Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Μικρές Αγγελίες
 [Πουλήθηκε] Stryd τελευταίας γενιάς.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/01/2023 :  10:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πωλείται stryd σε άριστη κατάσταση. Τελευταίας γενιάς αγορασμένο 2/22. Εγγύηση για 1 έτος ακόμη.
Τιμή 180 ευρώ
jimpapi@yahoo.com για πληροφορίες

Edited by - jimpapi on 06/02/2023 08:53:27

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/01/2023 :  12:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έχεις παραλάβει? Μήπως το έχεις κάνει calibrate? Ενδιαφέρομαι αλλά δυστυχώς από προσωπική εμπειρία δεν εμπιστεύομαι την ακρίβεια του stryd, χωρις calibration.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2023 :  09:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

Το έχεις παραλάβει? Μήπως το έχεις κάνει calibrate? Ενδιαφέρομαι αλλά δυστυχώς από προσωπική εμπειρία δεν εμπιστεύομαι την ακρίβεια του stryd, χωρις calibration.

========================================================================
Το stryd το χρησιμοποιώ γενικώς εδώ και 4 η 5 χρόνια. Οι δύο τελευταίες γενιές έχουν διαβολική ακρίβεια και δε χρειάζονται calibration. Την απόσταση δε την μετράω με το stryd εφόσον τα δεδομένα της απόστασης τα παίρνει από το garmin (εάν θες μπορείς να μετράς και την απόσταση μονο απο το stryd). H ακρίβεια πρόβλεψης του είναι στα αλήθεια τρομακτική. Με αυτό ξέρω τις ζώνες προπόνησης, την κόπωση της εβδομάδας, τη βελτίωση μου σε δύναμη/κιλό βάρους κλπ κλπ.
Η ακρίβεια του για πρόβλεψη αγώνα (Μαραθωνίου και ημι και 10αριού) σε μένα είναι 100%. Πέρυσι μου προέβλεπε Μαραθώνιο Αθηνας 3.00 ώρες +/- 2 λεπτά και έκανα 3.00.15''. Το ίδιο και σε ημι. Φέτος πήγα απροπόνητος και μου προέβλεπε 3.45 κι έκανα 3.47....Τέλος πάντων εγώ δε μπορώ να σκεφτώ τη ζωή μου χωρίς το stryd αλλά πρέπει να ασχοληθείς. Να μελετήσεις , να διαβάσεις , να καταλάβεις τι σου προσφέρει επιστημονικά. Δεν είναι για ανθρώπους που απλά τρέχουν να περνάει η ώρα. Σκέψου πως αυτό που πουλαω το πήρα διοτι η συζυγος το προηγούμενλ το έπλυνε στο πλυντήριο μαζί με τα παπουτσια και χαλασε . Εννοείται το αντικατέστησα με μιας....Είναι θεικό εργαλείο.
Run, Eat, Sleep, Repeat.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/01/2023 :  10:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
https://ibb.co/X8YGdtD
Εδώ μπορείς να δεις το critical power που έχω. Με τον covid έκανα μια τεράστια πτώση και τώρα σιγά σιγά ανεβαίνω και πάλι. Κανένα εργαλείο δεν το κάνει αυτό . Η garmin μου τα έβγαζε όλα ίδια...δε μετρούσε πως "σέρνομαι"...
Τώρα όσο για την ακρίβεια δεν ξέρω τι εννοείς. Την απόσταση? την ταχυτητα? Τον πρώτο καιρό το σύγκρινα συνεχως με το gps. Είναι καλυτερο αλλά δε νομίζω πως πρέπει να σταθεις σε αυτό. Είναι δυναμόμετρο εξαιρετικής ακρίβειας απότε επικεντρώσου στη δύναμη. Η αντοχή, η δύναμη και οι επιδόσεις είναι τέλεια συνδεδεμένες με τις μετρήσεις του stryd. Η απόσταση και η "ακρίβεια" της ταχύτητας δε με απασχολούν. Το stryd μου λέει πως θα προπονηθώ, πως θα κάνω ενδυνάμωση, σε τι watt θα τρέξω τον αγώνα μου. Οσες φορές τοχω "παρακούσει" έχω βρει τοίχο. Είναι αξιον απορίας πως τοχουν κανει τόσο καλό.! Τώρα για προπονήσεις στο στίβο χρημιμοποιώ το track run της garmin και μετράει τέλεια. Για έξω απλά το gps, glonass. Δε νιώθω όμως πως θα αγόραζα το stryd για να μετράω αυτά τα πράγματα. Εννοείται πως το stryd συγχρονίζει με το garmin και παίρνει από εκεί τις μετρήσεις απόστασης και ταχύτητας. Ομως το δυναμόμετρο είναι ανεξάρτητο. Είναι τόσο ακριβές που βρίσκω και τις διαφορές στα παπούτσια. Με άλλο να δίνει περισσότερη επιστροφή ενέργειας (τρέχω στο ίδιο pace με λιγότερα watt - δοκιμασμένο στο διάδρομο ώστε ναχω σταθερή ταχύτητα)/ κλπ. Απαραίτητη προυπόθεση για την ακρίβεια του stryd να συγχρονίζεις το βάρος σου εβδομαδιαία (εγώ καθημερινά) με το garmin ώστε η μέτρηση watt/kilo βάρους να είναι σωστή.

Edited by - jimpapi on 28/01/2023 10:17:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2023 :  11:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ πολυ, έχω και εγώ το wind version εδω και 3 χρόνια. Απόσταση και ταχύτητα μετράω όμως από το GPS, γιατί και καλιμπραρισμένο να το έχω, αλλάζει ανάλογα με τι παπούτσι βάζω. Οπότε χρησιμοποιώ όλες τις άλλες λειτουργίες, συμπεριλαμβανομένου και του Instant pace, όχι όμως ταχύτητα/ απόσταση. Θεωρώ ότι το Epix 2 είναι πιο ακριβές.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2023 :  13:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

Σε ευχαριστώ πολυ, έχω και εγώ το wind version εδω και 3 χρόνια. Απόσταση και ταχύτητα μετράω όμως από το GPS, γιατί και καλιμπραρισμένο να το έχω, αλλάζει ανάλογα με τι παπούτσι βάζω. Οπότε χρησιμοποιώ όλες τις άλλες λειτουργίες, συμπεριλαμβανομένου και του Instant pace, όχι όμως ταχύτητα/ απόσταση. Θεωρώ ότι το Epix 2 είναι πιο ακριβές.
========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.




Αυτό που λες με το βάρος δεν ισχυέι, η ίδια η εταιρία προτείνει να μην αλλάζεις το βάρος καθόλου.


========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.

Edited by - Mikekan on 30/01/2023 13:28:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2023 :  10:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μα πως να μην αλλάζεις το βάρος? ΤΟ ίδιο είναι νασαι 60 κιλά το ίδιο 70? τα watt ανα κιλό θα έχουν χαοτική διαφορά. Εάν θες θα σου στείλω το βιβλίο για την προπόνηση με δύναμη. θα σε βοηθήσει να το κατανοήσεις πλήρως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2023 :  13:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν το αλλάζεις γιατί δεν εξετάζεις την απόλυτη τιμή του CP αλλά τις επιμέρους μεταβολές του και αυτές αλλάζουν όταν αλλάζεις το βάρος.

https://support.stryd.com/hc/en-us/articles/360001177014-Weight-and-Height-Setting

"For the large majority of users, it is recommended and best if you keep the weight setting on your Stryd pod constant."


P.S. Προς Διαχειριστές: Μηπως να μεταφερθουν τα ασχετα με την αγγελια μηνυματα σε ένα καινουργιο θεμα?


========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.

Edited by - Mikekan on 31/01/2023 13:33:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000