Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Αγορά ποδηλάτου

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
NIKOS T. Δημοσιευτηκε - 22/09/2012 : 17:29:16
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο ποδήλατο.
Με σκοπό να βάλω στο πρόγραμμα μια ποδηλατική προπόνηση την εβδομάδα αλλά και να μετακινούμαι μ αυτό στην πόλη.
Θα προτείνατε trekking ή κάτι άλλο?
Πόσα χρήματα να διαθέσω για κάτι αξιοπρεπές?
Από Ελλάδα ή έξω?

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Fidelio Posted - 30/09/2012 : 15:08:59
Γαμώτο , και στη θεσααλονικη το ποδηλατο ταιριάζει τόσο πολύ! Ελπίζω μια μέρα να δώσουν στην Τσιμισκή μια λωρίδα , όπως ακουγεται και για το Τραμ.. Ελπίζω επίσης στην νέα παραλιακή που κατασκευάζεται τώρα να είναι στο πρόγραμμα και ο ποδηλατόδρομός της.

Την ημέρα χωρίς αυτοκίνητο , όπου έγινε και ένα ποδηλατικό circuit η πόλη άλλαξε εντελώς πρόσωπο ! Μόνο και μόνο με την αφαίρεση του αυτοκινήτου απο το κέντρο έτσι; Αν μπορουσε να το καταλάβει και κόσμος που εμπλέκεται με την αγορά, με δυό τρεις πινελιές και η πόλη είναι ετοιμη να πάρει την θέση που της αξίζει στα βαλκάνια και όχι μόνο....

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Spartiatis Posted - 29/09/2012 : 23:18:34
Πανέμορφο ποδήλατο, δυστυχώς όμως οι υποδομές στην Ελλάδα τώρα με την κρίση ειναι ανέκδοτο! Οτι υπάρχει σιγά σιγά θα χαλάει!

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Fidelio Posted - 29/09/2012 : 17:59:28
Μιας και ανοιξαμε κουβέντα. Για εδώ την θεσσαλονίκη, που βρισκομαι τα τελευταία 2 χρονια, θα ήθελα να υπήρχαν οι υποδομές για κάτι πιο κλασικό, όπως:


..είναι και πιο μερακλίδικη επιλογή , γιατί το ποδήλατο εκτός από αθλητισμός είναι και Άποψη.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
gargadua Posted - 29/09/2012 : 09:16:06
Σωστά τα λες, αλλά ο ΝΙΚΟΣΤ μένει στη Δράμα.
Επιπλέον όταν έχει συνηθίσει να τρέχει στο όριο, νομίζω ότι μετά από από 3μηνο θα το κοιτάει και θα απορεί γιατί το πήρε. Από τη Δράμα έχει αρκετά καλούς δρόμους για να ξεχυθεί όπου θέλει και για όσο θέλει. Με το spark........... υποχρεωτικά θα κινείται εντός ορίων πόλης άντε και με εξορμήσεις λίγο παραέξω. Καλή επιλογή αλλά μόνο για την πόλη.
Φυσικά και η κούρσα δεν είναι για την πόλη. Είναι όμως το κάτι άλλο που θα γεμίσει 1 δρομέα αποστάσεων. Οπως και το καθαρό ΜΤΒ φυσικά.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Fidelio Posted - 28/09/2012 : 17:23:59
quote:
Originally posted by baldrick

Το Spark του Fidelio είναι πραγματικα value for money! οικονομικο με τρομέρη αντοχή.
Fidelio τι λάστιχα δρόμου του έβαλες?



Το spark εκτός του οτι κατασκευάστηκε στην Ελλάδα (Ideal) στοιχησε γύρω στα 250 ευρώ ! Το έχω 5 χρόνια περίπου και έχει φάει και χώμα και άσφαλτο , και πόλη δηλαδή και βουνό. Εχει απλά περιφερειακά αλλά αρκετά καλής αντοχής , βεβαια είχα και το μεράκι να το συντηρώ μόνος μου καθώς μπορω να το κάνω βίδες και να το "δεσω" λες και ειναι καινούριο. Φαίνεται εξάλλου στην φωτογραφία

Τα λάστιχα είναι maxxis και στοιχησαν περίπου 20 ευρώ. Διασταση πέλματος 1,5 κάπως χοντρούστικα αλλα ανεβάζουν την μωτ στην πόλη περίπου στα 5 χιλιόμετρα ανα ώρα!! Οταν ήμουν αθηνα ανεβοκατέβαινα πολλές φορές Καλλιθέα Μαρουσι με το "Μήτσο" (για δουλειά) , όταν από το Μαρούσι ήθελα να πάω βασιλικά κτήματα για MTB, άλλαζα λάστιχα.

Οσον αφορά την κουρσα, είναι αδύνατον να κυκλοφορήσεις μέσα στην πόλη με την έννοια των μετακινήσεων. Η κουρσα είναι για 100αρες και βάλε εκτός πόλης, είναι διαφορετική η μαγεία της. Με το spark μες την Αθήνα , στο κέντρο της, βιωσα πολύ όμορφες εμπειρίες. Φυσικά η χώρα μας δεν είναι έτοιμη ακόμα από άποψη πολεοδομίας οπότε θέλει ενεργετητική ποδηλάτηση , και ο νοών νοείτω. (Οι ποδηλάτες στην ελλάδα πρέπει να είναι "πειρατές" για να επιβιώσουν χεχε..)

Για το ποδήλατο , όπως και για το τρέξιμο , οι ιστορίες που μπορεί να πει κάποιος δεν έχουν τελειωμό...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
zoro Posted - 28/09/2012 : 15:43:23
quote:
Originally posted by gargadua

Ενα έχω να πω, όσοι σχετικοί με αθλητισμό πήραν διάφορα τέτοια ποδηλατάκια στυλ τρέκινκ, φίτνες ή οτιδήποτε άλλο, όταν ήρθε η ώρα, ΚΟΥΡΣΑ γυρεύανε.............Και επειδή το μικρόβιο σε μας είναι βαθιά χωμένο, όλοι οι παραπάνω τύποι είναι ημίμετρα.
Οπως βγαίνεις και βαράς 40-50-60-100 χλμ την εβδομάδα, έτσι θέλεις και το κάτι άλλο στο ποδήλατο.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ 'ΓΩ.
ΚΟΥΡΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΟΥΡΣΑ!!!!!
gargadua Posted - 28/09/2012 : 15:12:02
Ενα έχω να πω, όσοι σχετικοί με αθλητισμό πήραν διάφορα τέτοια ποδηλατάκια στυλ τρέκινκ, φίτνες ή οτιδήποτε άλλο, όταν ήρθε η ώρα, ΚΟΥΡΣΑ γυρεύανε.............Και επειδή το μικρόβιο σε μας είναι βαθιά χωμένο, όλοι οι παραπάνω τύποι είναι ημίμετρα.
Οπως βγαίνεις και βαράς 40-50-60-100 χλμ την εβδομάδα, έτσι θέλεις και το κάτι άλλο στο ποδήλατο.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
baldrick Posted - 28/09/2012 : 13:18:15
Το Spark του Fidelio είναι πραγματικα value for money! οικονομικο με τρομέρη αντοχή.
Fidelio τι λάστιχα δρόμου του έβαλες?
A1200 Posted - 28/09/2012 : 12:58:29
Εγω μάλλον θα πάρω αυτο για μέσα στη πόλη και να κάνω και κανένα χλμ ,πως σας φαίνεται http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/town/fitness/fx/7_2_fx/
winarg Posted - 27/09/2012 : 14:06:14
Νίκο, δες πρώτα που ακριβώ θα το χρησιμοποιήσεις.
Όπως αναφέρθηκε, μην πάρεις από σούπερ. Τσάμπα τα λεφτά.
Καθώς έχω MTB και κούρσα μπορώ να πω ότι είναι 2 εντελώς διαφορετικοί κόσμοι.
Για την πόλη και απλές διαδρομές ίσως ένα ποδήλατο πόλης ή έστω ένα treking να σε καλύψει.
Το να πάρεις MTB και να βάλεις λάστιχα πόλης είναι λίγο ανούσιο (κατά τη γνώμη μου).
Σχετικά με την ασφάλεια, αν πηγαίνεις με ποδήλατο με 50+χλμ δε σε σώζει τίποτα γιατί αν πατήσεις απότομα φρένο ή δε θα σταματήσεις ή θα πέσεις. Προσωπικά αισθάνομαι πιο ασφαλής με το ΜΤΒ στην πόλη παρά με την κούρσα αλλά το ΜΤΒ είναι πιο κουραστικό επειδή του έχω βάλει φαρδιά λάστιχα.
Πετάλια με κλιπ δε χρειάζεται να βάλεις γιατί χρειάζονται και ειδικά παπούτσια. Τώρα αν κάνεις 30+ χλμ μπορεί και να τα χρειαστείς.
Αυτά τα ολίγα
Fidelio Posted - 24/09/2012 : 09:10:16
Αυτό ειναι το ποδήλατο που χρησιμοπιώ για μετακινήσεις , αλλά και για κάτι παραπάνω. Εχω τρέξει και τριαθλο με αυτό. Οπως φαίνεται είναι ένα MTB στο οποίο έχω πάρει και λάστιχα δρόμου και επίσης (εδώ δεν φαίνεται)όταν βγαίνω για το κάτι παραπάνω βάζω πετάλια spd, η αλλαγή θέλει γύρω στα 5 λεπτά..



Το τrekking είναι η πιο έτοιμη λύση καθώς η γεωμετρία του και τα περιφερειακά του (σασμάν, μέγεθος ζάντας κτλ) είναι ενεδειγμένη για δρόμο-πόλη και ψιλό χώμα , με το μόνο μειονέκτημα όσον αφορά προπονήσεις η θέση του ποδηλατη να ειναι πιο όρθια. Αυτό φυσικά λίγη σημασία έχει εφόσον το ποδήλατο προορίζεται περισσότερο για μετακινήσεις.

Οπότε ή MTB και προσαρμογή (θέλει και λίγο μεράκι να αλλάζεις τις ρυθμήσεις του ανάλογα την χρήση) ή Trekking και δεν το ρυθμήζεις ποτέ.

ps ΤΟ κόστος ας μην υπερβάινει τα 500 με 600 ευρώ. Δεν υπάρχει λόγος. Επίσης μακρυά από ποδήλατα του σουπερ-μαρκετ.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Spartiatis Posted - 23/09/2012 : 23:48:41
Επειδη κάνω και τρίαθλο ,έχω βρει ένα τριαθλητικό ποδηλατο ευκαιρία και δίνω και τις δύο κούρσες μου, απλη και καρμπόν.Πληροφοριες στις αγγελιες του φόρουμ η pm.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
tamilthi Posted - 23/09/2012 : 21:51:41
εγώ κραζω την κούρσα? Δε με συμφέρει, οι κούρσες μου είναι δύο κι εγώ ένας!
:-)

You'll never ...run alone
A1200 Posted - 23/09/2012 : 21:09:22
Για τα 29er για μέσα στη πόλη τι λέτε?αξιζει τον κόπο να μετακινείται κάποιος με ένα τέτοιο ποδήλατο με ξερο πιρουνι φυσικά?δεν καταλαβενω τον φίλο που κραζει την κούρσα για μέσα στη πόλη λόγο των ελαστικών κτλ κτλ και πρότινος ποδήλατο πόλης,που ουσιαστικά ένα fitness που είναι πόλης,είναι μια κούρσα με ίσιο τιμόνι.
mtbiker Posted - 23/09/2012 : 18:54:30
Νίκο η περίπτωσή σου ταιριάζει με την κατηγορία : hybrid/fitness.
Συνδυάζουν την κούρσα,το mtb,και το πόλης μοναδικά,και σου επιτρέπουν να έχεις ένα ποδήλατο!
Προσοχή σε κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.
. Σταθερό πηρούνι,όχι ανάρτηση
. Σχέσεις ταχυτήτων "ελαφρές",π.χ. 11-32 κασέτα και 50-34 δισκοβραχίονα
. Φαρδιά road ελαστικά
Δεν μπλέκεις με χώματα,μετακινείσαι άνετα,και προπονείσαι full.

Ένα παράδειγμα: http://www.specialized.gr/showprod.php?id=229

Προσοχή: Η ποδηλασία μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα εθιστική.
Πάρε κάτι αξιοπρεπές από την αρχή γιατί οι αναβαθμίσεις κοστίζουν ακριβά!

Pain is temporary.
Trophies last forever !

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000