Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 9ος Διεθνής Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 62

nikoshunter
Newbie Forum Runner

Greece
4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  12:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω φωτογραφίες το 9ου μαραθωνίου Μέγας Αλέξανδρος στο αγώνισμα των 10000 μέτρων;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HUNG OVERUNNER 7
Advanced Forum-Runner

Greece


286 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  15:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά αυτός ο μαραθώνιος μου πηγαίνει!!το νέο ατομικό ρεκόρ είναι γεγονός 3:43:17 11 λεπτά γρηγορότερα.αν και ο στόχος ήταν κάτω από 3:40 εγώ είναι πολύ χαρούμενος!!μέχρι το 28 ήμουν ακριβός μέσα στο πλάνο μου,παρακολουθούσα τον αγώνα μου με το χρονόμετρο μου,και τις χιλιομετρικες ενδείξεις,στο 30 χωρίς να αισθάνομαι ότι έχω κουραστεί ιδιαίτερα,και να νιώσω ότι έχω κόψει τον ρυθμό μου,αντιλαμβάνομαι ότι έχω μείνει πίσω 1:30 λεπτό εκτός πλάνου!!αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα!!εκεί λοιπόν αποφάσισα να συνεχίσω στο ρυθμό που είχα,χωρίς να χαλαρώσω,και ότι ήθελε γράψει το χρονόμετρο.στο 36 συνάντησα και ένα φίλο,όπου τον πήρα,μεταφορικά από το χέρι,και χωρίς να σκεφτώ τον χρόνο μου τερματίσαμε μαζί.για να τον ανεβάσω ψυχολογικά του είπα ότι 500 μετρά πριν τον τερματισμό,θα περιμένει η παρέα μου,ώστε να μου δώσει μια μπύρα,ώστε τα τελευταία μέτρα να χουμε το καλύτερο τονωτικό!!φυσικά ο τερματισμός ήταν φαντασμαγορικός,με την μπύρα να λούζει το κορμί μου,από την κορφή μέχρι τα νύχια.Η γιορτή συνεχίστηκε μετά,που είχε βέβαια αρχίσει με τον ερχομό μου στην Θεσσαλονίκη την Τετάρτη έως και Σάββατο,με καλή παρέα και άφθονες,τι άλλο,μπύρες,πενταήμερη ένα πράγμα,μέχρι τις πρωινές ώρες!!

HUNG OVERUNNER 7 : φτάσε εκεί που νομίζεις ότι δεν μπορείς ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  16:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

quote:
Originally posted by zoro

quote:
Originally posted by kalogeridis

εγω κανω καλαμπουρι, για να πειραξω τους προλαλησαντες που ανεβαζαν σιγα σιγα τον αριθμο. για μενα φετος δεν εχει αλλο μαραθωνιο. στοχευω να ξεκινησω απο τον ιουνιο προετοιμασια για τον αλεκο του 15 με ενδιαμεσο στοχο τον νυχτερινο της σαλονικης.να μαζεψω χλμ γιατι με τα ~400 που κατεβηκα και τις 2 φορες δε μπορουσα να ελπιζω σε κατι καλυτερο. θελω να βελτιωθω στο δρομικο στυλ (πατημα στο μεσο τμημα) ριχνοντας τις επιδοσεις σε 10 και ημι. θελω του χρονου να ειμαι σε θεση να σπασω το 4ωρο χωρις να ταλαιπωρηθω υπο οποιεσδηποτε καιρικες ή σωματικες προυποθεσεις. ευσεβεις ποθοι!


κάνε πρόγραμμα για 10άρι απο Σεπτέμβριο και απο Ιανουάριο για μαραθώνιο

στο 10αρι θα κοιταξω να βελτιωθω μεσω της προετοιμασιας για τον νυχτερινο τον οκτωμβριο. δε προλαβαινω να κανω χωριστη προετοιμασια για 10, ημι μεχρι το οκτωμβριο με ενδιαμεσα διαστηματα αποθεραπειας με το πεσιμο των κυκλων προετοιμασιας. επισης θελω να εχω μαζεψει πολλα χλμ αλλα χωρις να υπερβω τα 60 χλμ/εβδομαδα γι αυτο και θα ξεκινησω αρκετα νωρις φετος. καλως εχοντων θα εχω 5-6 μηνες να δουλεψω ολες τις προσαρμογες που ψαχνω!
συν τη δουλεια που θα πεσει στην ενδυναμωση κορμου (και λιγη διαιτουλα δεν εβλαψε κανενα!)


εάν θέλεις να δείς μεγάλη βελτίωση κάνε καθαρά για 10άρι πρόγραμμα το φθινόπωρο και δες τον ημί σαν ένα....νυχτερινό long (εκτός πλάνου)!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  17:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εξισου καλο δειχνει αυτο που προτεινεις και η αληθεια ειναι οτι θα μου ειναι βολικοτερο μεσα στο κατακαλοκαιρο με τα τρεξιματα που θα εχω με τον junior. και με αυτον τον τροπο θα μαζεψω ικανοποιητικα χλμ εν οψει αλεκου (λιγοτερα ομως απο αυτο που σκεφτομαι εγω, χωρις ωστοσο να αποτελει μεγαλο προβλημα). το θεμα που προκυπτει με μια τετοια αλλαγη ειναι οτι στερουμαι επιλογων καλου 10αριου χωρις στριμωγματα, εκεινη την εποχη στη συμπρωτευουσα. καταλαβαινω οτι η βαση ειναι το 10αρι και οτι πρεπει να εστιασω εκει . ισως αν δεν ειχα τα θεματα με τη μεση και την αναγκαστικη μακρα αποθεραπεια που θα ακολουθησω, να ξεκινουσα απο μαιο για 10ρι και να τα προλαβαινα ολα. με στοχο τον ημι , ειμαι απλας και εχω αγωνα στοχο με μετρο συγκρισης τον περσινο... ενω με αυτο που προτεινεις , θα τρεξω τον ημι εκτος πλανου με τα ρισκα μιας τετοιας επιλογης και θα ψαχνω να βρω 10αρι της προκοπης για υλοποιηση στοχου. εν κατακλειδι, προφανως και ξερεις τι λες , αλλα για μια ακομα φορα οι συνθηκες ειναι τετοιες που δε θα μου επιτρεψουν να κανω το σωστο. απλα θα προσπαθησω να σαρωσω οτι σε 10-15 χλμ αγωνα θα μου προκυπτει μεσα στο προγραμμα του ημι, δουλευοντας τη βελτιωση του 10αριου. πιστευω οτι ετσι μου ταιριαζει περισσοτερο. οπως και να χει τον στοχο μου θα τον πετυχω.
υγ. ισως βαλω και διαλλειματικες στο προγραμμα για να συμπληρωσω τα τρεξιματα σταθερου ρυθμου που εκανα μεχρι σημερα. δεν εκανα καθολου απο φοβο μυικων τραυματισμων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  18:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by HUNG OVERUNNER 7

παρακολουθούσα τον αγώνα μου με το χρονόμετρο μου,και τις χιλιομετρικες ενδείξεις,στο 30 χωρίς να αισθάνομαι ότι έχω κουραστεί ιδιαίτερα,και να νιώσω ότι έχω κόψει τον ρυθμό μου,αντιλαμβάνομαι ότι έχω μείνει πίσω 1:30 λεπτό εκτός πλάνου!!αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα!!



Να σου το εξηγησω εγω! Το ταμπελακι του 30 ηταν στα 30.4 συμφωνα με το garmin μου, ενω το 29 αλλα και το 31 ηταν στα +200μ. Ετυχε να περναμε τα 30 μαζι με κατι λαλους και τους ρωταω ποσο γραφει το ρολοι τους και μου απαντανε το ιδιο 30.4. Οποτε με την ταχυτητα που πηγαινες λογικο στα 200μ να δειξει 1 και κατι λεπτο παραπανω. Τωρα για τη συνεχεια δεν ξερω τι εγινε, μπορει να χαλαρωσες σταδιακα χωρις να το καταλαβεις.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HUNG OVERUNNER 7
Advanced Forum-Runner

Greece


286 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  19:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

[quote]Originally posted by HUNG OVERUNNER 7

παρακολουθούσα τον αγώνα μου με το χρονόμετρο μου,και τις χιλιομετρικες ενδείξεις,στο 30 χωρίς να αισθάνομαι ότι έχω κουραστεί ιδιαίτερα,και να νιώσω ότι έχω κόψει τον ρυθμό μου,αντιλαμβάνομαι ότι έχω μείνει πίσω 1:30 λεπτό εκτός πλάνου!!αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω ακόμα!!



Να σου το εξηγησω εγω! Το ταμπελακι του 30 ηταν στα 30.4 συμφωνα με το garmin μου, ενω το 29 αλλα και το 31 ηταν στα +200μ. Ετυχε να περναμε τα 30 μαζι με κατι λαλους και τους ρωταω ποσο γραφει το ρολοι τους και μου απαντανε το ιδιο 30.4. Οποτε με την ταχυτητα που πηγαινες λογικο στα 200μ να δειξει 1 και κατι λεπτο παραπανω. Τωρα για τη συνεχεια δεν ξερω τι εγινε, μπορει να χαλαρωσες σταδιακα χωρις να το καταλαβεις.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις


Γεια σου Ελντα!!είσαι η μόνη που μίλησα και στην Αθήνα,και στην Θεσσαλονίκη από το Φόρουμ!!αυτήν τη φορά σε κατάλαβα από το καπελάκι.και εγώ αυτό υποψιαζόμουν,λίγο πριν δω το 30,είχα την αίσθηση ότι το έχω περάσει,και ότι θα περιμένω να δω το 31 πλέον.αλλά μέσα στην ροή του αγώνα δεν είχα την ψυχραιμία να το διαχειριστώ σωστά.με συνέπεια να μην πιέσω άλλο από εκεί και πέρα,πιστεύοντας ότι θα ήταν υπερβολικά δύσκολο να ξανακερδίσω το χαμένο χρόνο.άλλωστε πάλι το ατομικό ρεκόρ θα ήταν μεγάλο.και σπουδαιότερο ρόλο έπαιξε το ότι συνάντησα τον φίλο στο 36,και έπειτα κατά κάποιον τρόπο πήγαινα πιο πολύ στο ρυθμό του.αλλά δεν το μετανιώνω γιατί αυτή είναι η μαγεία του μαραθωνίου,να συμπάσχεις,και να συμπορεύεσαι με τους συναθλητές σου.αυτό κάνει τον μαραθώνιο,να μην είναι μοναχικό άθλημα,και συνάμα μοναδικό,και τόσο συγκινητικό!!πάντως αυτό το λάθος της διοργάνωσης σε μένα στοίχισε.χάρηκα που σε είδα,και εύχομαι να τα λέμε σε κάθε μαραθώνιο!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  19:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Μιχάλη, αέρας!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HUNG OVERUNNER 7
Advanced Forum-Runner

Greece


286 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  20:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Μπράβο Μιχάλη, αέρας!

"My sport is your sport's punishment"


Ευχαριστώ Νικόλα!!με εσένα τα είπαμε στην τιμημένη ψάθα!!!εύχομαι σύντομα να τρέξουμε ένα αγώνα μαζί!!

HUNG OVERUNNER 7 : φτάσε εκεί που νομίζεις ότι δεν μπορείς ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  23:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by HUNG OVERUNNER 7

quote:
Originally posted by echetlos

Μπράβο Μιχάλη, αέρας!

"My sport is your sport's punishment"


Ευχαριστώ Νικόλα!!με εσένα τα είπαμε στην τιμημένη ψάθα!!!εύχομαι σύντομα να τρέξουμε ένα αγώνα μαζί!!

HUNG OVERUNNER 7 : φτάσε εκεί που νομίζεις ότι δεν μπορείς ....



Θα τρέξετε....
την ΚΜΑ 2014...
έτσι echetlos????

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anna_ves
Elite Forum-Runner

Greece


1101 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  23:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το δικό μου ρολόι μέτρησε τη διαδρομή εντελώς κουκουρούκου... 43.5 μου το έβγαλε. Μπορώ να πω ότι χάθηκα από θέμα ρυθμού μερικές φορές, αλλά ΟΚ, δεν πήγαινα και για κανένα παγκόσμιο ρεκόρ. (υπογραφή... η μπανόφι - stratus ακόμα γελάω!)

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  00:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratos_al

Θα τρέξετε....
την ΚΜΑ 2014...
έτσι echetlos????

Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.



Ο κόσμος αποφάσισε ότι είμαι καλύτερος χειροκροτητής απ' ότι δρομέας, οπότε...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  09:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τη μετρηση των gps τα εχουμε πει.Μην περιμενετε ακριβεια 100%.Εμενα μεχρι το 25 που το ειχα ανοικτο εδειξε 100 μετρα παραπανω.Φετος στο 20αρι του ΣΔΥΑ ,ετρεξα με δυο gps και ειχαν διαφορα μεταξυ τους 80 μετρα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  10:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

Για τη μετρηση των gps τα εχουμε πει.Μην περιμενετε ακριβεια 100%.Εμενα μεχρι το 25 που το ειχα ανοικτο εδειξε 100 μετρα παραπανω.Φετος στο 20αρι του ΣΔΥΑ ,ετρεξα με δυο gps και ειχαν διαφορα μεταξυ τους 80 μετρα.


Εννοειται οτι δεν περιμενουμε απολυτη ακριβεια. Εγω εξαλλου ετσι εβγαλα ολο το μαραθωνιο, υπολογιζοντας το πραγματικο μου pace βασει της χλμ αποστασης απο τα ταμπελακια, ωστε να μην την πατησω θεωρωντας οτι πηγαινω στο ρυθμο που ηθελα (χωρια που κρατωντας το μυαλο μου απασχολημενο με υπολογισμους περνουσαν τα χλμ κι η ωρα χωρις να το καταλαβαινω). Στο τελος το πραγματικο μου pace ηταν συν 2"/min απο αυτο που ειχε γραψει το ρολοι, οπως ακριβως το ειχα υπολογισει. Αλλα στο 30 ηταν οντως 200μ πιο περα το ταμπελακι.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  11:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φωτογραφίες έχει εδώ:

https://www.dropbox.com/sh/su193e1xkfe90fh/yM4EyoYgsB#/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  14:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και δωρεάν φωτογραφίες φέτος, μπράβο τους και γι'αυτό και όσο θυμάμαι τον πρώτο μου μαραθώνιο που ήταν την άνοιξη του '10.....η μέρα με την νύχτα....άλλη διοργάνωση......ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην ομάδα που είναι απο πίσω......ειδικά εαν καταφέρουν και τον 'σταμπιλάρουνε" π.χ την τελευταία Κυριακή του Μαρτίου η την πρώτη Κυριακή του Απριλίου ( και όχι όπως πάει τώρα πάντα 2 Κυριακές πριν το...πάσχα) θα είναι πολύ καλύτερα για όλους και για τους.....χορηγούς (που μάλλον δεν θέλουν...)!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 62 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000