευχομαι την ανοιξη να ξανατρεξω διπλα (εεε... μην το παρουμε και τις μετριτοις!!!) σε παιδια (50+) που θα μου ξαναριξουν 1 ωρα στο κεφαλι, που θα με κραξουν ξανα και ξανα , αλλα θα με διδαξουν μεσα απο το φορουμ απο τις εμπειριες τους!
zoro μου τα ειπαμε... να ξερεις οτι ο χρονος σου ειναι τυρακι και εγω δε τσιμπαω!!! οποιος βιαζεται σκονταφτει δε λενε?
υγ. για τον Στρατο τι μπορω να πω? που να στραβωσουν ολα τα κουπια των Βαλκανιων... πλακα κανω εννοειται... φιλε μου θα κρατησω χαμηλα τον πηχη για να μπορεσεις να επιστρεψεις και να τα καταφερουμε μαζι! ειμαι σιγουρος οτι ο εθισμος στη μαραθωνια αποσταση δε θα σου επιτρεψει τη μακρα αποχη! οπως και να χει, να σε εχει ο Θεος γερο για να χαιρεσαι ο,τι κανεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  22:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποια στιγμή σκέφτηκα πως δε θα έρθεις...μπραβο που το διαχειριστηκες όπως έπρεπε αναλογικά με την "προετοιμασία" σου.
Έπρεπε να πραγματοποιηθεί αυτή η εμπειρία για να το παρεις λιγο πιο σοβαρά:)
Πάμε για Παλαμήδειο Δρόμο στις 30/11, χαλαρά, και μετά βουναλακια-τουριστικά;)
Υγ. Η σκηνή στο ψιλικατζίδικο θα ηταν κορυφαία!!!

quote:
Originally posted by mitsubae

Γειά χαρά σε όλους.
Πρώτος μαραθώνιος και για μενα, στα 36 μου. Τρέχω εντελώς ερασιτεχνικά από τον Ιούλιο του 2012.

Λόγω πολλών συμβάντων τον τελευταίο καιρό, άλλων χαρούμενων (βλέπε τη γέννηση του δεύτερου γιού μου τον Απρίλη που μας πέρασε) και άλλων δυσάρεστων (τραυματικός πνευμοθώρακας τον Αύγουστο του 14 που με κράτησε 1 βδομάδα στο ΚΑΤ), είχα να τρέξω σοβαρά από τον ημιμαραθώνιο του Ναυπλίου, στον οποίο είχα κάνει καλή προπόνηση για τα δεδομένα μου.

Την προηγούμενη του μαραθωνίου, σε συζήτηση με το φίλο big -blue, προσπαθούσα να βρώ δικαιολογίες για να μην κατέβω. Θα βρέχει ρε, του έλεγα, καλά μ@λ@κ@ς είσαι, μου απάνταγε. Δεν χάνεται αυτός ο αγώνας...κατέβα και θα τερματίσεις.....

Το πρώτο ξυπνητήρι χτύπησε στις 5, το έκλεισα, το δεύτερο στις 5 και τέταρτο, μία από τα ίδια...κατα τις 5 και μισή με σήκωσε με το ζόρι η γυναίκα μου, σήκω τεμπέλη, θα χάσεις τον αγώνα...Σηκώθηκα, πλακώθηκα στα corn flakes, στα ψωμιά και τα μέλια, πήρα την τσαντούλα μου και βούρ για Κατεχάκη. Στη διαδρομή και βλέποντας τις κατηφόρες τρόμαξα...πραγματικά τρόμαξα...που πάς ρε Καραμήτρο....

Φτάνοντας στο χώρο του σταδίου κάτι άρχισε να αλλάζει, πάμε λέω και ότι βγεί, αρκεί και μόνο να τερματίσουμε! Αλλάζω, πάω ένα wc βρίσκω το φίλο big - blue και με τα πολλά βρίσκομαι στο block μου. Η στρατηγική μου ήταν ΑΠΛΑ να τερματίσω όρθιος, χωρίς να πονάω πολύ!

Ξεκινάμε χαλαρά και πάω χαλαρά μέχρι το 15. Εκεί νιώθω το στομάχι μου να κάνει κάτι κουλά, ρε γμτ λέω, θα πεθάνω. Βλέπω ένα ψιλικατζίδικο, μπαίνω μέσα, ΤΟΥΑΛΕΤΑ μάστορα φωνάζω...και σώθηκα! Άδειασμα χρειαζόμουν!!! Βγαίνω έξω και συνεχίζω μέχρι το 20. Μετά άρχισε το περπατοτρέξιμο...πολύ χαλαρά μέχρι το 31 και κάτι, εκεί κοντά στην Αγία Παρασκευή. Στη διάρκεια του περπατοτρεξίματος γνώρισα το Γιάννη από την Κατερίνη, πρώτος του Μαραθώνιος στα 58 του!

Με το που άρχισε η κατηφόρα, ανοίξαμε ξανά πάρα πολύ χαλαρά, με πόνους στα γόνατα αλλά ανοίξαμε...ο ένας τράβαγε τον άλλον μέχρι που φτάσαμε στο δρομέα, μετά στην Ηρώδου Αττικού, μετά στο Καλλιμάρμαρο, τί στιγμή θεε μου, έκλαψα σα μικρό παιδί! Τερμάτισα όρθιος τον πρώτο μου μαραθώνιο!!!

Ο χρόνος μου, άθλιος, 5:40 αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου μα καθόλου! Του χρόνου εύχομαι να κάνω ένα λεπτό λιγότερο, τίποτε άλλο!

Υπέροχος ο κόσμος, υπέροχοι οι εθελοντές, υπέροχα τα τύμπανα κάτω στη γέφυρα, δίνανε ρυθμό ακόμα και σε εμάς τους πολυυυυυ αργούς! Μπράβο στα παιδιά.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Μιχάλη (SIM) για τις πολύτιμες συμβουλές. Μιχάλη καλή επιτυχία την Κυριακή στην Κωνσταντινούπολη.
Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον big-blue για τα καντήλια και τη συμπαράσταση...μπράβο ρε θηρίο, το κανες το sub4!
Ευχαριστώ το Γιάννη από την Κατερίνη που αλληλοβοηθηθήκαμε στις ανηφόρες και τερματίσαμε μαζί στο στάδιο.
Χίλια ευχαριστώ στη γυναίκα μου που ακόμα ανέχεται τις τρέλες μου...

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΙΔΕΣ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  22:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή το θέμα "στρατηγική για τον ΚΜΑ-ΑΜΑ", είναι πολύ σημαντικό και απίστευτα ενδιαφέρον, με διαφορετικές απόψεις & μιας και υπαρχει μεγάλη εμπειρία εδώ, δεν το συζητάμε σε νέο, ξεχωριστό post, για να είναι ευκολότερο στο ψάξιμο;

quote:
Originally posted by oldman

quote:
Originally posted by zoro

γέρος προς...γέρο απάντηση: συμφωνώ σε όλα εκτός απο το negative split, απλώς για να γίνει πρέπει να έχεις καιρό σαν το '11 η τουλάχιστον του "12, ο καιρός φυσικά εξαντλεί αναλογικά και τους πολύ καλούς, αλλά για τον μέσο δρομέα προσωπικά (5ος αθήνα, 11ος σύνολο) η υπέρβαση στην αυθεντική γίνεται μόνο με negative, η αλλιώς με το "δεκάρι της ζωής σου" (τό'κλεψα απο περιγραφή συντρέχτη)



Zoro, η θεωρία σου είναι ενδιαφέρουσα, αλλά δε μπόρεσα να την ελέγξω γιατί το site με τα αποτελέσματα σέρνεται και δε μπόρεσα να δω για αρκετούς από τους πρώτους τι κάναν το 2011. Οι δύο πρώτοι πάντως έκαναν positive split.

Αυτό που λέω είναι ότι αν υποθέσουμε ότι ενεργειακά για τον μαραθώνιο συμφέρει η ισοκατανομή της προσπάθειας, τότε στην Κλασική η ισοκατανομή συνεπάγεται positive split.

Ας λάβουμε επίσης υπόψη ότι με την αύξηση της έντασης της προσπάθειας, η αύξηση της κατανάλωσης υδατανθράκων δεν είναι γραμμική, αλλά μάλλον εκθετική, δηλ. βάζοντας την εντατική προσπάθεια που απαιτείται για γρήγορο δεύτερο μισό, θα χρειαστούμε περισσότερη ενέργεια από ότι αν κρατήσουμε την ένταση της προσπάθειας στα επίπεδα του πρώτου μισού. Καταλαβαίνω τη λογική του 10-ριου της ζωής μας, αυτό εξάλλου κάνω και εγώ, αλλά να θυμόμαστε ότι η αίσθηση της προσπάθειας είναι πολύ εντονότερη στο τελευταίο 10άρι, ακόμη και αν τρέχουμε με τον ίδιο ή αργότερο ρυθμό από το 1ο.

Όπως και να έχει, η θεωρία χωράει πολλή συζήτηση, εγώ προτείνω να κοιτάξει κανείς τα αποτελέσματα των πρώτων αθλητών κάθε χρονιάς και να βγάλει τα συμπεράσματά του.

A little less conversation, a little more action please...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  22:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

διαβασα με προσοχη ολες τις περιγραφες! ειστε ολοι σας υπεροχοι! τοσο οι παλαιοι οσο και οι νεοι... οσο αξιοι θαυμασμου ειναι οι γρηγοροτεροι στο φορουμ λογω ταχυτητας , αλλο τοσο αξιοι ειναι και οι πιο αργοι που εχουν το σθενος να περπατοτρεχουν μερικες φορες για παραπανω απο 5 ωρες... μη ξεχνατε κατι... δε μπορει να το κανει ο καθενας αυτο που καταφερατε χθες... ειστε η elit των ψυχικα χαρισματικων αθλουμενων!!! σας ζηλευα εδω και βδομαδες που ειχε στραβωσει το πλανο μου και ακυρωθηκε η συμμετοχη μου... το τελευταιο βραδυ εμεινα αυπνος σαν να ειχα κι εγω να τρεξω... δεν ειχα ομως να τρεξω... ειχα την αγωνια για μερικους εξαιρετικους ανθρωπους που γνωρισα μεσα απο το φορουμ για το αν θα κατεφερουν να πανε ταμειο για τα κιλα ιδρωτα που σταξαν για μηνες πολλους. με μεγαλη μου χαρα ειδα οτι ολοι εισαστε καλα, οι χρονοι εχουν μικρη σημασια αλλα δε μπορω να μην σχολιασω τον ταπεινο spy που μαζευει εμπειριες και σπαει τα χρονομετρα του... το τρενο του Μανωλη πηγε... τρενο!!! και πολλοι αλλοι (sub3!!!) ειτε γρηγοροτεροι, ειτε πιο αργοι! αλλα οπως προανεφερα οι χρονοι ειναι αριθμοι . ο Κλασσικος ομως θελει ψυχη, και η καταθεση ψυχης δε μετριεται με νουμερα! ειστε η αφορμη που το 2015 θα δουμε φρεσκιες φατσουλες στις γειτονιες και στα παρκα με σορτσακια και μακο! και παλι ΑΞΙΟΙ. να εχετε καλη αποκατασταση και σωστη επανενταξη στα προγραμματα σας! ευχομαι την ανοιξη να ξανατρεξω διπλα (εεε... μην το παρουμε και τις μετριτοις!!!) σε παιδια (50+) που θα μου ξαναριξουν 1 ωρα στο κεφαλι, που θα με κραξουν ξανα και ξανα , αλλα θα με διδαξουν μεσα απο το φορουμ απο τις εμπειριες τους!
zoro μου τα ειπαμε... να ξερεις οτι ο χρονος σου ειναι τυρακι και εγω δε τσιμπαω!!! οποιος βιαζεται σκονταφτει δε λενε?
υγ. για τον Στρατο τι μπορω να πω? που να στραβωσουν ολα τα κουπια των Βαλκανιων... πλακα κανω εννοειται... φιλε μου θα κρατησω χαμηλα τον πηχη για να μπορεσεις να επιστρεψεις και να τα καταφερουμε μαζι! ειμαι σιγουρος οτι ο εθισμος στη μαραθωνια αποσταση δε θα σου επιτρεψει τη μακρα αποχη! οπως και να χει, να σε εχει ο Θεος γερο για να χαιρεσαι ο,τι κανεις!



Την περιγραφή μου την διάβασες? Είδες πώς με πήγε η κούρσα? Ζουμί κυριολεκτικά...
Τον επόμενο Σεπτέμβρη όπως σου έγραψα και στο Φατσοβιβλίο στόχος είναι ένα Παγκόσμιο κωπηλασίας στο Βέλγιο... Δεν θέλω να το χάσω!!! Όσο για την ΚΛΑΣΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ σαν supporter θα ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ σε κάποιο σημείο ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ΧΘΕΣ....
Τώρα έχω καλά στο πετσί μου τι σημαίνει ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ και να θαυμάσεις την ψυχή που καταθέτει ένας μαραθωνοδρόμος. Αν μπορείς να του "σκουπίσεις λίγο το μέτωπο" και να του δώσεις δύναμη έστω για ένα μέτρο ακόμα... θα είναι βάλσαμο.

Και αυτό έχω σκοπό να πράξω του χρόνου. Πριν τρέξω μαραθώνιο 1η φορά έβλεπα τους τερματισμούς, θαύμαζα τους ανθρώπους που το έκαναν αλλά δεν είχα ιδέα τι περνούσαν ως το Στάδιο. Τώρα που ξέρω τι θυσίες έχει ο καθένας κάνει για να βρεθεί στον Μαραθώνα ξημερώματα με κάθε καιρό... ε το μόνο που έχω να κάνω είναι να του δώσω όση πνοή μπορώ.

Τώρα που έχω καλυτερεύση από την αφυδάτωση και μπορώ να κρατήσω τροφή και κάποια υγρά μέσα μου, καθυσηχάζει και η ένταση των τελευταίων ωρών, σκέφτομαι τον Echetlos, Stratus, Sissy, Tazi, Elda και Γρηγόρη, Skoteino, Aimilia και πραγματικά τους θαυμάζω για αυτό που μας πρόσφεραν χθες.... Σαν τα παιδιά αυτά υπήρχαν χιλιάδες κόσμου σε όλη την διαδρομή που έκαναν το ίδιο...
Respect σε αυτούς τους ανθρώπους...
Στο νομισματοκοπείο απέξω από τη θολούρα μου ζαλίστηκα και έπεσα στον δρόμο, όταν συνήλθα ήταν από πάνω μου μια κυρία μεγάλη σε ηλικία που με σπαστά ελληνικά μου είπε "ΟΛΑ ΚΑΛΑ" ενώ μου έκανε μασάζ στα πόδια... την ευχαρίστησα και εκείνη έβγαλε ένα μαντήλι και μου καθάρισε το πρόσωπο. "Τώρα που είσαι καλά, συνέχισε... με την ευχή μου".



Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannakis
Forum-Runner

63 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  23:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πραγματικά το συναίσθημα στην ηρόδου αττικου είναι ανεπανάληπτο. Μόνο για αυτό το συναίσθημα αλλα και για τα δακρυσμένα μάτια όταν είδα τους ανθρώπους που αγαπώ στο καλιμάρμαρο, του χρόνου θα ξαναστειθώ πρώτα ο θεός στην αφετηρία . Ο μαραθώνιος πάνω απ´ όλα είναι μάθημα ζωής για όλους μας. Σε ατσαλώνει και φέρνει ξανά στην επιφάνεια αρετές που βρίσκονται σε λήθη. Κάθε άρνηση μου να παραδοθώ και να εγκαταλείψω θα είναι και ενα παράσημο στη ψυχή . Παράσημο όχι για να το βλέπουν οι συνάνθρωποι μου εξαργυρόνοντας ματαιοδοξία , αλλά να το ανασύρω γώ όποτε χρειαστεί ώστε να αντλώ δύναμη.
Μακάρι να μπορούσα να δώσω λίγο απ´ την ευτυχία μου κατά τον τερματισμό σε κάποιον που θέλει να το κάνει αλλά έχει αναστολές. Αλλά αυτός ο αγώνας είναι σοφά ποιημένος. Αποτελεί μάλλον κάποιο μυστήριο καθώς μόνο η βιωματική μέθοδος μπορεί να σου δώσει πραγματικές απαντήσεις

" ότι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  23:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giannakis

Πραγματικά το συναίσθημα στην ηρόδου αττικου είναι ανεπανάληπτο. Μόνο για αυτό το συναίσθημα αλλα και για τα δακρυσμένα μάτια όταν είδα τους ανθρώπους που αγαπώ στο καλιμάρμαρο, του χρόνου θα ξαναστειθώ πρώτα ο θεός στην αφετηρία . Ο μαραθώνιος πάνω απ´ όλα είναι μάθημα ζωής για όλους μας. Σε ατσαλώνει και φέρνει ξανά στην επιφάνεια αρετές που βρίσκονται σε λήθη. Κάθε άρνηση μου να παραδοθώ και να εγκαταλείψω θα είναι και ενα παράσημο στη ψυχή . Παράσημο όχι για να το βλέπουν οι συνάνθρωποι μου εξαργυρόνοντας ματαιοδοξία , αλλά να το ανασύρω γώ όποτε χρειαστεί ώστε να αντλώ δύναμη.
Μακάρι να μπορούσα να δώσω λίγο απ´ την ευτυχία μου κατά τον τερματισμό σε κάποιον που θέλει να το κάνει αλλά έχει αναστολές. Αλλά αυτός ο αγώνας είναι σοφά ποιημένος. Αποτελεί μάλλον κάποιο μυστήριο καθώς μόνο η βιωματική μέθοδος μπορεί να σου δώσει πραγματικές απαντήσεις

" ότι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο"


Συγχαρητήρια. Και γω έτσι ένιωσα... συμφωνω απολύτως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  23:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια παρατήρηση βάση της (μικρής) προσωπικής εμπειρίας μου. Ήμουν στο 6ο block δηλαδή στους δρομείς των τεσσερεσίμησι ωρών. Στα πρώτα 10 χιλιόμετρα έβλεπα κόσμο συνέχεια να με περνάει. Μερικοί μάλιστα πήγαιναν απίστευτα γρήγορα από την αρχή κάνοντας ελιγμούς ή τρέχοντας στο πεζοδρόμιο. Αντίθετα γύρω στη μία το μεσημέρι όταν μπήκα στην Αθήνα, οι περισσότεροι δρομείς που ήταν μπροστά μου δεν έτρεχαν αλλά περπατούσαν. Κοιτώντας στα αποτελέσματα το κόσμο που έκανε παρόμοιο χρόνο με μένα (4.50), είδα πάρα πολλούς που ξεκίνησαν με pace 5.00 ή και λιγότερο για να φτάσουν στο τέλος να πηγαίνουν με 8.30 ή 9.00. Είναι χαρακτηριστικό ότι βάση των αποτελεσμάτων έχω ανέβει στην κατάταξη 2.370 θέσεις από το 10ο χιλιόμετρο ως τον τερματισμό!
Συμπέρασμα: αν δεν είσαι πολύ καλά προπονημένος ή έμπειρος και πας γρηγορότερα απ' ότι μπορείς να υποστηρίξεις για 42 χιλιόμετρα κινδυνεύεις να διαλυθείς (ή να τραυματιστείς όπως βλέπω πολλούς να λένε ότι τους συνέβη) και να τερματίσεις κάνοντας τα τελευταία 10 χιλιόμετρα περπατώντας. Είναι πολύ ασφαλέστερο να ξεκινήσεις συντηρητικά με σταθερό ρυθμό μέχρι το 32 και αν έχεις δυνάμεις να ανοίξεις στο τέλος παρά το αντίθετο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  23:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Pheidias

Θέλω από το φόρουμ αυτό να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους τους φίλους του RunningNews.

Σε όλους εσάς, είτε γνωριζόμαστε προσωπικά είτε όχι, που όλοι είμαστε νιώθω μια παρέα σε αυτές τις σελίδες και το φόρουμ, που όλοι ποτίσαμε με ιδρώτα τους ίδιους δρόμους, νιώσαμε τις ίδιες αγωνίες και πόθους, χαρές και λύπες, νίκες και ήττες, σπάσαμε ο καθένας τα δικά του ρεκόρ, των χρονομέτρων ή της φαντασίας μας, προ παντός της ζωής...

Επιτρέψτε μου να υπερηφανευθώ λίγο· το sub3 ήταν ένα όνειρο ζωής που δεν ήξερα αν θα κατάφερνα ποτέ, και έγινε εχθές. To 2:57:57 του χρονομέτρου θα μείνει στην μνήμη μου για πάντα. Με το Καλλιμάρμαρο να λάμπει, τον κόσμο να χαίρεται, να φωνάζει, να ζει.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους ξανά!

...
Υ.Γ. RunningNews, RunningNews... είσαι εδώ;! Από τώρα περιμένω την ενημέρωση της λίστας των top μαραθωνοδρόμων της χρονιάς!



Φειδία εδωσες ρέστα!!!! Αξιος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DaedraLord
Forum-Runner

Greece


181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2014 :  23:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητηρια σε όσους τερμάτισαν ή ακόμη κι αν εγκατέλειψαν. Όποιον αγώνα κι αν έδωσαν, όση προετοιμασια κι αν έκαναν. Γιατί όπως είχε πει ένας τύπος που έχασε πόσα κιλά και έτρεξε μαραθώνιο. Όσο κάθονται στον καναπέ τους σκας γύρο

----------
http://www.movescount.com/members/DaedraLord
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000