Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Συμβουλές για αγώνα 24 ωρών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/09/2018 :  14:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επιθυμώ την εμπειρία δρομέα από αγώνα 24 ωρών.
Σκοπεύω να συμμετάσχω στις 19-20/1/2019 στον αγώνα 14ο Φεστιβάλ υπεραποστάσεων στην Αθήνα.

Το όλο εγχείρημα για εμένα είναι παντελώς άγνωστο και οι συμβουλές όσων έχουν συμμετάσχει θα είναι καθοριστικές.

Να συμπληρώσω ότι μέχρι σήμερα έχω συνεχόμενα συμμετάσχει την τελευταία 10ετία στον ΑΜΑ. Είμαι αργός δρομέας και πέρυσι ο χρόνος μου ήταν 4:19:26. Η ηλικία είναι 57 Μαίων

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2018 :  21:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Υπομονη χρειαζεται , φαντασια και...κινηση !!!😜

Ευχαριστώ!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2018 :  21:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Υπομονη χρειαζεται , φαντασια και...κινηση !!!😜

Ευχαριστώ!

https://panosmaltezos.wordpress.com




ευχαριστώ, αλλά θα προτιμούσα κάτι περισσότερο, όπως τροφοδοσία (είναι σαν τον ΑΜΑ?), ξεκούραση, ασκήσεις αποκατάστασης?, στρατηγική (πχ αργό ξεκίνημα, πρ.ωτα 40 χλμ μετά ξεκούραση μετά πάλι 40 χλμ, κλπ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  11:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Υπομονη χρειαζεται , φαντασια και...κινηση !!!😜

Ευχαριστώ!

https://panosmaltezos.wordpress.com




Στην έρευνά μου βρήκα την ακόλουθη συνταρακτική περιγραφή:

https://panosmaltezos.wordpress.com/2017/07/01/olymbus-mythikal-trail-100-%ce%ba%ce%bc/#more-373

Συγχαρητήρια Πάνο,

Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να με καθοδηγήσεις?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geo.pana
Newbie Forum Runner

Greece
3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  15:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στείλε μου το mail σου να σου αναλύσω τι έκανα εγώ και ίσως σε βοηθήσω σε κάποια πράγματα.gpanagiotakos@gmail.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  15:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και γιατί δεν τα λέτε ανοιχτά να πάρουμε και 'μεις λίγο αυτί?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  20:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geo.pana

Στείλε μου το mail σου να σου αναλύσω τι έκανα εγώ και ίσως σε βοηθήσω σε κάποια πράγματα.gpanagiotakos@gmail.com






Σου έστειλα e-mail.
ευχαριστώ

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimirunner
Forum-Runner

72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  22:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε συγχαίρω Patenta για την απόφασή σου. Έχω κάνει το 24ωρο στο Ελληνικό (181χλμ έγραψα).

Αν έχεις κάποιο στόχο σε χιλιόμετρα, αντί για το τρίπτυχο υπομονή-φαντασία-κίνηση, θα σου προτείνω τα εξής: καλή τροφοδοσία-συνειδητό (δλ σχεδιασμένο και δουλεμένο) περπατοτρέξιμο-ΕΠΙΜΟΝΗ. Η σειρά δεν είναι τυχαία.
Χωρίς τη σωστή τροφοδοσία, ό,τι και να θέλεις να κάνεις, απλά δεν θα σου βγει. Να προτιμήσεις στερεά τροφή και αν τα support σου μπορούν, να σου έχουν κάπου κάπου μαγειρεμένα ζυμαρικά. ΜΗΝ βασιστείς στις παροχές της διοργάνωσης, θα απογοητευτείς... Φρόντισε να έχεις σχεδόν τα πάντα, σαν να πας να τρέξεις στη μέση του πουθενά.
Το περπατοτρέξιμο, ειδικά μετά το 1ο 12ωρο θα σε βοηθήσει να 'ξεκουραστούν' τα πόδια και να δουλέψουν λίγο διαφορετικά αντί για το μονότονο κοπάνημα.

Τώρα, για την επιμονή/υπομονή δεν έχω να πω κάτι συγκεκριμένο, είσαι έμπειρος απ ό,τι κατάλαβα!

ΥΓ: Για μένα ο χρόνος σε μαραθωνίους δεν λέει και πολλά σε τέτοιους αγώνες, η σταθερά στο Ελληνικό θα είναι ο χρόνος και όχι η απόσταση, συν το ότι θα είσαι 'γύρω γύρω όλοι'. Αυτά και καλό αγώνα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2018 :  23:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες περπατοτρέξιμο πως το εννοείς. δηλαδή αν έχω στόχο τα 80 χλμ
πως ξεκινάω;

Περπατάω για 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση (μισή ώρα) ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση (διατάσεις, 2 ώρες) μετά περπάτημα 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση μισή ώρα, ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση 6 ώρες, 10 χλμ (1,5 ώρες), 10 χλμ ελαφρό τρέξιμο (1 ώρα 10 λεπτά), 10 χλμ περπάτημα (1,5 ώρες), ξεκούραση-διατάσεις (3 ώρες), 10 χλμ (από 2 ώρες μέχρι 2,5 ώρες).

Σύνολο 24 ώρες και 80 χλμ


Το βρίσκεις λογικό το παραπάνω πλάνο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  00:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PATENTAS

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες περπατοτρέξιμο πως το εννοείς. δηλαδή αν έχω στόχο τα 80 χλμ
πως ξεκινάω;

Περπατάω για 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση (μισή ώρα) ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση (διατάσεις, 2 ώρες) μετά περπάτημα 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση μισή ώρα, ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση 6 ώρες, 10 χλμ (1,5 ώρες), 10 χλμ ελαφρό τρέξιμο (1 ώρα 10 λεπτά), 10 χλμ περπάτημα (1,5 ώρες), ξεκούραση-διατάσεις (3 ώρες), 10 χλμ (από 2 ώρες μέχρι 2,5 ώρες).

Σύνολο 24 ώρες και 80 χλμ


Το βρίσκεις λογικό το παραπάνω πλάνο;




Χωρίς να έχω (ακόμα) εμπειρία από υπεραπόσταση πίστας, η πρώτη σκέψη μου είναι ότι μου ακούγεται λίγο ταλαιπωρία το να μπεις σε 24 με στόχο αυτά τα χιλιόμετρα (χωρίς φυσικά να τα υποτιμώ) και έχοντας υπολογίσει 12 ώρες στάσεων/ξεκούρασης. Είναι σα να πετάς το μισό αγώνα και τις μισές από τις δυνατότητες σου. Νομίζω ότι αν μειώσεις τις στάσεις με εναλλαγές περπατήματος και τρεξίματος είσαι για αρκετά παραπάνω.
Γιατί δε δοκιμάζεις πρώτα το 6ώρο ή το 12ωρο που γίνεται στη Λάρισα (Ιούνιο νομίζω), να δεις πως θα σου παει και το ψυχολογικό κομμάτι κι όταν αισθανθείς πιο παρακινημένος μπαίνεις στο 24ωρο. Με τη διαφορά ότι αυτό που λέω εγώ γίνεται σε 400άρι στίβο και όχι σε διαδρομή ενός χιλιομέτρου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  10:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by PATENTAS

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες περπατοτρέξιμο πως το εννοείς. δηλαδή αν έχω στόχο τα 80 χλμ
πως ξεκινάω;

Περπατάω για 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση (μισή ώρα) ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση (διατάσεις, 2 ώρες) μετά περπάτημα 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση μισή ώρα, ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση 6 ώρες, 10 χλμ (1,5 ώρες), 10 χλμ ελαφρό τρέξιμο (1 ώρα 10 λεπτά), 10 χλμ περπάτημα (1,5 ώρες), ξεκούραση-διατάσεις (3 ώρες), 10 χλμ (από 2 ώρες μέχρι 2,5 ώρες).

Σύνολο 24 ώρες και 80 χλμ


Το βρίσκεις λογικό το παραπάνω πλάνο;




Χωρίς να έχω (ακόμα) εμπειρία από υπεραπόσταση πίστας, η πρώτη σκέψη μου είναι ότι μου ακούγεται λίγο ταλαιπωρία το να μπεις σε 24 με στόχο αυτά τα χιλιόμετρα (χωρίς φυσικά να τα υποτιμώ) και έχοντας υπολογίσει 12 ώρες στάσεων/ξεκούρασης. Είναι σα να πετάς το μισό αγώνα και τις μισές από τις δυνατότητες σου. Νομίζω ότι αν μειώσεις τις στάσεις με εναλλαγές περπατήματος και τρεξίματος είσαι για αρκετά παραπάνω.
Γιατί δε δοκιμάζεις πρώτα το 6ώρο ή το 12ωρο που γίνεται στη Λάρισα (Ιούνιο νομίζω), να δεις πως θα σου παει και το ψυχολογικό κομμάτι κι όταν αισθανθείς πιο παρακινημένος μπαίνεις στο 24ωρο. Με τη διαφορά ότι αυτό που λέω εγώ γίνεται σε 400άρι στίβο και όχι σε διαδρομή ενός χιλιομέτρου.




Άρη, έχεις δίκιο όσον αφορά το χρόνο ξεκούρασης και τη δοκιμή στη Λάρισα σε αγώνα 6 ή 12 ωρών.

από την πλευρά μου το πρόγραμμα το έβγαλα έχοντας υπόψη την πρώτη φορά συμμετοχής και το γεγονός ότι μεταξύ των ωρών ξεκούρασης σκέφτομαι να βάλω και 2 συνεδρίες με φυσικοθεραπευτή.
Το άγνωστο για εμένα υπεραπόσταση πίστας παραμένει ένα μυστήριο !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  12:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by PATENTAS

quote:
Originally posted by Aroulio

quote:
Originally posted by PATENTAS

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες περπατοτρέξιμο πως το εννοείς. δηλαδή αν έχω στόχο τα 80 χλμ
πως ξεκινάω;

Περπατάω για 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση (μισή ώρα) ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση (διατάσεις, 2 ώρες) μετά περπάτημα 10 χλμ (1,5 ώρες), ξεκούραση μισή ώρα, ελαφρό τρέξιμο 10 χλμ (1 ώρα 10 λεπτά), ξεκούραση 6 ώρες, 10 χλμ (1,5 ώρες), 10 χλμ ελαφρό τρέξιμο (1 ώρα 10 λεπτά), 10 χλμ περπάτημα (1,5 ώρες), ξεκούραση-διατάσεις (3 ώρες), 10 χλμ (από 2 ώρες μέχρι 2,5 ώρες).

Σύνολο 24 ώρες και 80 χλμ


Το βρίσκεις λογικό το παραπάνω πλάνο;




Χωρίς να έχω (ακόμα) εμπειρία από υπεραπόσταση πίστας, η πρώτη σκέψη μου είναι ότι μου ακούγεται λίγο ταλαιπωρία το να μπεις σε 24 με στόχο αυτά τα χιλιόμετρα (χωρίς φυσικά να τα υποτιμώ) και έχοντας υπολογίσει 12 ώρες στάσεων/ξεκούρασης. Είναι σα να πετάς το μισό αγώνα και τις μισές από τις δυνατότητες σου. Νομίζω ότι αν μειώσεις τις στάσεις με εναλλαγές περπατήματος και τρεξίματος είσαι για αρκετά παραπάνω.
Γιατί δε δοκιμάζεις πρώτα το 6ώρο ή το 12ωρο που γίνεται στη Λάρισα (Ιούνιο νομίζω), να δεις πως θα σου παει και το ψυχολογικό κομμάτι κι όταν αισθανθείς πιο παρακινημένος μπαίνεις στο 24ωρο. Με τη διαφορά ότι αυτό που λέω εγώ γίνεται σε 400άρι στίβο και όχι σε διαδρομή ενός χιλιομέτρου.




Άρη, έχεις δίκιο όσον αφορά το χρόνο ξεκούρασης και τη δοκιμή στη Λάρισα σε αγώνα 6 ή 12 ωρών.

από την πλευρά μου το πρόγραμμα το έβγαλα έχοντας υπόψη την πρώτη φορά συμμετοχής και το γεγονός ότι μεταξύ των ωρών ξεκούρασης σκέφτομαι να βάλω και 2 συνεδρίες με φυσικοθεραπευτή.
Το άγνωστο για εμένα υπεραπόσταση πίστας παραμένει ένα μυστήριο !!




Είναι λάθος στα καταπονημένα πόδια,να κάνεις μασάζ.Θα γίνει ζημιά.Ψάξ' το καλύτερα και ρώτησε κι άλλους.Προσοχή.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  12:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό το έχω ακούσει και γω, ότι δηλαδή το μασάζ πάνω στον αγώνα και χωρίς να υπάρχει πρόβλημα, μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george_partsi
Newbie Forum Runner

40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  12:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είσαι σίγουρος για την απόφασή σου;
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιους αγώνες μέχρι 100χλμ να δεις πως συμπεριφέρετε το σώμα σου;

Η προσέγγιση και η προπόνηση για ένα 24ωρο είναι διαφορετικές απ'ότι για έναν μαραθώνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  13:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εμενα το μονο που μου δινει "φτερα" στις υπεραποστασεις ειναι να βλεπω τα βιντεο του Κουρου. Μια συμβουλη που δινει (μερικες φορες τα μικρα πραγματα που λεει αξιζουν 1000 σελιδες κειμενο) ειναι να μυριζεις μια αγαπημενη μυρωδια. Ακομα ακολουθησα που αλλαζε καλτσες (σουπερ σημαντικο)και παπουτσια συχνα στον αγωνα. Επισης πολυ...βαζελινη


δε χρειαζεται να ανακαλυψουμε το τροχο: εδω εχουμε ενα τεραστιο αθλητη υπεραποστασεων και θα πρεπει να μαθαινουμε απο αυτον
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimirunner
Forum-Runner

72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/09/2018 :  15:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Patentas

Συμφωνώ με τους προηγούμενους, για 80χλμ οι 24 ώρες είναι πολλές! Και περπατώντας να τις κάνεις όλες, θα βγάλεις περισσότερα. Εντάξει, το πλάνο που έχεις αριθμητικά είναι λογικό.

Απ τη στιγμή που θες να κάθεσαι, να ξεκουράζεσαι με μασάζ κτλ, πάω πάσο, Σε αυτήν την περίπτωση κοίταξε να το χαρείς όσο μπορείς, θα είναι σίγουρα μια θετική εμπειρία, αφού θα μπεις σε αχαρτογράφητα νερά, και σίγουρα θα θελήσεις να ξαναμπείς σε ultra αγώνα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000