Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμίες - έκτακτες συστολές

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
timosgr Δημοσιευτηκε - 10/10/2010 : 16:22:39
Κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμα. Πότε υπάρχει αρρυθμία η έκτακτες συστολές? Κατά την διάρκεια του τρεξίματος? Από κάποιους σφυγμούς και πάνω?
Εγώ σε κατάσταση ηρεμίας και καφέ που ξέρω ότι με πειράζει ο καφές.. και όταν οι σφυγμοί μου είναι κοντά στους 48-55 καταλαβαίνω μετά από ένα χτύπο ένα μικρό κενό και μετά 2 πιο γρήγορους... αυτό είναι αρρυθμία? Πάντως πριν ένα χρόνο που επισκέφτηκα καρδιολόγο που τυχαίνει να γυμνάζεται και αυτός μου είπε πως συμβαίνει και στον ίδιο σε κατάσταση ηρεμίας πάντα και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κάποια δεύτερη γνώμη από εδώ μέσα??
7   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
alkistis83 Posted - 19/02/2017 : 01:02:41
Καλησπέρα παιδια! Ψαχνοντας στον internet πληροφοριες για τις αρρυθμιες, βρήκα αυτο το forum και σκεφτηκα να σας πω και την δικη μου εμπειρια με τις αρρυθμιες..
Ημουν 26 χρονων οταν πρωτοεμφανιστηκαν, μετα απο μια περιοδο εντονου στρες (θυμαμαι και πού ημουν οταν τις πρωτοενιωσα). Απο τοτε και μεχρι σημερα που ειμαι 33 δεν εχει περασει μια μερα που να μην εχω νιωσει την καρδια μου να χτυπαει με τον δικο της μοναδικο ρυθμο. Οι αρρυθμιες που εχω ειναι εκτακτες κοιλιακες συστολες. Ξεκινησα με περιπου 2000 την ημερα και τον Δεκεμβρη που εκανα holter εφτασα τις 15000 περιπου. Τον Μαιο που μας περασε εκανα εισαγωγη στο νοσοκομειο Υγεια οπου ακολουθησε ενδελεχης ερευνα με triplex, μαγνητικη καρδιας και τεστ κοπωσεως. Ολα καλα και καθαρα..Στο τεστ κοπωσεως βεβαια επρεπε να ανεβουν αρκετα οι παλμοι για να εξαφανιστουν οι εκτακτες. Μου εδωσαν lopresor αλλα λογω ορθοστασιας στην δουλεια μου ηταν αδυνατον να το παρω γιατι εριχνε πολυ τους παλμους και ζαλιζομουν και καταληξαμε στο 1/4 concor 5mg ετσι για να πουμε οτι κατι παιρνω (ψυχολογικη δοση την λεει ενας απ τους γιατρους που με ειδε στο Ωνασειο αργοτερα). Εν τω μεταξυ οι εξετασεις αιματος εδειξαν χαμηλο εως ανυπαρκτο TSH (υπερθυρεοειδισμος) και ο γιατρος μου μου ειπε οτι οταν φτιαξουμε αυτο θα μειωθουν πολυ οι εκτακτες..Ματαια..Ο θυρεοειδης διορθωθηκε..η καρδουλιτσα καθολου!!για ablation δεν το συζητανε γιατι λενε οτι μπορει να προκαλεσει μεγαλυτερο προβλημα και ο ενας λεει να ξεκινησω με φλεκαινιδη και ο αλλος οχι..Οτι να ναι..Το θεμα ειναι οτι με εχουν κουρασει πολυ..και οτι εχει αλλοιωθει μεχρι και ο τροπος που αναπνεω..Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη αλλα αισθανομαι οτι ειμαι συνεχως σφιγμενη και αναπνεω ασυγχρονιστα.Εχω ζαλαδες...και γενικα θα ηθελα να μου περασει..Τον τελευταιο μηνα παιρνω Μαγνησιο και βαμμα απο Κραταιγο..Διαβασα οτι μπορει και να βοηθησουν..
Να σας πω οτι δεν γυμναζομαι λογω ελλειψης χρονου αν και νομιζω οτι θα επρεπε..Εκοψα και το τσιγαρο εδω και ενα χρονο αλλα καμια αλλαγη.
Ευχαριστω πολυ που με διαβασατε..Ελπιζω οσοι ειχατε προβλημα να ειστε καλα και ευχομαι καποια στιγμη αυτο το δεματιο που εχω στην δεξια κοιλια να σταματησει να δινει ρευμα μηπως και χτυπησει κανονικα.
Καλο βραδυ και καλα τρεξιματα σε ολους τους αρρυθμους!
Thanos Posted - 11/10/2010 : 10:49:20
quote:
[i]

Μια από τις λίγες απολαύσεις που μου μείναν,πάει;
Και πως θα ανοίγουμε τα ματάκια μας το πρωί;
Γιατί ρε παιδιά;Εδώ οι καρδιολόγοι τον επιτρέπουν και σε άτομα που έχουν κάνει by pass.


Γιατι δεν δοκιμαζεις γαλικο(φιλτρου). Εγω αυτον πινω καθε πρωι απο τοτε που εκοψα το τσιγαρο και τον ζεστο νεσκαφε. Μια χαρα ξυπναω και παω και τουαλετα και εχει λιγοτερη επιδραση στο στομαχι απο τον νες;)

aad Posted - 11/10/2010 : 08:23:00
Γιατί, αγαπητέ Konkarien, το by pass είναι "ξεβούλωμα" (μια και το του-μπο-φλο δεν βοηθάει!!!), ενώ οι αρρυθμίες είναι προϊόν βλάβης (έστω και πρόσκαιρης) στον χρονισμό του διανομέα... (ηλεκτρική/ ηλεκτρονική βλάβη)...

Αλλά, για να σας κάνω να ανησυχήσετε ΠΟΛΥ, ένα από τις πιό επικίνδυνες συνέπειες των αρρυθμιών είναι να προκληθεί αποκόληση αθυρωματικής πλάκας από κάποιο αγγείο και να προκληθεί εγκεφαλικό!!!

Και, δυστυχώς, κάτι τέτοιο συνέβη σε γνωστό μου άτομο πριν από ένα μήνα... (είναι ακόμα στο Νοσοκομείο ζωντανό, αλλά με σοβαρές συνέπειες από το εγκεφαλικό!!!)

Αρα προσοχή!!!

Αντώνης Δραγώνας
konkarien Posted - 10/10/2010 : 23:01:22
quote:
Originally posted by aad

Καλησπέρα

ΠΡΩΤΗ άποψη είναι: ΚΟΨΕ ΤΟΝ ΚΑΦΕ!!!!!!!!!!!!

Εγώ, πέρισυ, είχα σε ΠΟΛΥ μεγάλη ένταση αυτό το πρόβλημα (τόσο, που είχαν ανησυχήσει σοβαρά οι καρδιολόγοι!!!)

Το απόλυτο κόψιμο του καφέ και ΕΙΔΙΚΑ του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (!!!) προοδευτικά διόρθωσε την κατάσταση σχεδόν απόλυτα...

Τα υπόλοιπα αίτια της αρρυθμίας (βλέπε ΑΓΧΟΣ) δεν νομίζω, ότι μπορώ να τα κόψω...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Οι έκτακτες συστολές είναι σύμπτωμα αρρυθμίας. Απλώς στο επίπεδο, που περιγράφεις, είναι ήπιο πρόβλημα.


Μια από τις λίγες απολαύσεις που μου μείναν,πάει;
Και πως θα ανοίγουμε τα ματάκια μας το πρωί;
Γιατί ρε παιδιά;Εδώ οι καρδιολόγοι τον επιτρέπουν και σε άτομα που έχουν κάνει by pass.
Marmite Posted - 10/10/2010 : 21:05:59
Μην τον κόψεις μια κι έξω μόνο! Θα σε ταλαιπωρήσουν πονοκέφαλοι κτλ. Μείωσέ τον σταδιακά μέχρι να τον κόψεις τελείως!

http://5tinimera.wordpress.com/
timosgr Posted - 10/10/2010 : 20:02:16
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι ο καφές είναι μεγάλο πρόβλημα καθώς το 2002 με ανάγκασε σε ένα σωρό εξετάσεις. Κατάφερα έκοψα το τσιγάρο το 2003 αλλά το καφέ τον άρχισα πάλι... Θα προσπαθήσω πάλι από αύριο να κόψω τον καφέ. Πολύ ύπουλο ρόφημα τελικά
aad Posted - 10/10/2010 : 18:26:27
Καλησπέρα

ΠΡΩΤΗ άποψη είναι: ΚΟΨΕ ΤΟΝ ΚΑΦΕ!!!!!!!!!!!!

Εγώ, πέρισυ, είχα σε ΠΟΛΥ μεγάλη ένταση αυτό το πρόβλημα (τόσο, που είχαν ανησυχήσει σοβαρά οι καρδιολόγοι!!!)

Το απόλυτο κόψιμο του καφέ και ΕΙΔΙΚΑ του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (!!!) προοδευτικά διόρθωσε την κατάσταση σχεδόν απόλυτα...

Τα υπόλοιπα αίτια της αρρυθμίας (βλέπε ΑΓΧΟΣ) δεν νομίζω, ότι μπορώ να τα κόψω...

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Οι έκτακτες συστολές είναι σύμπτωμα αρρυθμίας. Απλώς στο επίπεδο, που περιγράφεις, είναι ήπιο πρόβλημα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000