Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 37ος Αυθεντικος Μαραθώνιος Αθήνας 2019
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

barbergeorge
Forum-Runner

Greece
199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2019 :  14:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
φιλε μου σορρυ κιολας αλλα αν εχεις κανει καλη διατροφη μεσα στον μηνα και εχεις παει καλα τουαλετα το immodium τι το ηθελες??? ΑΝ πας 1 φορα την ημερα μονο τουαλετα μαλλον για αυριο σε κοβω
αλλιως ξυπολυτος στα πλακακια πινοντας ελληνικο καφε, εεε δεν μπορει θα πας.ασχετα με την πλακα δεν θελει immodium κατα την δικη μου αποψη .Τα τζελ τα εχεις τσεκαρει πριν αν σε πειραζουν ,στομαχι,κοιλια , κτλπ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEOPSOMO
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2019 :  14:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by barbergeorge

φιλε μου σορρυ κιολας αλλα αν εχεις κανει καλη διατροφη μεσα στον μηνα και εχεις παει καλα τουαλετα το immodium τι το ηθελες??? ΑΝ πας 1 φορα την ημερα μονο τουαλετα μαλλον για αυριο σε κοβω
αλλιως ξυπολυτος στα πλακακια πινοντας ελληνικο καφε, εεε δεν μπορει θα πας.ασχετα με την πλακα δεν θελει immodium κατα την δικη μου αποψη .Τα τζελ τα εχεις τσεκαρει πριν αν σε πειραζουν ,στομαχι,κοιλια , κτλπ


Λήξη συναγερμού.
Γενικά πάντως και στο τέλος των long runs η κοιλιά διαμαρτυρόταν.
Στο παρελθόν έχω διακόψει αγώνα γιατί με κάλεσε η φύση.
Απο gels έχω δοκιμάσει αρκετά. Μέχρι 2 είμαι καλά, από εκεί και πάνω αρχίζουν τα ζόρια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolis1823
Newbie Forum Runner

South Africa
16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2019 :  19:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας και από εμένα! 6ος μαραθώνιος φέτος ,ικανοποιημένος από το χρόνο! 4 ώρες περίπου.Η διοργάνωση φέτος εξαιρετική ! Είχε πολλούς σταθμούς βόηθειας ,φιλότιμους εθελοντές, ο σέγας βελτιώνεται και μαθαίνει ...το μετάλλιο ήταν καλό , πρωτότυπο! Θα προτιμούσα στην πίσω πλευρά να γραφέι κάτι στα ελληνικά αντί του finisher! 😔Στο τέλος έκανα 3 στάσεις για ξεκόυραση, είχε σκιά φέτος ήταν χωρίς τον κουραστικό ήλιο!
Και μια ερώτηση , Λίγο μετά την εκκίνηση περάσαμε ένα στρατιώτη Άγγλο μάλλον ,υπερβολικά φορτωμένο ,που περπατούσε με πολύ κόπο από το φορτίο που κουβαλούσε... ξέρει κανείς γιατί το έκανε? και αν τερμάτισε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIT
Newbie Forum Runner

36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2019 :  19:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Και μια ερώτηση , Λίγο μετά την εκκίνηση περάσαμε ένα στρατιώτη Άγγλο μάλλον ,υπερβολικά φορτωμένο ,που περπατούσε με πολύ κόπο από το φορτίο που κουβαλούσε... ξέρει κανείς γιατί το έκανε? και αν τερμάτισε?

Τερμάτισε σε 6 ώρες! Μου άρεσε που κρατούσε και αυτό στο δεξί του χέρι!
https://www.facebook.com/RunningNews/photos/a.10157473055805907/10157473071345907/?type=3&theater

Edited by - SIT on 13/11/2019 22:06:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2019 :  01:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SIT

quote:
Και μια ερώτηση , Λίγο μετά την εκκίνηση περάσαμε ένα στρατιώτη Άγγλο μάλλον ,υπερβολικά φορτωμένο ,που περπατούσε με πολύ κόπο από το φορτίο που κουβαλούσε... ξέρει κανείς γιατί το έκανε? και αν τερμάτισε?

Τερμάτισε σε 6 ώρες! Μου άρεσε που κρατούσε και αυτό στο δεξί του χέρι!
https://www.facebook.com/RunningNews/photos/a.10157473055805907/10157473071345907/?type=3&theater



Υπήρχε και 2ος με πλήρες φορτίο (τεράστιο σακίδιο πλάτης)

Edited by - Aroulio on 14/11/2019 01:25:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MasBass
Advanced Forum-Runner

Greece


389 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2019 :  11:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τουλάχιστον δύο τέτοιους μετρήσαμε να περνάνε στη Μεσογείων, σαν προσωπικό στοίχημα το κάνουν, να βγάλουν έναν αγώνα με πλήρη εξοπλισμο κλπ.



Madrid 2013 | Τokyo 2014 (http://bit.ly/1UwWPZl) | Paris 2015 | Sydney 2015 (http://bit.ly/1X8QoC6) | Seoul 2016 (http://bit.ly/1WDql6a) | Osaka 2016 (http://bit.ly/2gZpwCg) | Hamburg 2017 | Buenos Aires 2017 (http://bit.ly/2BupRHT) | San Francisco 2018 (http://bit.ly/2DUpCbA) | Brussels 2018 | Sapporo 2019 (http://bit.ly/2qL9OVQ) |
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2019 :  14:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εψαξα στο ιντερνετ και βρήκα ότι στις ΗΠΑ υπάρχουν αγώνες (και Μαραθώνιος) με στρατιωτική στολή και σάκο ώμου. Ένας από αυτούς τους αγώνες λέγεται

BATAAN MEMORIAL DEATH MARCH και λαμβάνουν μέρος πολίτες και στρατιωτικοί, περισσότερα στο wikipedia.

Σημειώνω από μετάφραση: Υπάρχουν δύο μεμονωμένες κατηγορίες ("ελαφρύ" και "βαρύ" - Μαραθώνιος) και μία κατηγορία και δύο τμήματα: πολιτικοί και στρατιωτικοί. Στην κατηγορία ελαφρών, οι δρομείς μπορούν να φορούν τυπικές ενδυμασίες που εκτελούν απόσταση. στην βαριά κατηγορία πρέπει να φέρουν τουλάχιστον 35 λίβρες (16 kg) σε σακίδια ή σακίδια εκτός από τα αναλώσιμα. Οι στρατιωτικοί που εισέρχονται πρέπει να φορούν τη Στολή πολέμου του Στρατού (ACU) ή άλλη ισοδύναμη.


Επίσης βρήκα την συμμετοχή της Ελληνοαμερικανής Δήμητρας Μπαιρακτάρη στον αγώνα Iraqi War Veteran To Run Marathon Bahamas With Military Weighted Backpack με σακίδιο βάρους 40 λιβρών, το 2017.

Περισσότερα https://www.marathonbahamas.com/news/iraqi-war-veteran-to-run-marathon-bahamas-with-military-weighted-backpack/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2019 :  23:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratos_al


1η φορά δεν με περιμένει κανείς (πλην της ALEXANDRA στην Κουδούνα,



Αφού στο είχα πει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2019 :  09:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε μου LEOPSOMO μάλλον μου έδωσες μία ιδέα !!
Φέτος είχα θέματα με το στομάχι μου ( 3 φορές στάση για το Νο 1, 2 φορές στάση για το Νο 2 !!! ) μιας και κάτι τα 4 gel, κάτι το ψιλόβροχο με το αεράκι που κρύωνε η περιοχή της κοιλιάς και της έδινε σήμα και δεν έπινα και πολύ νερό, παρότι ήταν ο καλύτερός μου μαραθώνιος και τον απόλαυσα ( εκτός από τα παραπάνω διαλείμματα ). Όλες τις προηγούμενες φορές έκανα μία στάση στο 21 περίπου για το Νο 1 και μόνο !
Όταν έρθει η ... δύσκολη στιγμή δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο επινοητικό μπορεί να γίνει το μυαλό.
Τέλος πάντων θα το έχω υπόψη μου το immodium.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maiko
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2019 :  16:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτος μαραθώνιος για μένα ο οποίος βγήκε και πολύ άνετα και ξεκούραστα στις 4 ώρες κ 57 λεπτά και μάλλον κι ο τελευταίος στη κλασσική. Πήρα 3 τζελ maurtens κ 3 salttiks ανά 12 km και φυσικά άφθονο νερο

maiko
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2019 :  23:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και δικός μου πρώτος σε 4:51 ,στόχευα πιό κοντα στις 4:30 αλλά με μπούκωσε η υγρασία στην εκκίνηση,(έχω και ένα θεματάκι στο αναπνευστικό),ανέβασα παλμούς από την αρχή και το φοβήθηκα,μετά ήρθε ο αέρας και το αποτελείωσε,4 λίτρα νερό ήπια και δεν έφτασαν,250ml σε κάθε στεκ.



όχι πολύ ποδώκης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pns
Forum-Runner

Greece


103 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2019 :  12:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και απο εμένα,
3ος συνεχόμενος Μαραθώνιος για εμένα στην Αθήνα

2017 > 3.53
2018 > 3.35

φέτος είχα προετοιμαστεί/ προπονηθεί για χρόνο κοντά στα 3.20 με 3.30.

Όλα πήγαν ιδανικά στην προετοιμασία χωρίς τραυματισμούς και θεώρησα ότι είχα υπολογίσει τα πάντα
φέτος ώστε να πετύχω και τον προσωπικό μου στόχο αλλά και να τερματίσω δυνατός.

και ενώ μέχρι το 12 όλα κυλούσαν ιδανικά, άρχισαν (για πρώτη φορά στα 11 χρόνια που τρέχω)
στομαχικές διαταραχές οι οποίες γίνονταν όλο και πιο έντονες ώστε να χρειαστεί να σταματήσω 4 ή 5 φορές.
Το διάστημα που απέμενε ήταν πολύ μεγάλο και σκεφτόμουν συνεχώς την εγκατάληψη.
Όμως ήταν μεγάλος ο κόπος και ο χρόνος που είχα επενδύσει στην προετοιμασία μου
που δε με άφηνε να σταματήσω και να μπω σε ένα όχημα να με πάει στον τερματισμό.

Τελικά σταμάτα-ξεκίνα έφτασα στον τερματισμό μετά από 4 ώρες και 4 λεπτά,
με προσωπική απογοήτευση η οποία βέβαια αφορούσε σε παράγοντα τον οποίο δεν μπόρεσα να προβλέψω.

Και εκεί που έλεγα ότι φέτος το πιθανότερο ήταν να είναι η τελευταία φορά
που θα συμμετείχα στον Μαραθώνιο της Αθήνας, έφυγα με ανοικτούς λογαριασμούς...



run for your life

Edited by - pns on 17/11/2019 12:31:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2019 :  13:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by pns

Καλησπέρα και απο εμένα,
3ος συνεχόμενος Μαραθώνιος για εμένα στην Αθήνα

2017 > 3.53
2018 > 3.35

φέτος είχα προετοιμαστεί/ προπονηθεί για χρόνο κοντά στα 3.20 με 3.30.

Όλα πήγαν ιδανικά στην προετοιμασία χωρίς τραυματισμούς και θεώρησα ότι είχα υπολογίσει τα πάντα
φέτος ώστε να πετύχω και τον προσωπικό μου στόχο αλλά και να τερματίσω δυνατός.

και ενώ μέχρι το 12 όλα κυλούσαν ιδανικά, άρχισαν (για πρώτη φορά στα 11 χρόνια που τρέχω)
στομαχικές διαταραχές οι οποίες γίνονταν όλο και πιο έντονες ώστε να χρειαστεί να σταματήσω 4 ή 5 φορές.
Το διάστημα που απέμενε ήταν πολύ μεγάλο και σκεφτόμουν συνεχώς την εγκατάληψη.
Όμως ήταν μεγάλος ο κόπος και ο χρόνος που είχα επενδύσει στην προετοιμασία μου
που δε με άφηνε να σταματήσω και να μπω σε ένα όχημα να με πάει στον τερματισμό.

Τελικά σταμάτα-ξεκίνα έφτασα στον τερματισμό μετά από 4 ώρες και 4 λεπτά,
με προσωπική απογοήτευση η οποία βέβαια αφορούσε σε παράγοντα τον οποίο δεν μπόρεσα να προβλέψω.

Και εκεί που έλεγα ότι φέτος το πιθανότερο ήταν να είναι η τελευταία φορά
που θα συμμετείχα στον Μαραθώνιο της Αθήνας, έφυγα με ανοικτούς λογαριασμούς...



run for your life



Ε αυτά είναι τα "ωραία" με το αγώνισμα αυτό! ¨εχεις μόνο "μια " ευκαιρία, προετοιμάζεσαι γι αυτό και την ημέρα εκείνη, δεν ξέρες από που θα σου έρθει: από την πολύ ζέστη; από το στομάχι; από έναν πόνο σε ένα σημείο του σώματος που δεν είχες φανταστεί ποτέ και που δεν σου είχε συμβεί ποτέ;

Πάντως, και το να μη εγκαταλείψεις, είναι κάτι που θέλει ψυχή. Δεν πειράζει για το χρόνο: καταλαβαίνω το "σπάσιμο" αλλά μη ξεχνάς ότι ένας τερματισμός μαραθωνίου είναι ένας τερματισμός μαραθωνίου.

Έχω μια ερώτηση για σένα: το έκανες ώστε το 3:53 να το κάνεις μέσα σε ένα χρόνο 3:35; Βέβαια, μπορεί να ήσουν εξ'αρχής για 3:35 και να μην το ήξερες και να πήγες "χαζεύοντας' την πρώτη φορά. Για πε...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2019 :  14:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μ ενα προγραμμα ''διασκευη'' βασισμενο ομως πανω σε οσα εχω διαβασει απο παλιους του forum εκανα την καλυτερη μου επιδοση στο 5ο μαραθωνιο μου ,τελικα ειναι θησαυρος αυτα που εχω ανακαλυψει απο τους συντρεχτες εδω μεσα αρκει βεβαια να δεις ποιοι γνωριζουν ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2019 :  17:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by iara

μ ενα προγραμμα ''διασκευη'' βασισμενο ομως πανω σε οσα εχω διαβασει απο παλιους του forum εκανα την καλυτερη μου επιδοση στο 5ο μαραθωνιο μου ,τελικα ειναι θησαυρος αυτα που εχω ανακαλυψει απο τους συντρεχτες εδω μεσα αρκει βεβαια να δεις ποιοι γνωριζουν ...



Αλλά πρέπει να δεις τι ταιριάζει και σε εσενα. Εγω πχ στον μαραθωνιο παιρνω 7 τζελ. Κάποιοι ομως δεν αντέχουν πάνω απο 3.
Επισης πρεπει να δεις και τα αποτελεσματα που εχουν αυτα που κανουν κάποιοι που γράφουν εδω. Μπορει καποιος να λεει εγω κανω 10 30αρια στην προετοιμασία. Και να κανει χρονο 3:50. Αν ομως σεν εκανε 10 30αρια (που εγω το θεωρώ υπερβολή), Ισως να εκανε 3:30.

Αλλα γενικως υπαρχουν καποιοι γενικοί κανόνες τύπου πίνουμε ενερο σε καθε σταθμό διψάμε δε διψάμε, κανουμε λογκ ρανς καθε εβδομαδα κλπ κλπ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000