Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Γνώμες για παπούτσι (hoka-adidas)

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
konge Δημοσιευτηκε - 11/01/2017 : 19:35:49
Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά.
Σκέφτομαι να αλλάξω παπούτσια μετά από αρκετά χρόνια λόγο ότι εδώ και δυο χρόνια προσπαθώ να ξεπεράσω τον χειρότερο τραυματισμό που είχα ποτέ..(είμαι δρομέας σχεδόν τριάντα χρόνια ).Τραυματίστηκα στην πελματιαία απονευρωσίτιδα έκανα όλες τις ασκήσεις-θεραπείες που υπάρχουν μέχρι και χειρουργείο έκανα πριν ένα χρόνο .Τώρα είμαι πολύ καλύτερα (όχι όμως εκατό τις εκατό) μπορώ να τρέχω και ελπιζω να μπορέσω να μπω σε αγώνες. Τρέχω με asics(cumulus και mizuno wave rider ).Εχω σχεδόν ούδέτερο πάτημα.
Αποφάσισα να αλλάξω παπούτσια μήπως νοιώσω καλύτερα . Θα δοκιμάσω ένα hoka Clifton και ένα Adidas supernova glide .Είμαι 65 κιλά και κατοικώ σε επαρχία οπότε δεν εχω την δυνατότητα να τα δοκιμάσω σε διάδρομο.
Υπάρχουν εμπειρίες με τα παπούτσια αυτά ? Εχουν πιο στενή φόρμα ?
Ευχαριστώ πολύ.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
iguana Posted - 19/04/2017 : 13:41:28
Έχω και εγώ τα clifton 2 και στην συνέχεια πήρα και τα tracer. Τα clifton 2 μου εβγαλαν και εμενα θέματα στα δάκτυλα - νύχια και επίσης η σκληρή γλώσσα μου έβγαλε και ερεθισμό στο σημείο που τρίβεται με το πόδι. Τα νύχια σώθηκαν με κάλτσες injinji για τα long run ενώ το θέμα με την γλώσα το έλυσα με διαφορετικό δέσιμο. Δεν ήθελα να τα αφήσω το παπούτσι γιατί ημουν πολύ ευχαριστημενος , έχουν πολύ ξεκούραστο πάτημα σαν να πατας σε στρωμα ενα πράγμα. Για τα 3 έχω ήδη ακούσει τα καλύτερα οπότε φαντάζομαι ότι τα περισσότερα προβλήματα λύθηκαν. Το παπούτσι πάντως δεν θα το συνιστούσα για "γρήγορους" δρομείς ή για "γρήγορες" προπονήσεις γιατί θεωρώ ότι χάνει αρκετά σε response (γαυτο πήρα και τα tracer) είναι πάντως εξαιρετικό για μια προετοιμασία μαραθώνιου πχ (έχω ήδη βγάλει 2 με το ίδιο)

Για το θέμα με τις γάμπες είναι καθαρά θέμα drop. Το χαμηλό drop όπως και το πάτημα με το μπροστά μέρος αποφορτίζει μεν τα γόνατα αλλά μεταφέρει το φορτίο στα κάτω άκρα , γάμπες - αστράγαλους κτλ ) επομένως αν δεν είναι μαθημένο το πόδι θα δυσκολευτεί στην αρχή.
Maiden Posted - 04/04/2017 : 14:07:23
Και εγώ έχω να πω τα καλύτερα για το παπούτσι θέλει απλά λίγο χρόνο να το συνηθίσεις. Τρέχεις και δεν καταλαβαίνεις τίποτα ελαφρύ και σούπερ απορροφητικό.
jimbrav Posted - 03/04/2017 : 12:40:02
Προσωπικά τα clifton 3 μου πήρε χρόνο να τα συνηθίσω αλλά τώρα μου αρέσουν πάρα πολύ !!!Θέλει προσαρμογή ειδικά σε γάμπες και αχίλλειο τένοντα .
nrun Posted - 01/04/2017 : 20:19:37
Προφανώς... Τα 5 χιλιοστά του clifton γίνονται 4 ή και 3.5
Στο Nimbus όμως που αντίστοιχα τα 10 γίνονται 9 ή 8, δεν είχες θέμα.
Άρα, το drop σου χρεώνει τις γάμπες, όχι η μαλακή σόλα. Ιδίως αν πατάς πολύ με την φτέρνα.
unforgiven Posted - 01/04/2017 : 19:56:54
quote:
Originally posted by nrun

Το πιθανότερο είναι οι γάμπες σου να έσφιγγαν λόγω του χαμηλού drop, αν δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοιο.
Άλλωστε και το nimbus πολύ μαλακό είναι.


Πιθανόν και αυτο. Το άρθρο στο οποίο αναφέρθηκα πιο πάνω, μιλάει για στατικό και δυναμικό drop. Το δυναμικό είναι αυτό που πραγματικά υπάρχει όταν τρέχουμε. Λόγω μεγαλύτερης δύναμης κρούσης, το drop μειώνεται ακόμα περισσότερο στους βαρείς δρομείς.
nrun Posted - 01/04/2017 : 12:52:51
Το πιθανότερο είναι οι γάμπες σου να έσφιγγαν λόγω του χαμηλού drop, αν δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοιο.
Άλλωστε και το nimbus πολύ μαλακό είναι.
unforgiven Posted - 01/04/2017 : 12:45:36
Αρχές Δεκέμβρη έπαθα περιοστίτιδα κνήμης. Έριξα τα χιλιόμετρα και φάνηκε να υποχωρεί. Μιας και έψαχνα τότε για παπούτσια, προτίμησα μέσα Ιανουαρίου να αγοράσω τα Clifton 3, κυρίως λόγω της απορροφητικότητάς τους. Παράλληλα επέστρεψε η περιοστίτιδα. Άρχισα και φυσιοθεραπείες, παράλληλα με πολύ αργό και προσεκτικό τρέξιμο.
Η περιοστίτιδα υποχωρούσε, αλλά οι γάμπες μου πιανόντουσαν, πέτρωναν και από το 3χμ και μετά μπορούσαν να τρέχω μόνο πάρα πολύ αργά.
Στην αρχή υπέθεσα πως ήταν λόγω του ότι αύξανα σιγά σιγά τον όγκο. Όσο πήγαινε χειροτέρευε.
Μέχρι που τις προάλλες μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά και έψαξα στο internet για προβήματα που δημιουργούν στις γάμπες και... voila! Πολλοί παραπονιόντουσαν για ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Και επέστρεψα μια φορά για δοκιμή στα Nimbus 18 που είχα.
Και εκεί που μετά το 3χμ αναγκαζόμουν, σχεδόν, να περπατάω μέχρι που τα παρατούσα, έβγαλα 7χμ χωρίς καμία ενόχληση απολύτως.
Οπότε αν παρατηρείτε προβλήματα στις γάμπες και έχετε Hoka, κάντε αμέσως μια δοκιμή με άλλο παπούτσι.
Να σημειώσω πως είμαι βαρύς (90 κιλά) και πίστευα πως τα πολύ απορροφητικά παπούτσια είναι ιδανικά για εμένα. Σύμφωνα με έναν οδηγό του Solereview.com, για την περίπτωσή μου, και όχι μόνο, είναι ό,τι χειρότερο.
Maiden Posted - 27/02/2017 : 03:41:47
φανταστικο παπουτσι το clifton 3 και το πηρα στο νουμερο που φοραω κανονικα χωρις να εχω θεμα ουτε στενο ουτε μικρο .ελαφρυ και πολυ αποροφυτικο.
Spartiatis Posted - 23/02/2017 : 22:26:58
Εκπληκτικό παπούτσι το Clifton 3. Έτρεξα μαραθώνιο Βαρκελώνη κι ήταν σαν να ειχα πάει βόλτα σε πάρκο.

" Άδακρυς Μάχη "
1ος χρόνος της 103ης Ολυμπιάδας.
petaloudas Posted - 23/02/2017 : 15:01:19
προβλημα το εμπροσθιο μερος στα clifton 3, μου καταχτυπησε τα δαχτυλα ,σε μενα δεν ταιριαξαν
konge Posted - 22/02/2017 : 22:25:05
Εχω κάνει πάνω απο δέκα προπονήσεις με τα hoka clifton 3.
Τα παπούτσια είναι απίστευτα μαλακά - αποροφητικά και πολύ ελαφριά ,τα συνήθεισα αμέσως χωρίς να με ενοχλήσουν κάπου ,εχω πάρει βέβαια μισό νούμερο ποιο μεγάλο ( εχουν λίγο στενή γραμμή ).Βοηθάνε πολύ για πάτημα μπρόστα.
Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Τώρα σειρά έχουν να δοκιμάσω τα supernova glite.
unforgiven Posted - 25/01/2017 : 17:39:22
Έχω κάνει πολύ λίγα χιλιόμετρα με τα Clifton 3. Δεν με ενοχλούν πουθενά και είναι, μακράν, το πιο μαλακό παπούτσι που έχω φορέσει. Είμαι βαρύς και αργός και το να έχει καλή απόσβεση το παπούτσι είναι μεγάλο προσόν για εμένα. Για κάποιον άλλον βέβια, θα μπορούσε να ήταν μειονέκτημα.
Είναι πιο μαλακά από τα Nimbus 18 που αντικατέστησαν, αν και νομίζω πως τα τελευταία έχουν χάσει μεγάλο βαθμό από την απόσβεσή τους μετά από 500 χιλιόμετρα.
Πιο μαλακά και από τα Adidas Boost.
Επειδή τα Clifton είναι παράξενα στα νούμερα, αξίζει μια βόλτα στα νότια προάστια, για όποιον μπορεί, για να τα προβάρει.
Aroulio Posted - 25/01/2017 : 15:02:38
έχω τα Clifton 2 και τα glide 5,6,7.

To glide 6 ίσως είναι το καλύτερο παπούτσι που έχω φορέσει για αυτό το έχω ακόμα σε rotation αν κι έχει ξεπεράσει τα 1700km.
Το Clifton 2 με χτύπαγε από την αρχή στα μεγάλα δάχτυλα στο πλάι, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να το φορέσω για πολλά χλμ σε μεγάλα τρεξίματα.
konge Posted - 18/01/2017 : 22:21:52
Ευχαριστώ παιδιά για την γνωμή σας
Εγω παράγγειλα τα hoka και περιμένω να τα δοκιμάσω.Αυτές τις ημέρες θα πάρω και τα super nova glide
και θα δούμε πως θα πάει.
Θα σας πω τις εντυπώσεις μου με τις πρώτες προπονήσεις.
kwma Posted - 18/01/2017 : 08:07:04
(το "πρωην δρομεας" ατυχως αναφερεται στα πρωην παπουτσια).
Απο τα asics ημουν -και ειμαι- που ευχαριστημενος, αλλα η επιλογή των παναλαφρων hoka, θεωρειται (για μενα) αναβαθμιση.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000