Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Μας απομονώνει το τρέξιμο;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
gargadua Δημοσιευτηκε - 15/09/2019 : 16:37:54
Παλιότερα έτρεχα και όταν συναντιόμουνα με άλλον δρομέα χαιρετιόμασταν, τελευταία όμως δεν το βλέπω. Δρομείς νέοι, γέροι με ακουστικά στα αυτιά εγκλωβισμένοι στη μουσική τους που ούτε καν αντιλαμβάνονται τι γίνεται πέριξ. Μπορεί να θεωρείται κοινωνικό/παρεϊστικο το τρέξιμο όμως αυτό γίνεται(έτσι τουλάχιστον διαπιστώνω/νομίζω) σε πιο αργούς δρομείς ενώ οι έχοντες απαιτήσεις είναι πιο ...προσηλωμένοι στο στόχο τους. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να συναντηθώ με επιδοσάκια δρομέα που όμως έδειχνε να είναι φευγάτος. Ευτυχώς δεν είναι κανόνας.
Άραγε γιατί τρέχουμε; Για την υγεία μας η για την απομόνωσή μας; Δεν κρίνω κάποιον, απλά μου έχει κάνει εντύπωση η αλλαγή συμπεριφοράς μέσα στον χρόνο. Πλέον για μένα είναι πιο οικείο να χαιρετιέμαι με ποδηλατάδες στο δρόμο παρά με δρομείς. Ακόμα και σε ορεινές διαδρομές.

Στις δικές σας πόλεις χαιρετιούνται οι δρομείς στις προπονήσεις τους;




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 10/04/2020 : 15:35:27
Μην αγχώνεστε, είναι τα νέα σκουπίδια του πολιτισμού μας!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
dpkouk Posted - 10/04/2020 : 11:10:28
αυτο το τελευταιο με τη ρυπανση κι αν ειναι λυπηρο δις...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
asxetos Posted - 10/04/2020 : 10:12:21
οσο και αν ακουγεται περιεργο προ κορονοιου αν εβλεπα καποιον στις απομονωσεις που εγω προπονουμαι (για να ερθει εκει δρομεας μονο απο τυχη) χαιρεταγα και το αναποδο...

τωρα που ο καθε ... το παιζει αθλητης δε χαιρεταω αλλα αντιθετα εκνευριζομαι. Γιατι;
γιατι ερχονται με τα αυτοκινητα μεχρι ενα σημειο (αρα κωδικος 7->βλακας) και μετα κατεβαινουν (ντυμενοι σαν αστακοι ή αντιθετα με βαμβακερη φορμιτσα) τρεχουν 3-4 χλμ πετανε κατω μασκες χαρτομαντηλα γαντια (μιλαμε για δαση ή γενικα παρθενο φυσικο περιβαλλον)

οταν τρεχω συνεχεια σκεφτομαι το καλοκαιριι (που ολοι πανε μυκονο και λοιπα νησια)να παρω ενα πακετο σακουλες να μαζευω παλι. Πραγματικα αγαπω τη φυση και γουσταρω να τρεχω σε ομορφο περιβαλλον

UPDATE: ευτηχως δεν ειμαι εγω μονο ο παραξενος->
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/i-asyneidisia-einai-aittiti-plastika-gantia-alla-kai-maskes-mias-xrisis-petamena-edo-ki-ekei-pics/3010289/
Agamemnon Posted - 09/04/2020 : 11:00:03
Η αλήθεια είναι πως για μένα παίζει ρόλο και η περίοδος της χρονιάς..

Δηλαδή όταν είμαι σε φουλ προετοιμασία για αγώνα τότε γίνομαι λίγο πιο αντικοινωνικός κατά την διάρκεια της προπόνησης.

Σε πιο χαλαρές περιόδους μου αρέσει να χαιρετάω κόσμο..
dpkouk Posted - 09/04/2020 : 03:58:59
το τρεξιμο αλλαζει καποιες φορες τη διαθεση μας γ συναναστροφη..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Agamemnon Posted - 08/04/2020 : 13:21:14
Εγώ πάντως ενώ στον δρόμο δεν έχω πολλά πάρε δώσε με τους άγνωστους τουλάχιστον , στο βουνό όποιον και να πετύχω τον χαιρετάω εγκάρδια!!
Λες και αλλάζω προσωπικότητα..
Kimonas Posted - 08/04/2020 : 12:47:46
Καλημέρα

Επειδή τρέχω κατά τις 06,00 το πρωί στην παραλιακή, σπάνια χαιρετάω γιατί σπάνια βλέπω κόσμο αλλά μου αρέσει να χαιρετάω γενικότερα. ειδικά στα long run
patrickdrd Posted - 07/04/2020 : 13:24:44
αχαχχαχα

μπα εγω ειμαι 5 χρονια δρομεας και μια-δυο φορες χαιρετηθηκα με καποιον,
μια στο εξοχικο και μια αθηνα που ημουνα με αλλον μαζι και πηρε εκεινος την πρωτοβουλια

carpe runem
Mikekan Posted - 07/04/2020 : 11:11:08
Tωρα τελευταια με τους καινουργιυος δρομεις του κορωνοιου δεν χαιρεταει σχεδον κανεις. Εκει καταλαβαινεις ποιος βγηκε τωρα για τρεξιμο λογω κλεισουρας και ποιος ηταν δρομεας απο πριν.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Chris44 Posted - 02/04/2020 : 17:20:40
Χμ, στο γήπεδο ή γύρω από αυτό που τρέχω συνήθως δεν χαιρετάει κανείς(ή αν συμβαίνει συμβαίνει σπανιότατα). Στο βουνό που τρέχω τελευταία λόγω κλεισίματος όλων των αθλητικών εγκαταστάσεων ή ακόμη και στο δρόμο οι δρομείς συνήθως χαιρετάνε και φυσικά ανταποδίδω. Δεν είναι κάτι που με προβλημάτισε πάντως.
gargadua Posted - 02/04/2020 : 17:02:19
Βρε να που κι άλλος χριστιανός το λέει!!!!!!!!
http://www.runningnews.gr/item.php?id=45444

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
gargadua Posted - 18/09/2019 : 12:07:00
Ωχ, να αγοράσω ψωμί γρήγορα, το μέλλον των φούρνων είναι αβέβαιο! Συμφώνησα με τον Ρίγκο!!!

Αντίθετα(ως προς τον χαιρετισμό και πάντα για την περιοχή μου) οι ποδηλάτες είναι πιο εκδηλωτικοί και μερικές φορές σε κοιτάνε λες και κάτι περιμένουν από σένα είτε τρέχεις είτε ποδηλατείς.... και κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι που έχασε το τρέξιμο λόγω του ότι έγινε μια ανόητη μόδα. Επιδόσεις, τεχνολογία, εξοπλισμός.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Rigelian Posted - 18/09/2019 : 10:41:39
Και, όπως λέγαμε στο χωριό μου, διπλα στο Ρωμαϊκό οχυρό του Μπαμπαορουμ: Purus Mathematicus, purus asinus!
Rigelian Posted - 18/09/2019 : 10:40:26
Ωχ, τείνω να συμφωνήσω με Βασίλη!
Ειδικά εδώ "Αν εγκλωβίζεται κάποιος στο κοινό ενδιαφέρον μόνο, πιθανόν να χάνει και το δάσος" συμφωνώ απόλυτα!
dpkouk Posted - 17/09/2019 : 05:19:01
quote:
Originally posted by gargadua

Originally posted by dpkouk[/i]

το αντιθετο...κατι οι αγωνες, κατι τα κοινα σημεια προπονησης κ οι σχεσεις που αναπτυσσονται..

Δημήτρη
πιθανόν να το έγραψα και λάθος, φυσικά και έχουν γίνει, γίνονται και θα γίνονται γνωριμίες λόγω των κοινών δράσεων όμως το να χαιρετάς στον δρόμο και να ανταποδίδεις τον χαιρετισμό κατά την διάρκεια της προπόνησης είναι κάτι διαφορετικό. Σε οτιδήποτε υπάρχει κοινή δράση ανθρώπων αναπτύσεται και η κοινωνικότητα, όμως η "αθλητική" ευγένεια είναι κάτι άλλο. Το ότι θα ανταλλάξεις προπονητικές απόψεις δεν σε κάνει αυτόματα και κοινωνικό. Μπορείς να μιλάς για αυτές ακόμα και με τον πιο ακραίο ιδεολογικά άνθρωπο. Το κοινό σημείο(πχ το τρέξιμο) δεν σημαίνει απαραίτητα και ανταλλαγή απόψεων σε άλλα θέματα ώστε να προβληματιστείς και ίσως να βελτιωθείς ως άνθρωπος. Αν εγκλωβίζεται κάποιος στο κοινό ενδιαφέρον μόνο, πιθανόν να χάνει και το δάσος, δεν συμφωνείς; Και κάπου εκεί πάει περίπατο ο χαιρετισμός, η πιο απλή μορφή κοινωνικότητας.

Green Day, "Basket Case".
https://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



υπο αυτο το πρισμα δεν εχεις αδικο φιλε μου...εντελως...και δυστυχως..αλλα απο το 04 που βγηκα στους δρομους υπαρχουν λογης κ λογης συντρεχτες...αλλοι ετσι οπως το λες, αλλοι γιουβετσι..

κομματαρα, by the way το πρωτο σχολιο απο κατω γ μπιμπερ τα σπαει...χαχαχαχα

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000