Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Πακέτο Αθλητικής Βιβλιογραφίας 1 (33 τίτλοι pdf)

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Skakinen Δημοσιευτηκε - 09/03/2013 : 20:27:34
---
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
ioma Posted - 15/03/2016 : 14:33:51
Μήπως επειδή έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που τα ανέβασε;
nikostsio Posted - 15/03/2016 : 13:46:00
γιατι δεν μπορω να τα κατεβασω?
cranfield Posted - 23/08/2015 : 15:44:47
txs
HAGI Posted - 22/08/2015 : 19:42:50
Ευχαριστούμε. Εδώ υπάρχουν κάποια απο το peak performance. Λίγο παλιά αλλά μπορεί να σας ενδιαφέρει κάποιο:

https://www.dropbox.com/sh/96pvznrnkoh7enw/AABZS7unPRs-NPMPIYfb4_DFa?dl=0
P.D.etl Posted - 22/08/2015 : 17:47:08
Όπως μας είχε πει μια φορά ένας καθηγητής στη σχολή, αυτό που θα έπρεπε το εκπαιδευτικό σύστημα να διδάσκει είναι ο τρόπος σκέψης ώστε να μπορείς αργότερα να ξεδιαλέγεις μέσα από τον πακτωλό. Άλλο λοιπόν, τα 100 βιβλία που μπορεί να κατεβάσω ψάχνοντας χύμα στο google και άλλο τα 20-25 που προτείνει ένας εμπειρότερος άνθρωπος
Skakinen Posted - 22/08/2015 : 15:36:56
Υπάρχει πακτωλός Γνώσης και Πληροφορίας στο διαδίκτυο.
Ενδεικτικά αναφέρω το ''Γλουτολάκτισμα'' και τον ''Άβακα'' ως πηγές βιβλιογραφίας.


------------------
Διονύσης


P.D.etl Posted - 22/08/2015 : 01:16:50
Να είσαι καλά Διονύση που ανταποκρίνεσαι τόσο άμεσα και απλόχερα στα νέα αιτήματα Σ' ευχαριστώ πολύ!
chamav Posted - 03/09/2013 : 00:44:04
quote:
Originally posted by denvas

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου.

Αν κάποιος/α έχει διαβάσει το Training for endurance (Maffetone, δεν είναι στο πακέτο), ας μας πει τη γνώμη του. Η θεωρία του Maffetone φαίνεται ενδιαφέρουσα. Στο πακέτο υπάρχει το "The big book of endurance training" που ειναι πολύ καλό για όλα τα "περιφερειακά" του δρομέα. Αυτό που όμως δεν ξέρω είναι αν έχει γράψει βιβλίο που να σε βοηθάει να δημιουργήσεις και ένα πρόγραμμα προπόνησης ανάλογα με την απόσταση που τρέχεις και τους στόχους σου (με ενδιαφέρει μόνο κατά Maffetone).

Ευχαριστώ



Το βιβλίο του Maffetone το έχω διαβάσει και είναι αυτό που ακολουθώ. Δεν περιγράφει προγράμματα προπόνησης, παρά τη λογική της άσκησης και της διατροφής που πρέπει κανείς να ακολουθεί για αθλήματα αντοχής, πχ τρέξιμο, ποδηλασία, τρίαθλο. Η βασική του θεώρηση είναι να ασκείται κανείς σχεδόν αποκλειστικά σε χαμηλούς σφυγμούς, αναπτύσσοντας στο μέγιστο την αερόβια κατάστασή του (train slow to run fast). Η αναερόβια εξάσκηση πρέπει να είναι πολύ περιορισμένη, καθώς πιστεύει ότι και μόνο η συμμετοχή σε αγώνες είναι αρκετή για να αποκτήσεις αναερόβια ερεθίσματα. Επίσης, στο κομμάτι της διατροφής στοχεύει στον περιορισμό των επεξεργασμένων υδατανθράκων (ζάχαρες, λευκά αλεύρια), ώστε το σώμα να χρησιμοποιεί ως ενέργεια κυρίως το λίπος.

Είμαι αρκετά ενθουσιασμένος με τη θεώρηση αυτή, καθώς εδώ και ένα χρόνο που την ακολουθώ έχω χάσει 18 κιλά, δεν έχω τραυματιστεί ποτέ και συμμετέχω σε αγώνες τρεξίματος και τριάθλου με μεγάλη ικανοποίηση. Η εμπειρία μου βέβαια είναι μικρή και δεν ξέρω ποιά θα ήταν η εξέλιξή μου αν ακολουθούσα άλλη θεώρηση. Παρόλα αυτά, για έναν 42άχρονο που μέχρι πριν ένα χρόνο έτρεχε περιστασιακά και συμμετείχε στα 10άρια του ΚΜΑ με στόχο τον τερματισμό (χρόνους 1+ ώρα), να φθάνει την περασμένη άνοιξη να τρέχει ημι σε 1:48 (και 166 σφυγμούς μέσο όρο) είναι μεγάλη βελτίωση. Όλες μου οι προπονήσεις είναι μέχρι τους 140 σφυγμούς. Στην αρχή ο ρυθμός μου σε αυτούς τους σφυγμούς ήταν πολύ αργός, σήμερα μιλάμε για 5:55 λ/χλμ και μάλιστα για σχεδόν 2 ώρες συνεχόμενες.

Α, και ήταν ο πρώτος πριν 20-30 χρόνια που μίλαγε για το πόσο ευεργετικό είναι το τρέξιμο χωρίς παπούτσια...
Stelios - BOB Posted - 03/09/2013 : 00:10:21
Δεν γνωρίζω Αγγλικά
Υπάρχει κάτι ανάλογο στα Γερμανικά ?
θα ήμουν υπόχρεος
Συγχαρητήρια στον φίλο skakinen !!!

ΣΔΔ
bizzilizzie Posted - 02/09/2013 : 23:41:49


..Ευχαριστώ πάρα πολύ Διονύση....!!

Αγόρασα πρόσφατα ένα Kindle, και μπορώ τώρα να έχω ένα φάκελο γεμάτο με αυτά τα running books μαζι μου πάντα....!!

Φοβερό....!!...............

.
.
.

papori1968 Posted - 02/09/2013 : 21:22:54
Ευχαριστώ πολύ.
oldspikes Posted - 30/07/2013 : 12:38:47
κι εγώ ευχαριστώ
ήταν κάτι εξαιρετικό

"Αυτό που περιφρονείτε, αυτό με κάνει να ελπίζω" Νίτσε
denvas Posted - 28/07/2013 : 13:53:02
Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου.

Αν κάποιος/α έχει διαβάσει το Training for endurance (Maffetone, δεν είναι στο πακέτο), ας μας πει τη γνώμη του. Η θεωρία του Maffetone φαίνεται ενδιαφέρουσα. Στο πακέτο υπάρχει το "The big book of endurance training" που ειναι πολύ καλό για όλα τα "περιφερειακά" του δρομέα. Αυτό που όμως δεν ξέρω είναι αν έχει γράψει βιβλίο που να σε βοηθάει να δημιουργήσεις και ένα πρόγραμμα προπόνησης ανάλογα με την απόσταση που τρέχεις και τους στόχους σου (με ενδιαφέρει μόνο κατά Maffetone).

Ευχαριστώ
psaras Posted - 22/05/2013 : 08:01:29
ευχαριστώ πολύ

Manolis Psaradakis
themisk Posted - 21/05/2013 : 18:17:30
Σ' ευχαριστουμε πολυ φιλε μου!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000