Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σύνδρομο κοιλιακών -προσαγωγών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 11

tilemaxos
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/12/2008 :  21:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σας. Έχω μάλλον το σύνδρομο κοιλιακών- προσαγωγών. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από σας παρόμοιο πρόβλημα;

manos-kriti
Forum-Runner

Greece
113 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2008 :  09:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mου παρουσιαστικε το καλοκαιρι.Χωρις να εχω κανει κατι το υπερβολικο.Υποπτευομαι καποια αποτομη κινηση-ανοιγμα στην περιοχη η διαταση.Δεν πηγα γιατρο.Για 2,5 μηνες εκανα μονο ποδηλατο,περπατημα,ψιλοτροχαδακι.Τερματισα Μαραθωνιο χαλαρα(βλακεια).Εκτοτε τρεχω,ο πονος δεν υπαρχει αλλα η αισθηση του αλγους τησ περιοχης υπαρχει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2008 :  09:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αποφυγη των γρηγορων κομματιων,καλο ζεσταμα και ξεκουραση.Αυτο,ειναι κατι που παει και ερχεται αναλογα με την επιβαρυνση.Γι'αυτο αλλωστε και οι επαγγελματιες αθλητες πανε αμεσως χειρουργειο.Αν το σεβαστεις,θα μαθεις να ζεις μαζι του και αυτο μαζι σου χωρις σοβαρα προβληματα,παρα μονο με περιοδικες ενοχλησεις.Αυτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tilemaxos
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/12/2008 :  10:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Επειδή εγώ νιώθω πολύ άσχημα γιατί ο αθλητισμός είναι τρόπος ζωής για μένα, σκέπτομαι το χειρουργείο. Το έχει σκεφτεί κάποιος από σας σαν τρόπο αντιμετώπισης;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MIKALA
Forum-Runner

Greece
86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/12/2008 :  09:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα σου μεταφερω απο συζητηση ορισμενα ενδιαφεροντα με πρωην ομοιοπαθη με συνδρομο κοιλιακων-προσαγωγων επαγγελματια αθλητη μηκους ...μετα απο πολυ ψαξιμο κατεφυγε στην κλινικη του Μυλλερ στο Μοναχο οπου μετα απο 5 ημερες και 3500 ευρω χωρις εγχειρηση και με πληρεις μυοσκελετικες αναλυσεις οπου βρεθηκε το αιτο του συνδρομου που ηταν η μεση και θεραπειες διαφορες επι 10 ωρες καθημερινα αποκατασταθηκε τελειως ..πρεπει αν εχεις την δυνατοτητα να το ψαξεις και μεσω ΣΕΓΑΣ γιατι αυτη η κλινικη απευθυνεται σε επαγγελματιες και ειναι κλεισμενη για το 2009..Καλη αποκατασταση...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dudu
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2009 :  02:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδιά, αντιμετωπίζω και εγω το ίδιο πρόβλημα, παίζω ποδόσφαιρο και μου εμφανίστηκε πριν 1,5 χρονο αλλά παρά τις θεραπείες κπλ παραμένει.
Με τά από πολύ ψάξιμο και τζάμπα λεφτά σε άσχετους φυσικοθεραπευτές και γιατρούς, θα συμφωνήσω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις η αιτία είναι η μέση - λεκάνη κυρίως.
Πλέον έχω μάθει να ζω με αυτό, με πονάει ανάλογα με την επβάρυνση όπως σωστά είπε παραπάνω ο φιλος elton. Πάντως δεν σου επιτρέπει να πιάσεις το 100% της απόδοσής σου.

Φιλε MIKALA μπορείς να αναφέρεις περισσότερες λεπτομέρειες (αν φυσικά θέλεις και έχεις τη δυνατότητα να μάθεις) για την προσέγγιση που περιείχαν οι θεραπείες του φίλου σου στην αντιμετώπιση του προβλήματός του.
Χαρηκα που σας βρηκα.
Αν κάποιος θέλει οποιαδ΄ηποτε πληροφορία σχετικά με το θέμα ας ρψτήσει μιας και εχω ασχοληθει αρκετά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tilemaxos
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/01/2009 :  22:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε dudu, παίζεις συστηματικά ποδόσφαιρο; την προοπτική της εγχείρισης την έχεις σκεφτεί; Την απέρριψες, αν ναι, γιατί; Εγώ την σκέφτομαι σοβαρά, γιατί το πρόβλημα απ΄ότι φαίνεται θα είναι χρόνιο. Και οι υπόλοιποι, παιδιά , την εγχείριση δεν την σκέφτεστε ; Οι αθλίατροι με τους οποίους έχω μιλήσει μιλάνε για 85% ποσοστο επιτυχίας της εγχείρισης,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dudu
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/01/2009 :  22:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, παίζω συστηματικά. Το θέμα δεν είναι η εγχείρηση αλλά η αιτία που προκαλεί το πρόβλημα. Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω προέρχεται από τη μέση. Τι να την κάνεις την εγχείρηση αν δεν φτιαχτεί η αιτία που το προκαλεί. Διάβασες παραπάνω την απάντηση του MIKALA, δεν χρειάζεται περισσότερα. Το θέμα είναι για μας που είμαστε ερασιτέχνες τι θα κάνουμε.
Και η εγχείρηση δεν είναι κάτι μαγικό, ουσιαστικά είναι όμοια με την επέμβαση απλής κήλης.Σου βάζουν ένα πλέγμα για ενίσχυση του κοιλιακού τοιχόματος και αυτό είναι όλο.
Σωστά λές, η εγχείρηση αυτή έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας και είναι ανώδυνη και σε ένα μηνα είσαι οκ. Γι'αυτό την προτιμούν οι αθλητές. Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που ξανασυμβαίνει πχ Μορις του ΠΑΟ (2 επεμβάσεις σε 1 χρονο).

Εσύ τι έχεις κάνει μέχρι τώρα για την αντιμετώπιση του συνδρόμου; έχεις ρωτήσει για το κόστος της εγχείρησης;
Με την καινούρια μέθοδο (λαπαροσκοπικά) 1 μερα νοσηλεία και εισαι πισω σε 1 μηνα. Όντως πρέπει να αξίζει αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά που σου ανέφερα.
Thanks,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MIKALA
Forum-Runner

Greece
86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2009 :  09:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε DUDU δεν σε ξεχασα αλλα ο φιλος αλτης ειναι στο εξωτερικο και περιμενουμε ..παντως ειναι σωστη η αποψη οτι πρεπει να βρισκουμε το αιτιο των τραυματισμων βαθυτερα και οχι να το αντιμετωπιζουμε τοπικα γι αυτο και πρεπει να εχουμε μια πιο ισορροπημενη εγκυμναση ολου του σωματος και οχι μονο των ποδιων σαν βαση για σωστο και ανωδυνο τρεξιμο....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tilemaxos
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2009 :  12:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι εχω καποιο προβλημα με τη μεση(ισχιακο)που με αναγκασε να σταματησω το τρεξιμο το 1998.Ομως με την αναρριχηση μπορεσα δειλα δειλα να επανελθω χωρις να ενοχλουμε σχεδον καθολου.το προγραμμα μου ηταν μια μερα αναρριχηση(πιστα) την αλλη τρεξιμο σε βουνο.Με κανει εντυπωσει πως γνωστος αθλιατρος που με εξετασε και εχω εμπιστοσυνη ενω του πηγα τη μαγνητικη τις μεσης μου δεν μπηκε καν στη διαδικασια να τη ριξει μια ματια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dudu
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/01/2009 :  22:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
MIKALA, φιλε σε παρακαλω μη το αμελήσεις, ρώτα τον όταν τον δείς. Ναι σωστά τα λες, η εγχείρηση απλώς καλύπτει το πρόβλημα με την ενίσχυση του κοιλιακού τοιχώματος εξαιτίας του πλέγατος που βάζουν. Δεν διορθώνει την αιτία.
tilemaxos δώσε βάση στην εκγύμναση προσαγωγών και κοιλιακών ώστε να προσφέρεις σταθεροποίηση στην περιοχή.
Προσαγωγούς γύμνασε με λάστιχα καλύτερα παρά με μηχανήματα, για κοιλιακούς ψάξε στο intertet ασκήσεις για core stability (με μπάλα κλπ)οχι τα καλσικά ροκανίσματα κλπ. Επίσης κάνε και καλές διατάσεις μετά την εκγύμναση, ίσως και λίγο παγο στη συνέχεια.

Αναμένουμε...
οποιοσδήποτε έχει κάτι να προσθέσει ας το κάνει.
Εμένα πάντως αν το επιβαρύνω πολύ με ξαναπιάνει αμέσως, αν ξεκουραστώ πχ μια βδομάδα αμέσως ξαναπερνάει.
Στο φτέρνισμα ή στο βήχα σας ενοχλεί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dudu
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2009 :  12:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κανένα νέο; εμένα το πρόβλημα αν και είχε εξαφανιστεί για πολύ καιρό (βασικά είχα πολύ μικρές ενοχλήσεις) επανήλθε όταν αύξησηα λίγο την επιβάρυνση.
Και ο Μπελούτσι του Ολυμπιακού το ίδιο έπαθε, το είχε πάθει αρχικά στην προετοιμασία και τώρα τον ξαναέπισε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tentas
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2009 :  11:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
paidia exw to idio provlima me koiliakous prosagwgous.eixa xeirourgithei prin 3 xronia me tin klasiki methodo kai piga kala ta prwta 2. ton teleutaio xrono omws exw ypotropi .stin epivarinsi me kovei arketa xreiazetai ksekourasi gia na epanelthei kai pali ta idia...
skeftomai to plegma laparoskopika san teleutaia lysi.opoios thelei epikoinwnei to exw psaksei arketa..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tilemaxos
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/06/2009 :  19:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε τεντα,ειμαι στο τελευταιο σταδιο τις διερευνησης για επεμβαση λαπαροσκοπικα με πλεγμα.Επειδη γνωριζεις καποια πραγματα,και το εχω ψαξει και εγω το θεμα θα ηθελα να σε ρωτησω: η επεμβαση που εκανες περιειχε το πλεγμα,ειχες εντονη αθλητικη δραστηριοτητα και τοσα πολλα άλλα.θα ηθελα να επικοινωνησω οσο το δυνατον πιο γρηγορα μαζι σου γιατι εχω σκοπο τον αλλο μηνα να κανω επεμβαση.θελεις να σου στειλω το e-mail μου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tentas
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2009 :  18:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
steile tilemaxe e-mail i tilefwno na ta poume...
eixa entoni athlitiki drastiriotita olo auton ton kairo alla plegma den eixa valei stin prwti epemvasi giati opws ekrine o giatros den xreiazotan me tin eikona pou eide otan ekane tin tomi
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tilemaxos
Newbie Forum Runner

Greece
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/07/2009 :  09:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το e-mail μου ειναι tmaxos@in.gr Στειλε μου ενα μηνυμα για να τα πουμε αναλυτικα και να ανταλλαξουμε τηλεφωνα.Σε παρακαλω οσο γινεται πιο γρηγορα tenta.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 11 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000