Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Γιατί Τρέχουμε ;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Apostolos Δημοσιευτηκε - 03/03/2007 : 16:08:16
Καλησπέρα Φίλες και Φίλοι

Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum και αν και βλέπω τη δύση της 4ης δεκαετίας της ζωής μου να έρχεται, αισθάνομαι σαν παιδί που πάει απο το νηπιαγωγίο στην πρώτη τάξη, τέτοια συγκίνηση.

Κατ' αρχή θα ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία (ότι σημαίνει για τον καθένα αυτό) σε όλους όσους τρέχουν αύριο στο Ναύπλιο (βλέπω ότι είστε πολλοί...)

Διανύοντας μία περίοδο (ελπίζω σύντομη) αποθεραπείας απο κάτι ενοχλησούλες στον Αχίλλειο και ελπίζοντας ότι τελικά θα τρέξω στη Μεσσήνη τον πρώτο μου μαραθώνιο, ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα προβληματισμό που με βασανίζει έντονα την τελευταία εβδομάδα.

Τι είναι αυτό που μας ωθεί να τρέχουμε ; Γιατί Τρέχουμε ;

Προσέξτε : ΌΧΙ γιατί ξεκινήσαμε να τρέχουμε ή τι εμπειρίες έχει ο καθένας μας από τον αθλητισμό. Είμαι σίγουρος ότι ο καθένας μας έχει μία σειρά απο συναρπαστικές εμπειρίες να αφηγηθεί. Δυστυχώς όμως δεν είμαστε όλοι σαν τον DIAMANTIS που έχει το ταλέντο να ζωγραφίζει εύκολα με την παλέτα των συναισθημάτων.

Προσέξτε όμως το σημείο που θα ήθελα να εστιάσουμε : όχι γιατί ξεκινήσαμε να τρέχουμε (υπάρχουν αρκετοί λόγοι για τους οποίους ο καθένας μας ξεκίνησε να τρέχει). ΕΡΩΤΩ γιατί τρέχουμε ΑΚΟΜΑ μετά απο 10-20-30-40 χρόνια; Οι λόγοι για τους οποίους τρέχουμε ΑΚΟΜΑ είναι μάλλον διαφορετικοί απο τους λόγους για τους οποίους ξεκινήσαμε.

Είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει κάποια σωστή απάντηση. Παρακαλώ για τις απόψεις σας !

Γελάει καλύτερα όποιος γελάει πάντα !!!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
moonrat Posted - 28/09/2007 : 17:10:26
Εγώ πολύ νέος στο τρέξιμο ξεκίνησα να τρέχω πριν περίπου ενάμιση χρόνο σα συμπληρωματική προπόνηση για το ποδήλατο. Τώρα πια δεν ξέρω ποιο συμπληρώνει ποιό, πάντως και τα 2 με κάνουν και αισθάνομαι καλά... Ξεδίνω και αδειάζω το μυαλό μου. Δεν είναι χόμπυ είναι τρόπος ζωής.

Η νίκη αρχίζει στο μυαλό!
thrax Posted - 27/09/2007 : 19:20:31
Παίδες εγώ τρέχω για να μην γκρινιάζω στο σπίτι και χαλάω τα νεύρα της γυναίκας μου. Η καλύτερη θεραπεία ενάντια στο στρες και στο άγχος.

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...
Savvas Posted - 25/09/2007 : 14:42:51
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Savvas

Εχετε δει κανεναν ελεφαντα να εχει προβλημα με χοληστερινη και καρδιακα προβληματα?
η΄εναν ιπποποταμο να εχει ζαχαρο?



Γιατί, τους έχουν κάνει εξετάσεις αίματος;




Για να μαθεις αλλη φορα.
Μπραβο Ευαγγελε τον βαλαμε στην θεση του.
Evangelos Posted - 25/09/2007 : 13:40:11
Όντως οι ελέφαντες κρατάνε τις ισορροπίες και τρέχουνε ...



αλλά και ......



οπότε ούτε χοληστερίνη ούτε ζάχαρο τους πιάνει
Rigelian Posted - 25/09/2007 : 12:32:26
quote:
Originally posted by Savvas

Εχετε δει κανεναν ελεφαντα να εχει προβλημα με χοληστερινη και καρδιακα προβληματα?
η΄εναν ιπποποταμο να εχει ζαχαρο?



Γιατί, τους έχουν κάνει εξετάσεις αίματος;
Savvas Posted - 24/09/2007 : 16:37:03
Εχετε δει κανεναν ελεφαντα να εχει προβλημα με χοληστερινη και καρδιακα προβληματα?
η΄εναν ιπποποταμο να εχει ζαχαρο?
Leonardo Posted - 24/09/2007 : 16:03:31
Μπορεί να είναι παχύσαρκα αυτα, αλλά ετσι είναι απο την φυση τους.
Εμείς πάμε κόντρα στην φύση μας...

Πουσαι ρε Δρόσοοοο?????
Rigelian Posted - 24/09/2007 : 14:37:34
Ναι, αλλά παχύσαρκο γουρούνι, ελέφαντας, ιπποπόταμος, φάλαινα;
nikats Posted - 20/09/2007 : 16:44:35
+1!

Carpe viam
Evangelos Posted - 20/09/2007 : 13:10:23
Βλέπω τα πιάνουμε τα βαθιά νοήματα...
Leonardo Posted - 20/09/2007 : 12:24:50
Ναί γιατί... είναι όπως το ανέκδοτο

Δεν πηδας που δεν πηδας... δεν πάς για ψάρεμα (ή για τρέξιμο) ?
Evangelos Posted - 20/09/2007 : 12:22:05
Βλέπω η αιτία για τρέξιμο ίσως σε αρκετές περιπτώσεις συμπίπτει με αυτήν για ψάρεμα...
Leonardo Posted - 20/09/2007 : 10:09:43
Αυτό με τον σπάρο μου άρεσε...
Καλά θα ηταν να πιάναμε σπάρο με μέγεθος ροφού... χεχεχε
nikats Posted - 20/09/2007 : 06:33:59
quote:
Originally posted by KOSTAS P VOLOS

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΤΕ,ΔΕΝ ΑΣΚΕΙΣΤΕ,ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΤΕ ΕΣΤΩ,ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ [ΔΕΝ] ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ,ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΤΡΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΟΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΟΝΤΑ ΣΤΗ ΓΗ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ Η ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΤΟΥ!ΑΣ ΒΡΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟ ΣΠΟΥΡΓΙΤΙ,ΑΛΕΠΟΥ,ΜΥΡΜΗΓΚΙ,ΣΚΙΟΥΡΟ,ΣΠΑΡΟ.
ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΥΨΑΜΕ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΑΛΛΑ ΤΗ ΦΥΣΗ ΜΑΣ!


Kαλά (πρέπει-γιατί δεν διαβάζονται, ζαλίζεσαι) να τα λες, αλλά...γιατί φωνάζεις;

Carpe viam
KostasPVol Posted - 20/09/2007 : 00:32:31
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΤΕ,ΔΕΝ ΑΣΚΕΙΣΤΕ,ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΤΕ ΕΣΤΩ,ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ [ΔΕΝ] ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ,ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΤΡΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΒΟΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΟΝΤΑ ΣΤΗ ΓΗ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ Η ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΤΟΥ!ΑΣ ΒΡΕΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟ ΣΠΟΥΡΓΙΤΙ,ΑΛΕΠΟΥ,ΜΥΡΜΗΓΚΙ,ΣΚΙΟΥΡΟ,ΣΠΑΡΟ.
ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΥΨΑΜΕ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΑΛΛΑ ΤΗ ΦΥΣΗ ΜΑΣ!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000