Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 32ος Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός 9 Νοε 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 70

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  14:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...μπράβο Άρη!!! Καταπληκτικός, υπομονετικός και...ΕΠΙΜΩΝ! Αυτά που χρειάζονται τα 42 χιλιόμετρα κατά τη διάρκεια των οποίων όπως και εσύ έγραψες, πολλά μπορούν να συμβούν!!!

(ξανα)έτρεξα μαζί σου!

Πατώντας στην προετοιμασία που έχεις κάνεις, στο Ναύπλιο - αν απλά έχει όντως δροσούλα και λιγότερη υγρασία από αυτήν που αισθανθήκαμε στην Αθήνα - θα κάνεις "πτήση εδάφους-εδάφους"!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zakis
Forum-Runner

149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/11/2014 :  14:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε για την αφήγηση. Σαν το ζήσαμε κι εμείς μαζί σου. Συγχαρητήρια για όλα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2014 :  11:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Aroulio, υπέροχη περιγραφή, ευχαριστούμε.
Παρότι είμαι πολύ πιο άπειρος δρομέας θα καταθέσω μια άποψη προς συζήτηση σχετικά με τη κλασική διαδρομή και την τακτική που πρέπει να ακολουθούν δρομείς του επιπέδου μας. Λέω του επιπέδου μας γιατί κι εγώ έκανα παρόμοια προετοιμασία με σένα. Max 50 km τη βδομάδα και 4 long runs (20-24-28-32). Στόχος μου ήταν να τρέξω τον πρώτο μου μαραθώνιο σε 6΄20΄΄- 6΄30΄΄ για να κάνω χρόνο περί τις 4.30΄. Μόλις είδα το πρωί τον ήλιο και την υγρασία αναθεώρησα το στόχο και είπα πάω πιο χαλαρά με στόχο να κάνω κάτω από τις 5 ώρες. Ακολούθησα αργό ρυθμό από την αρχή (αν θες να δεις τα περάσματά μου το bib μου ήταν το 9687), έφτασα εντελώς ξεκούραστος στο 20 Km, έβγαλα αξιοπρεπώς τις ανηφόρες, μετά το 32 δεν είχα πολλές δυνάμεις να ανοίξω αλλά τερμάτισα πανευτυχής σε 4.50΄ (μέσο pace 6΄52΄΄) με σχεδόν even splits. Κοιτώντας τα αναλυτικά αποτελέσματα είδα ότι από το 10ο χιλιόμετρο μέχρι το τέλος προσπέρασα 2.700 δρομείς. Ήδη από το 20 και μετά πολλοί περπατάγανε, ενώ μόλις μπήκα Αθήνα (γύρω στις μία το μεσημέρι) η πλειοψηφία των δρομέων περπάταγε, δεν έτρεχε.
Πού θέλω να καταλήξω; Νομίζω ότι πολλοί τρέχουν έχοντας από πριν ένα προκαθορισμένο στόχο και στο τέλος η κλασσική τους διαλύει. Οι μέτριοι δρομείς μάλλον πρέπει να τρέχουν όπως σε ένα long run μέχρι το 32 και μετά να δώσουν ότι έχουν. Σε κάθε άλλη περίπτωση κινδυνεύουν να υποστούν τιμωρία από την Κλασσική Διαδρομή που μας περιμένει στη γωνία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2014 :  12:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
διαφωνω καθετα, εντελως λάθος άποψη.
δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος από το να κατεβαίνεις σε μαραθώνιο χωρίς προκαθορισμένο χρονικό στόχο. η αναθεώρηση του στόχου ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ της κούρσας προς τα κάτω, είναι ενδεικτική άπειρου δρομέα, και προς τα πάνω ενδεικτική μη ρεαλιστικού στόχου πριν τον αγώνα (μιλάω για αποκλίσεις πάνω από 10λεπτά σε ΜΗ ακραίες καιρικές συνθήκες).
εγώ μόνο σε μία κούρσα αναθεώρησα το στόχο προς τα κάτω, επειδή πήγαινα για πολύ θετικό σπλιτ (από μόνο του ενδεικτικό απειρίας) και τελικα έκανα even split και PB (ήταν όμως σύμπτωση, θα μπορούσα να χτυπήσω τοίχο από το 20ο χλμ).
ο μεγαλύτερος χαμένος επαναλαμβάνω είναι αυτός που θα κατέβει στον αγώνα είτε χωρίς στόχο, είτε χωρίς χρονόμετρο (μου εχει συμβει και αυτό).

ΥΓ: συγχαρητήρια για τον τερματισμό σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2014 :  14:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Aytoxeiras: ευχαριστώ. Δεν είπα να κατεβαίνεις χωρίς στόχο. Αυτό που ψάχνω ως πρωτάρης στη κλασική διαδρομή είναι το ποια στρατηγική πρέπει να ακολουθήσει ένας δρομέας που παίζει στις 4.30-5.00 ώρες. Έφαγα πολύ χρόνο κοιτάζοντας τα αναλυτικά αποτελέσματα δρομέων που τερμάτισαν σ' αυτό το χρονικό όριο και είδα ότι ένα σημαντικό ποσοστό έχει κυριολεκτικά διαλυθεί στο δεύτερο μισό του αγώνα. Ξεκίνησαν με 5'20" και τερμάτισαν με 8 και 9'00". Και λέω μήπως στη κλασσική πρέπει να πηγαίνουμε πιο συγκρατημένα σε σχέση με τους στόχους που μας δίνουν τα προπονητικά προγράμματα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2014 :  14:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μεγάλη συζήτηση, όμως ειδικά για την "αυθεντική" διαδρομή πρέπει εκτός του αρχικού πλάνου με νορμάλ καιρικές συνθήκες πρέπει να υπάρχει ωποσδήποτε και ένα δεύτερο, ειδικά για δρομείς των 4:30+ πόσο μάλλον για πρωτάρηδες (που είχε αρκετούς φέτος) όταν ο καιρός είναι με ζέστη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2014 :  13:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tα συγχαρητήρια και απο εμένα και καλή συνέχεια....

Οι δυσκολίες της ζωής αντιμετωπίζονται συνήθως με τρείς τρόπους:την ελπίδα,το όνειρο και το χιούμορ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2014 :  17:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panas73

@Aytoxeiras: ευχαριστώ. Δεν είπα να κατεβαίνεις χωρίς στόχο. Αυτό που ψάχνω ως πρωτάρης στη κλασική διαδρομή είναι το ποια στρατηγική πρέπει να ακολουθήσει ένας δρομέας που παίζει στις 4.30-5.00 ώρες. Έφαγα πολύ χρόνο κοιτάζοντας τα αναλυτικά αποτελέσματα δρομέων που τερμάτισαν σ' αυτό το χρονικό όριο και είδα ότι ένα σημαντικό ποσοστό έχει κυριολεκτικά διαλυθεί στο δεύτερο μισό του αγώνα. Ξεκίνησαν με 5'20" και τερμάτισαν με 8 και 9'00". Και λέω μήπως στη κλασσική πρέπει να πηγαίνουμε πιο συγκρατημένα σε σχέση με τους στόχους που μας δίνουν τα προπονητικά προγράμματα;


προσωπικά μετά από 20αγώνες, τολμώ ΤΩΡΑ να πω ότι ξέρω πως να διαχειριστώ τις δυνάμεις μου σε ποσοστό 100% (για να έχω δηλ. τη μέγιστη σχέση απόδοσης/προπόνησης). Οι πρώτοι αγώνες είναι για να ξεφοβηθείς την απόσταση, οι επόμενοι για να μάθεις το σωμα σου, και οι τελευταίοι για να μάθεις να το πηγαίνεις στα όρια.
το δείγμα σου ειναι εντελώς αναξιόπιστο και τα συμπεράσματα σου εντελώς αυθαίρετα, ή όπως θα λέγαμε στη στατιστική έχει selection bias, μια και γενικεύεις αναφερόμενος σε μια συγκεκριμένη κατηγορία μαραθωνοδρόμων: αυτή των άπειρων ερασιτεχνών δρομέων που σκοπό έχουν απλά να τερματίσουν εντός του χρονικού ορίου.
το οτι ενας άπειρος ερασιτέχνης δρομέας κάνει πολύ θετικό σπλιτ είναι ο κανόνας, δε χρειάζεται να παρατηρήσεις τα αποτελεσματα του ΚΜΑ για να το καταλαβεις. Ή για να στο πω αλλιώς: αυτό συμβαίνει σε ΟΛΟΥΣ τους μαραθωνίους του κόσμου, δεν καταλαβαινω γιατί μιλάμε ειδικά για τον ΚΜΑ.
δεν θελω να σου φαινομαι επιθετικός, απλά θεωρώ αυτά τα συμπεράσματα επιπόλαια και εγώ αυτά δεν τα αφήνω να πέσουν κάτω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panas73
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2014 :  23:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Aytoxeiras, καλά κάνεις και απαντάς, αυτό επιδιώκω άλλωστε γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ ότι το δείγμα αφορά συγκεκριμένη υποκατηγορία δρομέων (αν και κάποιος που ξεκινά να τρέχει μαραθώνιο με 5'20" δεν έχει στόχο απλά τον τερματισμό). Θα το θέσω λίγο διαφορετικά το ερώτημα: κατά τη γνώμη σου, κάποιος μέτριος και άπειρος δρομέας, που τρέχει μαραθώνιο για πρώτη, δεύτερη ή τρίτη φορά τι στρατηγική πρέπει να ακολουθήσει; Και η στρατηγική αυτή πρέπει να είναι ίδια ανεξαρτήτως μαραθωνίου ή ο ΚΜΑ έχει ιδιαιτερότητες;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aytoxeiras
Elite Forum-Runner

1247 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2014 :  00:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η στρατηγική είναι πάντα η ίδια: θετεις συγκεκριμενο χρονικό στόχο, όχι ευρος μισαώρου, εύρος πενταλέπτου, και επιδιώκεις σταθερό τεμπο και even split. στην κλασσική αυτό μπορεί να γίνει και negative split λόγω της ιδιομορφίας της απόστασης.
ο άπειρος δρομέας που τρέχει για πρώτη φορά πρέπει κατά τη γνώμη μου να τρέχει σε πολύ αργότερο τεμπο από ότι στο μεγαλύτερο λονγκ ραν του. πολύ αμφιβάλλω αν στους δρομείς του 5ωρου υπάρχει εστω και ενας με αρνητικό ή εστω με ουδετερο σπλιτ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2014 :  11:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ όλη την παρέα για τα σχόλιά σας.

Ο σκοπός της συγγραφής δεν ήταν να περηφανευτώ για κάτι, το οποίο έτσι κι αλλιώς, όλοι μας εδώ μέσα κάνουμε. Άλλος μακρύτερα, άλλος γρηγορότερα, άλλος με τα gadjetάκια κι άλλος με τις αισθήσεις, όλοι είμαστε Δρομείς. Η ιδέα μου μπήκε όταν διάβασα το «Ο δικός μου 30ος Κλασσικός Μαραθώνιος Αθηνών» της marmite το 2012. Ευχαριστώ για την έμπνευση Γιάννα. Οπότε σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να καταγράψω την εμπειρία μου και για να τη μεταφέρω στους άλλους και κυρίως για να θυμάμαι κάποτε το παρελθόν μου. Βοηθάει επίσης κι η καταγραφή -τουλάχιστον για κάποιους σημαντικούς αγώνες που έχω τρέξει- στην προσπάθεια μελέτης καταστάσεων, στρατηγικής κλπ και στην αποφυγή μελλοντικών λαθών. Ε, κάπου εκεί επηρεάστηκα και από τα σεντόνια του Etien, έγινε η ζημιά και το γύρισα σε υπερπαραγωγές τύπου «Ben Hur».

@Echetlos
Νίκο, φιλοδοξώ να γράψω 900km στις 15 εβδομάδες από 1/12 και μετά, δηλαδή 60/εβδομάδα (άρα αύξηση 20%), υπολογίζοντας λίγο πιο χαλαρά τις 3 πρώτες εισαγωγικές εβδομάδες και τις 3 τελευταίες και με κορύφωση τα 75-80.

@trexantiris
Μανώλη, συμφωνώ για την υγρασία και πιθανόν να έχεις δίκιο στα περί αφυδάτωσης που μου ανέφερες. Το 2013 πίνοντας και τρώγοντας στη διαδρομή γύρισα σπίτι στο βάρος μου. Φέτος έκανα τα ίδια, ήπια νερό σε όλους τους σταθμούς, ίσως λίγο λιγότερο απ΄ όσο έπρεπε γιατί φοβόμουν πιθανό φούσκωμα και ανακατωσούρα, και τελικά γύρισα σπίτι 2 κιλά ελαφρύτερος! Το στομάχι πάντως είχε θέμα πριν το 20οkm πολύ νωρίς για αφυδάτωση δηλαδή.

@Panas73
Φίλε, συμφωνώ σε πολλά μαζί σου. Το 2012 στον 1ο μου ΚΜΑ με ελάχιστα χιλιόμετρα στα πόδια μου δε μ΄ ένοιαζε ο χρόνος. Φέτος όμως με κορύφωση τα 65χλμ και με 8LR είχα κάποιες παραπάνω απαιτήσεις. Ο καλύτερος πάντως αγώνας μου από άποψη αισθήσεων παραμένει το 30άρι στα Γιάννενα το 2013, όπου το πήγαμε παρέα χαλαρά ως Long Run με σταθερό ρυθμό 6:25-6:30 από την αρχή ως το τέλος και τερματίσαμε χαρούμενοι και ξεκούραστοι (σε φλατ έδαφος και με 10 βαθμούς όμως).

Οπότε ή πάμε για τη δόξα (χαλαρά), ή πάμε με τη λόξα (ρολόι)!


@Autoxeiras
Μάριε (αν θυμάμαι καλά) σχετικά με τη στρατηγική, ειδικά του ΚΜΑ, μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες. Αρχές Οκτωβρίου, μελετώντας περυσινά επίσημα περάσματα, πέρασα σε excel τα στοιχεία 200 δρομέων που τερμάτισαν στο 4:09:30 +/- δύο λεπτά, δηλαδή 4:08-4:12. Άπειρους δρομείς δεν τους λες πάντως!

Αποτέλεσμα:

Μέσο 1ο ΗΜΙ 1:57:17 (@5:34)
Μέσο 2ο ΗΜΙ 2:12:10 (@6:16)

Επίσης, 1ο μισό σε 47% του χρόνου και 2ο μισό το υπόλοιπο 53% !!!!!

Άρα, (γενικώς) ακόμα και οι ελαφρώς περπατημένοι λυγάνε στην Κλασσική


Παραθέτω τα δεδομένα για μελέτη

5άρια 10άρια ΗΜΙ %
5km Net time 0:27:23 0:27:23 0:05:29
10km Net time 0:54:33 0:27:10 0:05:26 0:54:33 0:05:27
15km Net time 1:22:21 0:27:47 0:05:33
21.1km Net time 1:57:17 0:34:56 0:05:44 1:02:44 0:05:39 1:57:17 0:05:34 47,0
25km Net time 2:21:11 0:23:54 0:06:08
30km Net time 2:52:45 0:31:34 0:06:19 0:55:28 0:06:14
35km Net time 3:24:37 0:31:53 0:06:23
40km Net time 3:56:19 0:31:42 0:06:20 1:03:35 0:06:21
Finish Net time 4:09:27 0:13:07 0:05:58 2:12:10 0:06:16 53,0
4:09:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2014 :  11:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Aroulio επίτρεψε μου να πιστεύω πως αν τα έκανες τα περάσματα ανάποδα (6:21 το πρώτο πεντάρι και πάει λέγοντας), θα έκανες ΑΝΕΤΑ 03:ΧΧ:ΧΧ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2014 :  17:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
than τα περάσματα που γράφει στο τέλος δεν είναι τα δικά του, αλλά των 200 αυτών δρομέων που πήρε ως δείγμα. Τα δικά του είναι: 6:13 - 6:12 - 6:00 - 6:00 - 6:42 - 7:50 - 6:45 - 7:00 - 6:50.
Μάλλον έπρεπε να ξεκινήσει πιο αργά, αλλά πάλι δύσκολα θα έπιανε το στόχο του που ήταν μέσος ρυθμός 6:00 γιατί στα τελευταία δύο 5άρια θα έπρεπε τα πάει περίπου στο 5:40. Πιστεύω όμως ότι αν πήγαινε με 6:20 για το πρώτο μισό θα είχε δυνάμεις για να αντέξει στον ίδιο ρυθμό για όλο τον αγώνα και θα έκανε καλύτερο χρόνο από αυτόν που έκανε. Όλα αυτά τα συμπεράσματα βάσει του αποτελέσματος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rades
Forum-Runner



51 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/12/2014 :  22:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια aroulio. Το ξανάζησα μαζί σου, σε ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2014 :  16:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η νικήτρια (Ρήγα) της αυθεντικής δήλωσε συμμετοχή στον μαραθώνιο του Χιούστον.
Η λεπτομέρεια είναι ότι είναι τον Γενάρη ο αγώνας
2 μήνες και κάτι απο Αθήνα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 70 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000