Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν πως πάει η προπόνηση σας? Νο13
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 44

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2021 :  00:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8,2 χλμ σε 42.33 (5.16 pace/km) σήμερα στο Γήπεδο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2021 :  10:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8χλμ πρωινά στο στάδιο με μέσο ρυθμο 4'51'' με φοβερή δροσια επιτέλους

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2021 :  13:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
50αλεπτο βουνισιο σημερα με δροσερο αερακι

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maiko
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/07/2021 :  17:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα 10 km πολύ πρωινα και πολύ δροσερά αλλά λίγο βάρβαρη η ώρα 5 τπρωι αξίζει το κόπο αν το συνηθίσεις...

maiko
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2021 :  16:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
11,5χλμ με 1:04:10 (5.32 pace/km) σήμερα στο Φλοισβο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2021 :  23:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
15χλμ απόψε στο ΕΜΠ (προετοιμασία για τον ημι ) σε 01:21:23 και μέσο ρυθμο 5'26"/χλμ

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/07/2021 :  00:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8,3Ψχλμ σε 43:30 (5.17 pace/km) σήμερα στο Γήπεδο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2021 :  00:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8χλμ ανώμαλο σε 45 λεπτά αργά το απόγευμα ...δυστυχώς η ζέστη επανήλθε και ήρθε για να μείνει πολλές μέρες ακόμα...

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT

Edited by - G. ASIMAS on 28/07/2021 00:16:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2021 :  00:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8,4 χλμ σε 44:07 (5.22 pace/km) σήμερα στο Γήπεδο Παπάγου σήμερα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2021 :  00:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελευταία 8 πολύ χαλαρά χλμ. σε 44:59 (5.37 pace/km) σήμερα στη Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου.. Και τώρα λίγο ξεκούραση με το βλέμμα στον Ημιμαραθωνιο Αθήνας..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maiko
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2021 :  12:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα 12km πρωινα σε 1 ώρα και 8 λεπτά 5:45pace με πολύ κόπο λόγω ζέστης έστω και πρωινα....

maiko
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2021 :  00:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαλαρά πράγματα και προπόνηση ανά 3 μέρες εδώ στη Μήλο που βρίσκομαι για διακοπές ...ευτυχώς έχω νοικιάσει 2 λεπτά από το δημοτικό στάδιο της Μήλου με το χωμάτινο στίβο ...πρέπει να ξεμουδιαζω λίγο και στις 3 εβδομάδες εδώ γιατί έρχεται ο ημι και θα με βρει και με κιλά παραπάνω και σε κακή φυσική κατάσταση ....οπότε και διακοπές και προπόνηση σε χαλαρούς ρυθμούς να παραμένουν τα πόδια ξύπνια

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2021 :  00:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10χλμ σε τσιμεντένιο στίβο σε 49'22" με αρκετή ζέστη....μας πέθανε φέτος η ζέστη...

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2021 :  16:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιας και στο συγκεκριμένο φόρουμ (αλλά και στο συγκεκριμένο νήμα που τότε βρισκόταν σε μονοψήφια αρίθμηση) άρχισα να γράφω τα πρώτα δρομικά μου κείμενα, ας το αφήσω εδώ, πέρα από το προσωπικό μου δημόσιο ημερολόγιο.

"23 μήνες μετά...

Τελευταία φορά που συμμετείχα σε αγώνα ήταν τον Οκτώβρη του 2019 στο ταλιράκι του Νυκτερινού. Έπειτα από εκεί, είχα αποφασίσει να δοκιμάσω την τύχη μου στο 10άρι του Μεγαλέκου την άνοιξη, προσπαθώντας να σπάσω το 40λεπτο. Μας πρόλαβε ο κορόνας στο ενδιάμεσο και έτσι δεν είχα από τότε αυτή τη δυνατότητα (αν και το έκανα σε δύο προπονήσεις στο ενδιάμεσο, αλλά αυτό δεν είναι επίσημο).

Για τους αγώνες ορεινού τριάθλου στο Ωραιόκαστρο με πρωτοπληροφόρησε ο Γιώργος, άρρωστος με τον ΠΑΟΚ (η άσχετη πληροφορία της ημέρας) και συνάδελφος από διπλανό εργαστήριο κάπου τον Ιούνιο ή τον Ιούλιο, δε θυμάμαι καλά. Ο Γιώργος είναι εθελοντής στη διοργάνωση και τότε συζητούσαμε και για τρίαθλο ή κάτι τέτοιο, αλλά απτη μία δεν έχω ποδηλατικό gear, απτην άλλη και να είχα, εντάξει, δε μπαίνεις πρώτη φορά στο τριάθλο σε τέτοιο αγώνα (trail).

Anyway, με τα πολλά αποφάσισα να συμμετέχω στα 11 χιλιόμετρα ορεινού τρεξίματος για να πάρω και αυτήν την παρθενιά. ΟΚ, πολλές φορές έχει τύχει να τρέξω σε ανάλογα τερέν/κλίσεις, αλλά σε αγώνα ποτέ. Βέβαια, για να πω την αμαρτία μου με έτρωγε να το ακυρώσω και να πάω στο Olympic day run που είναι flat και θα μπορούσα να δοκιμάσω το sub40 στο δεκάρι, αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ανακοινώσεις ψεκασμένων για μάζωξη στην παραλία την ίδια ώρα, οι οποίες μου έκαναν κάπως πιο εύκολη την τελική επιλογή.

Βγαίνοντας κατά τις 4 παρά, λοιπόν, από το σπίτι, ένα κύμα ζέστης έκανε τα κύτταρα του δέρματός μου να καψαλιστούν. Μπήκα στο αυτοκίνητο και με τη σκέψη "πού πάω τώρα, ρε μαλάκα" να με συντροφεύει έκανα τη σύντομη διαδρομή ως το Ωραιόκαστρο. Φτάνοντας στο κολυμβητήριο οι κεραίες μου άρχισαν να αντιλαμβάνονται μία έντονη ανησυχία τόσο από την πλευρά των διοργανωτών όσο και των συμμετεχόντων. Βρίσκω το γνωστό μου που ήταν στη διοργάνωση να ρουφάει το ένα τσιγάρο μετά το άλλο:

- «Λεφτ, έχει πιάσει φωτιά και δεν ξέρουμε αν θα μας επιτρέψει τον αγώνα η πυροσβεστική»

- «Έλα, ρε φίλε, τι σκατιά είναι αυτή; Να ξες πως άμα ξεκινήσει καθυστερημένα, εγώ δε μπορώ να μείνω, πρέπει το αργότερο 7 παρά να είμαι πίσω.»

- «Εμένα με λες που θέλω να πάω και Τούμπα…»

Με τα πολλά, η ώρα πέρασε, φτάσαμε 16:45, στην προβλεπόμενη ώρα έναρξης του αγώνα. Πέρασε άλλο ένα πεντάλεπτο και έφτασα στο νοητό μου deadline. Πήρα τα πράγματά μου και κατευθύνθηκα προς το αυτοκίνητο. Τα πράγματα στο πορτ μπαγκάζ και ετοιμάζομαι να την κάνω πίσω, με τη σκέψη αν θα ήταν προτιμότερο να πάω στο κοντινό γήπεδο να ρίξω στροφές για καμιά ώρα τώρα που είμαι έτοιμος ή να βγω το βράδυ που θα έχει δροσίσει.

Κάνω αναστροφή και περνώντας από το κολυμβητήριο ακούω πως γίνεται μία ανακοίνωση από τα μεγάφωνα, αλλά ελέω motorhead που παίζουν δυνατά από τα ηχεία του αυτοκινήτου για να πάνε τα φαρμάκια κάτω, δεν είμαι σε θέση να αντιληφθώ τι λέει.

Σταματάω, λοιπόν, μπροστά σε ένα όργανο της τάξης που βρισκόταν εκεί στο πλαίσιο του αγώνα, χαμηλώνω την ένταση, κατεβάζω παράθυρο και περιμένω την επιβεβαίωσή του ότι ο αγώνας δε θα γίνει.

- «Όχι, φιλαράκι, θα γίνει τελικά, μη φύγεις.»

- «Αφερφέ, εδώ μπορώ να το αφήσω;»

- «Απαγορεύεται, αλλά μπορείς να πας παρακάτω στο στενό, έχει αρκετές.»

Κατεβαίνω προς τα κάτω, παρκάρω βιαστικά στο στενό και ξεχύνομαι από το αμάξι, ξεχνώντας τη μπλούζα, την πετσέτα, το HR sensor και το καπέλο μου και αφήνοντάς το, χωρίς να το αντιληφθώ, ξεκλείδωτο.
Φτάνω φουριόζος με σπριντ στο χώρο έναρξης και εκεί συνειδητοποιώ πόσα πράγματα ξέχασα πάνω στη βιασύνη μου. Και αν, ούτως ή άλλως, τον αγώνα γυμνός από πάνω θα τον έτρεχα, ο σένσορας των παλμών και το καπέλο θα ήταν αρκετά χρήσιμα εργαλεία, αφ’ ενός για να ελέγχω την κατάσταση (είχα να τρέξω τόσο παρατεταμένες ανηφόρες και σε τόσο ζόρικο τερέν πολλούς μήνες) όσο και για προστασία από το ζεματιστό ήλιο.

Με τα πολλά, ο αγώνας ξεκίνησε και αυτή η αίσθηση της συμμετοχής σε event έκανε την καρδιά μου να πεταρίζει, πιο πολύ και από τις ανηφοριές. Χρειάστηκαν περίπου 2-3 χιλιόμετρα για να ξεπεράσω αυτή τη γλυκιά ένταση. Για όσους έχουν αντίληψη, έμοιαζε με την αίσθηση του γηπεδικού άγχους την ώρα που ανεβαίνεις τη Λαμπράκη πριν από κάποιο ντέρμπι, αναμεμιγμένη με speed, κόκα ή κάτι τέτοιο.

Στην αρχή φύγαμε μπροστά δύο άτομα. Εγώ μέχρι να πιάσουμε τις πρώτες βαρβάτες κλίσεις τον ακολουθούσα σε κοντινή απόσταση προσπαθώντας να αποβάλλω από πάνω μου την προαναφερθείσα αίσθηση η οποία ένιωθα να μου ανεβάζει τους σφυγμούς. Στις μεγάλες κλίσεις ο συντρέχτης έδειξε να μένει πίσω, πράγμα που με απογοήτευσε κάπως, γιατί τρέχοντας στη μέση του πουθενά μόνος, κάπου χανόταν η μαγεία του αγώνα, προσομοιάζοντας περισσότερο με μια μοναχική προπόνηση.
Βέβαια, το θετικό side effect ήταν ότι έτσι έφυγε και η αρχική αίσθηση. Βασικά, αυτή έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να φύγει, γιατί οι παλμοί σε κάποια φάση είχαν βαρέσει high score και δε γινόταν η καρδιά να έχει και αυτό στους ώμους της.

Στις πρώτες μεγάλες κατηφόρες ο συντρέχτης όχι απλά με πρόλαβε, αλλά πέρασε και μπροστά. Σίγουρα είναι καλός στα κατεβάσματα ή μπορεί εγώ να είμαι κακός σε αυτά. Βασικά, μάλλον και τα δύο ισχύουν. Πρέπει να ήταν κάπου στο 5ο χιλιόμετρο.

Όμως, έπειτα από ένα διάστημα κοινής πορείας ως την αρχή του 7ου χιλιομέτρου, μετά το πέρασμα από το σταθμό ανεφοδιασμού ο οποίος ήταν πολύ εσφαλμένα τοποθετημένος στην έναρξη της ανηφόρας και όχι πιο πριν (ώστε να μη χρειαστεί να επανεκκινήσεις με μια πραγματικά ζόρικη κλίση μπροστά σου), ο φίλος έσκασε, όπως μου είπε στον τερματισμό και ξαναέμεινε πίσω.

Έτσι, η μοναχική πορεία και η αίσθηση προπόνησης συνεχίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα, έχοντας συντροφιά τη ζέστη, το όμορφο τοπίο και τη βιασύνη να επιστρέψω πίσω λόγω μιας άλλης υποχρέωσης. Αφού κατάφερα και έχασα το δρόμο για ακόμη μια φορά, κάτι που εκτός από εκνευρισμό μου κόστισε μόνο 100 μέτρα, και κατάφερα και γλίτωσα από τους ποδηλάτες που κατέβαιναν στο τέλος τις κατηφόρες σαν σφαίρες, μπήκα ξανά στην άσφαλτο και 500 μέτρα πριν τον τερματισμό ποιον πετυχαίνω;

- "Είδες που ήθελες να φύγεις και τελικά είσαι πρώτος;" αποφάνθηκε το ίδιο όργανο της τάξης που με κράτησε νωρίτερα στο event, κάνοντάς μου και ένα high five στα κρυφά.

Φτάνοντας στον τερματισμό η αλήθεια είναι πως αισθανόμουν ότι στην ευθεία μπορούσα να βγάλω άλλα δέκα σε ένα σβέλτο ρυθμό και ευτυχώς που δεν είχα χρόνο γιατί πιθανόν να το επιχειρούσα, μιας και σήμερα η πελματιαία μου μού υπενθυμίζει τα γαβγίσματα που κάνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα το τελευταίο δίμηνο.

Στεναχωριέμαι μόνο για τους άλλους δύο της απονομής, γιατί ενώ είπα στους διοργανωτές να δώσουν το βραβείο στον επόμενο και να φύγω, δεν το δέχτηκαν. Έτσι, λόγω της φούριας μου έγινε εντελώς βιαστικά μπροστά σε μία κομπανία από παιδιά και κλόουν... 😁😁😁😁
Επόμενο ραντεβού, ο Νυκτερινός στις 21/11 πλέον, αν και εφόσον γίνει (που δεν το πολυπιστεύω), αλλά ο στόχος θα είναι το sub 90'...

https://www.strava.com/activities/6023549584
"

Για την ιστορία, στο συγκεκριμένο αγώνα συμμετείχαν τελικά περίπου 20 άτομα, εκ των οποίων οι 21 δεν τον έτρεχαν αγωνιστικά, αλλά προπονητικά και για τη φάση. Φαίνεται πως η δική μου προπόνηση ήταν καλύτερη.


--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/09/2021 :  22:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βραδινό τρεξίματακι σήμερα 16,2 χλμ στο Ποικίλο σε 1.50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 44 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000