Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

Agamemnon
Forum-Runner

Greece
52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  19:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γιατί η φυσική εξέλιξη των δρομέων να μην είναι η αύξηση της ταχύτητας τους αλλά η αύξηση των χιλιομέτρων τους?🤔🧐
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  21:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tromeus

Ρε παιδια, τρεξτε και μια υπεραποσταση, ανω των 50 χλμ. να δειτε τι γινεται, να συνηθισετε...

Δεν ειναι κανενα τερας ο μαραθωνιος, αντε τρεξαμε εναν, δυο το χρονο και τελειωσαμε. Η φυσικη εξελιξις του δρομεως ειναι να ανεβαζει τα χιλιομετρα οσο περναει ο καιρος, εκτος και αν βαριεται κανεις η δεν του περισσευει χρονος, δεν ξερω θα το θεωρουσα προσβολη σε ολα τα χρονια που τρεχω να καθομαι ακομα να συζηταω αν τα 30-35 χλμ. θεωρουνται LR, τιποτα, πασατεμπος θεωρουνται...




Φυσική εξέλιξη μπορεί να είναι ακόμη και να το ρίξεις στο τάβλι μετά από 1-2 μαραθωνίους. Για κάποιους είναι "τρέλλα" η υπεραπόσταση. Για άλλους είναι τρέλλα ο μαραθώνιος ή και ο ημί.

Το ότι τα 35 χλμ δεν είναι τίποτα, πες το και σε κάποιον που δεν μπορεί να τρέξει πάνω από 3 χλμ. Μην πάμε μακρυά-πες το και σε μένα που έχω να τρέξω μήνες και τώρα θεωρώ "μαραθώνιο" τα 10χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  22:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά εν μέρη έχεις δίκιο.

Φυσική εξέλιξη, είναι βασικά να βελτιωθείς.

Για μένα θα ήταν κάποιος να κάνει κανά καλύτερο χρόνο. Το θέμα δεν είναι να καλύψεις την απόσταση, αλλά να την καλύψεις σωστά.
Τώρα αν κάποιος δεν μπορεί να βελτιώσει τον χρόνο του... ε το ρίχνει σε μεγαλύτερες αποστάσεις για να διατηρήσει την αίσθηση του επιτεύγματος.

Δεν το λέω σαν μομφή, δικαίωμά του ο καθένας να το βλέπει όπως το βλέπει.

Εγώ για την ώρα, θέλω να βελτιώσω το 10άρι μου, άντε βαριά τον ημιμαραθώνιο. Αλλά δεν το βλέπω... τρώω την μία δρομική σφαλιάρα μετά την άλλη. Μήπως να το γυρίσω κ εγώ στις υπεραποστάσεις...?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  22:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μόνη φυσική εξέλιξη του δρομέως είναι να θέλει να τρέχει γιατί είναι σημαντικό γι΄αυτόν, ασχέτου αποστάσεως. Αν κάποιος θέλει να τρέχει 5000 χλμ δεν σημαίνει ότι αυτό μπορεί να θεωρηθεί "φυσική" εξέλιξη ως κανόνας.
Η μόνη προσβολή που μπορεί να υπάρχει είναι να "υποτιμούμε" ο ένας τον άλλο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  22:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλλος κοιταει την αποσταση, αλλος την ταχυτητα ,αλλος προπονειται για την πλακα του κλπ.....οτι του αρεσει του καθενος
Ολη η ιστορια ειναι η παραπανω φραση
«Η μόνη προσβολή που μπορεί να υπάρχει είναι να "υποτιμούμε" ο ένας τον άλλο»
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2020 :  00:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Η μόνη φυσική εξέλιξη του δρομέως είναι να θέλει να τρέχει γιατί είναι σημαντικό γι΄αυτόν, ασχέτου αποστάσεως. Αν κάποιος θέλει να τρέχει 5000 χλμ δεν σημαίνει ότι αυτό μπορεί να θεωρηθεί "φυσική" εξέλιξη ως κανόνας.
Η μόνη προσβολή που μπορεί να υπάρχει είναι να "υποτιμούμε" ο ένας τον άλλο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Πόσο μα πόσο συμφωνώ με αυτά που λες, πάντα!

Σε έχω συμπαθήσει από την εποχή του Μόρτον Αλήθεια πως πάει; Απ´ότι καταλαβαίνω σε έχει αφήσει. Εμένα με πιάνει συχνά, μερικές φορές μου σταματάει το τρεξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2020 :  06:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEON T

Αλλος κοιταει την αποσταση, αλλος την ταχυτητα ,αλλος προπονειται για την πλακα του κλπ.....οτι του αρεσει του καθενος
Ολη η ιστορια ειναι η παραπανω φραση
«Η μόνη προσβολή που μπορεί να υπάρχει είναι να "υποτιμούμε" ο ένας τον άλλο»




εχοντας περασει απο διαφορες φασεις συμφωνω απολυτα...το τρεξιμο ως χομπι ακολουθει τα της ζωης του καθενος...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2020 :  09:24:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tromeus

Ρε παιδια, τρεξτε και μια υπεραποσταση, ανω των 50 χλμ. να δειτε τι γινεται, να συνηθισετε...

Δεν ειναι κανενα τερας ο μαραθωνιος, αντε τρεξαμε εναν, δυο το χρονο και τελειωσαμε. Η φυσικη εξελιξις του δρομεως ειναι να ανεβαζει τα χιλιομετρα οσο περναει ο καιρος, εκτος και αν βαριεται κανεις η δεν του περισσευει χρονος, δεν ξερω θα το θεωρουσα προσβολη σε ολα τα χρονια που τρεχω να καθομαι ακομα να συζηταω αν τα 30-35 χλμ. θεωρουνται LR, τιποτα, πασατεμπος θεωρουνται...



Tromeus, τι ακριβώς να συνηθίσουμε; Να συνηθίσουμε να πηγαίνουμε στο 6:00 και στο 7:00;

Αν επιτρέπεται, σε τι ρυθμό κάνεις τον πασατέμπο των 35χλμ;
(όχι ότι θα πεις αλήθεια βέβαια)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2020 :  09:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνforumιτες οταν απο καποια ηλικια και μετα βλεπεις οτι ειτε μαραθωνιο τρεξεις ειτε 60αρι , 70αρι, κλπ η ταχυτητα καταληγει να ειναι η ιδια 6:30'/χλμ τοτε ψαχνεις για κατι αλλο το οποιο και θα σε κραταει μεσα στα γηπεδα και τις προπονησεις , κινητρο . Προσωπικα εχω 56 χρονακια στην πλατη μου απο τα οποια μονο (δυστυχως) τα τελευταια 10 εχουν σχεση με το τρεξιμο , 18 μαραθωνιους , 1 50αρι στην Ψαθα και ενα 63αρι στο Σαρωνικο και ψαχνομαι και για αλλους υπερ...Βασικα ψαχνω δικαιολογιες προς τον εαυτο μου για να μην καθομαι στον καναπε.
Η ηλικια του καθενος ειναι σημαντικο κομματι μην το ξεχναμαι και κρινουμαι ευκολα τους αλλους , δυστυχως μεσα απο το forum δε φαινεται η ηλικια μας. Καλα τρεξιματα να εχουμε και μην ξεχναμαι RUN FOREST RUN

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2020 :  10:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by as400

Συνforumιτες οταν απο καποια ηλικια και μετα βλεπεις οτι ειτε μαραθωνιο τρεξεις ειτε 60αρι , 70αρι, κλπ η ταχυτητα καταληγει να ειναι η ιδια 6:30'/χλμ τοτε ψαχνεις για κατι αλλο το οποιο και θα σε κραταει μεσα στα γηπεδα και τις προπονησεις , κινητρο . Προσωπικα εχω 56 χρονακια στην πλατη μου απο τα οποια μονο (δυστυχως) τα τελευταια 10 εχουν σχεση με το τρεξιμο , 18 μαραθωνιους , 1 50αρι στην Ψαθα και ενα 63αρι στο Σαρωνικο και ψαχνομαι και για αλλους υπερ...Βασικα ψαχνω δικαιολογιες προς τον εαυτο μου για να μην καθομαι στον καναπε.
Η ηλικια του καθενος ειναι σημαντικο κομματι μην το ξεχναμαι και κρινουμαι ευκολα τους αλλους , δυστυχως μεσα απο το forum δε φαινεται η ηλικια μας. Καλα τρεξιματα να εχουμε και μην ξεχναμαι RUN FOREST RUN

AS400



+1
Γιατί τελικά ότι κινείται παραμένει αθάνατο....



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/02/2020 :  12:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και για να το ευθυμησουμε λιγακι .....
υπαρχει η εκφραση "καλα αυτος εχει φαει κεραμιδα στο κεφαλι", ετσι λοιπον οσο ποιο μεγαλος ειναι καποιος , οσα ποιο πολλα χιλιομετρα εχει γραψει στο κοντερ του τοσες ποιο πολλες ειναι οι πιθανοτητες να τον πετυχει η κεραμιδα σε λαθος σημειο και να "χαλασει" ο διακοπτης του STOP run . Οπως ελεγε και ο θρυλικος Βεγγος ..." καλε μου ανθρωπε μηπως ξερεις απο βεσπα ???"
Τρεχτε οσο μπορειτε γιατι νομοτελειακα θα ερθει η στιγμη που θα θελουμε αλλα δε θα μπορουμε

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2020 :  09:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που ανέφερα εγώ (κι ο Tromeus υποθέτω) είναι ότι μετά από κάποιο χρόνια τρεξίματος πρώτα θα βρεις πλατώ στο θέμα της ταχύτητάς σου. Αντίθετα -αν έχεις ή ψάχνεις για κίνητρο- είναι πιο πιθανό να μπορείς να αυξήσεις περαιτέρω την απόσταση που διανύεις. Πόσους γνωστούς έχετε πχ που μετά από 10 χρόνια τρεξίματος ή στα 50-55 κάνουν pb σε κάποια απόσταση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2020 :  09:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Αυτό που ανέφερα εγώ (κι ο Tromeus υποθέτω) είναι ότι μετά από κάποιο χρόνια τρεξίματος πρώτα θα βρεις πλατώ στο θέμα της ταχύτητάς σου. Αντίθετα -αν έχεις ή ψάχνεις για κίνητρο- είναι πιο πιθανό να μπορείς να αυξήσεις περαιτέρω την απόσταση που διανύεις. Πόσους γνωστούς έχετε πχ που μετά από 10 χρόνια τρεξίματος ή στα 50-55 κάνουν pb σε κάποια απόσταση;



+1

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2020 :  09:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Αυτό που ανέφερα εγώ (κι ο Tromeus υποθέτω) είναι ότι μετά από κάποιο χρόνια τρεξίματος πρώτα θα βρεις πλατώ στο θέμα της ταχύτητάς σου. Αντίθετα -αν έχεις ή ψάχνεις για κίνητρο- είναι πιο πιθανό να μπορείς να αυξήσεις περαιτέρω την απόσταση που διανύεις. Πόσους γνωστούς έχετε πχ που μετά από 10 χρόνια τρεξίματος ή στα 50-55 κάνουν pb σε κάποια απόσταση;


Μην το λες εμείς προσωπικά έχουμε! Εξάλλου όσοι είναι πέριξ του 6'00" αν το δουλέψουν,σίγουρα κάνουν ρεκόρ κ σε ήδη υπάρχουσες αποστάσεις. (πχ ημι) . Απλά δεν το δουλεύουν ποτέ. Αφού τους βλέπω ολους στα site endomondo/strava etc. Πoτέ όμως , ποτέ δεν έχω έστω μια φορά το μήνα να κάνουν λίγα κομμάτια. Συνέχεια κολλημένο το ίδιο. Μόνο αλλάζει η απόσταση. Όπως αν δεν κάνεις long run δεν θα κάνεις μαραθώνιο, αν δεν τρέξεις λίγα κομμάτια πιο γρήγορα, πως θα πας πιο γρήγορα;

Edited by - Deorum on 24/02/2020 12:10:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/02/2020 :  12:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορεί για κάποιους το ζητούμενο να είναι οι επιδόσεις ή να συμμετάσχουν σε μελλοντικό 5000χλμ όμως αυτό δεν είναι απαραίτητο να ισχύει για όλους.
Ο λόγος για να τρέξει κάποιος είναι μόνο ο ανταγωνισμός;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000