Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 AlpamayoPRO στην Πάρνηθα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
KostasKon Δημοσιευτηκε - 29/09/2014 : 11:00:57
Καλημέρα.
Επειδή το site των διοργανωτών δεν περιέχει το χάρτη της διαδρομής με το προφίλ του μεγάλου αγώνα των 25χλμ, μήπως το έχει κάποιος;
Ευχαριστώ πολύ!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
geopa Posted - 09/10/2014 : 16:57:55
Αναφορικά με τις παροχές εντάξει ο αγώνας δεν θεωρώ ότι είναι και χειμωνιάτικος ενιπέας ή rout εκτός και αν κάνω λάθος, πιθανό και αυτό.
Γενικά καλά να είμαστε και ..... έχει ο θεός
geopa Posted - 09/10/2014 : 16:49:27
@kostask13 απλά θεωρώ ότι ο καθένας παραθέτει απόψεις (σεβαστές όλες). Για τα υπόλοιπα ξαναλέω δεν μπορεί ο καθένας να αφιερώνει μια ολόκληρη ημέρα σε ένα αγώνα που γίνεται στην στον τόπο διαμονής του. Γενικά ξαναλέω ότι αν κερδίσεις ένα δώρο σε μια κλήρωση είναι ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ να μην το πάρεις επειδή έφυγες νωρίτερα από τον χώρο διεξαγωγής. Δηλαδή αν έπερνε μέρος κάποιος σε έναν αγωνά με όριο άνω των 10 ωρών θα έπρεπε όλοι να περιμένουν πότε θα τελειώσει και ο τελευταίος, δεν νομίζω και το λέω εγώ που συνήθως σε αγώνες εξαντλώ τα όρια τερματισμού.
TSOUKIOTIS Posted - 09/10/2014 : 12:28:42
Οι διοργανωτες εχουν τη φιλοσοφια να μην χαλασουν ουτε ενα ευρω. Αυτη ειναι η αληθεια!!!!
supercop748 Posted - 09/10/2014 : 03:04:56
Εγώ τερμάτισαν ακριβώς στις 6 ώρες και με περίμενε η κοπέλα να μου δώσει το suunto που κέρδισα
nickathens Posted - 08/10/2014 : 23:42:53
Συμφωνώ και εγώ με το παραπάνω. Σε όσους αγώνες έχω καθίσει μέχρι τέλους, οι κληρώσεις γίνονται την ώρα που τερματίζουν και οι τελευταίοι δρομείς, ενώ τα δώρα τα παίρνουν οι παρευρισκόμενοι αλλιώς κληρώνεται ο επόμενος. Και τα 2 έχουν την λογική τους και το καταλαβαίνω.
cardiorun Posted - 08/10/2014 : 23:23:57
Ας μην είμαστε υπερβολικοί!Προφανώς το αναφερόμενο 11.40 ήταν λάθος!Δεν νομίζω να τερμάτισε κανείς στον μεγάλο αγώνα πριν τον Θεοδωρακάκο που τερμάτισε περίπου στις 12 40!
Ψάχνοντας την ιστορία του αγώνα διάβασα ότι όταν ξεκίνησε ο αγώνας δεν είχε κανένα σταθμό τροφοδοσίας!Αυτή ήταν η φιλοσοφία του.Αν δεν μας αρέσει υπάρχουν πολλόι άλλοι αγώνες για όλα τα γούστα! Στο εξωτερικό υπάρχουν αγώνες χωρίς τροφοδοσία και χωρίς σήμανση !Σε μένα προσωπικά δεν θα με ενθουσίαζε ένας τέτοιος αγώνας σε άλλους αποτελεί μιά πρόκληση!
Όσον αφορά τις κληρώσεις ,και σε άλλους αγώνες έχω δει να γίνεται στο τέλος!Πιθαν´οτατα οι διοργανωτές θέλουν να παραμείνει ο κόσμος και για τις απονομές αλλά πιθανότατα για να χειροκροτήσει και τους τελευταίους αγωνιζόμενους των 6 + ωρών!Ειναι άσχημο να τερματίσει κάποιος μετά από τέτοια πολύωρη προσπάθεια και να μην υπάρχει κανείς !
ΥΓ Δεν ήμουνα τυχερός ούτε εγώ,ούτε η γυναίκα μου σε καμμία κλήρωση αλλά χαρήκαμε τον αγώνα!
kostask13 Posted - 08/10/2014 : 23:03:36
quote:
Originally posted by geopa

To γεγονός ότι δεν θέλουν να χαλάσουν ούτε 1€ το βαφτίζουν με ίδιες δυνάμεις. Εγώ τι να κάνουμε μπορεί:
- να μην έχω φίλους που είναι στον αγώνα - θα πρέπει να περίμένω εκεί?
- να έτρεχα ακόμα - θα έπρεπε να έχω τερματίσει την ώρα της κλήρωσης?
- να είχα πάει για μια οποιαδήποτε φυσική μου ανάγκη - θα έπρεπε να περιμένω πότε θα κάνουν την κλήρωση?
- Το γεγονός ότι θα μπορούσε η διοργάνωση να αλλάξει το πρόγραμμα - θα έπρεπε εγώ να είμαι εκεί αν θέλανε να κάνουν την κλήρωση το βράδυ?

Σε όποια διοργάνωση και αν έχω πάει όταν κληρώνονται δώρα σε περίπτωση που δεν είναι κάποιος έκεί απλά έρχονται σε μια επικοινωνία μαζί του και δεν κληρώνουν όποιους βρίσκονται εκεί. Δυστυχώς προσωπικά (και νομίζω όχι μόνο εγώ) δεν έχω την πολυτέλεια να αφιερώνω μια ολόκληρη ημέρα σε ένα αγώνα. Άπό τις 11.40 που ήταν προγραμματισμένη η κλήρωση και θα έπρεπε να είχαν αναρτηθεί οι τυχεροί, μέχρι τις 2.30 που έφυγα εγώ μεσολαβεί αρκετά μεγάλος χρόνος.

Τέλος αφού είναι Εθνικός Δρυμός να μην γίνονται αγωνές αν αυτό είναι λύση? Υπήρχαν σημεία που θα μπορούσαν να υπήρχαν σταθμοί τροφοδοσίας. Τέλος πάντων ο καθένας το βλέπει από την δική του οπτική γωνία.

Και τέλος όπως σωστά αναφέρεις αφού είναι εθνικός



Δεν εξέφρασα άποψη στα 2 προηγούμενα μηνύματα μου, απλά παρέθεσα τις ανακοινώσεις που είχα διαβάσει τις προηγούμενες μέρες για τον αγώνα.

Δεν πήρα μέρος στον αγώνα, ούτε βρέθηκα στο χώρο της εκδήλωσης.

geopa Posted - 08/10/2014 : 21:17:20
To γεγονός ότι δεν θέλουν να χαλάσουν ούτε 1€ το βαφτίζουν με ίδιες δυνάμεις. Εγώ τι να κάνουμε μπορεί:
- να μην έχω φίλους που είναι στον αγώνα - θα πρέπει να περίμένω εκεί?
- να έτρεχα ακόμα - θα έπρεπε να έχω τερματίσει την ώρα της κλήρωσης?
- να είχα πάει για μια οποιαδήποτε φυσική μου ανάγκη - θα έπρεπε να περιμένω πότε θα κάνουν την κλήρωση?
- Το γεγονός ότι θα μπορούσε η διοργάνωση να αλλάξει το πρόγραμμα - θα έπρεπε εγώ να είμαι εκεί αν θέλανε να κάνουν την κλήρωση το βράδυ?

Σε όποια διοργάνωση και αν έχω πάει όταν κληρώνονται δώρα σε περίπτωση που δεν είναι κάποιος έκεί απλά έρχονται σε μια επικοινωνία μαζί του και δεν κληρώνουν όποιους βρίσκονται εκεί. Δυστυχώς προσωπικά (και νομίζω όχι μόνο εγώ) δεν έχω την πολυτέλεια να αφιερώνω μια ολόκληρη ημέρα σε ένα αγώνα. Άπό τις 11.40 που ήταν προγραμματισμένη η κλήρωση και θα έπρεπε να είχαν αναρτηθεί οι τυχεροί, μέχρι τις 2.30 που έφυγα εγώ μεσολαβεί αρκετά μεγάλος χρόνος.

Τέλος αφού είναι Εθνικός Δρυμός να μην γίνονται αγωνές αν αυτό είναι λύση? Υπήρχαν σημεία που θα μπορούσαν να υπήρχαν σταθμοί τροφοδοσίας. Τέλος πάντων ο καθένας το βλέπει από την δική του οπτική γωνία.

Και τέλος όπως σωστά αναφέρεις αφού είναι εθνικός
kostask13 Posted - 08/10/2014 : 19:34:49
quote:
Originally posted by geopa

Μήπως ξέρεις τι ώρα έγιναν οι κληρώσεις? Περίμεναν να τελειώσει και ο τελευταίος μετά από 6+?
ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔEΚΤΟΙ, καθώς ακόμα και με το πρόγραμμά τους οι κληρώσεις θα έπρεπε να είχαν γίνει το πολύ μέχρι τις 12. Δηλαδή “φτύσανε” όποιον τους τίμησε με την παρουσία του στον αγώνα αλλά έπρεπε να φύγει και όχι να περιμένει δέκα ώρες εκεί.
Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρούμε μερικά πράγματα, εγώ πάντως σίγουρα.





ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΑ
Η ώρα του ωραιότερου αγώνα της Αττικής πλησιάζει. Ανεβάστε ρυθμό και ετοιμαστείτε για νέες εμπειρίες στο αγαπημένο μας βουνό. Και μη ξεχνάτε να ξυπνήσετε με χαμόγελο εμείς με ένα τέτοιο θα σας υποδεχθούμε
ΩΡΑ 07:50πμ
Άνοιγμα Γραμματείας και έναρξη διαδικασίας παραλαβής Starting Pack από τους πρώτους αθλητές
ΩΡΑ 09:30 πμ
Κλείσιμο Γραμματείας και λήξη διαδικασίας παραλαβής starting Pack από τους αθλητές
ΩΡΑ 09:45 πμ
Τεχνική Ενημέρωση από τον υπεύθυνο χάραξης Νίκο Κωστόπουλο.
ΩΡΑ 10:00 πμ
Εκκίνηση Μεγάλης Διαδρομής 25Κ
ΩΡΑ 10:15 πμ
Εκκίνηση Μικρής Διαδρομής 7Κ
ΩΡΑ 10:55 πμ
Πρώτες αφίξεις αθλητών Μικρής Διαδρομής 7Κ
ΩΡΑ 11:40 πμ
Κληρώσεις Δώρων Χορηγών και αναγραφή των τυχερών των κληρώσεων στις Λίστες Δώρων που θα αναρτηθούν στους πίνακες ανακοινώσεων.
ΩΡΑ 12: 25 μμ
Αφίξεις πρώτων αθλητών Μεγάλης Διαδρομής 25Κ
ΩΡΑ 14:30 μμ
Απονομές επάθλων στους νικητές και τις νικήτριες της Μικρής Διαδρομής 7Κ.
ΩΡΑ 15:00 μμ
Απονομές επάθλων στους νικητές και τις νικήτριες της Μεγάλης Διαδρομής 25Κ
ΩΡΑ 15:10 μμ
Απονομές πανελληνίου πρωταθλήματος SkyRunning
ΩΡΑ 15:30 μμ
Πάρτι τελετής λήξης με “Ιπτάμενα αντικείμενα” και κληρώσεις δώρων

Σημείωση: Οι ώρες εκτός των εκκινήσεων ενδέχεται να τροποποιηθούν ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες ή τις ανάγκες της διοργάνωσης

ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ- ΔΩΡΟΘΕΣΙΕΣ
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παράδοση των δώρων στους τυχερούς της κλήρωσης ή τους νικητές των διαδρομών θα γίνει αποκλειστικά στον χώρο του αγώνα. Αν πρέπει να αποχωρήσετε νωρίτερα από την λήξη της διοργάνωσης, δώστε τον αριθμό σας σε κάποιο φίλο για να το παραλάβει αυτός.

Από την σελίδα τους στο fb
kostask13 Posted - 08/10/2014 : 19:31:11
quote:
Originally posted by geopa

Συμφωνώ αλλά δεν θεωρώ ένα αγώνα βουνού 25χλμ άρτια διοργανωμένο, με έναν σταθμό τροφοδοσίας ΜΟΝΟ (προσωπική μου γνώμη).




ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ του αγώνα

Ο αγώνας γίνεται σε ένα σημαντικότατο Εθνικό Δρυμό και φιλοδοξούμε να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.
Είναι κατά το μεγαλύτερο μήκος του self support και οι αθλητές μεταφέρουν τον προσωπικό τους εξοπλισμό σε νερό και τροφή.
Δεν θέλουμε να φέρνουμε το βουνό στα μέτρα μας. Προσαρμοζόμαστε εμείς σε αυτό. Έτσι διοργάνωση είναι κατά των πολλών σταθμών τροφοδοσίας στον πυρήνα αυτού του μοναδικού δάσους και πιστεύει ότι στο βουνό πρέπει να κινούμαστε με τις δικές μας δυνάμεις. Μοναδική εξαίρεση είναι ο σταθμός τροφοδοσίας στο ορειβατικό καταφύγιο Φλαμπούρι.

http://www.trailrace.gr/projects/events/cats/?LevelItemID=107
geopa Posted - 08/10/2014 : 16:42:54
ok ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Gabri Posted - 08/10/2014 : 16:30:29
για τα ρολογια εγιναν κατα τις 14¨00 αν θυμαμαι καλα.
15¨00 περιπου εγιναν τα Buff και 15:30 πεταξανε κατι παγουρια
geopa Posted - 08/10/2014 : 15:37:33
Μήπως ξέρεις τι ώρα έγιναν οι κληρώσεις? Περίμεναν να τελειώσει και ο τελευταίος μετά από 6+?
ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔEΚΤΟΙ, καθώς ακόμα και με το πρόγραμμά τους οι κληρώσεις θα έπρεπε να είχαν γίνει το πολύ μέχρι τις 12. Δηλαδή “φτύσανε” όποιον τους τίμησε με την παρουσία του στον αγώνα αλλά έπρεπε να φύγει και όχι να περιμένει δέκα ώρες εκεί.
Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρούμε μερικά πράγματα, εγώ πάντως σίγουρα.

Gabri Posted - 08/10/2014 : 15:05:44
ναι οι κληρωσεις αφορουσαν οσους βρισκονταν στο χωρο και τα δωρα δωθηκαν επι τοπου. Μαλιστα αναφερθηκε απο την αρχη οτι οποιος κληρωθει και δεν ειναι εκει ξαναγινεται η κληρωη. Εγινε σε μια περιπτωση με ενα απο τα SUUNTO που κληρωνανε.

BTW φωτογραφιες απο τα 7χλμ καθως και βιντεο απο το ελικοπτερακι ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε?
geopa Posted - 08/10/2014 : 13:42:52
Συμφωνώ αλλά δεν θεωρώ ένα αγώνα βουνού 25χλμ άρτια διοργανωμένο, με έναν σταθμό τροφοδοσίας ΜΟΝΟ (προσωπική μου γνώμη).
Επιπλέον σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το alpamayo πριν από λίγο τους ρώτησα για τους συμμετέχοντες που κέρδισαν στις κληρώσεις και ένας υπάλληλος, χωρίς να είναι όμως σίγουρος - με παρέπεμψε να ξαναπάρω αργότερα τηλ, μου είπε ότι κληρώσεις αφορούσαν όσους παραβρίσκονταν στον χώρο του αγώνα κατά την διάρκεια της κλήρωσης. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ αν έγινε κάτι τέτοιο.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000