Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  16:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Koukouvagia

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

ΔΩΡΕΑΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Στο facebook, κάντε φίλο τον Simos Ath, έχει χιλιάδες φτογραφίες στην Ηρ. Αττικού.


Δε μπορούμε να τις βρούμε αλλιώς;



Αυτές; Δε νομίζω.



Βρε Αλεξάνδρα, μιας και είναι φίλος σου, δεν του λες να κάνει public το άλμπουμ, να μην τον πρήζουμε τον άνθρωπο στα friend requests;

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...



Wait
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  16:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάντε friend request ston Simo Ath στο FB. Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Όντως η μπλούζα είναι υπέροχη αλλά όταν την έβαλα μετά τον αγώνα και περίμενα να δω κανέναν φίλο, τότε πραγματικά ο ήλιος με έκαψε!



@sam and all: η καλύτερη μπλούζα είναι η "αόρατη"!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikewithbike
Forum-Runner

Greece


120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού πέρασαν οι πρώτες ώρες και τα συναισθήματα καταστάλαξαν, είπα κι εγώ να καταθέσω την δική μου εμπειρία.
Το κείμενο βγήκε μεγάλο και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη γιαυτό...

Αυτός ήταν ο δεύτερος μαραθώνιος για μένα, παρότι ακόμα δεν έχω κλείσει 2 “δρομικά” χρόνια (τα κλείνω τον Φλεβάρη).
Η πρώτη φορά (το '13) ήταν λίγο τραυματική, ξεκίνησα αρκετά πιο γρήγορα με αποτέλεσμα να σκάσω στο 30ο και
αποκορύφωμα να “σβήσω” στο 40ο χλμ (αυτό το κρατάμε για μετά...), τελικά τερμάτισα σε 4h54'.

Φέτος έφτασα στην αφετηρία πολύ διαφορετικά, είχα την καθοδήγηση ενός πολύ έμπειρου φίλου (πρώτα από όλα)
και προπονητή, που με οδήγησε με ασφάλεια και ακρίβεια εκεί που ήθελα, να σπάσω τις 4 ώρες.

Αλλά να τα πάρουμε από την αρχή,
Η προετοιμασία πήγα αρκετά καλά και ένιωθα πολύ καλά την τελευταία εβδομάδα (η υποψία πόνων και ενοχλήσεων
τις τελευταίες 3-4 μέρες μάλλον ψυχολογικό πρόβλημα ήταν παρά σωματικό). Το μόνο μου άγχος ήταν ο καιρός (καθότι ήξερα από
την προηγούμενη χρονιά τι σημαίνει ζέστη+υγρασία) αλλά όλα τα δελτία μας βεβαίωναν ότι σίγουρα θα έχει συννεφιά και μάλλον και βροχή...
Το τι είχε τελικά το είδαμε όλοι.
Το πρωί που σηκώθηκα και είδα καταγάλανο ουρανό πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου... οκ προχωράμε παρακάτω λέω δεν θα κολλήσουμε εδώ.

Φτάνουμε με αυτοκίνητο στο Μαραθώνα και πάω να παραδώσω τα πράγματα... ΧΑΜΟΣ... η λέξη είναι λίγη να περιγράψει τι γινόταν.
Εκεί χάθηκα με την παρέα μου και δεν τους ξαναβρήκα. Κατάφερα μετά από 20 λεπτά να έχω δώσει τα πράγματα και να προσπαθώ
να βρω λίγο χώρο για προθέρμανση. Εκεί βρίσκω μια άλλη παρέα από τη Χωράφα και κάνουμε λίγο ζέσταμα και διατάσεις. Τουαλέτα ...
δεν πρόλαβα να πάω. Μπαίνω στο 4ο μπλοκ 9 παρά τέταρτο και λέω “μπορεί να μην χρειαστεί...”
Την ώρα που πήγαινα για το μπλοκ χάνω και την άλλη παρέα και είμαι μόνος τελικά. Δεν πειράζει λέω καλύτερα να συγκεντρωθώ πιο άνετα στο στόχο.
Ο στόχος μου ήταν να μην ξεπεράσω τους 161 παλμούς μέχρι το 32ο χλμ ώστε να είμαι άνετος ενεργειακά στο τελευταίο 10αρι να τα δώσω όλα.
Ξεκινάω προσπαθώντας να μην παρασυρθώ από τον ενθουσιασμό και να κρατήσω για τα πρώτα 2 χιλιόμετρα ρυθμό κοντά στο 6'/km
Στο πρώτο χιλιόμετρο πάω με 5'56” και τα δύο επόμενα με 5'40”, καλά είναι τώρα ο στόχος είναι το 5'30” για τα πρώτα 10 και μετά πάμε με τους παλμούς.
Θέλω να κρατηθώ στο 156-160 (στην κορυφή της ανηφόρας το πολύ 163, max έχω 189) και τα καταφέρνω πραγματικά με φοβερή ακρίβεια.
Στην παρέα με λένε “κουρδιστό” γιαυτό το λόγο, όταν μου δώσουν ένα ρυθμό έχω ένα φοβερό τρόπο να τον ακολουθώ και να τον κρατάω σταθερό.
Μετά το 10ο χλμ ο παλμογράφος κάνει “πικαρίσματα” στους 185 για δευτερόλεπτα (μάλλον λόγω τρίχας) αλλά ευτυχώς αυτό σταματάει μετά από 3-4 χλμ
Στο 15ο τελικά αποφασίζω ότι πρέπει να “αδειάσω” την κύστη μου σε ένα θάμνο γιατί παρακάτω στην πόλη θα είναι πιο δύσκολο να βρω μέρος...
Κρατάω lap με βάση τις ταμπέλες της διοργάνωσης και παρά τη στάση, το 15ο χλμ μου γράφει 4'37” !!! λέω δεν είναι δυνατόν, κάποιο λάθος έγινε,
δεν έγινα ξαφνικά υπεραθλητής, η απάντηση στο αμέσως επόμενο ... 7'24” εντάξει απλά είχαν βάλει λάθος την ταμπέλα του 15.
Φτάνω τον ημί σε 1h58' και είμαι πολύ φρέσκος, ωραία λοιπόν όλα πάνε καλά, στον ίδιο χρόνο (1h57') είχα κάνει το Ελευσίνα-Μέγαρα βάση
προπονητικού πλάνου. Περιμένω τις δύσκολες ανηφόρες και σκέφτομαι απλά να μην ξοδέψω δυνάμεις εκεί, θα μου χρειαστούν μετά.
Τελικά φτάνω στο 30 σε 2h50' και νιώθω πολύ καλά, καμία σχέση με πέρισυ, έχω στο μυαλό μου να περάσω πρώτα και τη γέφυρα του Σταυρού
και μετά να “ανοίξω” ρυθμό. Από το 32 έως και 35 πάω πολύ καλά, περίπου 5'15”/km και νιώθω αρκετά καλά, κάπου εκεί όμως αρχίζει το
δεξί πόδι να μην ανταποκρίνεται “απόλυτα καλά”, σαν να μην το ελέγχω 100%. Επειδή έχω ένα θέμα με τη μέση χρόνια που με χτυπάει εκεί
καταλαβαίνω ότι είναι νευρομυϊκό το θέμα και κόβω λίγο ρυθμό φοβούμενος τα χειρότερα.
Εκείνη την ώρα αρχίζω τους υπολογισμούς, μετράω τα κουκιά μου να δω αν μου βγαίνουν ώστε να πετύχω το στόχο μου... κάτω από 4h
Καταλαβαίνω ότι με παίρνει να πάω και λίγο πιο αργά και φτάνω στο 5'20”/km. Τώρα έρχεται το “ψυχολογικό” όριο του 40ου χιλιομέτρου.
Εκεί πέρισυ έπεσα 20 λεπτά σχεδόν λιπόθυμος... το μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια καμιά φορά, και για μια στιγμή νομίζω ότι ζαλίζομαι ξανά.
Μαζεύω τις δυνάμεις μου και λέω δεν γίνεται έφτασα ως εδώ μια χαρά, δεν θα κολλήσω τώρα, ο κόσμος σε αυτό το σημείο ήταν ότι χρειαζόμουν
περισσότερο, ειδικά στα τελευταία δυο χιλιόμετρα η ώθηση που μου έδιναν ήταν τεράστια.
Τερμάτισα σε 3h56' (καθαρός χρόνος) πανευτυχής που πέτυχα το στόχο μου και που ένιωθα πραγματικά καλά, μπήκα στο στάδιο με μια ξαφνική πλημμύρα
συναισθημάτων, μάλλον η ένταση του αγώνα τόση ώρα δεν τα άφηνε να βγουν στην επιφάνεια, που νόμιζα ότι θα με πάρουν τα ζουμιά αλλά τη γλύτωσα...

Να ευχαριστήσω,
όλους όσους βοηθούν κάθε χρόνο να γίνει αυτός ο αγώνας (και όλοι οι άλλοι) , αυτοί είναι οι ήρωες που τραβάνε όλο το ζόρι για να κάνουμε εμείς το χόμπι μας.
Όλο τον κόσμο που στάθηκε ώρες κάτω από τον ήλιο και μας βοήθησε τα μέγιστα σε κρίσιμα (η και όχι τόσο) σημεία του αγώνα.
Την οικογένειά μου, που ανέχεται τις τρέλες μου και την “απουσία” μου για τις ανάγκες αγώνων και προπονήσεων όλο το χρόνο
και επιπλέον είναι εκεί και μου στέκεται σε καλές και κακές στιγμές.
Και κυρίως τον φίλο, αδερφό, “γιατρό”, ψυχολόγο και δεν ξέρω τι άλλο, προπονητή μου Περικλή, που με έφτασε με μαεστρία μεγάλη
και με ασφάλεια σε αυτό το κατόρθωμα... φίλε σ' ευχαριστώ πραγματικά από καρδιάς, και το ταξίδι συνεχίζεται...


Υ.Γ. Ήθελα να κάνω negative split, βγήκε σχεδόν ίσο (10” λιγότερο το δεύτερο μισό), πιστεύω ότι ότι “έργο” γλιτώνεις από τις ανηφόρες
και το δίνεις στην κατηφόρα, σου κερδίζει χρόνο...

You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rocky

Για 5η χρονια σερι καταφερα μεσα απο τις αντιξοοτητες που αντιμετωπισα μεσα στο 2014 να ειμαι και παλι στην εκκινηση - 5ω και 9λ μετα περναγα την γραμμη του τερματισμου... ο πιο δυσκολος αγωνας που εχω τρεξει ποτε - Ευχομαι σε ολους υγεια! Και του χρονου.....

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN



...να ετοιμάζεται το Rocky VII παρακαλώ!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tη βρήκα και την ποστάρω,αν δεν κάνω λάθος είναι ο Γιώργος(zoro).

http://www.vice.com/gr/read/marathonios-athina-fotografies



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 11/11/2014 17:34:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aυτός δεν χρειάζεται συστάσεις



"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο που τις βρήκες? Είναι εκπληκτικές!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Νίκο που τις βρήκες? Είναι εκπληκτικές!!!


http://www.vice.com/gr/read/marathonios-athina-fotografies

Το μεγαλείο του μαραθώνιου, στο 40 χλμ!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Αν μπορει καποιος να ανεβασει τη διαδρομη του μαραθωνιου.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


Ο ιός του ΚΜΑ μεταδόθηκε :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  17:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rocky

Για 5η χρονια σερι καταφερα μεσα απο τις αντιξοοτητες που αντιμετωπισα μεσα στο 2014 να ειμαι και παλι στην εκκινηση - 5ω και 9λ μετα περναγα την γραμμη του τερματισμου... ο πιο δυσκολος αγωνας που εχω τρεξει ποτε - Ευχομαι σε ολους υγεια! Και του χρονου.....

___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN



Μπράβο Γιάννη!
Μακρυά από τραυματισμούς πλέον!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2014 :  21:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikewithbike

Πολύ όμορφες φωτογραφίες σε αυτό το link http://www.vice.com/gr/read/marathonios-athina-fotografies

όπου έχει και μια του "Στρατηγού"...
Ιικό
You know that thing in your head that says 'you really shouldn't be doing this'?....... Well we don't have that. Mark Cavendish




Σούπερ!!!
Που την βρήκαν αυτή την φωτογραφία;! Λειπει το λογότυπο του χωριού μου!!!

Ευχαριστούμε!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  07:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενταξει, τον απομυθοποιω τωρα.... τελικαι ιδρωνει ΚΑΙ ο zoro... με ειχε κανει να πιστευω οτι δεν ανεβαζει πανω απο 140!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  08:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Τι λέτε ρε!
Απίστευτο!!!
Αντε να δουλέψεις...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2014 :  08:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σοκ και δεος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000