Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Στον ορθοπαιδικό

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
ALEXANDRA Δημοσιευτηκε - 24/09/2012 : 21:45:26
Καθε φορά που πάω στον ορθοπαιδικό και με εξετάζει, ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ! Ο άνθρωπος θα λέει ότι είμαι τρελλή!

Πήγα σήμερα καθώς με πονάει η κνήμη (μυικά) 2 εβδμάδες τώρα και μάλιστα τώρα με πονάει και στο περπάτημα.Πίεζε απο δω, πίεζε απο κει, κανένας πόνος! Τέντονε το πόδι, λύγιζε το πόδι, όλα μια χαρά!
Σαν το αυτοκίνητο που το πας στο συνεργείο διότι κάνει έναν θόρυβο. Βάζουν μπορς την μηχανή, και ο θόρυβος ως δια μαγείας έχει εξαφανιστεί....

Άντε να βγάλει διάγνωση μετά!
Στο κουτσό πονάω, όταν κατέβηκα από το κρεββάτι πόνεσα αλλά στην πίεση τίποτα.

Μάλλον σε λάθς γιατρό πήγα. Ψυχίατρο χρειάζομαι.

Life is full of surprises
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ALEXANDRA Posted - 29/09/2012 : 17:31:23
Εχω παει 2 φιρες στον φυσικοθεραπευτη. ΠΟλΥΣ ΠΟΝΟΣ!
Ας μου περασει κ η κγρινια θα φυγει.

Life is full of surprises
gargadua Posted - 29/09/2012 : 16:40:54
Να δεις που μετά από μερικές επισκέψεις, όλα θα πάνε καλά.
Η γκρίνια να μην μείνει!!!!!!!!!

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
ALEXANDRA Posted - 28/09/2012 : 00:32:58
Πηγα στον φυσικοθεραπευτή και είπε ότι είναι σύσπαση του μυός στην γάμπα. Βασικά την βρήκε λίγο πέτρα . Αύριο θα πάω για ένα session. Και βλέπουμε.

Life is full of surprises
Savvas Posted - 27/09/2012 : 16:34:10
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Εσένα εννοούσα αλλά σε μπέρδεψα με τον άλλον Σάββα που είχε (έχει καιρό να γράψει) και avatar-εκείνος είναι ο ψυχολόγος.
Τα παππούτσια είναι 2 μηνών, μοντέλο που παίρνω τα τελευταία 3 χρόνια. Οπότε το αποκλείω.

Life is full of surprises




Τοτε ναι.
Αμαν βρε Αλεξανδρα ποσοι Σαββες υπαρχουμε και μας μπερδευεις?

Εγω αλλωστε ειμαι ο γκρινιαρης.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
ALEXANDRA Posted - 27/09/2012 : 16:06:23
Εσένα εννοούσα αλλά σε μπέρδεψα με τον άλλον Σάββα που είχε (έχει καιρό να γράψει) και avatar-εκείνος είναι ο ψυχολόγος.
Τα παππούτσια είναι 2 μηνών, μοντέλο που παίρνω τα τελευταία 3 χρόνια. Οπότε το αποκλείω.

Life is full of surprises
Savvas Posted - 27/09/2012 : 16:00:53
Αν εννοεις εμενα γιατι μπερδευτηκα, οχι δεν ειμαι ψυχολογος, πως το συμπερανες αυτο?:-)
Μετα παπουτσια εννοω μηπως πηρες καποιο ζευγαρι καινουριο μεν αλλα ακαταλληλο για εσενα δε.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
ALEXANDRA Posted - 27/09/2012 : 15:44:03
Α, μπα! Τό προσέχω αυτό.

Ψυχολόγος δεν είσαι; Πότε να έρθω μια επίσκεψη και από' κει;

Life is full of surprises
stratus Posted - 27/09/2012 : 15:39:48
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Κανόνισα σήμερα και θα πάω σε φυσικοθεραπευτή.
Το θέμα δεν είναι ότι πονάω μόνο όταν πιέζω με το χέρι (Rigelian). Πονάω και στο περπάτημα και στο τρέξιμο. Μόνο στον ορθοπαιδικό όταν πήγα δεν ήξερα να πονάω!
Πάγο έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν είδα προκοπή. Το παράτησα.
Gargadua, σχετικά με το να είμαι συνετή και να καταλάβω ότι πρέπει να εγκαταλείψω….. δυστυχώς, ξέρω ότι μπορεί να μην το κάνω. Μεγάαααααλη βλακεία αλλά ποιος κρατιέται! Από την άλλη, αν δε μπορώ διότι πονάω, ε, φυσικά θα σταματήσω. Αλλά στα Γιάννενα έτρεξα παρόλο που πονούσα. Ο πόνος όμως δεν ήταν τέτοιος ώστε να μη μπορώ να τρέξω. Ενώ τώρα, πάω με 7:30/χλμ και πονάω κιόλας.

Μου κακοφαίνεται όλο αυτό διότι δεν είμαι πρωτάρα, δεν έκανα κάτι ξαφνικό, δεν φόρτωσα χλμ απότομα (καλά εγώ κάνω 45-50 χλμ την εβδομάδα, σιγά το πράγμα:) και επίσης, δεν έχω τρέξει ποτέ με πόνο και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα κατά την διάρκεια του μαραθωνίου. Πάντα πάω και το διασκεδάζω: βγάζω τις φωτογραφίες μου, μιλάω σε φίλους, μιλάω στο τηλέφωνο, περνάω πολύ ωραία. Και χωρίς να το καταλάβω....φτάνω στην Ηρ. Αττικού!


Life is full of surprises


Μαλλον εκανες μεγαλη ζημια που ετρεξες στα Γιαννενα.Ειχα χτυπησει και εγω δυο εβδομαδες πριν τον αγωνα και για να μην κανω καμια βλακεια και τρεξω,ακυρωσα ξενοδοχειο και αεροπορικα και ας μου στοιχησε αυτο μπλολικα ευρω.
Οσο για τον παγο δε ξερω ποσο συχνα εβαζες,αλλα φυσιατρος εξ Αμερικης μου εχει πει οτι τις 3 πρωτες μερες θελει ανα μια ωρα για 10-15 λεπτα.Τονιζω παγο και οχι τα gel που πολλοι βαζουμε.Αν βεβαια δεν μπορουμε οσο το δυνατον περισσοτερο.
Περαστικα!!

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.
Savvas Posted - 27/09/2012 : 15:29:27
Τα παπουτσια ειναι μια πιθανοτητα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
ALEXANDRA Posted - 27/09/2012 : 15:01:42
Κανόνισα σήμερα και θα πάω σε φυσικοθεραπευτή.
Το θέμα δεν είναι ότι πονάω μόνο όταν πιέζω με το χέρι (Rigelian). Πονάω και στο περπάτημα και στο τρέξιμο. Μόνο στον ορθοπαιδικό όταν πήγα δεν ήξερα να πονάω!
Πάγο έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν είδα προκοπή. Το παράτησα.
Gargadua, σχετικά με το να είμαι συνετή και να καταλάβω ότι πρέπει να εγκαταλείψω….. δυστυχώς, ξέρω ότι μπορεί να μην το κάνω. Μεγάαααααλη βλακεία αλλά ποιος κρατιέται! Από την άλλη, αν δε μπορώ διότι πονάω, ε, φυσικά θα σταματήσω. Αλλά στα Γιάννενα έτρεξα παρόλο που πονούσα. Ο πόνος όμως δεν ήταν τέτοιος ώστε να μη μπορώ να τρέξω. Ενώ τώρα, πάω με 7:30/χλμ και πονάω κιόλας.

Μου κακοφαίνεται όλο αυτό διότι δεν είμαι πρωτάρα, δεν έκανα κάτι ξαφνικό, δεν φόρτωσα χλμ απότομα (καλά εγώ κάνω 45-50 χλμ την εβδομάδα, σιγά το πράγμα:) και επίσης, δεν έχω τρέξει ποτέ με πόνο και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα κατά την διάρκεια του μαραθωνίου. Πάντα πάω και το διασκεδάζω: βγάζω τις φωτογραφίες μου, μιλάω σε φίλους, μιλάω στο τηλέφωνο, περνάω πολύ ωραία. Και χωρίς να το καταλάβω....φτάνω στην Ηρ. Αττικού!


Life is full of surprises
gargadua Posted - 27/09/2012 : 11:21:39
Αλεξάνδρα
δεν κάνεις και 1 βόλτα από κάποιο φυσικοθεραπευτή να σε τρίψει λιγάκι; Καλά τα λέει ο fidelio, αν δεν ξέρουν ακριβώς τι έχεις.....που πας; Ισως το μασαζάκι να σου αποφορτίσει την ευρύτερη περιοχή.
Οσο για την προπόνηση, μην αγχώνεσαι. Δεν είσαι της τελευταίας στιγμής.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για τον καναπέ........υπάρχει όμως και το χειμερινό μπάνιο!!!!!!! ΜΟΥΜΠΛΕ, ΜΟΥΜΠΛΕ ΜΟΥΜΠΛΕ........
Ελπίζω όταν πας στον ΚΜΑ να τρέξεις αρκετά συνετά και αν χρειαστεί(φτου μακρυά........) να καταλάβεις πότε πρέπει να εγκαταλείψεις για να μην έχεις τα δικά μου τα παρατράγουδα.

The more you hurry to succeed, the longer it will take to succeed.
Fidelio Posted - 27/09/2012 : 10:44:22
Κρυοθεραπείες μετα απο κάθε προπονηση μπορουν να βοηθήσουν αρκετά. Εστω κρυο ντουζ στα κάτω άκρα ,αν όχι παγο.

Για να μην σου πω ice water bath ολοκληρη χεχε :p


Ακόμα και να βρεις τι ακριβώς είναι , μπροστά στον στόχο σου που ειναι ένας πολυποθητος μαραθώνιος, μάλλον θα πρέπει να πορευτείς μαζί με τα μικροπονάκια σου τα οποία ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν . Συνήθως η αντιμετώπιση είναι κοινή , παγος , ξεκουραση, μειώση του όγκου μέχρι νεωτέρας, εναλακτική άσκηση κτλ κτλ Οπως και να 'χει μαραθώνιο ΘΑ ΤΡΕΞΕΙΣ , πονάς λίγο ή περισσότερο, μαραθώνιο ΘΑ ΤΡΕΞΕΙΣ!

Το πιο συνιθησμένο πράγμα στα σπορ :Από την στιγμή που δεν μπορεί να προσδιοριστεί ο πόνος , από που προερχεται και ποια ειναι η πηγή του, αυτό σημαίνει οτι κάποιες προσαρμογές γίνονται λόγο φόρτου του όγκου προπονησης. Οι προσαρμογές αυτές μετατρέπονται σε αυτό που λέμε "τραυματισμό" όταν η ανάρωση (η διαδικασία της προπονησης είναι στην ουσία η προσαρμογή στον σωματικό εκφυλισμό!!) δεν προλαβαίνει την προπονηση. Πράτεις ανάλογα στην πορεία και πορεύεσαι, δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο , για αυτό κανείς γιατρός στην παρούσα φάση δεν μπορει να σου πει ΓΙΑΤΙ πονάς ! ή ΤΙ τραυματισμό έχεις (δεν τον έχεις ακόμα , καταλαβαίνεις..).

Ολα θα πανε καλά, ξεκουραση σχετική, πάγος, εναλακτική ασκηση, αποθεραπευτικές προπονήσεις. Αφουγκράζεσαι τον πονο και αναλόγος προχωράς. Μα όμως , οτι και αν συμβεί,ΟΤΙ και αν συμβεί, στην αφετηρία θα σταθείς!! Καλή συνέχεια.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Rigelian Posted - 27/09/2012 : 09:00:28
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Thanks παίδες!
(αλλά εμένα με πονάει όταντο πιέζψ.....το πα, έστω και σε παρένθεση )
Ρε Βασίλη, αφού ξέρεις, εύκολο είναι να καθήσεις στον καναπέ; Και μάλιστα 1 μήνα πριν τον μαραθώνιο....;!

Life is full of surprises



Ε, μην το πιέζεις!

Περαστικά!
tamilthi Posted - 27/09/2012 : 00:37:22
Αφού δε δείχνει να είναι κάτι σημαντικό και όμως πονάει, τότε εγώ θα έτρεχα συντηρητικά και μετά κατευθείαν πάγο. Δοκίμασε να αλλάξεις και παπούτσια μήπως δεις διαφορά.
Αλεξάνδρα ίσως θέλει κανένα δεκαήμερο με πάγο τελικά για να συνέλθει.

Οσο για τον ορθοπεδικό και γω τις προάλες μετά από ένα πέσιμο και δυνατό πόνο στον καρπό πήγα και δε μπορούσαμε να βρούμε σε ποιο σημείο ήταν ο πόνος.
Τον κοίταζα απεγνωσμένα, με κοίταζε συμπονετικά.
Η τσέπη μου μάτωσε χωρίς αποτέλεσμα.



You'll never ...run alone
ALEXANDRA Posted - 26/09/2012 : 23:33:28
Thanks παίδες!
(αλλά εμένα με πονάει όταντο πιέζψ.....το πα, έστω και σε παρένθεση )
Ρε Βασίλη, αφού ξέρεις, εύκολο είναι να καθήσεις στον καναπέ; Και μάλιστα 1 μήνα πριν τον μαραθώνιο....;!




Life is full of surprises

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000