Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 συμβουλη απο τους εμπειρους

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
jpsih Δημοσιευτηκε - 30/08/2012 : 00:46:23
παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας..

με το κλασσικο σορτσακι μετα τα 7-8 χλμ αρχιζουν οι ερεθισμοι και «τα προβληματα» (συγκαματα) αναμεσα στα ποδια..
ως εκ τουτου το τρεξιμο δεν μπορει να ανεβει πανω απο 8χλμ καθως αρχιζω και ψιλουποφερω υστερα..

επειδη ειμαι σωματικα ετοιμος να ανεβασω σιγα-σιγα την αποσταση που τρεχω πανω απο τα 9-10χλμ το παραπανω γεγονος ειναι ο μοναδικος ανασταλτικος παραγοντας.

ως αμεση λυση απ οτι εχω διαβασει απο σας ειναι η χρηση κολαν, το οποιο θα ηθελα να δοκιμασω μιας και φανταζομαι ειναι η μοναδικη λυση στο προβλημα μου.

συνεπως θα ηθελα να μου προτεινετε καταστηματα (αλυσιδες ή συνοικιακα) στην αθηνα τα οποια να εχουν μια σχετικη ποικιλια σε κολαν.

επισης τι χρηματα θα πρεπει να υπολογιζω για ενα ποιοτικο κοντο κολαν?

τελος αυτα πλενονται κανονικα στο πλυντηριο?

υγ. αντε μηπως βρω και παρω για να γραψω και εγω στο αλλο θεμα περι της σχεσης εσωρουχου-κολαν
thanks!!


15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
arnold94 Posted - 23/02/2016 : 21:43:49
γεια σας,ηθελα να ρωτησω κατι αφου παρω ισοθερμικο κολλαν(και μακρυ και κοντο) και ισοθερμικη μπλουζα(μακρια και κοντη) θα πρεπει να βαζω απο πανω καποια βαμβακερη φορμα και βαμβακερη μπλουζα αντιστοιχα;....επισης μια ερωτηση ακομα, για κοντη μπλουζα ισοθερμικη να προτιμησω αμανικη η κοντομανικη;
THANOS_KTM Posted - 03/09/2012 : 09:19:45
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by xipolitakos

ΝίκοΤ,
Από ότι ξέρω έχεις ζώνη με μία θήκη για τα διάφορα που κουβαλάς (τζελ ηλεκτρολύτες).
Είναι εύχρηστη ή ενοχλεί κάποιες φορές;
Είναι αρκετή ή χρειάζεσαι κάτι παραπάνω;


___________________
Run Natural... run Bare


Χωράει σχετικά άνετα όσα χρειάζομαι.
Λίγα τζελάκια,saltstick και αν χρειαστεί το κλειδί αυτοκινήτου.
Δεν με ενοχλεί ποτέ και μου φτάνει η χωρητικότητα της.
Μάλιστα η διαφημιστική μπανάνα που δίνουν στον Κλασικό Μαραθώνιο χωράει περισσότερα και είναι εξίσου εύχρηστη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"




http://www.greektube.org/content/view/73078/2/
NIKOS T. Posted - 31/08/2012 : 21:27:18
quote:
Originally posted by xipolitakos

ΝίκοΤ,
Από ότι ξέρω έχεις ζώνη με μία θήκη για τα διάφορα που κουβαλάς (τζελ ηλεκτρολύτες).
Είναι εύχρηστη ή ενοχλεί κάποιες φορές;
Είναι αρκετή ή χρειάζεσαι κάτι παραπάνω;


___________________
Run Natural... run Bare


Χωράει σχετικά άνετα όσα χρειάζομαι.
Λίγα τζελάκια,saltstick και αν χρειαστεί το κλειδί αυτοκινήτου.
Δεν με ενοχλεί ποτέ και μου φτάνει η χωρητικότητα της.
Μάλιστα η διαφημιστική μπανάνα που δίνουν στον Κλασικό Μαραθώνιο χωράει περισσότερα και είναι εξίσου εύχρηστη.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
giorgosdelta Posted - 31/08/2012 : 19:47:47
quote:
Originally posted by xipolitakos

και έψαχνα αυτές τις ημέρες αν θα πάρω ζώνη για τζελάκια ή το συγκεκριμένο:
RaceReady: http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=700

Με πείσατε για αγορά από Λεονάρδο!

Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να ξεβρακωθείς από το βάρος τζελς και όλων αυτών που κουβαλάς στις τσέπες καθώς τρέχεις;
Μπορεί το tip να είναι: σφίξε καλά το κορδόνι;

Αν συμβεί όπως το οτιδήποτε; Τι κάνεις τότε;


___________________
Run Natural... run Bare



Δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση Χρήστο.
Vaterman Posted - 31/08/2012 : 17:58:27
Εγώ έχω ένα κολάν ελαστικό μικρό σαν μποξεράκι με τεχνολογία dry fit και δεν μπορώ να με φανταστώ να τρέξω με οτιδήποτε άλλο... Έχω λυσσάξει να βρώ κι άλλο αλλά μάταια.... :(
xipolitakos Posted - 31/08/2012 : 17:49:21
ΝίκοΤ,
Από ότι ξέρω έχεις ζώνη με μία θήκη για τα διάφορα που κουβαλάς (τζελ ηλεκτρολύτες).
Είναι εύχρηστη ή ενοχλεί κάποιες φορές;
Είναι αρκετή ή χρειάζεσαι κάτι παραπάνω;


___________________
Run Natural... run Bare
xipolitakos Posted - 31/08/2012 : 17:45:16
και έψαχνα αυτές τις ημέρες αν θα πάρω ζώνη για τζελάκια ή το συγκεκριμένο:
RaceReady: http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=700

Με πείσατε για αγορά από Λεονάρδο!

Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να ξεβρακωθείς από το βάρος τζελς και όλων αυτών που κουβαλάς στις τσέπες καθώς τρέχεις;
Μπορεί το tip να είναι: σφίξε καλά το κορδόνι;
Αν συμβεί όπως το οτιδήποτε; Τι κάνεις τότε;


___________________
Run Natural... run Bare
trexantiris Posted - 31/08/2012 : 16:54:30
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Το race ready είναι πολυ μαλακο. Ήθελα να τονίσω και το εξής: επειδή τώρα με τις ζέστες μαζεύει το σορτς μαζεύει πολυ ιδρώτα, θέλει πλύσιμο κάθε μέρα γιατί αλλιώς είναι σίγουρο ότι θα συγκαεις.
Τη μεγάλη πίσω τσέπη Μανωλη την έραψα κάθετα κι έκανα άλλες 3 μικρές. Δεν βολευοταν τίποτα εκει. Σύνολο 11 τσέπες.


...το σορτσάκι του "Sports Billy" δηλαδή!

Free your feet...free your senses!
giorgosdelta Posted - 31/08/2012 : 16:20:40
Το race ready είναι πολυ μαλακο. Ήθελα να τονίσω και το εξής: επειδή τώρα με τις ζέστες μαζεύει το σορτς μαζεύει πολυ ιδρώτα, θέλει πλύσιμο κάθε μέρα γιατί αλλιώς είναι σίγουρο ότι θα συγκαεις.
Τη μεγάλη πίσω τσέπη Μανωλη την έραψα κάθετα κι έκανα άλλες 3 μικρές. Δεν βολευοταν τίποτα εκει. Σύνολο 11 τσέπες.
trexantiris Posted - 31/08/2012 : 16:10:23
quote:
Originally posted by giorgosdelta

Το κοντό σορτσάκι εγω πιστεύω είναι ότι καλύτερο. Το πολύ κοντό.
Αν είναι καινούριο και δεν έχει πλυθεί πολλές φορε΄ς ώστε να σκληρήνει, είναι λίγο σπάνιο να μου δημιουργήσει ερεθισμό στα πόδια.
Δες αν θες αυτά, τα έχω κι είναι πολύ μαλακά και καλά. Προσοχή μόνο να πάρεις το νούμερό σου:

http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=700

www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4070,4072&CAT_ID=4085&P_ID=43144

Δες εδώ και το bodyglide που προστατεύει από ερεθισμούς.
http://www.new-life.com.gr/product_info.php?cPath=33&products_id=191


Αυτό το χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος! Και χωρίς BodyGlide στους προσαγωγούς, δεν μου τους συγκαίει (κατά βάση), ενώ οι εξωτερικές του τσέπες είναι ΟΛΑ τα λεφτά!

Free your feet...free your senses!
giorgosdelta Posted - 31/08/2012 : 15:52:29
Το κοντό σορτσάκι εγω πιστεύω είναι ότι καλύτερο. Το πολύ κοντό.
Αν είναι καινούριο και δεν έχει πλυθεί πολλές φορε΄ς ώστε να σκληρήνει, είναι λίγο σπάνιο να μου δημιουργήσει ερεθισμό στα πόδια.
Δες αν θες αυτά, τα έχω κι είναι πολύ μαλακά και καλά. Προσοχή μόνο να πάρεις το νούμερό σου:
http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=700
www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4070,4072&CAT_ID=4085&P_ID=43144

Δες εδώ και το bodyglide που προστατεύει από ερεθισμούς.
http://www.new-life.com.gr/product_info.php?cPath=33&products_id=191
echetlos Posted - 31/08/2012 : 15:29:21
quote:
Originally posted by runsakis

Υπαρχει άλλο θέμα για το startfitness ... Γυριζοντας λοιπόν σε αυτό το θέμα, jpsih γιατί κολάν? Αυτο που χρειάζεσαι ειναι ενα δρομικό σορτσάκι, αεράτο, ελαφρύ και παναλαφρο από συνθετικό υλικό για να μην κολλάει στον ιδρώτα κι αν δεν θέλεις να ξοδευτείς δες αυτό: http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=42822&strPageHistory=search&numSearchStartRecord=1 Πολύ πιο δροσερό από κολάν και πολύ πιο ανετο. Φυσικά χωρίς να φοράς extra εσωρουχο. Κι αν συνεχίζεις να έχεις θέμα, λίγο βαζελίνη και εισαι πρώτος! Μακρυα από βαμβακερές βερμούδες ... ότι χειρότερο!



Κατά τη γνώμη μου, ό,τι χειρότερο έχω φορέσει!

"My sport is your sport's punishment"
runsakis Posted - 31/08/2012 : 14:02:54
Υπαρχει άλλο θέμα για το startfitness ... Γυριζοντας λοιπόν σε αυτό το θέμα, jpsih γιατί κολάν? Αυτο που χρειάζεσαι ειναι ενα δρομικό σορτσάκι, αεράτο, ελαφρύ και παναλαφρο από συνθετικό υλικό για να μην κολλάει στον ιδρώτα κι αν δεν θέλεις να ξοδευτείς δες αυτό: http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=42822&strPageHistory=search&numSearchStartRecord=1 Πολύ πιο δροσερό από κολάν και πολύ πιο ανετο. Φυσικά χωρίς να φοράς extra εσωρουχο. Κι αν συνεχίζεις να έχεις θέμα, λίγο βαζελίνη και εισαι πρώτος! Μακρυα από βαμβακερές βερμούδες ... ότι χειρότερο!
joker is job Posted - 31/08/2012 : 12:01:54
quote:
Vaterman
Newbie Forum Runner
Γιατί Νίκο? Δεν λέμε τίποτα κακό ή παράνομο... και δεν υπάρχει καμμιά φοροδιαφυγή... όταν μια επιχείρηση πουλά εμπόρευμα σε άλλη χώρα της Ε.Ε δηλαδή κάνει μία ενδοκοινοτική συναλλαγή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χρεώσει ΦΠΑ...μόνο στη χώρα της μπορεί να τον χρεώσει βάση ισχύουσας νομοθεσίας! Για το λόγο αυτό σου ζητά το site να δηλώσεις το ΑΦΜ της χώρας και να τσεκάρει αν ισχύει!!!!


Δεν ειναι έτσι φίλε μου, υποχρεούται να αποδόσει ΦΠΑ ο πωλητης,
στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Αγγλος πρέπει να αποδόσει στη χώρα του.
Αν δεν το κάνει, μπορει να τον τσιμπήσουν και έχει επακολουθα.
Σε κάθε περίπτωση, ο αγοραστής δεν έχει κανένα πρόβλημα, εφόσον είναι ιδιώτης (αν είναι εταιρία ισχύουν άλλα).
Στην περίπτωση σας όμως, φαίνεται να είναι και ο πωλητης εντάξει,
αφου έχει την πολιτική να κάνει έκπτωση το ποσό του ΦΠΑ του προιόντος,και να αποδίδει νόμιμα ΦΠΑ στο υπόλοιπο ποσο.
πχ αν πουλάει το παπουτσι 120, (100 η αξια, συν 20% φπα Μεγ.Βρετανίας) σου κοβει τα 20 σαν έκπτωση, και διαμορφώνει νεα τιμη
πώλησης (με την εκπτωση)100.
Αυτο το εκατο εχει αξια 83,33 και αποδιδει φπα 20% 16,66 στην χώρα του και είναι ολοι ενταξει

Στου Μανωλη ας πουμε απο 49 του εκοψε τα 9 που αντιστοιχουν στον αρχικο ΦΠΑ, και έχει νεα τιμη με ΦΠΑ 41 (34,17 αξια + 6,23).
Τα 6,23 πρεπει να τα αποδωσει αυτος στη εφορία του για να είναι ενταξει.
dpkouk Posted - 31/08/2012 : 10:41:53


http://marathon.yooblog.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000