Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 1 Ιουλίου - η αρχή ... της αρχής.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
stressbuster Δημοσιευτηκε - 20/06/2018 : 16:07:49
Αγαπητες-τοι δρομείς σας χαιρετω.

Ειμαι νεος στην παρεα και στο τρεξιμο παροτι σε λιγο γινομαι 47, τα δεν εχω πολλα χιλιόμετρα στα ποδια μου.Πηρα όμως την αποφαση εδώ και 2 μηνες να κανω την προετοιμασια που απαιτει ενας Μαραθώνιος , ειδικα της Αθηνας.

Εχω αρχισει να κτιζω βαση στο τρεξιμο, ειμαι ποδηλάτης με δουλεμένα ποδια , όμως δεν θεωρω ότι εχει μεγαλη σχεση το ένα με το άλλο.

Το επομενο 4μηνο θα είναι μια προκληση που πιστευω με την βοηθεια του προπονητη και την δικη σας απ εδώ , να καταφερω να φτασω στο τερμα των 42.150 μετρων με ένα μεγαλο χαμογελο και ικανοποιηση.

Οι επιδοσεις μου είναι στα 5χλμ 25 λεπτα δρομος σε προπονηση, στα 5χλμ ανωμαλου αγωνα 35 λεπτα, στα 10χλμ 52 λεπτα και στο αγκιστρι στα 13,50χλμ 1 και 18 λεπτα.

Το επιπεδο μου είναι χαμηλο όμως η διαθεση υψηλα να πιεσω τον εαυτο μου.

Εκανα και επισκεψη σε καρδιολογο-αθληιατρο για καρδιογράφημα-τριπλεξ-τεστ κοπώσεως, όλα καλα οποτε παταω μιας και δουλευω ψηλα χεχε.

Καλως σας βρηκα , ευχομαι υγεια σε ολες-ολους.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
stressbuster Posted - 23/10/2018 : 12:02:00
Dpkouk αυτό κανω φιλε το ζω από την αρχη της προετοιμασίας, με ότι περιλαμβανει μια 4μηνη προετοιμασια(Κυριακάτικα πολύ πρωινα ξυπνήματα-διατροφή-παιδια-υποχρεώσεις).Ουσιαστικα φτιαξαμε τα προγράμματα μας σαν οικογενεια ετσι που και να βγαινουν οι προπονήσεις και να μην χαθουμε μεταξυ μας. Το καλυτερο είναι ότι τρεχει και η συζυγος και καταλαβαίνουμε ο ενας τον αλλον σε θεματα αλλαγων προγραμμάτων στην καθημερινότητα.
Δεν τρεχουμε μαζι οποτε παντα καποιος θα είναι σπιτι με τα παιδια, μια βαζει ο ενας πλατη μια ο άλλος.
Ανυπομονω να βρεθω στην εκκίνηση!!!
dpkouk Posted - 23/10/2018 : 04:49:45
ζηστο...αυτο μονο...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
stressbuster Posted - 22/10/2018 : 11:28:26
Καλημέρα, ευχαριστω πολύ Hermes.
Η αληθεια είναι ότι επειδή ειδα λιγα χλμ σκεφτηκα ότι θα μπω σε ταπερ... αλλα ο ''ξενοδοχος΄΄ εχει άλλη αποψη, χεχε , αντε πλησιαζει ο καιρος.
Hermes Posted - 22/10/2018 : 10:38:12
τώρα "μιλάς" καλύτερα!
επιβάλλεται και χαλάρωση και προφανώς θα γίνει και αυτό, αλλά από τότε που το ανέφερεες μου φάνηκε απίστευτα μεγάλο διάστημα...
άλλωστε, αν μπορεί κανείς να πει ότι υπάρχει κάποιου είδους προπονητικό πρωτόκολλο για μαραθώνιο, δίνει τάπερ 2 τελευταίες εβδομάδες!

Καλό αγώνα και καλή δύναμη σου εύχομαι! Ειδικά μετά το 32ο...

quote:
Originally posted by stressbuster

Ελα καλημέρα, σιγα μην χαλαρωνα, ηταν εβδομαδα ''ξεξουρασης'' με 45χλμ.

Αυτή την εβδομαδα εχω 70χλμ κανονικα με 2 χαλαρα, 2 διαλλειματικες, και ένα 30αρα αργο.

Αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι.



stressbuster Posted - 22/10/2018 : 10:03:39
Ελα καλημέρα, σιγα μην χαλαρωνα, ηταν εβδομαδα ''ξεξουρασης'' με 45χλμ.

Αυτή την εβδομαδα εχω 70χλμ κανονικα με 2 χαλαρα, 2 διαλλειματικες, και ένα 30αρα αργο.

Αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι.

stressbuster Posted - 17/10/2018 : 10:30:45
Καλημέρα, λεγοντας ταπερ εννοω ότι δεν θα κανω 70-80χλμ την εβδομαδα που ειχα συνηθισει, δεν θα εχω 30αρια από δω και περα σαν lr, μαλλον εγω δεν το ειπα καλα.Παντως τα χλμ πεφτουν σιγα σιγα.

Ενδυναμωση εκανα παντα, και συνεχιζω, 3 φορες την εβδομαδα με ιμαντες ουσιαστικα και μια μπαρα με 30κ πανω total body 2*15-20 ανα μυικη ομαδα με 2 ασκησεις π.χ στηθος πιεσεις , ανοιγματα.

Στην προετοιμασια μου εως σημερα αυτό που μου αρεσε περισσοτερο ηταν τα LR και λιγοτερο οι διαλλειματικες.

Hermes Posted - 15/10/2018 : 21:43:37
+

quote:
Originally posted by RiffRaff

Συμπληρωματικά σε αυτά που γράφει ο Πάνος, η ενδυνάμωση ένα μήνα πριν τον αγώνα μου φαίνεται σχετικά άκαιρη (με την έννοια ότι ίσως θα έπρεπε να έχει μπει νωρίτερα στην προετοιμασία). Εκτός και αν κάτι διατυπώθηκε λάθος ή εγώ το εξέλαβα λανθασμένα.

--------------------------
Run-time Error

RiffRaff Posted - 15/10/2018 : 16:01:12
Συμπληρωματικά σε αυτά που γράφει ο Πάνος, η ενδυνάμωση ένα μήνα πριν τον αγώνα μου φαίνεται σχετικά άκαιρη (με την έννοια ότι ίσως θα έπρεπε να έχει μπει νωρίτερα στην προετοιμασία). Εκτός και αν κάτι διατυπώθηκε λάθος ή εγώ το εξέλαβα λανθασμένα.

--------------------------
Run-time Error
Hermes Posted - 15/10/2018 : 15:39:22
δεν είναι νωρίς για τάπερ?
(δεν ξέρω τις συνθήκες σου, αλλά δεν συνηθίζεται ταπερ από 15/10 για 11/11...)
stressbuster Posted - 15/10/2018 : 12:33:44
Μεσα Οκτωβρη τα χιλιόμετρα πεφτουν , βαρος σε διατροφή , ενυδατωση και ενδυναμωση με χαλαρα τρεξίματα π.χ 12αρια σε 6.4 εως 6/χλμ και εβδομαδιαια χλμ σαφως λιγοτερα , λιγοτερα από 50 και μαλλον θα πεσουν και άλλο.
Μου τη σπαει το tapering η όπως αλλιως λεγεται.
stressbuster Posted - 01/10/2018 : 12:51:25
Παει και ο Σεπτέμβρης εφυγε με 210χλμ , συνεχεια στο πλανο προπονησης, αναμενω να δω τι θα φερει ο Οκτωβρης σε χλμ λογικα θα αρχισουμε να πέφτουμε σε ογκο κατι που νομιζω ότι θα μου λειψει.

stressbuster Posted - 18/09/2018 : 11:45:25
η προετοιμασια προχωραει μια χαρα βαση σχεδιου.
Περασε η εβδομαδα με 64χλμ συνολικα, το καλο είναι ότι εχω αρχισει να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα στους ιδιους παλμους που ειχα στην αρχη.

Νιωθω ποιο ξεκουραστα μετα από κάθε τρεξιμο και η διαθεση μου ειναι ανεβασμενη.


stressbuster Posted - 11/09/2018 : 09:24:45
Καλημέρα Riffraff ναι μπορει να είναι από το ταρταν. Σημερα εχω παλι στο γηπεδο διαλλειματικες, για να δουμε.
Καλοτρεχτη η ζωνη.
RiffRaff Posted - 10/09/2018 : 14:37:48
Θα υποπτευόμουν το ταρτάν σε αυτήν την περίπτωση. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές κατά τη διάρκεια τρεξίματος σε τέτοια επιφάνεια (ειδικά αν δεν έχει προηγηθεί σχολαστικότατο ζέσταμα), αλλά και μετά, να αισθάνομαι αυτό το χαρακτηριστικό κάψιμο στα καλάμια. Τώρα, βέβαια, εσύ γράφεις για πόνο, αλλά ίσως είναι ένας διαφορετικός τρόπος να αποδώσεις την αίσθηση...

Btw, η ζώνη μια χαρά!

quote:
Originally posted by stressbuster

Άλλη μια εβδομαδα περασε.Με τα καλα της και τα κακα της.
Π.χ την Πεμπτη ειχα διαλλειματικες στο γηπεδο που μολις παραδοθηκε με φρεσκο ταπητα όλα μια χαρα.Βγαζω την προπονηση 15*300μ και την επομενη εχω να κανω 12 easy.Ξεκιναω να κανω τα 12 χωρις διαθεση, ενεργεια, πονο στα καλαμια μαλλον από την διαλλειματικη που τα εχωσα.Μην τα πολυλογω στο 4χλμ τα παρατησα ημουν σαν ζομπι. Ποιο πολύ σκεφτομουν το Κυριακατικο μεγαλο τρεξιμο που ηταν 30χλμ και πως θα βγει.



--------------------------
Run-time Error
stressbuster Posted - 10/09/2018 : 10:09:09
Άλλη μια εβδομαδα περασε.Με τα καλα της και τα κακα της.
Π.χ την Πεμπτη ειχα διαλλειματικες στο γηπεδο που μολις παραδοθηκε με φρεσκο ταπητα όλα μια χαρα.Βγαζω την προπονηση 15*300μ και την επομενη εχω να κανω 12 easy.Ξεκιναω να κανω τα 12 χωρις διαθεση, ενεργεια, πονο στα καλαμια μαλλον από την διαλλειματικη που τα εχωσα.Μην τα πολυλογω στο 4χλμ τα παρατησα ημουν σαν ζομπι. Ποιο πολύ σκεφτομουν το Κυριακατικο μεγαλο τρεξιμο που ηταν 30χλμ και πως θα βγει.

Ξεκουραστηκα ολο το Σαββατο, εφαγα καλα και την Κυριακη ηταν ξανα μια ωραια μερα.Στις 0700 στον δρομο και το 3ωρο lr βγηκε με μεγαλη ευχαριστηση και ανεση με 140 παλμους και 3 ωρες.

Η πλακα είναι ότι μολις συμπληρωσα τα 30 ειχα αλλα 6 χλμ να φτασω στο σημειο που ειχα παρκαρει, ετσι εκανα και 6χλμ πεζοπορια ..

Εκτος της Πεμπτης που την ακουσα κανονικα ολη η άλλη εβδομαδα κυλισε μια χαρα.Εγιναν 60χλμ


Η τρεχουσα βδομαδα ξεικανει σημερα με 12 χαλαρα και προχωράμε.

Καλημέρα σε ολους


RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000