Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικού ΠατινάζΖάγκρεμπ

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
GERMANOS Δημοσιευτηκε - 23/01/2013 : 23:37:33
Από σήμερα η ΕΤ 1 μεταδίδει το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα καλλιτεχνικού πατινάζ 2013
ζωντανά από το Ζάγκεμπ

Στο σύντομο πρόγραμμα των ζευγαριών είχαμε στις 3 πρώτες θέσεις:
Ρωσία- 73.23
Γερμανία- 70.21
Ιταλία- 64.28

Πέμπτη 12.45-6μμ Τελικός ζευγαριών

Παρασκευή 7.30μμ-11μμ Σύντομο των ανδρών

Σάββατο 2.30-6μμ Ελεύθερο ανδρών
8-11 Ελεύθερο γυναικών

Κυριακή το γκαλά των νικητών
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
runner1979 Posted - 28/01/2013 : 17:41:34
εντάξει πρωταθλητές Ευρώπης βγήκαν και ήταν πολύ χαρούμενοι, μία έντονη παραστατικότητα που δηλώνει αυτά που αναφέρεις σίγουρα υπήρξε αλλά πού να καταλάβεις τώρα αν υπέβοσκε και κάτι άλλο

να πάρει η ευχή για το παγκόσμιο που λες δεν μου αρέσουν οι ημερομηνίες που βλέπω και μάλλον θα το χάσω

εκπληκτική φιγούρα πραγματικά το σπιράλ του θανάτου και επίσης από τις δικές μου αγαπημένες

εξίσου στο μάτι μου αρέσει να βλέπω λέιμπακ σπινς και ειδικότερα την πιρουέτα Μπίλμαν αλλά μόνο από τις γυναίκες, όταν την έβλεπα παλιότερα και αρκετά συχνά από τον Πλούσενκο ξενέρωνα και όχι διότι δεν την έκανε καλά αλλά διότι την θεωρώ κίνηση που τονίζει την ευκαμψία μέσης και πλάτης αναδεικνύοντας χαρακτηριστικά μία θηλυκότητα

ενώ και το σπιράλ όπως αναφέρθηκε πιο πάνω όταν γίνεται σωστά και διατηρείτε για 3-4 δεύτερα είναι μαγική κίνηση
Fidelio Posted - 28/01/2013 : 09:37:15
Χμ, επειδή ίσως στο τελευταιο κλείσιμο ,στο τελος-τελος, πατιναραν χερι-χερι ως δυο τελευταιοι χωρις να ειναι ζευγαρι και επειδη εβγαλαν ζωηρά αξελ ο ενας στον άλλο ,σαν δυό πλάσματα της φυσης που δοκιμάζουν να φλερταρουν από μια έμφυτη ορμή ή περιέργεια. Επισης ο φερνατεζ της φιλησε ιπποτικα το χερι

...ανυπομονώ για το παγκοσμιο!

(μακάρι να μην είχαν αναβάλει το τελικο στα ζευγάρια ξημερώματα, λογω του μπασκετ. Δεν μπορεσα να κρατηθώ μεχρι τις μια ...και το έχασα. )

Απο τις αγαπημένες μου φιγουρες, Death Spiral:






People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
runner1979 Posted - 28/01/2013 : 00:29:43
δεν γίνονται αυτά, μα δύο σελίδες με σχόλια για καλλιτεχνικό πατινάζ? Αυτό δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει πουθενά

Germanos συμφωνώ για την Γκόσβιανι καθώς είχα εκφράσει και εγώ τον θαυμασμό μου στο σύντομο ενώ και ο Αλέξης Κωστάλας αναφέρθηκε με κολακευτικά λόγια στα προσόντα της. επομένως αφού το ταλέντο υπάρχει σε όλο του το μεγαλείο, δεν της μένει παρά να δουλέψει σωστά από εδώ και πέρα


quote:
Originally posted by runner1979

μπορώ να πω με γοήτευσε η Γκόσβιανι που αν και δεν είχε ιδιαίτερη ταχύτητα, η συνολική κίνησή της θύμιζε την κλασική Ρωσική σχολή όπου ολόκληρο το κορμί εκφράζεται και κινείται με μια ιδιαίτερη χάρη στον ρυθμό της μουσικής


στο γκαλά τις εντυπώσεις σίγουρα έκλεψε ο Αμοντιό ενώ και ο Ζουμπέρ έδειξε ότι έχει ακόμη για πλάκα την επαφή με το κοινό, ξεσάλωσαν οι Γαλλιδούλες θαυμάστριές τους

η κόρη του παλιού σπουδαίου Ιταλού μαραθωνοδρόμου Μαρτσέι όπως φαίνεται άφησε πίσω της τον παλιό της εαυτό μιας και δεν μας έδωσε ούτε καν στο σημερινό γκαλά κάτι από εκείνη την ζωηρή θηλυκή πλευρά της. Κρίμα…


quote:
Originally posted by Fidelio

Φερνάντεζ - Κόστνερ , καταπληκτικοι !!!! Συγκινητικοι !!!

Να ρωτήσω κάτι τώρα πονηρό; Στο γκαλά προς το τέλος φλερταραν λίγο οι δυό τους ή μου φάνηκε ; :)


πώς να καταλάβει κάποιος? είναι και το ύφος του αθλήματος τέτοιο πάντως θυμάμαι το σκάνδαλο με τον ντοπαρισμένο Άλεξ Σβάρτσερ είχε κλονίσει κάπως την σχέση τους γιατί λέει δεν της ήταν ειλικρινής καθώς δεν της έλεγε τι ήταν αυτά τα κακά πράγματα που έβαζε στο ψυγείο τους
GERMANOS Posted - 27/01/2013 : 22:19:18
Το ροζ δεν ταιριάζει στην... Κάλλας!!!
Fidelio Posted - 27/01/2013 : 20:08:53
Φερνάντεζ - Κόστνερ , καταπληκτικοι !!!! Συγκινητικοι !!!

Να ρωτήσω κάτι τώρα πονηρό; Στο γκαλά προς το τέλος φλερταραν λίγο οι δυό τους ή μου φάνηκε ; :)




People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
GERMANOS Posted - 26/01/2013 : 23:20:31
Πριν από λίγο τέλειωσε και το ατομικό γυναικών
όπου η 25άρα Καρολίνα Κόστνερ
μετά το 2008 ξαναπήρε τον τίτλο

Ευχάριστη έκπληξη(για μένα)
οι τρεις 16χρονες Ρωσίδες
με την πρώτη να χάνει ένα άλμα και στις λεπτομέρειες
να βρίσκεται στην Β' θέση

Αυτή που βλέπω από τις τρεις
να έχει καλύτερο μέλλον
είναι η τρίτη βαθμολογικά
Karol Gosviani

Με μια ευκαμψία σαν την Σάσα Κοέν
περιμένω να κερδίσει
ό,τι δεν μπόρεσε εκείνη
λόγω του εύθραυστου ψυχισμού της
runner1979 Posted - 26/01/2013 : 21:04:10
quote:
Originally posted by GERMANOS

Aπό την άλλη στο ελεύθερο ανδρών
ο Αμοντιό δεν συνέχισε το πολύ καλό του σύντομο πρόγραμμα
και ο εκπληκτικός Φερνάντεζ με μεγάλη διαφορά
πήρε την πρώτη Θέση
Πίσω από τον Αμοντιό
στην τρίτη θέση ο Τσέχος αθλητής
ο οποίος έριξε στην 4η τον Γάλλο Ζιμπέρ

Υποσχέσεις για το μέλλον
άφησε ένας 17χρονος Ρώσος
σε ένα άψογο για τα μέτρα του πρόγραμμα





Ο Αμοντιό λιγοψύχησε
μπήκε μέσα στην παγοπίστα κουβαλώντας από το άγχος ένα βαρίδιο στην πλάτη γνωρίζοντας ότι ο Φερνάντεζ νωρίτερα έβαλε πολύ ψηλά τον πήχη και αν έλειπαν οι επιπλέον περιστροφές που κράτησαν τα τόλουπ στους συνδυασμούς θα μιλούσαμε για ένα τέλειο πρόγραμμα

Κρίμα που δεν μπόρεσε να διατηρήσει ο Ζουμπέρ την αρχική ενέργειά του, τότε θα μιλούσαμε για την ολική επαναφορά από την πλευρά του,

η παρουσία του Μπρεζινά μου προξένησε έκπληξη αλλά απέδειξε ότι έχει στόφα πρωταθλητή και ψυχικά χαρίσματα αφού παρά το τραγικό ξεκίνημά του άλλαξε την κατάσταση υπέρ του

απογοητευτικός για ακόμη μία φορά ο Τόμας Βέρνερ

το επίπεδο του τελικού αυτή την φορά ήταν αρκετά καλό
GERMANOS Posted - 26/01/2013 : 18:50:07
Aπό την άλλη στο ελεύθερο ανδρών
ο Αμοντιό δεν συνέχισε το πολύ καλό του σύντομο πρόγραμμα
και ο εκπληκτικός Φερνάντεζ με μεγάλη διαφορά
πήρε την πρώτη Θέση
Πίσω από τον Αμοντιό
στην τρίτη θέση ο Τσέχος αθλητής
ο οποίος έριξε στην 4η τον Γάλλο Ζιμπέρ

Υποσχέσεις για το μέλλον
άφησε ένας 17χρονος Ρώσος
σε ένα άψογο για τα μέτρα του πρόγραμμα

runner1979 Posted - 26/01/2013 : 18:23:57
quote:
Originally posted by anna_ves

quote:
Originally posted by runner1979


anna_ves δεν το θεωρώ παράξενο καθώς το πατινάζ είναι από τα πλέον καθηλωτικά θεάματα και η αλησμόνητη κόντρα Γιαγκούντιν Πλούσενκο ίσως να άξιζε 2-3 μαθήματα




Πραγματικά τα είπες όλα! Θυμάμαι τον εκπληκτικό τελικό των αντρών, ο Yagudin αισθητικά άγγιζε την τελειότητα ενώ ο Plushenko έβγαζε τρομερό δυναμισμό ως προς το αθλητικό κομμάτι. Ωραίες στιγμές.

Και στο χορό στον πάγο το ζευγάρι Marina Anissina-Gwendal Peizerat με τη Marina να σηκώνει τον Gwendal (κομάντο η τύπισσα!). Αλλά και στην κατηγορία των ζευγαριών η Elena Berezhnaya με τον Anton Sikharulidze με ένα κομμάτι από Charlie Chapln θυμάμαι... Ήταν αθλητές αλλά και πολύ εκφραστικοί καλλιτέχνες. Και στις γυναίκες η μαγευτική Michelle Kwan με τα χαρακτηριστικά σπιράλ



Και για τον μοναδικό Αλέξη Κωστάλα τι να πούμε... Μια φορά είχα δει τη μετάδοση στο Eurosport και το έκλεισα, δεν το άντεξα! Προτιμούσα να μην έκανε καθόλου περιγραφή ο εκφωνητής. Εξάλλου τα τεχνικά στοιχεία τα είχαμε ήδη μάθει από της περιγραφές της μοναδικής φωνής του κ. Κωστάλα.

Άει στο καλό... Συγκινήθηκα τώρα

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ


δεν ειναι κακό να συγκινούμαστε που και που

η Κουάν κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη skater όλων των εποχών, μεγάλη ατυχία και απωθημένο της η μη κατάκτηση της ολυμπιακής πρωτιάς.
Βέβαια σύμφωνα με τον Αλέξη Κωστάλα η κορυφαία είναι η ανατολικογερμανίδα Καταρίνα Βιτ, η συγκεκριμένη σε εμένα δεν είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση όταν την είχα δει πρώτη φορά στην πολύκροτη επιστροφή της στο Λιλεχάμερ το 1994, θυμάμαι μάλιστα με είχε απογοητεύσει η παρουσία της τότε και από βιντεάκια της που παρακολούθησα αργότερα σε παλιότερες στιγμές της σε καμιά περίπτωση δεν θα την τοποθετούσα στην κορυφή.
Βέβαια το πατινάζ είναι από τα κατεξοχήν αθλήματα που η κρίση είναι υποκειμενική. Πχ πώς να εξηγηθεί ότι η δική μου αδυναμία ήταν η Μαρία Μπουτίρσκαγια μία skater η οποία κατά την κρίση των κριτών δεν έκανε ποτέ πολύ σπουδαίες εμφανίσεις και μάλλον δεν έφτασε ούτε μέχρι το 60-70% των πραγματικών δυνατοτήτων της? Τα ίδια θα έλεγα και για την Σλούσκαγια αλλά αυτή τουλάχιστον κατέκτησε αρκετούς τίτλους
οι σημερινές κυρίαρχες του αγωνίσματος από την Άπω Ανατολή θα έλεγα ότι είναι περισσότερο αθλήτριες και λιγότερο καλλιτέχνιδες

στα ζευγάρια νομίζω και δεν φταίει γι αυτό η τραγωδία που τους έχει κάνει σχεδόν θρύλους, δεν έχει βρεθεί ακόμη εκείνο το ζευγάρι που θα ξεπεράσει την χημεία και την κλάση του διδύμου Γκαρνέεβα Γκρίνκοβ

Στους άνδρες στο δίλημμα που είναι κάτι σαν Πελέ η Μαραντόνα στο ποδόσφαιρο ψηφίζω Πλούσενκο στην κόντρα με τον Γιαγκούντιν βέβαια στο πατινάζ δεν φαίνεται να υπάρχει τώρα κάποιος Μέσι που να τους απειλεί
Πάλι στην μπάλα γύρισε το πράγμα


στο σύντομο γυναικών από αυτά που πρόλαβα να δω γιατί απέναντι έπαιζε ο Φέντερερ στον ημιτελικό του australian
η αίσθηση που μου έμεινε είναι ένα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αφού το επίπεδο των γυναικών αρχίζει ξανά να ανεβαίνει μετά από μία περίοδο παρατεταμένης πτώσης, έστω και αν έλειπαν οι 3 από τις 4 κορυφαίες μέχρι πέρσι στην Ευρώπη!

Η Καρολίνα Κόστνερ έπρεπε να κατακτήσει 1 παγκόσμιο τίτλο και να φτάσει στα 25 της για να χαλαρώσει λιγάκι. Αυτή την φορά παρότι έπεσε σε ένα συνδυασμό από τόλουπ συνέχισε ανεπηρέαστη την προσπάθειά της και εκτέλεσε άψογα το υπόλοιπο πρόγραμμά της

τα ρέστα τους έδωσαν οι 16άρες ρωσίδες
μπορώ να πω με γοήτευσε η Γκόσβιανι που αν και δεν είχε ιδιαίτερη ταχύτητα, η συνολική κίνησή της θύμιζε την κλασική Ρωσική σχολή όπου ολόκληρο το κορμί εκφράζεται και κινείται με μια ιδιαίτερη χάρη στον ρυθμό της μουσικής,
εξίσου καλή και η Τουκταμισέβα
αλλά
για την Αντελίνα Σοτνικόβα δεν υπάρχουν λόγια
Η κοπέλα ήρθε από το πουθενά, έβαλε να παίξει στο cd ένα Ισπανικό καπρίτσιο και ξεκινά με επιτυχημένο συνδυασμό τριπλών τόλουπ και συνέχισε εκτελώντας άψογα με χάρη όλο το πρόγραμμά της αλλάζοντας ταχύτητα την κατάλληλη στιγμή. Απίστευτη η τεχνική αρτιότητά της παρά την ηλικία της. Δεν μένει παρά να δούμε αν θα ανταποκριθεί σήμερα στις προσδοκίες που δημιούργησε αφού αν τις δικαιώσει δεν αποκλείεται να εκθρονίσει την Κόστνερ. Όλα αυτά με απούσες Λεόνοβα, Μακάροβα και Κορομπειτνίκοβα… Είναι φορές που αναρωτιέσαι αν είναι δυσκολότερο το πανευρωπαικό ή το Ρωσικό πρωτάθλημα

από τα άλλα,
αλγεινή εντύπωσε μου προκάλεσε η επιλογή του imagined oceans από την McCorkell χαλώντας μου την πολύ ωραία ανάμνησή του από την Laura Lepisto http://www.youtube.com/watch?v=YKoAyvVYmgE&playnext=1&list=PL7E4FF2729A0534CC&feature=results_video

ευχαριστήθηκα την παρουσία της Σλοβένας Γκλέσιτς που εκτέλεσε το πρόγραμμά υπό τον ήχο του υπέροχου crystallized. Τί και αν ήταν τεχνικά ανεπαρκής και ο συντελεστής δυσκολίας με την τελική βαθμολογία χαμηλά? το αποτέλεσμα που παρουσίασε ήταν θετικότατο κατά την γνώμη μου και πολλά μπράβο στον σκηνοθέτη για ένα πλάνο που θυμάμαι στις περιστροφές από την οροφή του σταδίου που μαζί με την μουσική που ακουγόταν δημιούργησε μία ονειρική στιγμή
επίσης πολύ μου άρεσε η πιρουέτα Μπίλμαν όπως την επιχείρησε η Δανέζα Μάντσεν,
όπως και το τάνγκο της ελβετίδας Στερζινγκερ

για την Βαλεντίνα Μαρτσέι, θα πω ότι τεχνικά ήταν η καλύτερη εμφάνιση που έχω δει να πραγματοποιεί ποτέ αλλά από αυτήν έλειψε εκείνη η τσαχπινιά που μας είχε συνηθίσει στο παρελθόν. Αν τα συνδυάσει αυτά τα δύο σε λίγο στο ελεύθερο θα έχει πετύχει τον στόχο της






anna_ves Posted - 26/01/2013 : 10:13:06
quote:
Originally posted by runner1979


anna_ves δεν το θεωρώ παράξενο καθώς το πατινάζ είναι από τα πλέον καθηλωτικά θεάματα και η αλησμόνητη κόντρα Γιαγκούντιν Πλούσενκο ίσως να άξιζε 2-3 μαθήματα




Πραγματικά τα είπες όλα! Θυμάμαι τον εκπληκτικό τελικό των αντρών, ο Yagudin αισθητικά άγγιζε την τελειότητα ενώ ο Plushenko έβγαζε τρομερό δυναμισμό ως προς το αθλητικό κομμάτι. Ωραίες στιγμές.

Και στο χορό στον πάγο το ζευγάρι Marina Anissina-Gwendal Peizerat με τη Marina να σηκώνει τον Gwendal (κομάντο η τύπισσα!). Αλλά και στην κατηγορία των ζευγαριών η Elena Berezhnaya με τον Anton Sikharulidze με ένα κομμάτι από Charlie Chapln θυμάμαι... Ήταν αθλητές αλλά και πολύ εκφραστικοί καλλιτέχνες. Και στις γυναίκες η μαγευτική Michelle Kwan με τα χαρακτηριστικά σπιράλ



Και για τον μοναδικό Αλέξη Κωστάλα τι να πούμε... Μια φορά είχα δει τη μετάδοση στο Eurosport και το έκλεισα, δεν το άντεξα! Προτιμούσα να μην έκανε καθόλου περιγραφή ο εκφωνητής. Εξάλλου τα τεχνικά στοιχεία τα είχαμε ήδη μάθει από της περιγραφές της μοναδικής φωνής του κ. Κωστάλα.

Άει στο καλό... Συγκινήθηκα τώρα

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
runner1979 Posted - 26/01/2013 : 02:02:31
quote:
Originally posted by GERMANOS

Φανταστικά όλα τα (κυρίως) 10 τελευταία ζευγάρια
αλλά και πολλά προηγούμενα
στο ''ορίτζιναλ'' ντάνς

Διέκρινα φέτος μία κλασσικίζουσα ομοιομορφία
στις επιλογές της χορογραφίας
και αναπόφευκτα και στην εμφάνιση των ζευγαριών

Κάπου εμβόλιμα σε ένα διάλλειμα
είδαμε και τους δύο χθεσινούς πρώτους νικητές
στα ζευγάρια
Δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος
Στο σύντομο πρόγραμμά τους ήτανε καλύτεροι



δυστυχώς δεν είχα την δυνατότητα να παρακολουθήσω τον τελικό στον χορό και δεν μπορώ να έχω άποψη

σχετικά με τις μεταδόσεις τα μπράβο θα τα δώσω μόνο στον Αλέξη Κωστάλα και όχι στην ΕΡΤ που έχει στα χέρια της ένα διαμάντι αλλά αντί να το αποθεώσει με έναν μοναδικό τρόπο καταφέρνει και το απαξιεί

Πολλά μπράβο λοιπόν στον Κωστάλα γιατί
1ον, ο άνθρωπος απ’ όσο γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια δεν πληρώνεται και κάνει τις μεταδόσεις αφιλοκερδώς απλώς επειδή αγαπάει σε υπερθετικό βαθμό αυτό το υπέροχο άθλημα. Επιπλέον η περιγραφή του συγκεκριμένου αθλήματος είναι κάτι πάρα πολύ δύσκολο, θυμάμαι στους Ολυμπιακούς του Τορίνο το 2006 μετέδιδαν και κάποιοι άλλοι και τραβούσα τα μαλλιά μου από αυτά που άκουγα. Η όποια γνώση που έχουμε για το άθλημα οφείλεται μόνο σε αυτόν. Το κακό όμως είναι ότι μας έχει κακομάθει τόσα χρόνια και – τουλάχιστον εμένα- μας κακοφαίνεται όταν βλέπουμε τους αγώνες από άλλα τηλεοπτικά δίκτυα και δεν τον ακούμε.

και 2ον, η ΕΡΤ σχεδόν πάντα στις μεταδόσεις του καλλιτεχνικού πατινάζ κάνει εγκλήματα σε σημείο που να σπάνε τα νεύρα μας, είτε με διακοπές μεταδόσεων όπως και χθες άλλωστε είτε με αιφνίδιες αλλαγές στα προγράμματα είτε με προβλήματα στον ήχο (υπήρξε μετάδοση στους Ολυμπιακούς του Βανκούβερ που βλέπαμε μόνο εικόνα ή άλλες που ακούγαμε την μετάδοση από τηλέφωνο). Προσωπικά έχω συμβιβαστεί και τις περισσότερες φορές καταλήγω να βλέπω τους αγώνες από την RAI καθώς οι γείτονες ποτέ δεν κάνουν εκπτώσεις


λίγα σχόλια μου για τον χθεσινό τελικό των ζευγαριών που το είχα δει και αυτό από την Ιταλική τηλεόραση γιατί η ΕΡΤ δεν μερίμνησε

κάτι που μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση είναι το επίπεδο και η νοοτροπία των θεατών οι οποίοι όταν βλέπουν ένα λάθος αντί να δυσφορήσουν εμψυχώνουν χειροκροτώντας άμεσα. Δηλαδή ακριβώς ότι γίνεται στα δημοφιλή ομαδικά σπορ

αν θέλει κάποιος να δει πώς ένα μουσικό κομμάτι (εν προκειμένου το burlesque) μπορεί να καπελώσει στην κυριολεξία το πρόγραμμα ενός ζευγαριού δεν έχει παρά να δει το ζευγάρι από την Λευκορωσία. Βέβαια ίσως στις προπονήσεις να τους έβγαινε διαφορετικό αποτέλεσμα, στον αγώνα πάντως το θέαμα ήταν σχεδόν αποκρουστικό καθώς σε καμιά περίπτωση δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό της μουσικής και αυτό επηρέασε την ποιότητα της κίνησης τους χώρια τα τεχνικά λάθη τους.

Ευχάριστη έκπληξη για μένα ήταν η εμφάνιση των Γαλλικών ζευγαριών. Ωραίο πρόγραμμα από τους Πόποβα- Μασό με επιτυχημένα άλματα και ποιότητα κίνησης πάνω στην εξαιρετική χορογραφία chocca, far away και αν δεν είχαν κάποια τεχνικά λαθάκια θα πλησίαζαν το τέλειο για τα δεδομένα τους.
Εντυπωσίασε το άλλο ζευγάρι Τζέιμς- Σίπρες ιδίως με την τεράστια γκάμα των λιφτ. Πάντως η Γαλλική αποστολή φαίνεται ότι έχει την τύχη να διαθέτει μία σπουδαία χορογράφο η οποία κάθεται συνήθως δεξιά των αθλητών στην αναμονή των αποτελεσμάτων. Δεν μπορεί να είναι απλή σύμπτωση αυτό που έχει συμβεί με τις χορογραφίες σε όλους σχεδόν τους Γάλλους

Για τους Σμιρνόβ και Καβαγκούτι φαίνεται να μην υπάρχει επιστροφή, δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά από τότε που παντρεύτηκε ο Σμιρνόβ δεν έχουν βγάλει ένα άκρως επιτυχημένο πρόγραμμα. Το πρόβλημα φαίνεται να είναι καθαρά ψυχολογικό… κρίμα πραγματικά γιατί κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε ποτέ να απουσιάζουν από το βάθρο των νικητών, αδικούν κατάφορα τους εαυτούς τους

Οι Ιταλοί Μπέρτον και Χόταρεκ που εντυπωσίασαν στο σύντομο και παρά την καλή βαθμολογία που πήραν στο ελεύθερο πιστεύω δεν ανταποκρίθηκαν στο πρόγραμμά τους καθώς ήταν εμφανές ότι ξέμειναν από δυνάμεις μιας και το δεύτερο μισό ήταν πολύ δυναμικό και σαφώς δεν τους βοήθησε το υπερβολικό άγχος που φάνηκε να έχουν στην αρχή. Πάντως φαίνεται ότι επιτέλους η Ιταλία βρήκε ένα ζευγάρι που ίσως αφήσει εποχή μιας και κάθε χρόνο ανεβαίνουν επίπεδο

Η εμφάνιση Βολοσοζάρ Τράνκοβ ήταν συγκλονιστική και έμοιαζε με κατάθεση ψυχής ειδικά από τον Τράνκοβ, αν έλειπαν τα λάθη στις προσγειώσεις των πεταχτών αλμάτων από την Τατιάνα θα μιλούσα σχεδόν για μία αψεγάδιαστη παρουσία

Σαβτσένκο και Σολκόβι προσπάθησαν να πάρουν την πρωτιά επιχειρώντας μία «επαγγελματική» εμφάνιση πράγμα ακατανόητο αν σκεφτεί κανείς ότι είναι πλήρης από τίτλους αλλά απέτυχαν κάνοντας ανόητα για την κλάση τους λάθη. Πάντως αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι οι κορυφαίοι στον κόσμο την τελευταία δεκαετία

quote:

Πανέμορφο άθλημα. Κρίμα που στην Ελλάδα δεν υπάρχει υποδομή. Είχα ρωτήσει παλιότερα στο παγοδρόμιο που λειτουργούσε στο Μαρούσι και μου είπαν κάτι τρελές τιμές.

Θυμάμαι ακόμα τους χειμερινούς Ολυμπιακούς του 2002 στο Salt Lake City, είχα εξεταστική και τους είχε απευθείας μετάδοση μετά τα μεσάνυχτα (2-5 το πρωί). 1 μάθημα μόνο πέρασα τότε


anna_ves δεν το θεωρώ παράξενο καθώς το πατινάζ είναι από τα πλέον καθηλωτικά θεάματα και η αλησμόνητη κόντρα Γιαγκούντιν Πλούσενκο ίσως να άξιζε 2-3 μαθήματα

τεράστια πάντως η απογοήτευση από την απόσυρση του Πλούσι από τον σημερινό τελικό. Ας ελπίσουμε να ξεπεραστούν τα προβλήματα με την πλάτη του και να καταφέρουμε να τον δούμε τον Μάρτη στο παγκόσμιο του Καναδά, διαφορετικά φοβάμαι ότι δεν θα τον δούμε ούτε του χρόνου στο Σότσι όπου θέλει να κλείσει την καριέρα του και ίσως η χθεσινή να ήταν η τελευταία φορά που τον είδαμε στην παγοπίστα

επειδή κλείνουν τα μάτια μου στο σύντομο των γυναικών ίσως αναφερθώ αύριο

GERMANOS Posted - 26/01/2013 : 01:10:57
Σάββατο 14.30 τελικός ατομικού ανδρών

20.00 τελικός ατομικού γυναικών
GERMANOS Posted - 25/01/2013 : 23:18:21
Φανταστικά όλα τα (κυρίως) 10 τελευταία ζευγάρια
αλλά και πολλά προηγούμενα
στο ''ορίτζιναλ'' ντάνς

Διέκρινα φέτος μία κλασσικίζουσα ομοιομορφία
στις επιλογές της χορογραφίας
και αναπόφευκτα και στην εμφάνιση των ζευγαριών

Κάπου εμβόλιμα σε ένα διάλλειμα
είδαμε και τους δύο χθεσινούς πρώτους νικητές
στα ζευγάρια
Δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος
Στο σύντομο πρόγραμμά τους ήτανε καλύτεροι
GERMANOS Posted - 25/01/2013 : 21:42:26
Συγχαρητήρια στην ΕΡΤ που το προβάλλει
από αρχαιοτάτων χρόνων
αλλά Φάουλ στην Πολιτεία
που δεν διαθέτει ούτε ένα παγοδρόμιο

Ταλέντα έχουν υπάρξει κατά καιρούς αλλά............

Οι αιώνιοι εχθροί είχαν συμμετοχή
στα περισσότερα είδη

anna_ves Posted - 25/01/2013 : 08:49:35
Πανέμορφο άθλημα. Κρίμα που στην Ελλάδα δεν υπάρχει υποδομή. Είχα ρωτήσει παλιότερα στο παγοδρόμιο που λειτουργούσε στο Μαρούσι και μου είπαν κάτι τρελές τιμές.

Θυμάμαι ακόμα τους χειμερινούς Ολυμπιακούς του 2002 στο Salt Lake City, είχα εξεταστική και τους είχε απευθείας μετάδοση μετά τα μεσάνυχτα (2-5 το πρωί). 1 μάθημα μόνο πέρασα τότε

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000