Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο ισχιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

chris79
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/05/2019 :  13:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και κάποιες μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ισχιο.. Μετά την προπόνηση έχω ένα πόνο ψηλά,εξωτερικά, στο σημείο που ενώνεται το πόδι με το κάτω μέρος της λεκάνης.. Το ξεκουρασα για μια βδομάδα αλλά με το πρώτο χαλαρό τρέξιμο τα ίδια.. Έχει τύχει σε κανέναν σας? Πότε δεν είχα θέματα με ισχιο κλπ..

sakis887
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2019 :  15:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα.
2 μηνες τωρα με βασανιζει το ισχιο.
γνωμη μου:πηγαινε σε εναν φυσιο που σκαμπαζει απο αθλητικες κακωσεις και ερεθισμους, και θα σε στρωσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEOPSOMO
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2019 :  16:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελπίζω μόνο (και σας εύχομαι) να μην πάσχετε απο FAI. Σύνδρομο πρόσκρουσης. Μηχανικό πρόβλημα. Τα Ισχύα 'βρίσκουν' στην κοτύλη, καταστρέφοντας σταδιακά τον μαλακό ιστό.
Μέχρι εκεί δεν βγάζει κανένα πόνο. Μόλις καταστραφεί ο χόνδρος αρχίζουν και τρίβονται τα κόκκαλα μεταξύ τους και ξεκινούν οι πόνοι.

Ψάχτε το αν επιμείνει ο πόνος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chris79
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2019 :  22:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.. Sakis887 έβγαλες άκρη με φυσιοθεραπειες? Είσαι καλύτερα; ακολούθησες αγωγή με αντιφλεγμονωδη; Leopsomo ελπίζω να μην είναι κάτι τόσο σοβαρό. Δυστυχώς με απλή ξεκούραση και παγοθεραπεια απλως μετριαζεται η ένταση του πόνου..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2019 :  23:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Ελπίζω μόνο (και σας εύχομαι) να μην πάσχετε απο FAI. Σύνδρομο πρόσκρουσης. Μηχανικό πρόβλημα. Τα Ισχύα 'βρίσκουν' στην κοτύλη, καταστρέφοντας σταδιακά τον μαλακό ιστό.
Μέχρι εκεί δεν βγάζει κανένα πόνο. Μόλις καταστραφεί ο χόνδρος αρχίζουν και τρίβονται τα κόκκαλα μεταξύ τους και ξεκινούν οι πόνοι.

Ψάχτε το αν επιμείνει ο πόνος.



Σύνδρομο μηροκοτυλιαίας πρόσκρουσης εννοείς; Υπάρχει λύση εκτός από το χειρουργείο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis887
Newbie Forum Runner

Greece


20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2019 :  23:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
chris79 για να μην γραφω ''σεντονια'' αν θελεις στειλε μου το mail σου ή το τηλ σου για να σε βοηθησω οσο μπορω.
καλο βραδυ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEOPSOMO
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2019 :  13:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lamkon

quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Ελπίζω μόνο (και σας εύχομαι) να μην πάσχετε απο FAI. Σύνδρομο πρόσκρουσης. Μηχανικό πρόβλημα. Τα Ισχύα 'βρίσκουν' στην κοτύλη, καταστρέφοντας σταδιακά τον μαλακό ιστό.
Μέχρι εκεί δεν βγάζει κανένα πόνο. Μόλις καταστραφεί ο χόνδρος αρχίζουν και τρίβονται τα κόκκαλα μεταξύ τους και ξεκινούν οι πόνοι.

Ψάχτε το αν επιμείνει ο πόνος.



Σύνδρομο μηροκοτυλιαίας πρόσκρουσης εννοείς; Υπάρχει λύση εκτός από το χειρουργείο;



Ναι, αυτή την άτιμη.
Εγώ χρειάστηκε να αλλάξω τρόπο ζωής, να κάνω 2 χρόνια ασκήσεις με λάστιχα για να αποφύγω το χειρουργείο. Ξέρω οτι κάποια στιγμή θα έρθει η οστεοαρθρίτιδα, βλέποντας και κάνοντας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

g. Milo
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2020 :  15:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα εδω κ αρκετους μηνες εχω θεμα με οξύ πονοβστην εξω πλευρά του γοφου μου... Πηγα σεναν ορθοπεδικο μου είπε τπτ δεννειναι κανε ορθοσωμικη.. Γενικά δε πολυ γυμναζομαι απλα περπατάω κ η δουλειά μου ηταν ορθοστασια για πολλα χρονια... Τον τελευταίο χρονο δε δουλεύω ομως οποτε δεντο καταπονω
Εκανα 1μηα ορθοσωμικη κ επιδείνωθηκε ο πονος ποναω ακομα και καθιστη μονο ξαπλωμένη δε ποναω.. Πηγα κ σε δεύτερο ορθοπεδικο κ μου ειπε απλα κοιτωντας με κ κανοντας μια ψιλαφιση και κατι κινήσεις οτι πασχω απο τροχαντηριτιδα.. Μου δωσε μυοχαλαρωτικα αντιφλεγμονωδη λαδι επάλειψης κ παγοθεραπεια στα μισα της θεραπείας με Πείραξαν τα χαπια κ μ ειπε να τα σταματησω... Γενικα δεν είναι κ καμια βελτιωση ουτε με τα χαπια ουτε με παγο ουτε με. Ξεκουραση... Υποφερω καθε μερα μου ειπε να κανουμε ενεσεις κορτιζονης αλλα ψιλοφοβαμαι δεν εχω ακουσει κντα καλυτερα ξερετε τπτ σχετικο? Να τις κανω? Εχετε κανει? Πετυχε? Ειχατε παρενέργειες?
Ευχαριστω πολυ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2020 :  16:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by g. Milo

Καλησπερα εδω κ αρκετους μηνες εχω θεμα με οξύ πονοβστην εξω πλευρά του γοφου μου... Πηγα σεναν ορθοπεδικο μου είπε τπτ δεννειναι κανε ορθοσωμικη.. Γενικά δε πολυ γυμναζομαι απλα περπατάω κ η δουλειά μου ηταν ορθοστασια για πολλα χρονια... Τον τελευταίο χρονο δε δουλεύω ομως οποτε δεντο καταπονω
Εκανα 1μηα ορθοσωμικη κ επιδείνωθηκε ο πονος ποναω ακομα και καθιστη μονο ξαπλωμένη δε ποναω.. Πηγα κ σε δεύτερο ορθοπεδικο κ μου ειπε απλα κοιτωντας με κ κανοντας μια ψιλαφιση και κατι κινήσεις οτι πασχω απο τροχαντηριτιδα.. Μου δωσε μυοχαλαρωτικα αντιφλεγμονωδη λαδι επάλειψης κ παγοθεραπεια στα μισα της θεραπείας με Πείραξαν τα χαπια κ μ ειπε να τα σταματησω... Γενικα δεν είναι κ καμια βελτιωση ουτε με τα χαπια ουτε με παγο ουτε με. Ξεκουραση... Υποφερω καθε μερα μου ειπε να κανουμε ενεσεις κορτιζονης αλλα ψιλοφοβαμαι δεν εχω ακουσει κντα καλυτερα ξερετε τπτ σχετικο? Να τις κανω? Εχετε κανει? Πετυχε? Ειχατε παρενέργειες?
Ευχαριστω πολυ



Εγώ θα άφηνα την κορτιζόνη ως την έσχατη λύση (μιας και δεν πρόκειται να λύσει το πρόβλημα, απλά θα πάρει τον πόνο για ένα διάστημα μέχρι αυτός να επανέλθει αν δεν καταπολεμηθεί το αίτιο) και θα πήγαινα σε έναν φυσικοθεραπευτή. Βέβαια, στην παρούσα φάση μάλλον δεν είναι εύκολο να βρει κανείς, αλλά σίγουρα μερικοί λειτουργούν για τέτοιες περιπτώσεις. Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

g. Milo
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2020 :  00:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θεσσαλονικη ειμαι δυτικά μου εγραψε μια αλοιφή αλλος γιατρος που πηγα καψαικινη... Περασε λιγο αλλα ξαναέρχεται... Θα μου γραψει κ φυσιοθεραπειες κ αυτος ειναι κατα της κορτιζονης καλυτερα μ ειπε έγχυση κολλαγόνου αν χρειαστεί...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2020 :  08:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

θα πρότεινα τακτικη αλλαγη παπουτσιων κατα την προπονηση κ παρατηρείστε αν αλλάζει η συμπεριφορα στο ισχυο - ανα δυο ημερες το κανω εγω !!

Ευχαριστω !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2020 :  16:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by g. Milo

Θεσσαλονικη ειμαι δυτικά μου εγραψε μια αλοιφή αλλος γιατρος που πηγα καψαικινη... Περασε λιγο αλλα ξαναέρχεται... Θα μου γραψει κ φυσιοθεραπειες κ αυτος ειναι κατα της κορτιζονης καλυτερα μ ειπε έγχυση κολλαγόνου αν χρειαστεί...



Καλησπέρα!

Δεν είμαι γιατρός ούτε φυσικοθεραπευτής, συνεπώς το επιστημονικό credibility σε ό,τι αναφέρω είναι μηδενικό, απλά επειδή και γω ταλαιπωρήθηκα κατά καιρούς με αλοιφές/πόσιμα σκευάσματα που σε αναγεννούν/λοιπά σκατολογίδια, βάσει της προσωπικής και μόνο εμπειρίας, η μόν(ιμ)η λύση είναι η ενδυνάμωση όλων των μυϊκών ομάδων πάνω και κάτω απτην πάσχουσα άρθρωση, ώστε να ρολάρει σωστά η κίνηση, καλύπτοντας αφ' ενός ένα ήδη υπάρχον πρόβλημα και αφ' ετέρου περιορίζοντας τον κίνδυνο να χειροτερέψει/υποτροπιάσει.

Τώρα, αυτό που λέμε "ενδυνάμωση" δε χρειάζεται να περιλαμβάνει το να γίνει κανείς Σβαρτζενέικερ όσο το να δυναμώσει κάποιους μικρούς μυς που παίζουν, όμως, σημαντικό ρόλο στο ρολάρισμα (πχ αυτός https://www.physio-pedia.com/Gluteus_Medius - προσωπικά, όταν ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με ετούτον, κάποια τσιμπήματα/ενοχλήσεις που είχα εξωτερικά στο γόνατο ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν χωρίε ούτε να πατικώνομαι με foam rollers ούτε να διατείνομαι όλη την ώρα).

Επίσης, εκτός απτο να δυναμώσει τους μικρούς μυς, θα πρέπει να "ξυπνήσει"/ενεργοποιήσει και κάποιους μεγάλους που η καθημερινότητα (στα γραφεία) τους αδρανοποιεί. Πριν από κάποιους μήνες, με έβαλε ένας γυμναστής/φυσικοθεραπευτής να κάνω κάποιες ασκήσεις γέφυρας. Όχι τίποτα τρελό, πράγματα που κάναμε και στο σχολείο. Στο τέλος με ρώτησε πού αισθανόμουν περισσότερο πιασμένος. Η απάντηση (μου) ήταν στους hamstrings. Και η δική του η απάντηση ήταν πως αν γινόταν σωστά η άσκηση, θα έπρεπε οι γλουτοί να έχουν πάρει το περισσότερο φορτίο και όχι οι δικέφαλοι, που θα λειτουργούσαν υποστηρικτικά.

Αυτό είναι πρόβλημα, όμως, γιατί οι γλουτοί είναι σχεδιασμένοι να αποτελούν τους πιο δυνατούς μυς του σώματος και αδράνεια εκεί (στο κέντρο βάρους σου) σημαίνει χαλασμένη στάση σώματος, χαλασμένη μηχανική σε όλες σχεδόν τις κινήσεις και πόνους στο ισχίο, στη μέση και ίσως και στο γόνατο.

Τώρα, για το τι μπορεί κανείς να κάνει ακολουθώντας αυτήν την ατραπό για να τον θυμούνται τα προβλήματα μόνο έπειτα από κάποια ακραία καφρίλα και όχι συστηματικά. Πας πλεόν είτε σε έναν έμπειρο φυσικοθεραπευτή είτε σε γιατρό αποκατάστασης (φυσίατρο) με τη διάγνωση του ορθοπεδικού. Οι συγκεκριμένοι δε θα σε εξετάσουν πλέον απτην πλευρά του ορθοπεδικού, αυτό ήδη το έχεις. Θα ψάξουν να βρουν με διάφορα τεστ που θα σου κάνουν ποιο είναι το (μηχανικό) αίτιο που σε οδήγησε στο σημείο της διάγνωσης (του ορθοπεδικού). Θα ψάξουν τη στάση του σώματος, τις καθημερινές συνήθειες, πιθανές μυϊκές ανισορροπίες και σοτ τέλος θα σου βγάλουν ένα πρόγραμμα αποκατάστασης.

(Φιλική συμβουλή: αν δεν πονάς πολύ, προσπάθησε να αποφύγεις τα πολλά ρεύματα και λοιπές τεχνικές αναλγησίας που έχουν στα φυσικοθεραπευτήρια, όχι γιατί είναι κάτι κακό, απλά αν δεν υπάρχει πραγματικός λόγος να το κάνεις, θα χάσεις χρόνο από το πιο σημαντικό κομμάτι για "μόνιμα" αποτελέσματα που είναι αυτό της άσκησης)

Επίσης, σε μια τέτοια προσέγγιση, καλό θα είναι κανείς να προετοιμαστεί για το γεγονός ότι θα πρέπει να τροποποιήσει κάποιες συνήθειες. Ας πούμε, υπάρχουν hardcore δρομείς που θέλουν να τρέχουν 5, 6 ή και 7 φορές την εβδομάδα. ΟΚ, σε φάση αποκατάστασης αυτό είναι ουτοπία, όπως και οι διαλειμματικές, οι ανηφοριές/κατηφοριές και οι λοιπές ομορφιές. Θα τρέξεις λίγο δυο φορές την εβδομάδα ίσα ίσα να διατηρήσεις την αίσθηση, θα κάνεις την αποκατάσταση και είναι βέβαιο πως το ίδιο σου το σώμα θα σου πει κάποια στιγμή να επιστρέψεις στα νορμάλ. Ίσως για ένα διάστημα να πρέπει να μην τρέξεις καν και να βάλεις λίγο ελλειπτικό/ποδήλατο/ΗΙΙΤ στο πρόγραμμα απλά για να κρατάς λίγο το αερόβιο. (έχω ακόμη κρατημένες στο log μου προπονήσεις 5k στο 6:00 που όταν ήμουν στα καλά μου θα προτιμούσα να μην τρέξω καν, παρά 5k στο 6:00, με τη σημείωση "ως εκεί που φτάνει το πάπλωμα" για να μου θυμίζουν τι μπορεί να συμβεί όταν θεωρεί κανείς πως βγήκε από comic book...).

Σόρι αν κούρασα με το σεντόνι, επαναλαμβάνω ότι τα παραπάνω είναι προσωπικές εμπειρίες, αλλά αν έχεις περάσει απτη διαδρομή "αναζήτηση εύκολης/άμεσης λύσης => ψυχολογική κατάπτωση λόγω μη εύρεσής της (πώς να βρεις κάτι που δεν υπάρχει...) => στροφή σε άλλες λύσεις => σταδιακή ανάκαμψη => BAU", σκέφτεσαι ας σώσω κανέναν άλλο τουλάχιστον απτο ψυχολογικό σκέλος (είναι άλλο να ξες ότι πρέπει να ανέβω την ανηφόρα και άλλο να ψάχνεις συνεχώς το κατηφορικό μονοπάτι κυνηγώντας την ουρά σου).

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000