Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Συναντήσεις - Προπονήσεις
 Έρευνα για σύλλογο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα  

Whitespy
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/08/2018 :  00:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα είμαι 19 ετών και θα ήθελα να ασχοληθώ με τον στίβο αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.Είμαι 1,85μ ύψος και 100 κιλά, τον τελευταίο ενάμιση μήνα έχω χάσει 12 κιλά,ακόμα είμαι υπερβολικά εύσωμος αλλά έχω σκοπώ να το συνεχίσω μέχρι να φτάσω 85 κιλά.Πάντα σαν έφηβος ήμουν υπέρβαρος αλλά αυτόν τον 1,5 μήνα έκανα τρέξιμο δηλαδή 2,5 και 5 χιλιόμετρα που δεν ήμουν σε θέσει να κάνω στο παρελθόν όταν ήμουν 112 κιλά και μου άρεσε αρκετά.Μπορεί να μην έκανα τρέξιμο παλαιότερα αλλά τα καλοκαιριά επειδή είμαι από νησί έκανα κολύμπι,ποδήλατο και έπαιζα μπάσκετ από πολύ μικρή ηλικία όμως έτρωγα πολύ με αποτέλεσμα να είμαι παχύσαρκος. Αυτή την στιγμή σπουδάζω στα Ιωάννινα και μου αρέσει πολύ ο στίβος όχι μόνο το τρέξιμο αλλά με γοητεύουν πολύ και οι ρίψεις.Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής 1)επειδή δεν έχω ιδέα από αθλητικούς συλλόγους αν στους συλλόγους μπορούν να πάνε και άτομα τα οποία να ασχολούνται ερασιτεχνικά και όχι για πρωταθλητισμό; 2)Μπορώ να ασχοληθώ ερασιτεχνικά με τον στίβο στην ηλικία που είμαι ή υπάρχουν ορισμένα κριτήρια που πρέπει να έχω; 3)Πως θα μπορέσω να προσεγγίσω κάποιο σωματείο και να τους ενημερώσω για το επίπεδο που θέλω; 4)Έχετε να μου προτείνετε κάποιο σύλλογο/σωματείο στα Ιωάννινα επειδή εκεί σπουδάζω και εκεί βρίσκομαι σχεδόν όλο τον χρόνο;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!! Ελπίζω να μην σας κούρασα.

tiger
Newbie Forum Runner

Greece
35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2018 :  20:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ανεξαρτητα απο τα κιλα σου, λογω ηλικιας και μονο υπαρχει η πιθανοτητα να ακουσεις πολλα οχι ψαχνοντας. Εγω θα ελεγα να μη σταματησεις μεχρι να παρεις την απαντηση που θες. Και να μην αφησεις την οποια αρνηση να σε απομακρυνει απο την αθληση.

Οι ριψεις και το τρεξιμο αποστασεων ειναι εκ διαμετρου αντιθετα και μπορεις να εισαι καλος μονο στο ενα απο αυτα. Πιθανον για ριψεις να εισαι μεγαλος, αλλα ποιος μας λεει οτι δεν εισαι κρυφο ταλεντο; Βρες καποιον να σε δοκιμασει οπωσδηποτε.

Αν στα Ιωαννινα παρεις αρνητικη απαντηση εστω για δοκιμη, βρες καποιον αλλου. Καταγεσαι απο μερος μεγαλυτερο ή μικροτερο απο τα Ιωαννινα;

Ευχομαι να βρεις τις απαντησεις που θες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2018 :  20:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρέπει στην περιοχή που θα μένεις να βρείς κάποιον αθλητικό σύλλογο.

Ναι φυσικά και μπορείς να γραφτείς, χωρίς να κάνεις πρωταθλητισμός.
Εξάλλου τι θα πει πρωταθλητισμός?
Είναι όσοι ξεκινάνε ερασιτεχνικά , και στην πορεία διακρίνονται... Όλοι από το ίδιο επίπεδο ξεκινάνε.

Δεν έχει σημασία αν είσαι ταλέντο ή μεγάλος, όλα αυτά θα φανούν με τον καιρό, και με το μάτι ενός καλού προπονητή.

Υπάρχουν διάφοροι αγώνες, στους οποίους αγωνίζεσαι για τον σύλλογό σου. Διασυλλογικοί, πανελλήνια πρωταθλήματα και άλλα. Δεν πάνε όλοι απευθείας στους Ολυμπιακούς. Θέλω να πω, κάτι υπάρχει για τους περισσότερους αθλούμενους να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους.

Και επί της ουσίας. Δεν σε πήραν και τα χρόνια, είσαι μικρός ακόμα και τίποτα δεν αποκλείεται.
Τώρα τι άθλημα σου ταιριάζει καλύτερα... θα σου πει ένας καλό προπονητής.

Ίσως κάποιος αθλητής από τα Ιωάννινα μπορεί να σου προτείνει πιο συγκεκριμένα κάποιον σύλλογο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Whitespy
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2018 :  20:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες από μικρός μου άρεσε ο αθλητισμός αλλά λόγο μαθημάτων δεν έκανα τίποτα άλλο και τώρα που πέτυχα τον στόχο μου να μπω στο πανεπιστήμιο είπα να ξεκινήσω να κάνω και άλλα πράγματα!

{Ναι φυσικά και μπορείς να γραφτείς, χωρίς να κάνεις πρωταθλητισμός.
Εξάλλου τι θα πει πρωταθλητισμός?}
:Ναι εννοώ θέλω να το κάνω για γυμναστική επειδή δεν μ'αρέσει τόσο να είμαι κλεισμένος σε ένα γυμναστήριο και να σηκώνω βάρη ή να κάνει διάδρομο

{Εγω θα ελεγα να μη σταματησεις μεχρι να παρεις την απαντηση που θες. Και να μην αφησεις την οποια αρνηση να σε απομακρυνει απο την αθληση.}
:Ευχαριστώ ούτως ή άλλος τώρα ξανά ξεκίνησα δυναμικά και δεν πρόκειται να το αφήσω στην τελική θα κάνω μόνος μου τρέξιμο στο γήπεδο

{Οι ριψεις και το τρεξιμο αποστασεων ειναι εκ διαμετρου αντιθετα και μπορεις να εισαι καλος μονο στο ενα απο αυτα}
:Απλά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κάνω κάτι για εξάσκηση και για γυμναστική για να μην κάθομαι.

{Αν στα Ιωαννινα παρεις αρνητικη απαντηση εστω για δοκιμη, βρες καποιον αλλου. Καταγεσαι απο μερος μεγαλυτερο ή μικροτερο απο τα Ιωαννινα;}
:Είμαι από Σπέτσες που αν και είναι ένα πολύ ωραίο νησί για αθλήματα δεν έχει αθλητικό σύλλογο.

Σας ευχαριστώ και πάλι!!!







Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2018 :  21:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.ioanninalakerun.gr/pages/organizer

https://el-gr.facebook.com/poseidonioanninon/

http://poseidon-ioanninon.blogspot.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2018 :  22:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε να γινεις μελος ενος συλλογου,θα βοηθηθεις σιγουρα.Εγω διελυσα τους χρονους μου μολις εγινα μελος του τοπικου συλλογου.Γιατι : 1)κοινωνικοποιεισαι 2)εχεις εκπτωση μεσω των ομαδικων εγγραφων πχ για τον ΑΜΑ ,αλλα και για αλλους αγωνες και 3) μεσω των συμβουλων που ακους θα ριξεις τους χρονους.Επισης μην υποτιμας καθολου τον εαυτο σου,δεν κανει.Η Πολα Ρατκλιφ (αγαπημενη δρομεας) ειπε να μην βαζουμε ορια στα ονειρα μας.33 χρονων εκανα 5 ωρες την κλασικη και 18 ηνες αργοτερα 3.13 τον μαραθωνιο της Κρακοβιας.Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ger9
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2018 :  21:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν υπάρχουν σύλλογοι στην Αθήνα που να δέχονται ερασιτέχνες δρομείς; Είμαι στα 25 και τρέχω συστηματικά 5 χρόνια (πιο πριν έπαιζα ποδόσφαιρο οπότε ήμουν σε καλή φυσική κατάσταση). Απλά δεν έχω ιδέα από συλλόγους, αν έχουν κάποια κριτήρια, αν υπάρχει ηλικιακός περιορισμός κλπ. Ούτε έχω κάποιον γνωστό που να ασχολείται και να ξέρει να μου πει. Τρέχω στον ΑΜΑ από το 2015, ελπίζω να μπορέσω και φέτος, στον ημι του Μαρτίου και σε άλλους αγώνες από 10χλμ και πάνω, μιας και αυτές είναι οι αποστάσεις που με ενδιαφέρουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tiger
Newbie Forum Runner

Greece
35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2018 :  20:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σου έστειλα mail.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Alki_Viades
Newbie Forum Runner

Greece
1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2022 :  14:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση, καλησπέρα σε όλους! Μόλις πριν λίγους μήνες άρχισα να ασχολούμαι με το τρέξιμο, ο πρώτος μου αγώνας ήταν τα 10κ του ΑMA όπου σκοπός ήταν να καταφέρω να το τρέξω ολόκληρο, και το έτρεξα :) Για την ώρα προπονούμαι μόνος μου στη γυμναστική ακαδημία (μένω Δάφνη) αλλά θα ήθελα να γίνω μέλος και σε κάποιο σύλλογο ή ομάδα. Ξέρετε ομάδες στις γύρω περιοχές; πχ Δάφνη-Υμηττό, Ν.Κόσμο, Βύρωνα, κέντρο (έχω δει πχ ομάδες να τρέχουν στο Ζάππειο)

Ευχαριστώ,
Άλκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
   Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000