Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 προβλημα με τα τζελακια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

broutos
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/11/2013 :  17:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα τζελακια με δημιουργουν τεραστιο προβλημα στο στομαχι.τι θα μπορουσα να παρω στους αγωνες αντι για τζελακια.;;;εχω δοκιμασει ολες τις εταιριες που εχουν τζελακια

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  12:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τί πρόβλημα σου δημιουργεί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  12:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
ισοτονικο, μπανανες και σταφιδες (τα εχω δοκιμασει ολα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

afentis
Elite Forum-Runner

Greece


1563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  12:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

ισοτονικο, μπανανες και σταφιδες (τα εχω δοκιμασει ολα)



Το ισοτονικό σώζει κάπως την κατάσταση αλλά δεν προσφέρει την απαιτούμενη ενέγεια όπως τα τζελάκια. Οι μπανάνες και σταφίδες είναι πιο δύσπεπτα σχε σχέση με τα gel και αμφιβάλω αν είναι η λύση στο πρόβλημά του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  13:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειχα καπου διαβασει οτι μπορεις να κανεις homemade τζελακι αναμειγνυοντας μελι και μελασσα (τη βρισκεις σε οποιοδηποτε μαγαζι βιολογικων...το ξενο ονομα της ειναι blackstrap molasses) με αναλογια 7:1 (7 κουταλιες μελι πχ, 1 κουταλια μελασσα). Και αν θες μπορεις να προσθεσεις και μια ιδεα αλατι (κατα προτιμηση παλι βιολογικο μη επεξεργασμενο, ωστε να εχει αρκετους ηλεκτρολυτες, γιατι ειχα διαβασει οτι το επεξεργασμενο του εμποριου εχει ουσιαστικα μονο νατριο!)
Για να το κανεις μαλιστα και λιγοτερο παχυρευστο ωστε να καταναλωνεται ευκολοτερα οσο τρεχεις μπορεις να το αραιωσεις με (ελαφρως ζεσταμενο) νερο, πειραματιζομενος ωστε να βρεις την πυκνοτητα που σε βολευει!

Μου ειχε φανει πολυ ενδιαφερουσα ιδεα, και θα θελα να το κανω καποια στιγμη ωστε να εχω δικα μου υγιεινα και πολυ οικονομικοτερα τζελ...ολη η ιστορια κολλαει στον τροπο που θα τα μεταφερεις.
Αν βρεις κατι να σε βολεψει για μεταφορα, δοκιμασε το.....και πες μας και τον τροπο που σκεφτηκες!


---------------------------

Edited by - Lazy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  15:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρουτε, πίνεις αρκετο νέρο με κάθε τζελ ? Αν τα αρνείσαι ,εκπαιδεύεσαι σε ισοτονικα και στερεή τροφή όπως μπανάνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

broutos
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  16:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι mbair τα πινω με αρκετο νερο..,απλα οπως με εχουν πει πιο εμπειροι δρομεις με πολλους μαραθωνιους οτι καλως ή κακως το τζελακι θεωρειτε απαραιτητο... afenti για να καταλαβεις πηρα στην κλασσικη τζελακι στο 21 χιλιομετρο και μετα 2 λεπτα αρχισα να κανω εμετο μεχρι τον τερματισμο.. το ιδιο προβλημα ειχα και στο λογκ ραν αλλα αλλαζα εταιριες μηπως ξεπεραστει το προβλημα.οι σταφιδες απο την αλλη λενε οτι φερνουν διαρροια;;;.μια λυση που βλεπω ειναι να κανω εργομετρικες εξετασεις ωστε να διαπιστωσω τι ποσοτητα υδατανθρακως χρειαζομαι σε καθε αγωνα και να βρω τροπους ωστε να παρω αυτους υδατανθρακες..μια λυση μπορει να ειναι efs liquid shot που ειναι gel χωρις συστατικα gel ή να κανω το σπιτικο τζελακι που λεει η lazy ή να πορευτω με μπανανες,συκα και σταφιδες και ο θεος βοηθος...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  16:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
διάρροια δεν ξέρω αν φέρνουν οι σταφίδες αλλά ότι και να φέρνει ένα φαγητό σε τέτοιο πράγμα δεν συμβαίνει εκείνη την στιγμή, αλλά στον επόμενο... κυκλο (μετά από 10-12 ώρες).
Αν η μπανάνα είναι γινομένη και όχι καμιά άγουρη, θα με συμπαθάς Afenti κατεβαίνει σούπερ σε σχέση με το τζελάκι.

Βρούτε σκέφτομαι ότι το tzelaκι για τον εμετό ήταν η αφορμή και όχι η αιτία εκείνη την ώρα. Είχες ήδη πάθει ζημιά, αφυδατωθεί, χαλάσει τους ηλεκτρολύτες σου κτλ.

Πάντως ο γενικός κανόνας είναι, δεν παίζουμε πάνω στον αγώνα με νέες δοκιμές. Όλα τα δοκιμάζουμε στα τρεξίματά μας, ειδικά σε τρεξίματα των 25-30χλμ, ώστε να ξέρουμε τι μας "πάει".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mpampis
Forum-Runner

163 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  18:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προβληματα εχω και εγω με τα τζελ αλλα οχι την ωρα της ληψης ...στον μαραθωνιο πηρα 4 τζελακια και 1 ωρα περιπου μετα τον τερματισμο αρχισε το σταμαχι να διαμαρτηρεται μεχρι που εκανα εμετο και ηρεμησα .... στα long run ομως δεν συμβαινει αυτο ...Αυτη η ασχημη στιγμη μου συνεβει 2 φορες και οι 2 ηταν σε αγωνες με πολυ ζεστη.
Καποιος λοιπον που ειπε οτι ειναι απο την ζεστη αυτη η αντιδραση του οργανισμου,δηλαδη λογω ζεστης και μερικης αφυδατωσης δεν μπορεσε ο οργανισμος να το αφομοιωση....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

broutos
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  18:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
deorum γιατι να εχω ομως αφυδατωθει αφου μεχρι το 21χλμ ειχα παρει 4 saltstick επεινα νερο καθε 2.5 χλμ;;;;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pontios85
Forum-Runner

112 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  18:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κ εγω στο παρανεστι κοντεψα να μεινω για παντα εκει τζελακια κ μ...............εμετους διαροιες πεθανα σας λεω απο το 30 μεχρι το 60 πηγαινα χαλια θα εγκατελειπα αλλα με εφαγε το πεισμα στον στρατο μας λεγαν ο τολμων νικα ε και εγω το πιστεψα χα χα χα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NikosA
Forum-Runner

Greece


79 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  21:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit NikosA Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα παιδιά
προσωπικά εμένα σχετικό πρόβλημα με τζελάκι μου δημιουργούν της GU μου είπαν ο,τι της High5 είναι πολύ καλά έχω πάρει 2 αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα ( High5 έχεις δοκιμάσει ?? ) επίσης αντί για τζελάκι μπορείς να δοκιμάσεις τα GU Chomps που είναι ένα σακουλάκι που έχει τα συστατικά του τζελ σε περιπου 12-15 καραμελιτσες που ειναι και πολυ ωραιες για μένα ειδικά το peach σαν γεύση.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως μπορείς να ρίξεις και σε αυτά μια ματία σαν τα ζαχαρωτά τα haribo είναι και τα τρωως π.χ καθε 10-15 λεπτα και κάθε σακουλάκι το κρατάς για περίπου μια ώρα και 15 λεπτά. Εγώ προσωπικά τα δοκίμασα την Κυριακή και έμεινα πολύ ευχαριστημένος ούτε καούρες και πολύ καλή δουλεία εξίζει μία δοκιμή ;) GU Chomps
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lazy
Senior Forum-Runner



438 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  22:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by broutos
... ή να κανω το σπιτικο τζελακι που λεει η lazy...



Μη δωσει καποιος μια συνταγη.....αμεσως να του βγει το ονομα!!

---------------------------

Edited by - Lazy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2013 :  23:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάντα είχα θέμα με τα τζελάκια από οποιαδήποτε εταιρία και να είχα δοκιμάσει, με άλλα τζέλ λιγότερα προβλήματα με άλλα πολλά ιδίως στομαχικά, έτσι πάντα γέμιζα το στομάχι μου κατά την διαδρομή κάποιου αγώνα με διάφορα ''καλούδια'' μέχρι που στο Παρανέστι τον προηγούμενο μήνα έπειτα από προτροπή κορυφαίου αθλητή του χώρου δοκίμασα τα Αμερικάνικα τζελάκια της ΗΑΜΜΕR NUTRITION, κατευθείαν σε αγώνα χωρίς να προηγηθεί έλεγχος σε προπόνηση, τι να πω, κανένα πρόβλημα ούτε για δείγμα, όλα τελείωσαν άψογα με 6 τζελάκια και για τα 46 χλμ. Να σημειώσω ότι εκτός από τα προαναφερόμενα δεν έβαλα στο στόμα απολύτως τίποτα. Θα τα ξαναδοκιμάσω όμως μια που αγόρασα καμιά 20αριά έτσι για απόθεμα, αλλά να τονίσω για να μην υπάρχει παρεξήγηση αλλά και υποψία διαφήμησης προιόντος: ότι ταιριάζει σε κάποιον δεν πάει να πει ότι θα ταιριάξει και στον άλλο, αυτό γίνεται με όλα, είτε είναι ρούχα, είτε παπούτσια, είτε τζελάκια, είτε ηλεκτρολύτες, κτλ.
Άν κάποιος άλλος φίλος τα δοκίμασε ας μας πει και την δική του άποψη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

broutos
Newbie Forum Runner



4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2013 :  10:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σορρυ lazy..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mbair
Elite Forum-Runner

1233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/11/2013 :  00:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκίμασε κάτι τέτοιο ίσως
http://www.wiggle.co.uk/clif-bar-shot-bloks-18-x-60g/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000