Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 SaltSticks κάψουλες ηλεκτρολυτών

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 21/08/2011 : 13:10:59
Κάποιος φίλος με εμπειρία στη χρήση του παραπάνω προϊόντος??

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
NIKOS T. Posted - 27/11/2011 : 10:56:01
Ως γνωστόν, η οξείδωση των λιπαρών οξέων,κατά τη διάρκεια της άσκησης αντοχής, καθυστερεί την εξάντληση του γλυκογόνου.
Ένας μεγάλος αριθμός παραγόντων επηρεάζει την επιλογή της καύσιμης ύλης.
Οι σημαντικότεροι από αυτούς είναι η ένταση και η διάρκεια της άσκησης καθώς και οι προπονητικές προσαρμογές.
Η διατροφή πριν και κατά τη διάρκεια της άσκησης, ενώ ανήκει στους παράγοντες αυτούς,είναι μικρότερης σημασίας.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Laga Posted - 26/11/2011 : 15:48:09
quote:
Originally posted by Leonardo

Αυτο που λες Διονυση, με την διακοπη παροχης υδατανθρακων κατα τα LR το ακουσα κι εγω και το θεωρω πολυ σωστη προσεγγιση. Μονο με νερο και ηλεκτρολύτες
Αλλα οχι και στους αγωνες. Μονο για τα μεγαλα κομματια.
Κοιταχτε αυτο το video - τα λεει ολα
http://www.youtube.com/watch?v=-rkvRb_E5Lo



________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"





Το έκανα και εγώ, όχι βέβαια από επιστημονική γνώση αλλά από ανάγκη. Μου είχαν τελειώσει τα τζελάκια, αμέλησα να αγοράσω, οπότε έτρεξα όλα τα LR μόνο με νερό και ηλεκτρολύτες (isostar σκόνη). Για τον αγώνα είχα φροντίσει να προμηθευτώ τζελάκια και πήρα δυο. Πάντως μια χαρά πήγαν και τα LR και ο αγώνας.

--------------------------------------------------------
Pain is temporary. Quitting lasts forever.

Λανς Άρμστρονγκ

Leonardo Posted - 26/11/2011 : 13:37:56
Αυτο που λες Διονυση, με την διακοπη παροχης υδατανθρακων κατα τα LR το ακουσα κι εγω και το θεωρω πολυ σωστη προσεγγιση. Μονο με νερο και ηλεκτρολύτες
Αλλα οχι και στους αγωνες. Μονο για τα μεγαλα κομματια.
Κοιταχτε αυτο το video - τα λεει ολα
http://www.youtube.com/watch?v=-rkvRb_E5Lo



________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

Fidelio Posted - 26/11/2011 : 09:28:05
Ενδιαφέρον ακούγεται:
"We want to deny the body carbohydrates in these runs so that the muscles will become better at sparing the carbohydrate stores, more efficient at burning fat and used to running with lowered blood glucose levels."

Η τακτική αυτή της ελειπους τροφοδοσίας στα Long Runs έχει ερευνηθεί/μελετηθεί; Λογικό είναι να επιλέγεται το μεταβολικό μονοπάτι της οξείδωσης λιπων , εφόσον το γλυκογόνο ελατώνεται δραματικά ~ αλλά πως αυτό συσχετίζεται με πιο επιλεκτική αποδόμηση λιπων σε συνθήκες κανονικής τοφοδοσίας και μάλιστα σε ρυθμό αγώνα ;

Το εφαμρόζει κανείς άλλος από εδώ , όντως λειτουργεί; (Διονύση έχεις δει διαφορά ;)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Leonardo Posted - 02/10/2011 : 20:36:16
Δεν μπορω να κρινω αν ο Mcmillan εχει δικιο ή αδικο
Ειναι μια διαφορετικη προσεγγιση
Το εχω ξανακουσει αυτο
Μου θυμιζει το barefoot running που κι αυτο θελει χρονο προσαρμογης οπως λεει πως θελει και η ελλειψη υδατανθρακων.
Αλλα εγω δεν σκεφτομαι να τρεξω χωρις παπουτσια.
Επισης δεν υπαρχει λογος για μενα να συνηθισω να τρεχω τα μεγαλα κομματια χωρις υδατανθρακες (τζελακια ή ισοτονικο).
Δεν νομιζω οτι το παρακανω
3 τζελακια στον μαραθωνιο 3χ28γρ=84γρ ... δεν ειναι πολλα


________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

dpkouk Posted - 02/10/2011 : 20:16:48
με παρομοιες καψουλες (αλλης εταιριας) παρατηρω κι εγω ενουρηση συχνη αλλα το 24ωρο μετα το lr...αλλα μιλαμε για 10 φορες το πρωτο 12ωρο..

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Skakinen Posted - 02/10/2011 : 18:18:37
Λεονάρδε διάβασα αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον, περί Long Run, άρθρο (νομίζω ο Nίκος είχε ανεβάσει το link)
http://mcmillanrunning.com/marathonlongrun.htm
όπου μεταξύ άλλων λέει:

''Finally, (and this is optional) a great way to ensure that you will deplete your carbohydrate stores on these long, steady runs is to not eat any carbohydrates immediately before or during the run. Any carbohydrates ingested will be used by the body for fuel, and we don't want this. We want to deny the body carbohydrates in these runs so that the muscles will become better at sparing the carbohydrate stores, more efficient at burning fat and used to running with lowered blood glucose levels. Now, many people think I'm crazy when I say this, but it works. It takes time to get adjusted to it if you have always been carbing up before and during your long runs, but with time and practice you can do it.''

Φαίνεται ότι η εκπαίδευση στην έλλειψη υδατανθράκων είναι προτιμότερη από την προσομοίωση τροφοδοσίας του αγώνα.

Φέτος όλα τα μεγάλα τα έχω κάνει (και θα συνεχίσω να τα κάνω) χωρίς καθόλου υδατάνθρακες, μόνο νερό με Almora και από σήμερα νερό με Saltsticks. Έχω περιορίσει και το πρωινό (μία ώρα πριν το Long run) σε μισή κούπα γάλα και μια φρυγανιά. Εγκυκλοπαιδικά για το σημερινό να αναφέρω ότι όλο το Long run (31 km -2:59)) βγήκε μια χαρά. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι στα τελευταία 2-3 χιλιόμετρα τα πόδια βάρυναν και η Καρδιακή συχνότητα ενώ μέχρι τότε ήταν <130, πλησίασε και ξεπέρασε τους 140 - 145. Ελλείψει υδατανθράκων γαρ.

Πάντως το θέμα με το νερό (και σύμφωνα με το σκεπτικό του Νίκου) είναι να βρεθεί η σωστή ποσότητα (συναρτήσει καιρού κλπ) ώστε να μην υπάρχει ούτε (τουλάχιστον μεγάλο) πλεόνασμα (που θα οδηγήσει σε ούρηση άρα καθυστέρηση) ούτε έλλειψη (που θα οδηγήσει σε αφυδάτωση και μείωση απόδοσης).

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
Leonardo Posted - 02/10/2011 : 17:53:19
quote:
Originally posted by Skakinen

Παιδιά δώστε τα φώτα σας.
Χρησιμοποίησα πρώτη φορά σήμερα τα Saltsticks. Το πρόγραμμα είχε Long Run 31 km.
Ήπια περίπου 250 ml νερό αμέσως πριν ξεκινήσω και στο 24ο λεπτό του τρεξίματος πήρα ένα Saltstick με περίπου 150 ml νερό. Στην επόμενη μισή ώρα είχα ουρήσει μία φορά και αν σταματούσα και δεύτερη πάλι θα είχα περιεχόμενο για εξαγωγή (πράγμα σπάνιο για μένα). Δεν σταμάτησα όμως. Είχα σκοπό να παίρνω τις κάψουλες κάθε 45 λεπτά αλλά φοβούμενος μήπως η κατακράτηση που προκαλούν δημιουργεί ανάγκη για συχνή ούρηση, άλλξα το πλάνο. Μετά από το 24ο λεπτό πήρα στην 1 1/2 ώρα και στις 2 1/2 ώρες. Υπ'όψιν ότι δεν είμαι... ''βαρύς ιδρωτής'' (heavy sweater) και έτρεχα πολύ αργά (Long Run 31 km) σε θερμοκρασία περίπου 23 βαθμούς και σκιά. Έβγαλα το Long Run με λιγότερο από περίπου 800 ml νερό και χωρίς καθόλου gel και ισοτονικό (φέτος εφαρμόζω την πλήρη στέρηση υδατανθράκων στα long Run).
Σχετικά με τα Saltsticks λοιπόν έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο;
΄Οταν τα παίρνετε καταναλώνετε την ίδια ποσότητα νερού όπως σε τρέξιμο χωρίς αυτά; Προκαλούν συχνοουρία όταν συνοδεύονται με μεγάλη ποσότητα νερού;
Θέλω στην Κλασσική να τα χρησιμοποιήσω (σε συνδυασμό με gel για υδατάνθρακες) για να μην εξαρτώμαι από τα ισοτονικά της διοργάνωσης αλλά η συχνοουρία δεν είναι ότι καλύτερο.
Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18



Κι εγω Διονυση εκανα σημερα το LR 30K
Πηρα ενα SALTSTICK και ενα τζελακι ISOSTAR στο 10 και απο ενα στο 20
Επισης περιπου 800ml νερο - καθολου ισοτονικο στην διαρκεια παρα μονο οταν τελειωσα.
Κανενα προβλημα - ουτε για πιπι πηγα

Γιατι δεν θελεις να παιρνεις υδατανθρακες (τζελ) κατα την διαρκεια του LR?
Ποιος ειναι ο σκοπος?
Αφου ετσι κι αλλιως στην κλασσικη θα παρεις




________________________________________________________________________
"...ο πόνος ειναι παροδικός, η εγκατάλειψη ειναι για πάντα"

NIKOS T. Posted - 02/10/2011 : 17:32:22
Θα το θέσω διαφορετικά.
Παίρνοντας ηλεκτρολύτες και πίνοντας την απαραίτητη ποσότητα νερού,εξασφαλίζεις τη σωστή ενυδάτωση σου.
Οπότε η ενούρηση , είναι δείκτης μη αφυδάτωσης.
Από την άλλη είναι και πρόβλημα.
Και στη Σκοτούσα και στα Γιάννενα, αναγκάστηκα να σταματήσω για πιπί.
Πράγμα που μεταφράζεται σε 1-2 λεπτά καθυστέρηση και κάποια θέση ή θέσεις στη γενική.
Σκέψου όμως αν ήσουν αφυδατωμένος πόσα λεπτά θα έχανες υπολειτουργώντας!!!

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
giorgosdelta Posted - 02/10/2011 : 14:59:59
Δεν έχει σχέση η συχνουρία με τους ηλεκτρολύτες. Όταν παίρνεις ηλεκτρολύτες πρέπει να τους παίρνεις με νερό γιατί ουσιαστικά οι ηλεκτρολύτες έιναι άλατα. Έτσι αν δε καταναλώσεις επιπλέον νερό, τότε θα αφομιώσουν υγρά απ' το σώμα σου.
Συχνουρία θα έχεις όταν ακαταναλώνεις περισσότερα υγρά από αυτά που έχεις ανάγκη.
Το νερό δεν έχει σχέση με τους ηλεκτρολύτες όσο αφορά την κατανάλωση ηλεκτρολυτών. Ισχύει το εξής:
Πίνεις νερό γιατί έχεις εφίδρωση και χάνεις ποσότητες υγρών.
Παίρνεις ηλεκτρολύτες γιατί μαζί με τον ιδρώτα του σώματός σου χάνονται και οι ηλεκτρολύτες αυτοί!
Skakinen Posted - 02/10/2011 : 14:36:32
Παιδιά δώστε τα φώτα σας.
Χρησιμοποίησα πρώτη φορά σήμερα τα Saltsticks. Το πρόγραμμα είχε Long Run 31 km.
Ήπια περίπου 250 ml νερό αμέσως πριν ξεκινήσω και στο 24ο λεπτό του τρεξίματος πήρα ένα Saltstick με περίπου 150 ml νερό. Στην επόμενη μισή ώρα είχα ουρήσει μία φορά και αν σταματούσα και δεύτερη πάλι θα είχα περιεχόμενο για εξαγωγή (πράγμα σπάνιο για μένα). Δεν σταμάτησα όμως. Είχα σκοπό να παίρνω τις κάψουλες κάθε 45 λεπτά αλλά φοβούμενος μήπως η κατακράτηση που προκαλούν δημιουργεί ανάγκη για συχνή ούρηση, άλλξα το πλάνο. Μετά από το 24ο λεπτό πήρα στην 1 1/2 ώρα και στις 2 1/2 ώρες. Υπ'όψιν ότι δεν είμαι... ''βαρύς ιδρωτής'' (heavy sweater) και έτρεχα πολύ αργά (Long Run 31 km) σε θερμοκρασία περίπου 23 βαθμούς και σκιά. Έβγαλα το Long Run με λιγότερο από περίπου 800 ml νερό και χωρίς καθόλου gel και ισοτονικό (φέτος εφαρμόζω την πλήρη στέρηση υδατανθράκων στα long Run).
Σχετικά με τα Saltsticks λοιπόν έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο;
΄Οταν τα παίρνετε καταναλώνετε την ίδια ποσότητα νερού όπως σε τρέξιμο χωρίς αυτά; Προκαλούν συχνοουρία όταν συνοδεύονται με μεγάλη ποσότητα νερού;
Θέλω στην Κλασσική να τα χρησιμοποιήσω (σε συνδυασμό με gel για υδατάνθρακες) για να μην εξαρτώμαι από τα ισοτονικά της διοργάνωσης αλλά η συχνοουρία δεν είναι ότι καλύτερο.
Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή.

------------------
Διονύσης
------------------
Αν είσαι φίλος της Μουσικής (Κλασσική, Jazz, Rock κλπ) πρέπει να επισκεφθείς τη Μουσική Κατηγορία του AvClub.
http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=18
NIKOS T. Posted - 22/09/2011 : 12:51:56
quote:
Originally posted by mihaill

ερώτηση: προτιμάτε κάψουλες και gel για θέμα βάρους; εννοώ για να μην κουβαλάτε παγούρια; ή υπάρχει και άλλος λόγος;

ευχαριστώ,


Προσωπικά το κάνω και για να μην κουβαλάω πολλά πολλά,αλλά και γιατί νομίζω ότι μου προσφέρουν αυτά που θέλω, στον αγώνα ή στην προπόνηση.
Έτσι εξαρτώμαι από τους διοργανωτές μόνο στα νεράκια και στην προπόνηση επιλέγω γνωστή διαδρομή, που έχει 3 βρύσες,ανά 800 μέτρα περίπου.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
dpkouk Posted - 22/09/2011 : 12:40:51
η καψουλα μου φαινεται πιο αποτελεσματικη

http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
mihaill Posted - 22/09/2011 : 11:55:03
ερώτηση: προτιμάτε κάψουλες και gel για θέμα βάρους; εννοώ για να μην κουβαλάτε παγούρια; ή υπάρχει και άλλος λόγος;

ευχαριστώ,
giorgosdelta Posted - 22/09/2011 : 10:51:36
Στις προπονήσεις είναι Οκ και οι άλλες. Στον αγώνα όμως με τις ταχύτητες που πάω, που είναι μεγαλύτερες απ' των προπονήσεων, βρίσκω ένα θεματάκι με το αλάτι. 6 κάψουλες nutribiotic δε φτάσαν σίγουρα! Το ένιωσα. 2 ώρες τρέξιμο, 3 λίτρα νερό, εξατμίστηκαν σίγουρα. Υπολογίσω 4 με 4,5 δηλαδή τώρα, δε ζυγίστηκα μετά για να ξέρω.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000