Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μασάζ στο ΕΑΤ-ΕΣΑ

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
echetlos Δημοσιευτηκε - 30/03/2011 : 09:25:41
Μετά τον αγώνα στο Ναύπλιο (και τις προπονήσεις πριν απ' αυτόν) ήμουν πάρα πολύ πιασμένος σε όλα τα σημεία των ποδιών.
Πήγα χθες σε έναν μασέρ που μού συνέστησε ο φυσιοθεραπευτής και δουλεύει κυρίως με αθλητές. Ένας 62χρονος τρελοκεφαλονίτης, 60 κιλά το πολύ.

Έχω ξανακάνει μασάζ, ξέρω ότι χρειάζεται δύναμη και πίεση αλλά αυτό ήταν κάτι αδιανόητο!
2 φορές βούρκωσα από τον πόνο και μού είπε ότι μπορεί να μελανιάσω κιόλας σε κάποια σημεία! Τού έλεγα κάποιες στιγμές ότι δεν αντέχω και μού απαντούσε "το ξέρω, ούτε εγώ θα άντεχα...γι' αυτό δεν πάω ποτέ σε καλό μασέρ.."! Θεόμουρλος...
Μιλάμε το επόμενο στάδιο θα ήταν να μού βάλει και μια δυνατή λάμπα πάνω από το κεφάλι και να με ρωτάει που έχω κρύψει τους Άγγλους...
Τέλος πάντων, είπε ότι για 1-2 μέρες θα πονάω αλλά μετά θα είμαι άλλος άνθρωπος. Ήδη, κατά μήκος της λαγονοκνημιαίας (τι ήθελα και του είπα ότι έχω θέμα εκεί.. με ξέσκισε) αρχίζω να μελανιάζω ελαφρώς.

Και σάς ρωτάω: έχει κανείς εμπειρία από τέτοιο μασάζ; Έτσι πρέπει να είναι το αθλητικό μασάζ ή θα μού μείνει κανένα κουσούρι;
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
stefrun Posted - 04/04/2011 : 09:39:41
Τελικα το μυστηριο με τους Εγγλεζους λυθηκε . Τους εκρυβε ολους η μασεζ ( " στουντιο " στο κουδουνι ) που ανεφερε ο Χρηστος

" running up that hill "
Jonsson Posted - 03/04/2011 : 18:44:53
Θα στα στείλω σε mail φίλε geordim. Take Care

A Physical Measure Odyssey
geordim Posted - 03/04/2011 : 18:21:32
@Jonnson:
Φυσικά, αυτό που ενδιαφέρει είναι η καλή γνώση της μηχανικής των δρομέων (και της ψυχολογίας τους θα ήταν ακόμη καλύτερα), όχι να είναι δρομείς. Αν θέλεις δώσε μου τα στοιχεία του (με μήνυμα ή δημόσια). Σ'ευχαριστώ.
echetlos Posted - 03/04/2011 : 01:44:23
quote:
Originally posted by Jonsson

όχι στο μπάσκετ

A Physical Measure Odyssey



Ούτως ή άλλως αστειευόμουν επειδή στο μπάσκετ δεν τα πάμε καλά με τις αποθεραπείες...
Jonsson Posted - 03/04/2011 : 01:17:51
όχι στο μπάσκετ

A Physical Measure Odyssey
echetlos Posted - 02/04/2011 : 22:47:21
[quote

@ geordim: Ο αθλίατρος που επισκέπτομαι δεν είναι δρομέας αλλά είναι φοβερός γνώστης της μηχανικής δρομέων. Ήταν και κάποια στιγμή στον παναθηναικό

A Physical Measure Odyssey
[/quote]

Ελπίζω όχι στο μπάσκετ γιατί την έβαψες....
Jonsson Posted - 02/04/2011 : 21:13:51
@ kanivallos: hahahahahahahahahahahahahaha ωραίος

@ geordim: Ο αθλίατρος που επισκέπτομαι δεν είναι δρομέας αλλά είναι φοβερός γνώστης της μηχανικής δρομέων. Ήταν και κάποια στιγμή στον παναθηναικό

A Physical Measure Odyssey
kanivallos Posted - 01/04/2011 : 23:52:26
quote:
Originally posted by dtziouvaras

εγώ το καλοκαίρι που ήμουνα διακοπές, "δέχτηκα" τις υπηρεσίες μασάζ μία ταυλανδής "μασέρ" που τριγυργούσε στην παραλία. Με 15 ευρώ για 30' με ξετίναξε. Κάποιες στιγμές δεν ήταν καθόλου ευχάριστη η διαδικασία. Τις επόμενες μέρες αισθανόμουνα το σώμα μου τελείως "λυμένο" ειδικά στον αυχένα που λόγω δουλειάς είμαι πιασμένος συνέχεια..



Κι εγώ που επισκέφτηκα μία μασέζ (το κουδούνι αναγράφει στούντιο) πραγματικά με ξετίναξε!!
dtziouvaras Posted - 01/04/2011 : 23:18:33
εγώ το καλοκαίρι που ήμουνα διακοπές, "δέχτηκα" τις υπηρεσίες μασάζ μία ταυλανδής "μασέρ" που τριγυργούσε στην παραλία. Με 15 ευρώ για 30' με ξετίναξε. Κάποιες στιγμές δεν ήταν καθόλου ευχάριστη η διαδικασία. Τις επόμενες μέρες αισθανόμουνα το σώμα μου τελείως "λυμένο" ειδικά στον αυχένα που λόγω δουλειάς είμαι πιασμένος συνέχεια..
echetlos Posted - 01/04/2011 : 18:51:12
quote:
Originally posted by geordim

Με την ευκαιρία, δεν μας δίνεις όνομα και διεύθυνση;

Φώτης Γρηγοράτος: 6976023164

@Jonsson:
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο ορθοπεδικός ή αθλητίατρος ή φυσικοθεραπευτής θα πρέπει να είναι και δρομέας ή γενικότερα να ασχολείται ο ίδιος με τον αθλητισμό γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε σωστά και θα καταλάβει ευκολότερα την αιτία του προβλήματος βιώνοντας ο ίδιος τη μηχανική του τρεξίματος. Ψάχνω λοιπόν να βρω κάποιον τέτοιον χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής. Μήπως ο δικός σου αθλητίατρος ανήκει σε αυτή την κατηγορία;



Δες λίγο το post μου στο συγκεκριμένο θέμα:
http://www.runningnews.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=3852&whichpage=9
geordim Posted - 01/04/2011 : 17:44:05
Με την ευκαιρία, δεν μας δίνεις όνομα και διεύθυνση;

@Jonsson:
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο ορθοπεδικός ή αθλητίατρος ή φυσικοθεραπευτής θα πρέπει να είναι και δρομέας ή γενικότερα να ασχολείται ο ίδιος με τον αθλητισμό γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε σωστά και θα καταλάβει ευκολότερα την αιτία του προβλήματος βιώνοντας ο ίδιος τη μηχανική του τρεξίματος. Ψάχνω λοιπόν να βρω κάποιον τέτοιον χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής. Μήπως ο δικός σου αθλητίατρος ανήκει σε αυτή την κατηγορία;
echetlos Posted - 01/04/2011 : 13:41:36
Τι να πω... Κρατάω το αποτέλεσμα.
Έχω κάνει κι άλλες φορές μασάζ (κι όχι απλά χαλαρωτικό) αλλά αυτή την φορά νοιώθω εντελώς διαφορετικά!
Jonsson Posted - 01/04/2011 : 13:29:46
Επειδή δεν έχω γνώση πάνω στο θέμα για το αν πρέπει να ασκείται δύναμη στο μασαζ, ρώτησα ένα πολύ καλό και γνωστό αθλίατρο (έχει ιατρείο στο χολαργό) και μου είπε πως πραγματικά για να έχει αποτέλεσμα ένα αθλητικό μασάζ πρέπει να εφαρμόζεται πίεση. Ακόμα και σε σημείο να κλαίς!!!

Εμένα ο κύριος που πάω και με τρίβει δεν μπορώ να πώ ότι με πονάει ιδιαίτερα αλλά μένει στα σημεία για πραγματικά πολύ ώρα. Και μετά νιώθω και εγώ άλλος άνθρωπος.

A Physical Measure Odyssey
echetlos Posted - 31/03/2011 : 18:02:24
Λοιπόν, 2 ημέρες μετά το μασάζ, νοιώθω εντελώς λυμένος και χαλαρός. Ποτέ δεν έχουν υπάρξει τόσο ευλύγιστα και ξεκούραστα τα πόδια μου.
Μόνη εξαίρεση, κάποια λίγα πονάκια επιφανειακά του δέρματος, από την τριβή προφανώς.
Τελικά, μάλλον το κατέχει ο τρελός...

PATENTAS Posted - 30/03/2011 : 20:28:56
quote:
Originally posted by Leonardo

εχεις δοκιμασει αυτο?
http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=771

Ψαξε και μεσα στο φορουμ να δεις κριτικες
Επειδη με ξερουν τα ατομα εδω μεσα, το τελευταιο που θελω να κανω ειναι διαφημιση μεσα στο φορουμ.
Επειδη ομως το εργαλειο ειναι απαιχτο, ειμαι κι εγω δρομεας και καταλαβαινω τον πονο σου, νοιωθω πως επρεπε να το γραψω


________________________________________________________________________
"...sometimes the moments that challenge us the most, define us"








Προσυπογράφω, το marathon stick είναι άπαικτο !!!
Το αγόρασα με επιφυλάξεις αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.
Προσωπικά το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Άλλωστε το κόστος είναι μικρό για τις υπηρεσίες που προσφέρει.


Γιάννης Στασινόπουλος

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000